Jump to content
Dogomania

Bokser amerykanski vs europejski


hohufka

Recommended Posts

Natknąłem się dzisiaj na tę stronę i pojawiły się w związku z tym u mnie pewne wątpliwości. Dla nieznających języka wyjaśnię, że zawiera ona zestawienie wzorców boksera z różnych federacji: FCI, AKC (Stany Zjednoczone), Wielka Brytania, Australia i Kanada. Autorzy zestawienia skoncentrowali się na różnicach pomiędzy poszczególnymi wzorcami, a w szczególności między bokserem europejskim, a amerykańskim. Miało to dać odpowiedź na pytanie, czy istnieją podstawy wyodrębnienia boksera amerykańskiego jako odrębnej rasy. Generalna konkluzja autorów jest taka, że takowych podstaw brak i że byłoby to dokonane ze szkodą dla rasy.

Tu dla zilustrowania przykłady boksera amerykańskiego

00.jpeg

02.jpeg

Przyjmując, że różnice we wzorcu są niewielkie, dlaczego wygląd boksera amerykańskiego odbiega tak znacząco od europejskiego? A może się mylę :-?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mnie sie podobaja europejskie.

A jezeli chodzi o wyodrebnienie amerykańskiego jako innej rasy to uwazam,że nazwa je wyodrebnia na tyle ile trzeba.Tak mnie sie wydaje :oops: Bokser amerykański.Bokser, ale inny niz europejski.Tak sobie rozważam.Widać duze podobieństwo jak i duze różnice.

Nie wiem czy one są dopuszczane z europeiskimi.Może o to chodzi Tobie hohufka?W takim razie dziwiłoby mnie to gdyby były kojazone.Ale ja jestem laikiem wiec to sa tylko moje spostrzeżenia.

Link to comment
Share on other sites

ja zalozylem kiedys topik gdzie podalem podobny przyklad rozgraniczenia psow (nie tylko bokserow, ale tez dobermanow, dogow, sznaucerow) na amerykanskie i europejskie. mnie sie te "amerykanskie" STRASZNIE nie podobaja, i tak tez kiedys powiedzialem, i mi sie dostalo za to, ze powiedzialem ze amerykanie spieprzyli te psy :lol: ale coz, niestety ja tego nie zmienie heh....jak dla mnie to jest wielka szkoda dla tych ras (dobki i itp tez sa smuklejsze i w ogole calkiem inne) ja wole europejskie :D

Link to comment
Share on other sites

Nom widać, że są różnice choć wiadomo na jednym przykładzie nigdy nie jest łątwo coś opisać Ksara wie napewno lepiej boksreka na tym zdjęciu jest drobniejsza z tego co widzę i taka większa jak podkreśliła Ksara ale to chyba młoda sunia a co do boskeró amerykańskich to ja na discovery widziałem kiedyś program o pasji tych ludzi był cały program o wystawach i o bokerach w stanach na przykładzie jednego opisywano i tak pięknego psa jaki tam był to żadko się widuje a pasja to była na wystawy ogromna i wogóle podejście tej osoby do tego boksia ile on miał ruchu jakie miejsca a gdy Państwo nie mieli czasu to pies miał swóją bierznie do biegania takie jakie my mamy na siłowniach no niektórzy w domach również i jak on świetnie biegał na niej to byłem pod wrażeniem jak maszyna jemu to sprawiało przyjemność albo odnosiłem takie wrażenie. Poprostu mi również się podobają tamte boskie mówię tylko na tych dwóch przykładach bo więcej nie miałem okazji widzieć ale ten był naprawde ładny jak dla mnie.

Troszke czasu mnie nie było z powodu problemów z dostępem do dogomani ( problemy z logowaniem po zainstalowaniu nowego systemu) ale teraz już jest ok i się troszke rozpisałem na początek:)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo duzej roznicy znowu nie ma miedzy am. a europ.. Jedynie co mi sie rzucilo w oczy to ten dluzszy pysk (a mialam okazje zobaczyc pare bokserow am. ). Nio i moze nie maja takiej klaty :D ale to moze zalezec od osobnikow :niewiem:

Heh tych roznic tak malo, a tak potrafia zmienic psa :wink:

Link to comment
Share on other sites

Artykul Alexandry Gav " Boxers are not alone" opisujacy roznice pomiedzy wystawcami, hodowcami i wreszcie rasami (oprocz bokserow m.in. dobki, dogi niem.) w Stanach i na Starym Kontynencie mozecie przejrzec na stronach European Boxer Zone:

http://www.euro-boxer.com/pages/profiles/boxer_articles/boxers_not_alone.html

otherbreeds_boxer_males_heads.jpg

Zdjecie z tego artykulu: glowki: mlodego wystawowego boksera amerykanskiego i doroslego wystawowego europejskiego.

otherbreeds_boxer_males.jpg

A to dwa - amerykanski i europejski- boksery, odnoszace sukcesy na ringach wystawowych, championy.

Link to comment
Share on other sites

nom jak widze różnica jest choć tak jak mówie ten dorosły bokserek o którym pisałem miał troszkę inną głowe ale był równie poteżny co nasze tzn. Timur, Gaston. W tym typie ale ogólnie mnie się podobał ale jak widać róznica jest. Ciekawe jak by staranie łączyć boksera amerykańskiego z europejskim jak by się prezentowało takie potomstwo ale to w kwestii hodowców. Kiedyś chciałbym hodować ta rase ale to w dalekiej przyszłości jeśli będzie możliwe ale dużo musiał bym się jeszcze nauczyć i dowiedzieć na temat naszych bokserków wkońcu fabian to mój pierwszy:)

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak by staranie łączyć boksera amerykańskiego z europejskim jak by się prezentowało takie potomstwo

No jak to jak- jak mój kundel :D :lol: czyli niedoszły atleta

:D :D

A tak poważnie-oglądałam zdjęcia boksera angielskiego(AKC) z domieszką krwi europejskiej(ojciec francuski champion)-piękny pies.

Niesamowicie elegancki w wyrazistą głową-bardzo europejską w typie.

Sylwetka lżejsza-ale elegancja nie do pobicia :wink:

Link to comment
Share on other sites

(...) był równie poteżny co nasze tzn. Timur, Gaston. (...)

Ciekawe jak by staranie łączyć boksera amerykańskiego z europejskim jak by się prezentowało takie potomstwo ale to w kwestii hodowców.

Wlasnie Gaston ma domieszke krwi amerykanskiej. Co prawda jest juz to w jego i jego rodzenstwa przypadku nieduzo - chyba niewiele ponad 6% ich przodkow to psy amerykanskie, jednak to wiecej niz nic. Pamietam z ringow takze brata Gastona, Gregorego, swego czasu bardzo czesto wystawianego, znam tez ich siostre, Gabrielle. Choc mniej obecnie znane niz Gaston, Gabriella i Gregory sa psami bardzo eleganckimi, o przepieknym ruchu. Gregory w ringu po prostu plynal, w klusie prezentowal sie niezwykle efektownie, mial bardzo daleki wykrok. Kto wie, moze to wlasnie "sprawka" przodkow zza oceanu. Europejskie boksery takze potrafia zachwycac cudownym ruchem, ale Gregory po prostu poruszal sie w inny sposob, z charakterystycznie wyrzucanymi przednimi lapkami (spotkalam sie z okresleniem "wysoka akcja przednich konczyn" ktore bardzo w tym przypadku pasuje, chociaz mam watpliwosci czy jest to sformulowanie poprawne :) ) . Ten typ poruszania sie w klusie jest bardzo porzadany u wielu ras psow w USA.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Tak. Czytałam właśnie o tym, że boksery amerykańskie mają idealny chód. Są wogole świetnie wyszkolone.
Wygląd to kwestia gustu.
Mi osobiście najbardziej nie podobają się boksery z Belgii i innych krajów skandynawskich( zbyt bullowate).
Jeżeli chodzi o pysk to zdecydowanie stawiam na Niemcy. Z kolei Anglia i Hiszpania mają boksery o bardzo mocno skróconej kufie, za mocno. Mi się nie podobają.

Tak czy siak, gdy będę miała własną sukę i hodowlę, zastanowię się nad tym, czy jej nie dopuścić do Amerykańskiego interchampiona. Fajne psy. A sukę pewnie będę miała z Niemiec( tak planuję, alboz Włoch) więc fajna mieszanka by wyszła :lol:

P.S. Ale to dość odległe plany...hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

"Trochę" późno odświeżam wątek, ale może jeszcze ktoś się wypowie.
[quote name='Patisa']Tak. Czytałam właśnie o tym, że boksery amerykańskie mają idealny chód. Są wogole świetnie wyszkolone. [/QUOTE]
Amerykanie na serio pracujący z bokserami w sportach psich takich jak szkolenie obronne, posłuszeństwo, importują boksery z Europy. Świetnie wyszkolone są psy wystawowe, ale tylko w tym "ringowym" zakresie.

[quote name='Patisa']Mi osobiście najbardziej nie podobają się boksery z Belgii i innych krajów skandynawskich( zbyt bullowate).
Jeżeli chodzi o pysk to zdecydowanie stawiam na Niemcy. Z kolei Anglia i Hiszpania mają boksery o bardzo mocno skróconej kufie, za mocno. Mi się nie podobają. [/QUOTE]
Czy możesz podać przykłady które boksery belgijskie czy skandynawskie są Twoim zdaniem bullowate? Chodzi o bullowate ( w sensie podobne do terrierów w typie bull) czy buldogowate?
[quote name='Patisa']
Tak czy siak, gdy będę miała własną sukę i hodowlę, zastanowię się nad tym, czy jej nie dopuścić do Amerykańskiego interchampiona. Fajne psy. A sukę pewnie będę miała z Niemiec( tak planuję, alboz Włoch) więc fajna mieszanka by wyszła :lol:[/QUOTE]
Suka z Niemiec albo z Wloch pokryta amerykańskim championem (raczej multi, bo inter tam nie ma) - to będzie wydarzenie na skalę europejską ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...