Jump to content
Dogomania

Jak wybrać odpowiedniego reproduktora?


tongue

Recommended Posts

Witam!

Czym się kierować przy wyborze reproduktora? Czy tylko samym exterierem? Czy to rzeczywiście jest to loteria? Czy jednak można przewidzieć jakie będzie potomstwo przy skojarzeniu właśnie takiej pary?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich dogomaniaków!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Przede wszystkim sam eksterier nie jest ważny.Warto również zajrzeć do rodowodu danego, oglądnąć i sprawdzić jak sobie radzi na wystawach jego potomstwo. :wink: Bardzo dobre rezultaty daje tzw. krycie na linie.Takie krycie jest gdy suka i reproduktor mają w rodowodzie tego samego psa bądź sukę, oczywiście dany przodek musi być wybitny eksterierowo.

Chociaż faktycznie hodowla to najcześciej loteria. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Przed podjęciem decyzji o wyborze partnera warto przeczytać "Poradnik dla hodowców psów. Genetyka w praktyce" Willis'a. A zwłaszcza rozdział dotyczący doboru hodowlanego. Autor szczegółowo i na konkretnych przykładach opisuje czym się kierować przy doborze pary hodowlanej :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

każda rasa ma " to coś " czego się szuka, bardzo często hodowcy wybierają świadomie reproduktora który ma właśnie " tą " cechę mimo że reszta jest przeciętna.

Pytanie baaardzo trudne - praktycznie nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

Może jakby dodatowo zobaczyć co dany reproduktor daje - czy jest w miocie jakiś szczeniak co ma " to coś" :roll:

Link to comment
Share on other sites

Pytanie czysto teoretyczne, na przykladzie rottkow off kors :wink:

Mając do wyboru szczenię po ojcu z czysto niemieckim pochodzeniem, czyli po ojcu z ojczyzny rasy, a szczenię po psie chorwackim mieszkającym w Finlandii, ktore byście wybrali?

Obydwa psy oczywiście przepiekne, nie chodzi tu o ich tytuly, wyszkolenie itp.

Link to comment
Share on other sites

:hmmmm:

Rasa niemiecka => niemieckie linie => dobry wybór :)

Rasa niemiecka => kynologia skandynawska = wysoki poziom => dobry wybór :)

:onfire:

:silly:

:niewiem:

Ale te maluchy mają przecież jakieś matki :D

Trzeba porównać linie matek :angel:

Link to comment
Share on other sites

Mając do wyboru szczenię po ojcu z czysto niemieckim pochodzeniem, czyli po ojcu z ojczyzny rasy, a szczenię po psie chorwackim mieszkającym w Finlandii, ktore byście wybrali?

Więc miałam na myśli, że jak ja bym miała kupić rottka po jednym z tych ojców to mój tok myślenia byłby chyba taki

:hmmmm:

Rasa niemiecka => niemieckie linie => dobry wybór

Rasa niemiecka => kynologia skandynawska = wysoki poziom => dobry wybór

:onfire:

:silly:

:niewiem:

Ale te maluchy mają przecież jakieś matki

Trzeba porównać linie matek

Link to comment
Share on other sites

SH, mama jest jedna :wink:

Tak jak powiedziała Justynka, szukam odpowiedniego reproduktora, zastanawiam sie, analizuję, oglądam, przegladam, jeszcze raz sie zastanawiam...

Matka dała na razie jeden miot, szczeniaki wyszły nam naprawdę udane, zwłaszcza pieski, jest parę rzeczy, które chce ulepszyć, a jeden i drugi pies daja wlasnie to, co ja chcę. Szczeniaki po tych psach są naprawde piekne, mocne, z wspaniałymi głowami, prostymi grzbietami i świetnym kątowaniem. Zaraz sie rzuce w nie powiem co :(

:silly:

Link to comment
Share on other sites

Można zaryzykować, bo są szanse na niezwykle piękne zwierzęta, ale...

Wypadałoby mieć wiecej informacji o przodkach i rodzeństwie miotowym tego wspólnego ojca pod kątem chorób dziedzicznych i innych wad.

Szczenięta z takiego skojarzenia trzeba by było "pilotowć" w dalszym życiu, aby pokierować odpowiednio ich skojarzeniami hodowlanymi ( nie pogłębiac inbredu! )

To trochę taka hodowlana "wyższa szkoła jazdy".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam pewnien dylemat.Otóz to tej pory myślałam, aby kryć Klio DICKENSEM Rufusem.Byłby to inbred, ponieważ Dickens to miotowy brat matki mojej suki. Wybór padł na niego, ponieważ -podobnie jak ich wspólni przodkowie-ma bardzo mocną kosć i daje mocne dzieci(moja jest w bardzo lekkim typie), poza tym ma doskonały charakter, a to również jest istotne.Dziecom przekazuje najlepsze swoje cechy. Jednak jeszcze wpadł mi w oko jego syn.Pampuch(czyli ten syn) ma jeszcze mocniejsza kosc od ojca, chyba nie ma mocniejszego psa w Polsce.Występując w klasie młodzieży zdobył już BOG i BIS Junior.Tylko ten pies nic nie krył i jest bardzo młody, niedawno skończył rok. I nie wiem na którego sie zdecydować, czy na ojca, który jest juz doświadczonym reproduktorem, czy spróbować z synem.Co Wy byście zrobili na moim miejscu?

Jeśli chodzi o inbred , to niedawno urodziły sie z szczeniaki z krycia córki ojcem(właśnie Dickensem).Wszystkie są zdrowe i nie maja żadnych problemów zdrowotnych.

Link to comment
Share on other sites

jezeli nie wyjda z tego imbredu jakies "wielkoludy" :) bo znam taki miot jeden bouvierow to radzilbym ojcem ktory jest wyprubowany i daje szczeniaki moze ten jego syn wogole nie dac szczeniakow..

No tak.Ale moja Klio jest bardzo lekka.A w tej rasie występuje moda na mocne psy. :roll:

Link to comment
Share on other sites

hmm ale mowilas ze ten ojciec tez jest mocny wiec tez bedzie dobrze i chyba lepiej miec troszeczke gorsze szczeniaczki a rzeby jakeis mutanty nie wyszly

Fakt.Tylko jest jeszcze taka sprawa, iż Pampuch ma bardzo ciekawy rodowód i takiego skojarzenia jeszcze w Polsce nie było.A takie mutanty to są w corgi przez niektórych sędziów pożadane. :wink: Ehhhh......... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...