Jump to content
Dogomania

Hormonalne wspomaganie zapłodnienia


karenina

Recommended Posts

[quote name='onek']sodalis :)
karmi :loveu: wklejała linka i ja go skopiowałam, tam znajdziesz leki hormonalne stosowane u suk :)
Temat nie dotyczył leczenia niepodłodności , ale hormonalnego wspomagania zapłodnienia :)
[B]Hormonalne wspomaganie zapłodnienia nie jest leczeniem niepłodności i leki podawane w celu wspomagania zapłodnienia zdrowej suczce nie są lekami ratującymi zdrowie :)[/B]

Zatem zgodzisz sie, że Receptalu, który nie jest dopuszczony do stosowania u psów, w myśl przytoczonych przez Ciebie przepisów prawa, nie można używać w celu wspomagania zapłodnienia, bo po pierwsze nie ratuje się wówczas ani życia ani zdrowia, a po drugie są inne dopuszczone do stosowania u suk środki hormonalne.[/quote]
Też jestem tego zdania :loveu: .

Aby nie być gołosłowną przytoczę wypowiedź dostawcy Receptalu, który poleca stosowanie tego leku w kierunku:
- pomocy w rozwiązywaniu problemu [B]rozpoznawania rui u bydła,[/B]
- umożliwianiu [B]planowania momentu unasieniania,[/B]
[B]- [/B]ujednolicaniu momentu wystąpienia owulacji[B] w stadzie krów,[/B]
ponieważ cytuję:
[I]„[B]planowanie rozrodu jest kluczowym narzędziem stosowanym obecnie w dużych stadach bydła mlecznego i jednostkach produkcyjnych[/B], w których personel nie jest w stanie poświęcić dostatecznie dużo czasu na obserwację zwierząt.”[/I]

Jednak u mnie też pojawiają się wątpliwości. Czy per analogia, [B]producenci psów, w dużych stadach psów[/B] mogliby również stosować ten preparat?

Może to jest pierwszy taki przypadek?
[quote name='Elitesse']
[COLOR=black]z tymi zastrzykami na owulacje-chodzi pewnie o receptal[/COLOR]
[COLOR=black][B]stosuje go u wiekszosci suk, dziala i jest swietny[/B][/COLOR]
[COLOR=black]stosuje sie go 3 razy: w dniu krycia i potem jeszcze dwa razy co 24 godziny, sprawia-ze owulacja jest "pełna"[/COLOR][/quote]

Co o tym myślicie :shake:?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='TuathaDea']Folligon jest stymulatorem rui, a nie owulacji.[/quote]
Folligon stosowany jest również w celu uzyskania wzrostu płodności i plenności samic ( w tym suk )– Folligon 500-1000 j.m.;
a także w celu pobudzenia spermatogenezy samców – kilkanaście dni przed kryciem;

:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='TuathaDea']Ale nie jest odpowiednikiem Receptalu. Zresztą oba są produktami tej samej firmy.[/quote]
TuathaDea :) ale to, ze oba leki sa produktami tej samej firmy nie oznacza, ze Folligon nie jest lekiem hormonalnym wspomagajacym płodnośc i plenność :) A moze własnie oznacza, ze producent ma produkty o tym samym działaniu zarówno dla krów- Receptal i dla suk- Folligon?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']A moze własnie oznacza, ze producent ma produkty o tym samym działaniu zarówno dla krów- Receptal i dla suk- Folligon?[/quote]
Nie oznacza, Folligon też jest dla krów :eviltong: (a na marginesie jest to bodajże surowica ciężarnych klaczy)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='TuathaDea']Folligon jest stymulatorem rui, a nie owulacji.[/quote]
Popraw zatem producenta :eviltong:, który pisze tak:
[FONT=Arial][SIZE=3][B]Folligon[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][B]WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE [/B][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Arial][FONT=Arial][SIZE=2]Folligon (gonadotropina surowicza) jest kompleksem glikoproteinowym. Z farmakodynamicznego punktu widzenia PMSG jest gonadotropiną wykazującą silne działanie głównie o charakterze FSH oraz dodatkowo działanie o charakterze LH. W wyniku aktywności FSH, gonadotropina surowicza pobudza wzrost, różnicowanie i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. W wyniku aktywności LH, PMSG również[/SIZE] [B][SIZE=3]indukuje owulację[/SIZE][/B], [SIZE=2]co może wywołać zjawisko [B][SIZE=3]superowulacji.[/SIZE][/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]U samców PMSG pobudza rozwój tkanki śródmiąższowej jąder i dodatkowych gruczołów płciowych.[/SIZE][/FONT]

[B][SIZE=2]WSKAZANIA LECZNICZE[/SIZE] [/B]
[FONT=Arial][SIZE=2]Leczenie zaburzeń płodności u zwierząt gospodarskich, a także[/SIZE] [B][SIZE=3]wywoływanie superowulacji u krów[/SIZE][/B] -[SIZE=2] dawczyń zarodków.[/SIZE][/FONT]
[/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']
Jak dla mnie ten wątek podobnie jak ten [B]o kopiowaniu [/B]mimo iz bardzo ciekawy zamienia się w przepychankę słowną trudną do czytania i całkowicie pozbawioną sensu merytorycznego.
[/quote]
Slowo ogon/kopiowanie robi w tym watku niesamowita reakcje ,
z miejsca
tylko wspomnienie o nim -znika post ,
uwazam czasem trzeba porownac by lepiej temat zrozumiec :p
Ty [B]sodalis[/B] masz to szczescie ze post Twoj z porownaniem dalej wisi chociaz nie na temat :crazyeye:
ODPOWIEDZIALAM CI NA TE ZARZUTY POD ADRESEM WATKU KOPIOWANIA :p
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/f487/kopiowane-czy-karalne-77864/index71.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']A moze własnie oznacza, ze producent ma produkty o tym samym działaniu zarówno dla krów- Receptal i dla suk- Folligon?[/quote]
[quote name='TuathaDea']Nie oznacza, Folligon też jest dla krów :eviltong: (a na marginesie jest to bodajże surowica ciężarnych klaczy)[/quote]
[quote name='niceravik'][FONT=Arial][SIZE=3][B]Folligon[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][B]...[/B][/FONT]
[FONT=Arial][B][SIZE=3]WSKAZANIA LECZNICZE [/SIZE][/B]
[FONT=Arial][SIZE=3]Leczenie zaburzeń płodności u zwierząt gospodarskich, a także [B]wywoływanie superowulacji u krów[/B] - dawczyń zarodków.[/SIZE][/FONT]
[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/quote][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]No widzisz onek, dokształć się :evil_lol:[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

TuathaDea :)
Folligon stosowany jest również w celu uzyskania wzrostu płodności i plenności samic ( w tym suk )– Folligon 500-1000 j.m.;
a także w celu pobudzenia spermatogenezy samców – kilkanaście dni przed kryciem.
Masz na to odpowiedż, czy nadal twierdzisz, że jest tylko stymulatorem rui ?
Ja się dokształcać nie muszę :) Na chleb zarabiam inaczej :)
Do błędu też się potrafie przyznać :) Czego i Tobie życzę.
Folligon tak jak pisałam wcześniej stosowany jest także w celu uzyskania wzrostu płodności u [B]samic[/B] ;)
"A może" dodane przed wypowiedzią może coś oznacza ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik']
Cytat:
Napisał [B]Elitesse[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f970/hormonalne-wspomaganie-zaplodnienia-122988-post11125500/#post11125500"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I][COLOR=black]z tymi zastrzykami na owulacje-chodzi pewnie o receptal[/COLOR][/I]
[I][COLOR=black][B]stosuje go u wiekszosci suk, dziala i jest swietny[/B][/COLOR][/I]
[I][COLOR=black]stosuje sie go 3 razy: w dniu krycia i potem jeszcze dwa razy co 24 godziny, sprawia-ze owulacja jest "pełna"[/COLOR][/I]


Co o tym myślicie :shake:?[/quote]

biedna niceravik, nie wie juz co pisac wiec wycina jedna linijke i wklada nie moje slowa w moje usta :evil_lol::evil_lol::evil_lol: normalnie jest mi cie szkoda :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie wkładajmy wszystkich weterynarzy do jednego wora czyli że jak daje zastrzyk hormonalny suce to zależy mu na kasie. Swoja droga to on nie kosztuje aż tak dużo bo słyszałam ze ok. 20 zł. Owszem hormony nie zawsze są dobre ale gdy mogą one pomóc suce zajść w ciążę to ja nie widzę w tym jakiegoś przestępstwa ze strony hodowcy.

To tak samo jak inseminacja ma zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy zazwyczaj uważają że takie krycie jest nie moralne i jak można takie coś robić.
Dla zwolenników często jest to jedyna forma zapłodnienia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karenina']Badzmy szczerzy, dla xxxx52 i jej podobnych każde krycie i kazdy miot to przestępstwo.
Apeluje do moderatora o posprzatanie tematu - i pozostawienie tylko wypowiedzi merytorycznie zgodnych z tematem.[/quote]
[B][I] Nie wiem czy uważasz mnie za podobną do xxxxx ja przynajmniej się nie czuję tak jak Ona,mi chodzi o to ,że jak widać są zamienniki, które można stosować u suk i nie trzeba używać leku,który dla psów przeznaczony nie jest.Więc oczekuję sensownej odpowiedzi dlaczego więc stosowany jest Receptal a nie Folligon?[/I][/B]
[B][I]I jak to się ma do dawkowania?przecież na Receptalu jes tylko napisane dawkowanie dla krów,klaczy królików...a gdzie tam jest dawkowanie dla psa czyt,suki?[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Mnie irytuje emocjonalne, nieprofesjonalne podejście do tego typu tematów. Jak już wspomniałam wcześniej, moherowe berety pikietują pod szpitalem. Gdyby w hodowli podchodzić do wszystkiego jak dziecko do zabawki, nigdy nie uzyskalibyśmy żadnej rasy.
Człowiek chciałby się dowiedzieć czy stosować, jeśli tak to co ( w pierwszych postach nie podano konkretnego preparatu a jedynie zapytanie, czy podajemy).
Gdyby był środek na tyle bezpieczny i sprawdzony, który zwiększyłby szansę na zapłodnienie (i nie chodzi tu o liczbę szczeniat a o szczenięta w ogóle) głęboko bym się zastanowiła nad zastosowaniem. Ktoś kto nie krył za granicą nie ma zielonego pojęcia jak wysokie są koszty. Nie tylko związane z samym kryciem (za granicą zwykle dużo droższe niz u nas, płatne z góry często bez możliwości zwrotu przy pustym kryciu, do tego w euro), z kosztami przejazdu, paliwa, hotelu ,badaniami, ale także z wolnymi dniami - urlopem branym w pracy, problemem z opieką nad ewentualnymi dziećmi oraz wieloma innymi czynnikami. O stresie nie wspomnę. Podobnie gdy suczka jest zdrowa, cenna a mimo to nie zachodzi w ciążę.

Słowne przepychanki niczego nie ułatwią a niepotrzebnie zaniżają poziom.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][B][I] Nie wiem czy uważasz mnie za podobną do xxxxx ja przynajmniej się nie czuję tak jak Ona,mi chodzi o to ,że jak widać są zamienniki, które można stosować u suk i nie trzeba używać leku,który dla psów przeznaczony nie jest.Więc oczekuję sensownej odpowiedzi dlaczego więc stosowany jest Receptal a nie Folligon?[/I][/B]
[B][I][COLOR=red]I jak to się ma do dawkowania?przecież na Receptalu jes tylko napisane dawkowanie dla krów,klaczy królików...a gdzie tam jest dawkowanie dla psa czyt,suki?[/COLOR] [/I][/B][/quote]
Otóż to!
Może metodą prób i błędów :cool3: ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']biedna niceravik, nie wie juz co pisac wiec wycina jedna linijke i wklada nie moje slowa w moje usta :evil_lol::evil_lol::evil_lol: normalnie jest mi cie szkoda :lol::lol:[/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]I kto tu domaga się stosowania reguł :shake:? [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]O mnie się nie martw, ja sobie dam radę. Zastosowany cytat jest wyposażony w „łapkę”. Każdy kto chce, ma wybór, może kliknąć i poczytać oryginalny post. Takiego wyboru nie mają szczeniaki i sunie przedmiotowo traktowane przez durnych hodowców. I może właśnie w tym tkwi problem, bo gdyby ten i ów hodowca miał odrobinę wiedzy i wyobraźni, [B]podkreślam – odrobinę[/B] :mad: , wety i klienci nie „kręciliby nimi” jak tandetnym wiatrakiem „Made in China” - typu żyrandol. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Sama więc widzisz, w życiu nie ma sprawiedliwości i żal na niewiele się zda. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Tnij dalej :angryy:![/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][B][I] Więc oczekuję sensownej odpowiedzi dlaczego więc stosowany jest Receptal a nie Folligon?[/I][/B][/quote][B][I]
Ponieważ substancja czynna jest inna, a co za tym idzie,
Folligon nie jest odpowiednikiem Receptalu.
[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Z książki "Rozród i połoznictwo psów wg Allena":

"dostepne są różne związki będące agonistami GnRH, chociaż żaden z nich nie jest zarejestrowany do stosowania u psów"

A poniżej opisane jest zastosowanie kliniczne tych substancji u suk.

Link to comment
Share on other sites

A czy u kogoś wywołało to potem problemu hormonalne?
np. zapalnie pochwy, macicy,szyjki macicy, nie daj boze ropomacicze...
problemy przy kolejnych rujach albo rozregulowanie?
Ja wiem ze z hormonami żartów nie ma... ciekawa jestem opinii "stosujących" ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis'][B][I]
Ponieważ substancja czynna jest inna, a co za tym idzie,
Folligon nie jest odpowiednikiem Receptalu.
[/I][/B][/quote]



receptal jest analogiem GnRH czyli pobudza wydzielanie LH i FSH
jak działa LH to wszystkie Panie powinny wiedzieć
natomiast Folligen jest jak gonadotropia
czyli ma działanie o charakterze FSH oraz dodatkowo działanie o charakterze LH
to zupełnie coś innego

u psów stosuje się aby wywołać ruję
trzeba pojąć podstawową wiedzę o hormonach a dopiero pozniej brzdąkać:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:

pozdro

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...