Jump to content
Dogomania

Pierwsza cieczka.


kajira

Recommended Posts

[quote name='kajira']Mam pytanie w jakim wieku suczka dostaje pierwsza cieczke?Bo moja Fiona wlasnie dostala i sie zastanawiam czy to nie za wczesnie:crazyeye:[/quote]
Pojawienie sie pierwszej cieczki zalezy od rasy.:cool3: Psy ras malych szybciej dojrzewaja plciowo i zwykle pierwsz cieczka pojawia sie kolo 7 -8 miesiaca zycia. :roll: Psy ras duzych dojrzewaja pozniej i pierwsza ciaczka moze pojawic sie w wieku okolo 1,5 roku. Ksiażkowo cieczka trwa 21 dni. Okres plodny to zwykle 8-12 dzien cieczki :oops:
A ile psiak ma ???

Link to comment
Share on other sites

Fionka jest wzieta ze schroniska wiec co do wieku to nikt dokladnie nie bedzie wiedzial:shake:.Ale jak ja wzielam to byla bardzo malutka wazyla ok 2kg. i wedlug wyliczen weterynarza to dopiero 10 listopada Fionka skonczy 5 miesiecy,jeszcze zebow stalych nie ma wszystkich caly czas gubi mleczaki,i prawdopodobnie bedzie duzym psem mix Onka,z tad moje zdziwienie :crazyeye:i pytanie czy to normalne ze tak wczesnie dostala cieczke?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kajira']Fionka jest wzieta ze schroniska wiec co do wieku to nikt dokladnie nie bedzie wiedzial:shake:.Ale jak ja wzielam to byla bardzo malutka wazyla ok 2kg. i wedlug wyliczen weterynarza to dopiero 10 listopada Fionka skonczy 5 miesiecy,jeszcze zebow stalych nie ma wszystkich caly czas gubi mleczaki,i prawdopodobnie bedzie duzym psem mix Onka,z tad moje zdziwienie :crazyeye:i pytanie czy to normalne ze tak wczesnie dostala cieczke?[/quote]

Onka mojej koleżanki dostała cieczke w wieku 6 miesięcy......

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to ta suczka na zdjęciu z podpisu, to ona nie wygląda na psa, który będzie dużym ONem(jeszcze zależy, jaki kto ma wyznacznik wielkości). Inna sprawa, że wet niekoniecznie dobrze ocenił jej wiek, może mieć te 6 miesięcy(już młodsza suczka być nie może). A co do samej pierwszej cieczki, nie można mówić o wyznaczniku nawet w obrębie rasy, to całkowicie indywidualna kwestia(czasem jest to rozregulowane nawet biorąc pod uwagę suki spokrewnione z sobą).

Niemniej jeśli jest to niepokojące, przejdź się do weterynarza. Z tego co wiem, w tym wieku też nie ma przeszkód, by pojawiło się ropomacicze.. czego nie życzę.
Kiedy planujesz sterylizację suni?

Link to comment
Share on other sites

Pierwszą cieczkę małe rasy mają już w wieku 5-6 miesięcy, w 7-9 mają rasy średnie i małe o mocnej budowie, później nawet do 2 lat rasy egzotyczne i duże. Nie wszystkie rasy maja też cieczkę 2 razy do roku, bywa, że raz na rok a nawet raz na dwa lata. Jak napisali poprzednicy, jest też czasem kwestia indywidualna, choć łatwiej przewidzieć u psów rasowych niż u mieszańców.

To, że sunia ma jeszcze niektóre mleczaki może wynikać z nieprawidłowego żywienia, weterynarz powinien wiedzieć o zaburzeniach w przypadku nieodpowiedniego karmienia. Jeśli to psiak schroniskowy, nie dziwią braki. Nie twierdzę, że teraz źle psa karmisz, mam na myśli wczesne szczenięctwo i okres poporodowy.

:-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vpassione']Jeśli to ta suczka na zdjęciu z podpisu, to ona nie wygląda na psa, który będzie dużym ONem(jeszcze zależy, jaki kto ma wyznacznik wielkości). Inna sprawa, że wet niekoniecznie dobrze ocenił jej wiek, może mieć te 6 miesięcy(już młodsza suczka być nie może). A co do samej pierwszej cieczki, nie można mówić o wyznaczniku nawet w obrębie rasy, to całkowicie indywidualna kwestia(czasem jest to rozregulowane nawet biorąc pod uwagę suki spokrewnione z sobą).

Niemniej jeśli jest to niepokojące, przejdź się do weterynarza. Z tego co wiem, w tym wieku też nie ma przeszkód, by pojawiło się ropomacicze.. czego nie życzę.
Kiedy planujesz sterylizację suni?[/quote]


Tak to ta suczka ze zdjecia z podpisu,zdjecie bylo robione w pierwszym dniu jak ja przywiozlam do domu teraz wyglada zupelnie inaczej.Weterynarz mi powiedzial ze bedzie duzym psem,i nie napisalam ze jest Onkiem tylko jego mix-em-ale jak wiadomo roznie to z mix-ami bywa i nie wiadomo do konca co z nich wyrosnie:cool3: No ale to nie jest najwazniejsze czy bedzie mala czy duza to i tak jest kochana i bedzie z nami do konca.Masz racje chyba sie wybiore do weterynarza.Co do sterylizacji to jeszcze nie wiem-chcialam ja zrobic jak sunia skonczy 1-1,5 roku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Pierwszą cieczkę małe rasy mają już w wieku 5-6 miesięcy, w 7-9 mają rasy średnie i małe o mocnej budowie, później nawet do 2 lat rasy egzotyczne i duże. Nie wszystkie rasy maja też cieczkę 2 razy do roku, bywa, że raz na rok a nawet raz na dwa lata. Jak napisali poprzednicy, jest też czasem kwestia indywidualna, choć łatwiej przewidzieć u psów rasowych niż u mieszańców.

To, że sunia ma jeszcze niektóre mleczaki może wynikać z nieprawidłowego żywienia, weterynarz powinien wiedzieć o zaburzeniach w przypadku nieodpowiedniego karmienia. Jeśli to psiak schroniskowy, nie dziwią braki. Nie twierdzę, że teraz źle psa karmisz, mam na myśli wczesne szczenięctwo i okres poporodowy.

:-)[/quote]

W sumie to z mleczakow zostaly jej jeszcze kly.A jesli chodzi o zywienie to po zabraniu suni ze schronu mielismy z malutka problemy bo zle przyswajala tluszcze i byla leczona bo miala takie biegunki ze szok-doslownie woda jej leciala.Sierc byla matowa i miala lupiez.Ale teraz juz jest wszysko dobrze,siersc sie blyszczy lupiezu nie ma i duzo przybrala na wadze:lol: No ale na poczatku miala braki i to spore.




Dziekuje wszystkim za zainteresowanie i szybkie odpowiedzi:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...