Jump to content
Dogomania

do czego prowadzi przerasowienie i ped do 'piekna'...


patch75

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

uscislam:jesli nie mam wiedzy na temat dlaczego rasa ma taka specyfike budowy a nie inna to moge pisac ze sa np.fe i wogole ale uzywanie slowa karykatura i dawanie przykladu onka jest dla mnei niesmaczne.
to tak jakbym nei iwedizala dlaczegozyrafa wyglada tak jak wyglada tylko na podstawie tego ze jest specyficznie zbudowana napisala ze jest karykaturalna.:razz::diabloti:.dokladnei o to mi chodzilo.
onki cierpia na choroby genetyczne nie mniej ani nei wiecej niz inne rasy.i dyskusja czy mniej czy wiecej jest bez sensu bo kazda rasa ma swoje brzydkie;) tajemnice.tajemnice ,ze dodam ,poliszynela.:cool3:.ony w tym temacie nie sa jakos specjalnie wyrozniajace sie.:diabloti:
ps.nie wiadomo jak czesto zyrafom przydazaja sie upsniecia genetyczne spowodowane genami letalnymi czy polletalnymi.ze wzgledu chocby na ...matke nature.:).juz ona szybciutko i bez dyskusji "zalatwia"ten problem.czesto tez tym sposobem dajac jedzonko drapieznikom.czy padlinozercom.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick08']przepraszam, ze zaoffuje o Onkach. Nie znam sie na tej rasie, dlatego zapytam- jaka jest ta specyfika, zeby potrzebne im było tak mocne kątowanie? Widzimy jak wygladają użytki, a jak showy. Czym tłumaczy sie tak mocne katowanie u showów? Do czego jest potrzebne?[/quote]zapraszam do poszperania na dogo w dziale o owczarkach niemeickich:p.uzytki tezsa juz na szczescie coraz bardizej optymalnej budowy a w eksterierach odchodzi sie od szalenstwa lat 90tych onow w hipertypie..;)

Link to comment
Share on other sites

Popieram pytanie [URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=67285"]prittstick08[/URL]

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=7003"]ayshe[/URL], powód, dlaczego podałam ON'a jako karykaturę jest bardzo prosty - nie widziałam innych psów o tak skrzywionym sposobie chodzenia (patrz filmik). Czy wg ciebie, pies ledwo przebierający podkurczonymi nogami jest szczęśliwy ? Już nie mówiąc o tym jak fatalnie to wygląda.
Jakieś 10lat temu byłam zakochana w Owczarkach Niemieckich. Pragnęłam mieć w przyszłości właśnie takiego psa. Dla mnie był to pies ideał. A teraz ? Kierunek w jakim poszła rasa jest koszmarny. Za parę lat będą na ringi na wózkach wwożone, bo przecież to jest pies wystawowy nie użytkowy.
Nie sądzę, by Owczarek Niemiecki, aż tak bardzo różnił się od innych ras, by wprost nie mógł żyć na bardziej wyprostowanych nogach :shake: Dla mnie to jest koszmar jak tył tej rasy obecnie wygląda. U mnie na mieście też widuje się owczarki. Nie chodzą aż tak fatalnie jak te na filmiku, ale do sprężystego swobodnego ruchu dużo im brakuje. I nie mylmy tu, że może dysplazja sprawia ból, pies kuleje itp. Pies porusza się jak każdy przedstawiciel swojej rasy - czyli jak kaleka.
Dziwi mnie, że hodowcy, którzy tak często podkreślają, że dążą do ulepszenia rasy robią powoli z psów stworzenia nie zdolne do normalnego funkcjonowania.
Żeby suka buldoga angielskiego nie mogła na ogół urodzić naturalnie, tylko za cięciem cesarskim ? Do czego to doszło ? Żeby bassety na swoich krótkich nogach nie mogły poradzić swojej masy ciała ? Mopsy ledwo oddychające przez zbyt krótki pyszczek? Czy to jest udoskonalanie rasy ?!

A wracając do owczarków, czy one by straciły coś ze swojego piękna, jeżeli znalazło by się jakiś kompromis między ONami użytkowymi a wystawowymi ? Coś pomiędzy ledwo chodzącym psem, a psem z tyłkiem wyższym niż reszta grzbietu ?

Ja podziwiam w większości obecne psy myśliwskie. Poruszają się z gracją, zwinnością. Wyglądają jak pies, a nie jak wynaturzone monstra. Gdybym miała warunki na psa myśliwego, to zamiast asta, na pewno pojawiłby się u mnie jakiś wyżeł, czy seter.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem film daje dużo do myślenia i jest kubłem ziemnej wody na głowę hodowców. Oczywiście temat jest potraktowany jednostronnie ale o tym jest właśnie film. A hodowcy (każdej rasy) powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie kojarzenie krewniacze, kojarzenie psów genetycznie obciążonych . Ci mądrzy napewno wykorzystają wiedzę aby zminimalizować ryzyko a ci głupi... cóż. :angryy:

Ja ze swojej strony po obejrzeniu filmu muszę jeszcze raz dokładnie przemyśleć skojarzenie jakie planuję, czy jednak ten inbred trochę nie za duży.

Link to comment
Share on other sites

Kiedys zadałam juz podobne pytanie w jakims temacie ONków, tylko wtedy chodziło o wpływ mocnego katpowanie na dysplazje.
Ale dla mnie cos jest nielogiczne. Skoro takie kątowanie jest ok (juz nie mowie o hiper mocnym, ale ono jest i patrzac na inne rasy uzytkowe, to jest bardzo mocne) to czemu uzytki go nie maja (albo maja niewielkie) a showy maja? Moze to czemus słuzy, ale dla mnie pies ktory powłóczy tylnymi nogami, prawie nie majac ich swiadomosc, nie jest do konca "normalny" (zdrowy). Tzn takie wygląd nie jest "zdrowy'.
Wiec musi byc jakies wytłumaczenie na takie kątowanie... Na razie nie widze innego jak piekny wygląd.

Link to comment
Share on other sites

[quote] Wiec musi byc jakies wytłumaczenie na takie kątowanie... Na razie nie widze innego jak piekny wygląd.[/quote]
I to piękny powinno dać się w wielki cudzysłów :shake: Jak dla mnie ta rasa już dawno zatraciła swe piękno, na rzecz chorych ambicji hodowców :shake:

Link to comment
Share on other sites

zapraszam wszystkich nekanych pytaniami dot.ON do dzialu o tej rasie i poszukania sobie odpowiedzi na owe pytania.;)mysle ze wtemacie "historia rasy ON"znajdziecie wszystkie odpowiedzi jak rowniez przyklady zdjeciowe..polecam rowniez zdjecia uzytkow w nowoczesnym typie i promowanego typu budowy.reprezentowanego np przez janosa noriswand czy czolowych eksterierow ktorym daleko do obazu przezwas kreowanego.
dla odmiany...dla mnienajwieksza gracje i optymalny ruch prezentuja ony bynajmniej nie w typie ddrow:diabloti:.natomias rasy inne sa dla mnie delikatnei mowiac....no dziwne dosc:cool3:.co nie sprowokuje mnie do pisania co jest wnich fuj bo....podobaja mi sie ony:loveu:.o gustach sie nie dyskutuje.sa psyy zlinii ddr nadal trzymajace stara budowe-co kto lubi.hodowcy pracuaj nad poprawieniemtego i zapewneosiagna swoj cel ktorym jest zloty srodek w postaci[dla mnie]typu arbeita prezentowanego przez czolowego arbeita ellute mohnwiese czy czolowego eksteriera janosa noriswand.myle ze ot powinno wam dac do myslenia.
nie kazdemu podoba sie budowa ona.nie znaczy to negacjio owej lecz po prostu jest to kwestia gustu.
hipertyp w kazdej rasie jest negatywny.i kazda rasa przechodzi/przechodzila lub bedzie przechodzic przez mode na ow hipertyp.dla mnei EOT.wszystkie odpowiedzi saw dziale o onach.:p.a o gustach i gusickach nie dyskutuje sie.podobno.:cool1:
problemem onow nie jest budowa.problemem onow jest utrzymanie ich uzytkowego charakteru czyli[co powtarzam]drive'a i obciazalanosci.

Link to comment
Share on other sites

I znów z tak ciekawego tematu zrobiła sie Jazda po ONkach ...
Ludzie na Boga ...

Juz mi sie nawet wypowiadac nie chce .

A powiem Wam, ze moja kątowana ONka jest szczesliwa - komus sie takie psy nie podobaja niech nie patrzy.
Onki w biegu wystawowym wyglądaja inaczej niz na codzien - szkoda, ze ludzie o tym nie wiedza.

Link to comment
Share on other sites

Alez ja nie neguje gustów, nie powiedziałam, ze psy o takiej budowie mi sie podobaja lub nie, powiedziała jedynie, ze [U]dla mnie[/U] wyglada "niezdrowo" jak pies chwieje sie na tylnych łapach. Nie chce jezdzic po jakichstam rasach i rozsadzac jak powinny wygladac. Zapytałam tylko czemu słuzy takie kątowanie. tyle.
Moja rpzyjaciólka ma super Onke- wystawową (z reszta z Axusia sie kontaktowałam swego czasu w tej sprawie:)) i tez jest szczesliwa i ma sie dobrze, a ja przyjmuje do wiadomosci, ze Onki są kątowane i nie neguje względów estetycznych. jedynie (jak napisałam wyzej) zapytałam o cel czegos takiego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kingula']Czy ktos z Was moze wytlumaczyc o co chodzilo z pekinczykiem, zw.BISa na Crufcie?[/quote]

Poszły ploty, że miał lifting pyszczka. Wystąpiono o odebranie tytułu. Kennel Club odparł te zarzuty twierdząc, że owszem miał on operacje ale "zdrowotną". Było to skrócenie podniebienia miękkiego.

edit: wet dodał że to schorzenie dziedziczne. Pekin doczekał się 80 miotów.

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=7003"]ayshe[/URL], sprawa nie dotyczy gustów tylko sprawności fizycznej tych psów, ich zdrowia. Mi może się podobać pies z odciętymi wszystkimi łapami, wyłupanymi oczyma, ale czy dla niego to będzie zdrowe ?
Myślę, że to tobie, jako hodowcy powinno zależeć, by ludzie uważali twoją rasę za zdrową, nie sądzisz ? Ale ty wolisz zbyć ludzi niech sobie sami szukają i tobie dadzą święty spokój :shake:

Link to comment
Share on other sites

Obejrzałam film na you tube i teraz mogę rozmawiać ;)[quote name='Chefrenek']Pekin doczekał się 80 miotów.[/quote]

Nie 80 tylko 18 :p

[quote name='*Daria*'][URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=7003"]ayshe[/URL], sprawa nie dotyczy gustów tylko sprawności fizycznej tych psów, ich zdrowia. Mi może się podobać pies z odciętymi wszystkimi łapami, wyłupanymi oczyma, ale czy dla niego to będzie zdrowe ?
Myślę, że to tobie, jako hodowcy powinno zależeć, by ludzie uważali twoją rasę za zdrową, nie sądzisz ? Ale ty wolisz zbyć ludzi niech sobie sami szukają i tobie dadzą święty spokój :shake:[/quote]

Podpisuję się wszystkimi rękami i łapami mojego psa. Jak pytanie nie na rękę, to się odsyła: A poszukajcie sobie.


Powiem tak. Dużo prawdy ale z wieloma rzeczami się nie zgadzam.

Wiadomo, wszędzie, gdzie chodzi o kasę dzieje się krzywda zwierząt. Uważam, że niektóre standarty mogłyby być zmienione (nie być takie konserwatywne i skrajne), hodowcy powinni dbać przede wszystkim o zdrowie hodowanych przez siebie psów. Powinni mieć sporą wiedzę z dziedziny genetyki, bo inbredem można wiele zepsuć, ale z drugiej strony bez inbredu też ciężko. Powinni być etyczni i nie usypiać zdrowych szczylków tylko ze względu na brak cechy rasy (można oddać do dobrego domku jako peta). Po wypowiedzi jednej z hod. RR aż włos mi się na głowie zjerzył :shake:

Ale z drugiej strony wypowiedzi czołowego weta RSPCA są beznadziejnie idiotyczne. Nazywać psy rasowe mutantami?!

Ten film to zdecydowanie reklama mixów, xbreedów i psów w typie. Samo stwierdzenie, że kundle zdrowsze i dłużej żyją :roll:

Przesada...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='*Daria*'][URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=7003"]ayshe[/URL], sprawa nie dotyczy gustów tylko sprawności fizycznej tych psów, ich zdrowia. Mi może się podobać pies z odciętymi wszystkimi łapami, wyłupanymi oczyma, ale czy dla niego to będzie zdrowe ?
Myślę, że to tobie, jako hodowcy powinno zależeć, by ludzie uważali twoją rasę za zdrową, nie sądzisz ? Ale ty wolisz zbyć ludzi niech sobie sami szukają i tobie dadzą święty spokój :shake:[/QUOTE]


Zanim cos napiszesz pomysl i poszukaj.
Beata jako jedyna osoba postanowiła doinformowac laików - powstał temat, jako jedyny hodowca wypowiadała sie tam, tłumaczyła bardzo szczegołowo budowe anatomiczna ONa - pokazywała jak sie zmieniała na przestrzeni lat, pokazywała wady itd.
Po co ma przepisywac to co napisała w tamtym wątku ? odsyła Was tam bo tak jest prosciej i ja sie z tym zgodze, bo po co powielac jedna tresc w 10 wątkach ?

Poza tym mowiecie ONki sa takie i owakie .. a ile widzieliscie PRAWIDŁOWYCH ANATOMICZNIE ONKÓW ? Nie kazdy ON, nawet ten co wygrywa wystawy jest odpowiednim przedstawicielem rasy.

Ja moge powiedziec, ze dla mnie idiotyczne i nie uzyteczne jest kątowanie Bernenczyków, bo tyłki maja wyzej niz głowe, ale to jest moje zdanie i mam do niego prawo. To pewnie ma jakis sens - chocby kiedy te psy ciagneły wozki z serami - tak słyszałam. Taka budowa ciała im 'pomagała' natomiast ONki maja taka budowe ciała bo są to psy zwinne, szybkie a zarazem skoczne i wytrzymałe. ONki miały biegac za stadem, ONki miały skakac na pozorantów .. ONki miały pokonywac rozne przeszkody podczas wojny - takie kątowanie ma wpływ na ich chod i wytrzymałosc - mniej sie pies meczy itd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...