Jump to content
Dogomania

obedience - nauka wysyłania do kwadratu


Kamilapon

Recommended Posts

Za mniejsza ilosc komend nie dostaniesz punktow karnych. Nie tylko ona kladzie sie po wejscu nawet przed komenda. Slyszalam, ze punkty mozna dostac np w takiej sytuacji: pies wbiegl do kwadratu i wlasciciel chcac skorygowac go leciutko dal komende "w lewo" niestety pies nie zareagowal i polozyl sie od razu. Mimo, ze byl w kwadracie, to dostal punkty karne za niezareagowanie na komende. Ale to bylo na jakis swiatowych zawodach...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Kiara'] Za mniejsza ilosc komend nie dostaniesz punktow karnych. Nie tylko ona kladzie sie po wejscu nawet przed komenda. [/quote]
No dzięki, dobra duszyczko, toś mnie pocieszyła. :P
To pozostaje mi tylko postarać się, żeby mała lepiej zakumała kwadrat i dokładniej w nim warowała. Tylko, ładnie mi tylko. :wink:

[quote name='Kiara'] Slyszalam, ze punkty mozna dostac np w takiej sytuacji: pies wbiegl do kwadratu i wlasciciel chcac skorygowac go leciutko dal komende "w lewo" niestety pies nie zareagowal i polozyl sie od razu. [/quote]
Niestety w ogóle nie ćwiczyłam kierowania psem w kwadracie "w lewo", "w prawo", więc u nas to zupełnie odpada. Dla mnie to na razie wyższa szkoła jazdy. :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Czy przy ocenie, kierunek, w którym pies sie kładzie w kwadracie ma znaczenie? Tzn., wykonując komendę "naprzód" pies zaczyna ogonem do przewodnika. Czy ma się położyć właśnie tak, czy też może się w kwadracie odwrócić tak, żeby być łbem do przewodnika? I czy to owdrócenie się bądź nie może miec wpływ na ocenę?

Jak się kładą Wasze psy?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mam pytanie dotyczace praktycznego zastosowania kwadratu ;)

Czy na zawodach faktycznie bok kwadratu ma 4m, jak to jest w regulaminie...? Szczerze mowiac, nie przygladalam sie, a te 16m^2 wydaje sie strasznie duze... [wiem, ze mam pchle, a nie psa, ale i tak ;)].

Tak sobie mysle, by zaczac od 2x2 i stopniowo powiekszac i oddalac sie... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']Mam pytanie dotyczace praktycznego zastosowania kwadratu ;)

Czy na zawodach faktycznie bok kwadratu ma 4m, jak to jest w regulaminie...? Szczerze mowiac, nie przygladalam sie, a te 16m^2 wydaje sie strasznie duze... [wiem, ze mam pchle, a nie psa, ale i tak ;)].

Tak sobie mysle, by zaczac od 2x2 i stopniowo powiekszac i oddalac sie... ;)[/quote]
Ten kwadrat ma 9 m^2 , wiec 3x3 :)

Link to comment
Share on other sites

No to juz niezle, dzieki ;) Ale... bralam wymiary stad... :/ Niefajnie, jakby sie okazalo, ze to jednak blad.[quote name='http://www.obedience.pl/page/0/3/47/']Na następne polecenie wysyła psa komendą NAPRZÓD do kwadratu o boku 4 m wyznaczonego 4 pachołkami odległego o 15 metrów od punktu startu[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

I to jest totalny nonsens, ale nie bede pisac wiecej o innych nonsensach w tym naszym "poprawionym" regulaminie, bo musialabym uzywac slow uznawanych za niecenzuralne. Nonsensy utrudniajace przygotowanie psa do startu w nastepnej klasie. Ale nic to, kiedys beda kolejne zmiany. Moze przemyslane.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ale nic to, kiedys beda kolejne zmiany. Moze przemyslane.[/quote]

Ech, oby! To chyba takie nasze życzenie noworoczne może być :lol: Bo życie wskazuje, że o zmianach i nowym regulaminie dowiemy się dopiero jak... wejdzie w życie. I może będzie lepszy a może... lepszy inaczej :evil_lol:

[quote name='dog_master'] Aha, dzieki wielkie :smile: Czyli uczymy 4x4, i tak do 2 nie dojdziemy ;-)[/quote]

Nie mów "hop" ;) I zwróć uwagę, że teraz już obowiązkowo kwadrat poza pachołkami musi być wyznaczony linią na ziemi.

Ale jeśli masz w pamięci stary regulamin, to przeczytaj dokładnie nowy. Bo tam w kilku miejscach są kruczki, które łatwo przeoczyć. Dopiero na ostatnich zawodach sędzia Lewkowicz zwrócił moją uwagę na to, że przy przeszkodzie w klasie 0 dozwolone są tylko 3 komendy! Czyli [B]nie[/B] możesz dać "hop" "hop" "do mnie" "noga" (znaczy możesz, ale z jedną komendą dodatkową karaną punktowo). A już w klasie 1 jak najbardziej dozwolone są 3 [B]lub 4[/B] komendy... (wydawało mi się, że dokładnie czytałam regulamin, ale tego szczegółu jakoś nie doczytałam :p).

Link to comment
Share on other sites

heh my tez zaczynamy nauke, narazie kupilam pacholki :evil_lol: co dalej sie zoabczy ehhh. czy mam od razu uczyc psa wchodzic od konkretnej strony ?
i myslalam zeby wykorzystac metode z kocykiem- bylo chyba opisywane w moim psie, bo pileczka na mojego psa dziala... no traci glowe jak ja widzi :evil_lol:
narazie ucze osobno odsylania na kocyk moze byc tak ?

acha chce dodac ze my nie bedziemy startowac w zawodach wiec to wszystko tak amatorsko ale chcialabym zeby bylo prawidlowo :)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shangri_la'] acha chce dodac ze my nie bedziemy startowac w zawodach wiec to wszystko tak amatorsko ale chcialabym zeby bylo prawidlowo :)[/quote]

Dlaczego nie będziecie startować w zawodach? Dla amatorów to świetna zabawa, nawet jeśli przed startem człowiek trzęsie się, jak galareta.

Nie wiem, jaka metoda była opisana w "Moim Psie", ale ja z moją psicą ćwiczymy metodą "kocykową" (a dokładnie "wykładzinową" ;)) według przepisu Inki Sjostren. Jak na razie pierwsze kroczki są satysfakcjonujące, a co dalej zobaczymy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jura']Dlaczego nie będziecie startować w zawodach? Dla amatorów to świetna zabawa, nawet jeśli przed startem człowiek trzęsie się, jak galareta.[/quote]
eeee raczej sie do tego nie nadaje, jeszcze sporty bardziej "ruchowe" tzn agility czy frisbee to moze- latwiej mi utrzyamc uwage suki jak ona jest w ruchu i wiem ze nigdzie nie zwieje, a cwiczenia posluszenstwa jeszcze nie mamy tak opanowanej uwagi- a wystarczy ze suk zobaczy w tlumie "kogos podobnego do znajomych" i koniec, od razu poleci witac... natomiast w tych ruchowych nie ma na to czasu, zauwazylam ze lepiej sie koncentruje ( moze tez dlatego ze bardziej to lubi) wiec jesli juz to raczej tutaj bedzie nasz debiut. coz moze kiedys uda sie wypracowac taka uwage rowniez przy posluszenstwie...

[quote name='Jura'] Nie wiem, jaka metoda była opisana w "Moim Psie", ale ja z moją psicą ćwiczymy metodą "kocykową" (a dokładnie "wykładzinową" ;)) według przepisu Inki Sjostren. Jak na razie pierwsze kroczki są satysfakcjonujące, a co dalej zobaczymy.[/quote]
no ja wlasnie chce robic jakos tak. mam obydwie ksiazki Inki ale nie rozumiem jednego- jesli najpierw ucze psa wysylania do kwadratu to jak mam to pozniej przelozyc na wysylanie najpierw do pacholka a pozneij do kwadratu? ehhh

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Eh, ja tez mam problem z wysylaniem... Do czegokolwiek :/ Jeszcze do pacholka to bym nauczyla, ale kwadrat lub tez samo w sobie jak na MPPT...

Robimy niby na pileczke, ale pies jest tak nakrecony [tak, tak, to o moim pudlu ;)], ze swiata nie widzi, kwadratu nie widzi, tylko czeka na komende, zeby leciec do pilki. Zlapie ją i...? Co powinnam teraz zrobic? :oops: Dac mu sie pobawic? Powiedziec "stoj"? Zabrac pilke? :(

Eh, widze, ze pies nic z tego nie rozumie... Goni za pilka i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Podobno dobra metoda ( i taką praktykowali w większości zawodnicy na poznańskich mistrzostwach na światówce, sądząc po tym, jak wyglądały ich treningi) to uczyć psa przebiegania pomiędzy dwoma pachołkami.Początkowo z bliskiej odległości,wręcz spod nóg przewodnika, a stopniowo pachołki przesuwamy coraz dalej.
Dopiero kiedy pies na 100% opanował kwadrat,wprowadzamy dodatkowy postój przy pachołku.Może to być wydanie komendy do kwadratu,zatrzymanie na stój na wysokości pachołka i ponowne wysłanie do kwadratu,ale w naszym przypadku lepiej sprawdziło się rozbicie tego na dwa ćwiczenia. Ashleyek osobno uczył się komendy do pachołka i osobno kwadratu,a połączenie tych dwu ćwiczeń nie sprawiło mu kłopotu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ashley']Dopiero kiedy pies na 100% opanował kwadrat[/quote]
A co to określenie oznacza w odniesieniu do opisywanej metody? Czy to tylko przebieganie między pachołkami z dowolnej odległości, czy w międzyczasie dostawiamy pozostałe 2 i robimy cały kwadrat? I czy "opanowany" kwadrat to wbieganie do środka (i co dalej - zatrzymanie?), czy przebieganie na przestrzał?

Link to comment
Share on other sites

W tym wypadku kwadrat to tylko słowo komendy,psa uczymy przebiegnięcia linii między dwoma punktami wyznaczonymi przez pachołki.Kiedy pies świetnie przebiega między dwoma pachołkami, dostawiamy dwa następne i początkowo znowu z bliższej odległości dajemy starą komendę.
Niektórym psom dostawienie pachołków nie przeszkadza,inne mogą być początkowo zdezorientowane i dlatego bliższa odległość i ewentualna pomoc właściciela.Pies szybko załapie,że ma robić to,co już świetnie umie.Potem na treningach utrwalamy pracę na dwóch pachołkach,raz na kilka wykonań ćwiczenia przypominając wykonanie na czterech.Z założenia pies ma zwracać uwagę na dwa stojące blisko siebie pachołki.
Pierwsza metoda - nagroda jest za przebiegnięcie między pachołkami,a nie za ciągły bieg w linii prostej aż po horyzont,więc chwalimy psa w momencie minięcia linii.Możemy rozbić to na etapy -
najpierw chwalimy po przebiegnięciu przez linię i pies wraca do nas po nagrodę
potem,gdy już wie o co chodzi i ładnie przebiega przez linię,wydajemy komendę stój po minięciu linii
Przy tej metodzie nie polecam komendy waruj,jako zatrzymującej,bo pamiętajmy,że warowanie kończy możliwość poprawienia przez nas psa,a zawarowanie poza kwadratem zeruje ćwiczenie.Psy szybko przyzwyczajają się,że po przebiegnięciu linii pada komenda zatrzymująca i zaczynają robić to same,nie czekając na komendę i jeśli coś pójdzie nie tak, a pies się położy, zamyka to przed nami możliwość odpowiedniego poprawienia pozycji psa,aby stracić tylko kilka punktów,a nie wszystkie.
Druga metoda - bardzo efektownie wygląda,gdy pies nauczony jest szybkiego waruj z pełnego biegu jako osobnego ćwiczenia,a komenda kwadrat to dla niego przebiegnięcie między pachołkami i jednoczesne "naprzód" z IPO,czyli daleki,szybki bieg w linii prostej,aż do hasła zatrzymania przez przewodnika.Wtedy te dwa ćwiczenia łączymy tylko na zawodach,co daje lepszy wizualnie efekt,bo pies nie zwalnia wbiegając do kwadratu.
W tej metodzie jednak przewodnik musi mieć świetny refleks i wyczucie odległości,bo zbyt wczesne podanie/spóźnienie komendy o ułamek sekundy spowoduje, że pies nam do kwadratu nie wejdzie,albo się w nim nie zmieści.
Świetnie to wygląda w wykonaniu borderów,ale własciciel cięższego i mniej zwrotnego psa musi uważać,bo jeśli pies biegnie bardzo szybko,to po wydaniu komendy waruj,masa psa i tak przeniesie go jeszcze kilka metrów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...