Jump to content
Dogomania

Ginący gatunek - szpic niemiecki


SH

Recommended Posts

Oto co napisano na temat szpiców jako ginącej rasy psów w najnowszym numerze "Mojego Psa"

Ocalić od zapomnienia

Szpic i pinczer zagrożone są wymarciem. Niemieckie Towarzystwo Zachowania Starych i Zagrożonych Ras Zwierząt Domowych bije na alarm

Prawdopodobnie za kilka lat będzie mógł mówić o szczęściu ten, kto zobaczy na własne oczy średniego czy dużego szpica. Rasie tej - pochodzącej z Niemiec - grozi bowiem w ojczystym kraju wymarcie. Uprzedza o tym Towarzystwo Zachowania Starych i Zagrożonych Ras Zwierząt Domowych (GEH). Na czerwonej liście towarzystwa obok szpica znalazły się jeszcze: niemiecki pinczer, owczarek staroniemiecki i Westerwälder Kuhhund.

Te rozpowszechnione niegdyś w gospodarstwach rolniczych rasy coraz trudniej jest obecnie spotkać. - Powodem jest z jednej strony zanik ich pierwotnej funkcji - stróża stada czy winnic, a z drugiej - niewielka popularność w porównaniu z innymi rasami - mówi Mathias Vogt, zastępca przewodniczącego GEH.

Na dodatek szpic niesłusznie cieszy się złą opinią: - Starsze osoby, które znają jeszcze tę popularną niegdyś rasę, twierdzą, że jest to pies fałszywy, któremu nie można zaufać. Jeśli tak było w przeszłości, to głównie dlatego, że przy gospodarstwach rolniczych trzymany był na łańcuchu - twierdzi Christa Raddatz, hodowca białego dużego szpica. - Ludzi zniechęca też jego długa, kłopotliwa w pielęgnacji sierść.

W swojej pierwotnej roli - stróża - szpic sprawdzał się świetnie - szczekał, lecz nie atakował. Teraz, żeby ta rasa przetrwała, trzeba jej znaleźć nowe funkcje. - To także doskonały pies rodzinny - przekonuje Irmgard Fischer, hodująca średnie i małe szpice. - Lubi dzieci, wręcz się nimi opiekuje. - To wesołe i inteligentne stworzenie, przyjaciel na długie lata, może bowiem dożyć 15 lat - dodaje Raddatz.

Co roku w Niemczech przychodzi na świat zaledwie 20 szczeniąt szpica dużego. W innych krajach sytuacja jest podobna. Zgodnie z czerwoną listą GEH duży szpic jest ekstremalnie zagrożoną rasą. Nieco lepiej jest w przypadku szpica średniego, ale i tu co roku rodzi się zaledwie 40 szczeniąt.

Co Wy na to?

Ja jestem w lekkim szoku :roll:

Choć prawdą jest , Że również w Polsce bardzo trudno spotkać szpica niemieckiego w rozmiarze innym niż miniaturowy, ewentualnie mały. Niewielka jest również populacja szpiców wilczych.

Do tej pory sądziłam jednak, że w innych krajach rasy te są znacznie bardziej rozpowszechnione... a tu taka wiadomość :-?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z tego co wiem niestety nie ma w Polsce czynnej hodowli szpiców niemieckich dużych o czarnym umaszczeniu :(

Trzeba szukać za granicą, najlepiej w Niemczech lub Czechach, ale jak wynika z cytowanego artykułu jest to rasa ginąca i o czrne szczenię będzie bardzo trudno.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ciężko z tymi rasami szpiców, ja przyznam się, że jeżdżąc dość często na wystawy jeszcze nigdy nie widziałem szpica dużego zgłoszonego i wystawianego. Podobnie jak szpica średniego, chociaż tutaj miałem więcej szczęścia bo na południu Polski pojawia się od czasu do czasu pomarańczowy szpic niemiecki średni mieszkający w Czechach - hodowla chyba dobrze piszę Z Jarickovo Dvora

Link to comment
Share on other sites

Ten szpic średni kolorowy współczesny, którego masz na myśli to z pewnością Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Cz. EDWARD z Jarickova Dvora mieszkający w Czeskim Cieszynie w u Pan Blahutowych (mają również psa faraona i cirnecco del Etna) :)

Był pokazywany m.in. w 2003 roku na naszej katowickiej wystawie, ale nie wiem z jakim wynikiem. Choć jest to z penościa pies wysokiej klasy, więc... złoto + tytuły raczej pewne :D

W tym samym roku zgłoszono również szpica średniego białego Ch.Cz. HERO Prvni Snih ( p. Tisevova, Czechy, Melnik Chloumek).

Jednak oba psiaki to samce, więc niekoniecznie w rękach hodowców rasy :roll:

Szpica dużego nie widziałam w polskich katalogach od dobrych kilku lat :(

Link to comment
Share on other sites

No i właśnie tu jest problem. Chciałabym sie zając tymi psiakami, może uda mi się dotrzeć do hodowców. Mam samoyeda, chowy do kompletu brakuje mi właśnie czarnego dużego szpica niemieckiego.

Wiem, że są one wpisane na czerwona listę ale jakoś nie ma chętnych na odnowienie rasy.

Ale niestety jest to związane z dużm wydatkiem finansowym. Może w przyszłości??

Któż to wie, jak sie potoczą losy ?/

:-? :P :-? :P

Link to comment
Share on other sites

Sorki, że te wrzucę mały "off", ale zapytam Cię raz jeszcze: czy będziesz w Poznaniu i możemy się tam umówić na przekazanie książki o chow'ach?

A wracając do głównego tematu => to mam podobne marzenie dotyczące odnowienia obecności dużych szpiców niemieckich w Polsce :)

Wiem, że to może być kosztowna zabawa, ale... szkoda by było utracić tak piękną rasę :(

Na razie zaczęłam od szpica wilczego, bo jest łatwiej dostępny. Chcę dobrze poznać psychikę i potrzeby tej grupy ras oraz ich "użytkowość". Mam wrażenie, że to własnie ogromna uniwersalność tych psiaków sprawiła, że straciły popularność. Ludzie wolą przypadki "ekstremalne" :wink: czyli psy o przejaskrawionych cechach zewnętrznych lub "wyjątkowej" psychice, albo superużytkowe.

A szpic jest "zwyczajny" we wszystkich tych dziedzinach :-?

Link to comment
Share on other sites

W takim razie do zobaczenia w Poznaniu :hand:

A wracając do szpiców dużych -> nie znalazłam żadnych śladów dużego czarnego szpica w wynikach wystaw, które są publikowane przez kluby i związki kynologiczne :( W kilku miejscach pojawiają się tylko duże białe :-?

Link to comment
Share on other sites

Iwona tak bardzo się cieszę, że sprawa szpiców niemieckich też leży Tobie "na sercu"! Ja już od dawna interesuję się wszystkim co dotyczy tej grupy psów. Moje plany bardziej skupione sa wokół szpiców małych i srednich. Miniatur mamy chyba wystarczająco dużo, natomiast fatalnie jednak przedstawia się sprawa szpiców duzych, choć ostatnio wpadła mi w ręce informacja, że duże szpice niemieckie między innymi urodziły się w hodowli Vega Pani Ewy Uhmy, widziałem na zdjęciu psa z tego miotu o umaszczeniu błękitnym. Wiem, że ta hodowla posiada szpice małe i miniaturowe ale zawsze można się skontaktować w sprawie szpiców duzych. No i jeszcze szpice duże miała Niedzwiedzia Gawra ale nie wiem czy jeszcze tam się rodzą.

Link to comment
Share on other sites

duże szpice niemieckie między innymi urodziły się w hodowli Vega Pani Ewy Uhmy, widziałem na zdjęciu psa z tego miotu o umaszczeniu błękitnym
Domyślam się w jakim wydawnictwie widziałeś dużego szpica o tym wyjątkowo rzadkim umaszczeniu :wink:

Z tego co wiem był to samiec i o ile jeszcze żyje to jest już dość wiekowy :(

Od kilku lat w Polsce nie było urodzin szpiców niemieckich dużych w którymkolwiek umaszczeniu :( Zresztą średniaków chyba też :-?

Dziś będe w oddziale ZK to sobie znowu pogrzebię w archiwach. Może trafię na jakiś nowy trop :)

W Niedźwiedziej Gawrze raczej nie ma już szpiców wilczych ani dużych :(

Link to comment
Share on other sites

Oj, to niedobrze. Mam nadzieję, ze szpice duże i średnie wróca na nasze ringi wystawowe i do hodowli. Z opisów wynika, ze to świetne psy strózujące, rodzinne, nie mają tendencji do kłusowania, są posłuszne, nie są uciekinierami, są to psy długowieczne, nie mające skłonności do chorób. Może więcej osób zainteresuje się tą grupą psów.

Ciekawe jak sprawa się przedstawia u naszych południowych sąsiadów Czechów?

W naszym oddziale już sprawdzałem w archiwum i niestety nie było nigdy zarejestrowanego szpica dużego ani średniego. Była swego czasu hodowla szpica małego ale zakończyła działalnośc jakieś 10 lat temu.

SH tego szpica widziałem w broszurce Szpice niemieckie, na zdjęciu już widać było wiek sędziwy tego psa. Autorka tej broszury, ku mojemu zaskoczeniu jakoś nie obawia się, że szpice znikna z hodowli i wystaw, nawet pisze, e teraz sytuacja jest coraz lepsza i na wystawach pojawią się ich całkiem spora gromadka. Może ma na myśli jednak tylko szpice wilcze, choć i ich nie widziałem na zadnej wystawie "sporo".

Link to comment
Share on other sites

Z opisów wynika, ze to świetne psy strózujące, rodzinne, nie mają tendencji do kłusowania, są posłuszne, nie są uciekinierami, są to psy długowieczne, nie mające skłonności do chorób. Może więcej osób zainteresuje się tą grupą psów.
Otóż to! Prawie same zalety i tak niewielu miłośników :(

Może to pokutujące przekonanie o "głupocie" szpiców, które potrafią tylko ujadać, a nie kąsają i nie "pożerają" ludzi, sprawia, że w dzisiejszych czasach nie ma ich zbyt wiele :roll:

Interesujące jest to, że w okresie powojennym, kiedy odradzała się polska kynologia, duży i średni szpic biały był najczęściej widywanym przedstawicielem tej grupy ras, a większość z prezentowanych psiaków miała na imię Puszek :D

O husky nikt wtedy nawet nie słyszał :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

A propos

Autorka tej broszury, ku mojemu zaskoczeniu jakoś nie obawia się, że szpice znikna z hodowli i wystaw, nawet pisze, e teraz sytuacja jest coraz lepsza i na wystawach pojawią się ich całkiem spora gromadka. Może ma na myśli jednak tylko szpice wilcze, choć i ich nie widziałem na zadnej wystawie "sporo".

To pewnie autorka właśnie wilcze szpice miała na myśli.

Zrobił się ostatnio spory ruch w tej rasie => przybyło kilka importów ( pies z hodowli Friendly's Malinako oraz parka z hodowli del Monte Dragone) i posypały się mioty; w tym roku urodziło się już chyba 6 miotów :-?

A co do ilości szpiców wilczych na wystawach to poza klubówką, która regularnie gromadzi około 20 sztuk to tegoroczny rekord padł chyba w Częstochowie. Zgłoszono 14 :o , a pokazano 11 szpiców wilczych :D

Było na co popatrzeć :)

Link to comment
Share on other sites

Przeglądają różne stronki inernetowe niestety nie znalazłam hodowli szpica niemieckiego dużego a szczególnie w czarny wydaniu, bo takie mnie najbardziej interesuje.

Mam nadzieję, że uda się kiedyś zrealizować plan sprowadzenia do Polski tych psiaków.:) :) :) :) :)

Ale to na razie tylko plan.

Ja od niedawna jeżdże na wystawy i ma nadzieję, że uda mi się zobaczyć te wspaniałe psiaki jeśli nie w Polsce to za granicami naszego kraju.

Wtedy można będzie pomyśleć o odrodzeniu tej rasy w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

Napisałem wczoraj ale nie pojawiło się to w temacie.

Faktycznie w okresie powojennym szpiców i ich mieszańców było bardzo dużo.Także moja rodzina miała szpice, zawsze białe średnie i do dnia dzisiejszego ci którzy je pamiętają wspominają je bardzo pozytywnie.

Tak sobie mysle, ze może warto byłoby jednak poszukać w polskich hodowlach, niektore z nich kiedyś hodowały szpice duże i średnie. Nawet jeśli teraz już nie hodują to pewnie mają rozeznanie w populacji tej rasy w naszym kraju.

W starszych katalogach wystawowych pojawiały się czasem szpice duże białe Z Hubertówki.

Virtavalo, jest SH która ma olbrzymią wiedzę na temat szpiców i z całą pewnoscią odnajdzie szpice niemieckie duże, ja też będę szukał wszelkich wiadomosci na ich temat. Może jeszcze ktoś przyłączy się do poszukiwań.

A może ten temat na dogomanii stanie się początkiem w odrodzeniu szpiców niemieckich w Polsce i znów za parę lat pojawią się liczniej na wystawach?

Link to comment
Share on other sites

przeglądnełam stary katalog z wystawy 1997r w Niemczech i szpiców dużych brak, ale są 4 szpice średnie białe i brązowe :)

I całkiem sopro jest tu szpiców wilczych bo 11 :)

Wybieram się w tym roku na kilka wystaw zagranicznych to się porozglądam za szpcami.

Ale myslę , ze na Europejskiej napewno będą, jak przychaczę je to fotki zrobię.

Link to comment
Share on other sites

Marta, super! Bardzo prosimy o zdjęcia jak będziesz miała taką możliwość. No i zapraszamy Cię serdecznie do odwiedzania tematu, a może w przyszłości do husky dołączysz jakiegoś przedstawiciela szpica niemieckiego?

Wiesz mozliwośc będzie bo będe brała dwie cyfrówki ze sobą, ale czy czas pozwoli :roll: .

Do husky mam juz w planach dołaczyć jedna rasę ( niestety nie szpica) ale to za bardz bardzo duzo lat, narazie rozbudowuję moje huszcze stadko :D

Rysiu a ty nie jedziesz na europejską z Matrixem?

Link to comment
Share on other sites

Do Austrii? Do kiedy sa zgłoszenia? Myslałem nad tym, chociaż bardziej pasowałoby mi jakby Matrix miał już championat i wystąpił w klasie championów. A on dopiero skończył 15 miesięcy.

Ale proszę napisz mi namiary na tą wystawę.

Wiem jaką rasę wprowadzisz do husky 8) , na pewno charta!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Qrcze ani śladu po dużych szpicach niemieckich w naszym oddziałowym archiwum :( Są za całkiem liczne jak na te rasy ilości wilczych, małych i miniaturowych :) Pozostało mi dotarcie do najstarszych zapisków w księgach miotów oraz przeglad katalogów wystawowych. Ciekawe czy tam coś znajdę :roll:

Link to comment
Share on other sites

Do Austrii? Do kiedy sa zgłoszenia? Myslałem nad tym, chociaż bardziej pasowałoby mi jakby Matrix miał już championat i wystąpił w klasie championów. A on dopiero skończył 15 miesięcy.

Ale proszę napisz mi namiary na tą wystawę.

Wiem jaką rasę wprowadzisz do husky 8) , na pewno charta!!! :D

Tu masz info o euro

http://www.eurodog.at/

Nie charty Rysiu choc sa przecudne.

Link to comment
Share on other sites

Marta - dzięki serdeczne!

SH to życzę owocnych poszukiwań, Wasz Oddział jest duzy więc może kiedys ktoś miał zarejestrowanego szpica niemieckiego dużego czy średniego.

Ja juz w naszym oodziale sprawdzałem ale u nas niestety nic nie było poza tymi szpicami małymi o których juz wspominałem. Był jeszcze 1 karelski pies na niedzwiedzie to też jak na nasz oddział absolutna rzadkość. Chociaż w sekcji przed dwoma laty miałem też suczkę hokkaido sezamową sprowadzoną z Sumici Kridla, teraz już przeszła do archiwum - właściciele nie byli zainteresowani ani wystawianiem ani rozmnażaniem.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzam teraz w katalogach wystawowych bieżących i łatwiej będzie spotkać szpica średniego na wystawie w ŁODZI wystawiana była suka w klasie otwartej Helen z Drazilova Dvora w umaszczeniu biało- czarnym /łaciatośćjest akceptowana u nas na wystawach?/, a na międzynarodówce w Krakowie wystąpił pies w klasie championów pomarańczowy EFFEKT Nerovy Ohne, oba szpice były własnością Czechów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...