Jump to content
Dogomania

Ginący gatunek - szpic niemiecki


SH

Recommended Posts

Podczas poszukiwań w oddziałowym archiwum dostałam już prawie pylicy a nie znalazłam ani jednego dużego szpica, nie mówiąc już o jeszcze rzadszym średniaku :(

Ze sprawozdań Klubu Szpica wynika, że nie ma obecnie w Polsce ani jednej sztuki szpica średniego :o

Dziwne to wszystko :roll:

Robotek => dlaczego sądzisz, że nie dogadasz się z Niemcami?

Przeciez większość z nich mówi trochę po angielsku :)

A psiaka zawsze lepiej przywieźć z kraju pochodzenia rasy, no nie :)

Chyba, że chodzi o dostępność cenową :roll:

Jeśli chodzi o kontakty do hodowców to poszperaj w szpicowej linkowni.

Życzę owocnych poszukliwań :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dziękuję za odpowiedź, chyba się zdecydujemy na samoyeda, troszkę wiekszy no ale trudno.Na szpica widze długo by czekać. no z ymi samoyedami też nie tak prosto kupić z tego co tu się na forum naczytałem.Ale są przynajmniej hodowle w Polsce.

Dzięki raz jeszcze

Link to comment
Share on other sites

Kupienie samoyeda w Polsce nie jest trudne. Trudny jest wybór hodowli z jakiej ma pochodzić samek, jakich rodziców ma mieć przyszły domownik.

Miałam ten sam dylemat, ale nie było to problemem. Wybór mógł być tylko jeden - Chatanga. Mam już samoyeda z najlepszej hodowli w Polsce. Buffy jest super i nie mogłabym marzyć o innym i lepszymsamku.

pozdrawiam Ewa

buffy2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trudny jest wybór hodowli z jakiej ma pochodzić samek, jakich rodziców ma mieć przyszły domownik.

To trudny wybór w przypadku każdej rasy :)

Nawet, a może szczególnie, tej popularnej jaką jest np. husky.

Hodowli mnóstwo, jakość róóóóżna :roll:

Tytuł najlepszej hodowli niczego nie gwarantuje!

I w doskonałych hodowlach rodzą się kiepskie lub chore zwierzęta :(

Choć z pewnością kupienie psiaka w takiej wyróżnionej hodowli lepiej rokuje niż nabycie go "tuż za rogiem".

Zdobycie tytułu najlepszej hodowli w rasie tak nielicznie reprezentowanej na wystawie klubowej jak samki nie stanowi żadnego problemu. Od kilku lat Chatanga jest konkurencją jedynie sama dla siebie -> jest to jedyna hodowla startująca w tej konkurencji! :roll:

Może w tym sezonie się to zmieni, bo na ringach pojawiło się ostatnio sporo piesków z innymi przydomkami :P

Link to comment
Share on other sites

SH masz rację, ale psiaki, które w tym roku się objawiły i zaczęły wygrywać nie tylko na polskich ringach mają przodków z Chatangi. To, że ta hodowla jest tak znana .swiadczy nie tylko o tym, że mało jest samków w Polsce. To świadczy również o wysokiej klasie psów z tej hodowli, a nie o rozmnażaniu jak w niektórych to sie dzieje. Mówić i robić to dwie różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewa

buffy2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Absolutnie nie było moim zamiarem kwestionowanie klasy i urody samków z przydomkiem Chatanga :)

Chodziło mi raczej o to by nie przeceniać znaczenia pewnych tytułów i w wyborze przyszłego ulubieńca nie kierować się wyłącznie zdobytymi przez rodziców championatami i innymi tytułami, bo one nie są niestety dziedziczne :P

Znam mnóstwo pięknych zwierzat o bardzo biecujacych rodowodach, które nigdy nie trafiły nawet na lokatę :(

Są w "nieodpowiednich" rękach => albo ich właściciele po prostu nie mają kasy by objeździć odpowiednia ilośc wystaw w roku albo nie znają układów :evil:

Oczywiście mam na myśli głównie husky, bo w nich siedzę najbardziej. Ale nie sądzę aby w innych rasach było jakoś diametralnie inaczej :-?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nie jest jednak tak najgorzej z tymi szpicami :)
Na naszą wystawę zgłoszono szpice niemieckie w niemal wszystkich odmianach a przy tym we wszystkich rozmiarach :D
Będa zatem szpice wilcze, małe, miniaturowe, średnie, a nawet 1 szpic duży :angel: szkoda, ze niektóre z nich to już weterany :(

Zapraszam w piątek, 18 marca do hali Spodek w Katowicach :D

Link to comment
Share on other sites

Niestety, albo raczej "stety" nie trafiłaś :)
Duży będzie czarny i do tego w młodzieży :D
Weteran to wspominany wcześniej w tym temacie pomarańczowy średniak Edward (Int.Ch) :)
Więcej szczegółow będzie dostrępnych na naszej stronie oddziałowej po 1 marca. Dane o ilościach w klasie i płci mogę podać już jutro o ile są na forum osoby zainteresowane aż takimi szczegółami.

Link to comment
Share on other sites

WOW, pies czy suka, czy w polskich rękach. To super. Od dłuższego czasu mam chrapkę na takiego psiaka, ale sama wiesz : k a s a !!!
Ale jeśli rasa odrodzi sie w Polsce to któż wie???
Jeśli moge prosić o szczególiki w sprawie dużych szpiców niemieckich!! Pliiizzzzzz :fadein: :fadein: :fadein:

(jeśli moge prosić jaka jest ilość suczek samoyeda w klasie młodzieży??)
:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

A apropo szpicow duzych...
Nie wiem czy ktos pisal,ze duze szpice biale mieszkuja w "Huznie" pań Rowińskich. :roll:


SH i wracajac na sekunde do Katowickiej wystawy..... :roll:
Udzielacie w oddziale przez tel. informacji o ilosciach psow w poszczegolnych klasach ? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Katalog przedwystawowy będzie dostępny na stronce oddzoału po 1 marca, ale jak masz cierpliwość i się dodzwonisz to pewnie się dowiesz co i jak. Z tego co kojarzę to wilczarzy jest chyba 11 (we wszystkich klasach i płciach) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

No coz sa szpise srednie w polsce nawet rodowodowe, moj wujek ma jednego. Pigusia ma juz 11 lat i jest srednim bialym szpicem niemieckim. Byla kupiona w czechach i kosztowala kolo 1000 zl, nigdy nie zostala w Polsce zarejestrowana bo to mial byc pies do towarzystwa a nie do wystaw.
Z charakteru kochane psisko, bralam ja do siebie na tydz luub 2 i byla wierna jabym byla jej pania:roll:. Jednak wada tej rasy jest siers :( wszedziej jej pelno a jak sie psiak lni to maly horror.
Rasa przypomina niektorym kundelki ( powszechnie spotykane w schronach:shake:) , wiec malo ldzi zdaje sobie sprawe ze to taka rasa ( mowie z moich dosw podczas spacerow z nia, gdzie ludzie podziwiali mego kundelka:crazyeye:)
Radze szukac tych spow w czechach i slowacji sa tam w miare popularne

Link to comment
Share on other sites

Śledze temat od samego początku.Sama interesuje się szpicami wszystkich rozmiarów i chęynie czytam wszystko co pisze się o tej cudownej rasie.
Ostatnio szperając w internecie natknełam się na czeską stronę o szpicach i chce się nią z wami podzieli
[URL="http://www.spicove.cz/"]http://www.spicove.cz/[/URL]

Wchodząc na [URL="http://www.spicove.cz/main_odk.html"][IMG]http://www.spicove.cz/act_odk.gif[/IMG][/URL] można odwiedzić strony hodowli szpiców między innymi dużych i średnich

Link to comment
Share on other sites

Witam !!! Kiedyś szpice niemieckie /duze ,średnie /występowały w Polsce w duzych ilościach. Jeszcze po wojnie byly bardzo często spotykane na polskich ulicach -głównie duze białe, średnie białe. Przykre jest to,że rasa ta w rozmiarach /duze,średnie/ jest tak mało widoczna na polskich ringach wystawowych. Szpice niemieckie sa bardzo wszechstronną w użytkowaniu rasą , sa bardzo inteligentne i łezka w oku sie kręci,że wyparło szpice niemieckie wiele innych nowych ras,które nie sa tak uniwersalne -jak szpic niemiecki. Moze warto pomyslec,aby wrócić do korzeni polskiej przedwojennej kynologii i odbudować ciekawe poglowie szpiców niemieckich,którymi mogliśmy się szczycić. W Czechach jest wiele hodowli Szpiców Niemieckich /dużych,średnich,małych,miniaturowych/ ale pieski te są pod względem jakości eksterieru bardzo różne i warto przemyśleć ewentualną chęć nabycia wartościowego pieska bądż suni do rozpropagowania tej cudownej rasy w/w rozmiarach. Pozdrawiam gorąco wszystkich miłosników szpiców niemieckich :bye::lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]MATRIX......:multi: :multi: [/B]

[B]Pisz no szybko co to za sunie sezamową z Sumici Kridla miałeś w oddziale, ale już!!! :mad: :loveu: [/B]

[B]Nie mam takiej na liscie hokkaido w Polsce, no bo jak właściciele nie pokazali je światu ani sie nie chwaili, to i skąd :roll: [/B]

[B]Domyślam się, po jakich jest rodzicach, bo wybór był nie duży (dwie suki i jeden pies ;), ale ciekawi mnie z ktorego miotu, bo być moze to rodzeństwo, ktoregoś z innych "polskich psów"....:lol: [/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Niestety szpice niemieckie duże są można powiedzieć na wyginięciu. Aby ratować rasę niektóre kraje zezwoliły na krycia suk szpiców wilczych szpicami czarnymi - ciekawe posunięcie (oczywiście wszystkie szczenięta są czarne), ale tylko suki są używane do dalszej hodowli i kryte tylko czarnymi psami. Szczegóły zna hodowczyni z Punktu Widzenia. Trudno wyrokować jak chęć pozyskania "na siłę" czarnych czy białych szpiców wpłynie na ich jakość, ale spodziewam się, że nie najlepiej. Cieszę się, że wilcze przynajmniej trochę się ostały, tu można mieć pewność co do pierwotności rasy (przynajmniej do roku 1998 przed włączeniem typu holenderskiego), ale naprawdę trudno mówić tu o "świetnym rozwoju rasy". W Polsce trzymamy się nie najgorzej, bo nawet na klubowych wystawach w Niemczech nie są w stanie zgromadzić więcej psów od nas, ale na pewno nie jest to rasa popularna, choć warta rozpropagowania. Hodowcy są zniechęceni słabym zainteresowaniem i trudnościami w zbyciu nawet najwartościowszych szczeniąt (pomimo niewygórowanej ceny). No cóż, pozostaje liczyć tylko na maniaków...
Więcej o historii szpiców na mojej stronie.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...