Jump to content
Dogomania

suka jeszcze "niehodowlana" a rodowód jej szczeniąt?


Equus

Recommended Posts

Do tej pory myślałam, że aby można było kryć sukę (i mieć po niej rodowodowe szczenięta) to musi ona być suką hodowlaną. Ale ostatnio moja sąsiadka, która ma trochę ponad roczną rodowodową suczkę powiedziała mi, że za 2 tygodnie suka będzie się szczenić. Trochę mnie to zdziwiło bo wiem, że jeszcze nie ma tzw. "hodowlanki" bo do tej pory była na trzech wystawach w klasie młodzieży więc pytam czy szczenięta będą mieć matryczki. Sąsiadka powiedziała, że tak bo suka ma 3 razy ocenę bdb, a kryta była przed ukończeniem 15 miesiąca życia więc wszystko jest OK. Czy to prawda???:crazyeye:
Sądziłam, ze konieczność zdobycia hodowlanki ma na celu między innymi to, by zapobiegać kryciu suk w zbyt wczesnym wieku.

Link to comment
Share on other sites

to sie kupuje psa i od razu pokrywa :mad::mad:,to nic w moich oczach jak zarabianie na zywych istotach.Nienawidze takich .Biedny pies on nie ma wyboru.I to sa milosnicy zwierzat.:mad::mad::mad::shake:
jakie te szczeniaki maja byc ,? a moze pozniej jeszcze odstawia od matki w wieku 7 tygodni:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']to sie kupuje psa i od razu pokrywa :mad::mad:,to nic w moich oczach jak zarabianie na zywych istotach.[/quote]
coz, nie kazdy jest tak swiadomy jak Ty :cool1:
[QUOTE]Nienawidze takich .Biedny pies on nie ma wyboru.I to sa milosnicy zwierzat.:mad::mad::mad::shake:[/QUOTE]
nie wiemy czy sasiadka to milosniczka - tez watpie, zeby byla swiadoma
[QUOTE] jakie te szczeniaki maja byc ,? [/QUOTE]
nie wiem, ale jak napisalam - dla mnie suka tylko z bdb to marny material
[QUOTE]a moze pozniej jeszcze odstawia od matki w wieku 7 tygodni:mad::mad::mad:[/QUOTE]
oczywiscie!
szczenieta odstawia sie od cycka w wieku 4-5 tygodni, a oddaje w 7-10 tygodniu
nie wiem dokladnie co mialo znaczyc do odstawienie, wiec pisze co i jak jest

Link to comment
Share on other sites

[B][I]jessuu...ledwo co dostała pewnie bdb i od razu będzie kryć...dla mnie to rozmnażaczka zwyczajna....:shake:[/I][/B]
[B][I]ja osobiście nie brałabym psa od suki po ocenach tylko bdb...[/I][/B]

[B][I]a możesz napisać jaka to rasa?[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']to sie kupuje psa i od razu pokrywa :mad::mad:,to nic w moich oczach jak zarabianie na zywych istotach.Nienawidze takich .Biedny pies on nie ma wyboru.I to sa milosnicy zwierzat.:mad::mad::mad::shake:
jakie te szczeniaki maja byc ,? [SIZE=4]a moze pozniej jeszcze odstawia od matki w wieku 7 tygodni[/SIZE]:mad::mad::mad:[/quote]

to rzeczywiscie najstraszniejsze:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

To chihuahua. I faktycznie z tego co mi mówiła to była wystawiana już w ciąży (też mnie to zdziwiło ale się nie znam -stąd zresztą ten wątek- więc nie wiem czy wolno wg przepisów wystawiać w ciąży).
Czyli teoretycznie nie wolno kryć takiej suczki wg. przepisów (krycie przed 15 miesiącem życia)? Tzn, że szczenięta nie dostaną metryczek?

Link to comment
Share on other sites

Klasa młodzieży jest do 18 miesiąca, oceny do hodowli liczą się po ukończeniu 15 m-ca. Przez 3 miesiące więc ta suka mogła zdobyć normalne oceny hodowlane.

Polecam lekturę regulaminów ;)

A temat zdaje się nie dotyczy morali hodowcy, tylko czy szczeniaki będą rodowodowe czy nie - jeśli ktoś ma ochotę może założyć kolejny - również bardzo chętnie się wypowiem na temat krycia suki najprawdopodobniej przy pierwszej, ew. drugiej cieczce...
Chyba, że są tu jakieś okoliczności łagodzące o których nie wiemy - a ta Pani nam tego nie wytłumaczy, bo nie zalogowani nie mają prawa głosu :razz:

Link to comment
Share on other sites

są czasem przypadki, że hodoffcy załatwiają sobie krycie warunkowe... często nie dopilnują w domu parki i potem mają problemy. a związek trochę przymyka na to oko. Znam przypadek że suka bez żadnej oceny dostała warunek bo w pierwszej cieczce zaszła z psem trzymanym w tym samym domu... Wymagane dla tej rasy próby polowe zaliczyła jako karmiąca matka. Właściciel dziwił się, że nie hcciała wchodzić do wody. Dowiedziałam się, że warunek jaki im postwiono to, że suka nie będzie miała następnych szczeniąt przed u kończeniem 2 lat( te urodziła w wieku 11 miesięcy)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']są czasem przypadki, że hodoffcy załatwiają sobie krycie warunkowe... często nie dopilnują w domu parki i potem mają problemy. a związek trochę przymyka na to oko. Znam przypadek że suka bez żadnej oceny dostała warunek bo w pierwszej cieczce zaszła z psem trzymanym w tym samym domu... Wymagane dla tej rasy próby polowe zaliczyła jako karmiąca matka. Właściciel dziwił się, że nie hcciała wchodzić do wody. Dowiedziałam się, że warunek jaki im postwiono to, że suka nie będzie miała następnych szczeniąt przed u kończeniem 2 lat( te urodziła w wieku 11 miesięcy)[/quote]

O czym Ty piszesz? Co to ma wspólnego z tym konkretnym przypadkiem?

Powtarzam raz jeszcze - czytajcie regulaminy :p

[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/zalacznik_12_-_wykaz_ras_wielkoglowych_i_miniaturowych.pdf[/URL]

One po coś zostały stworzone i z jakiegoś powodu te kilka ras dopuszcza się wcześniej do hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Powtorze raz jeszcze, ze w tej rasie 'male hodowlanki' sa na porzadku dziennym. I to jest najprawdopodobniej jeden z przykladow.

Co do kryc warunkowych, to nie uogolniajmy ;) Moja suka jest z takiego krycia, po rodzicach przebadanych, matka 3,5 roku, ojciec Ch.Pl. Po prostu hodowczyni zagapila sie i byla przekonana, ze ma oceny tez z miedzynarodowki, a miala same krajowki (suka working, wystawy calkowicie nieistotne dla hodowcy). Dostala krycie warunkowe, i miala zaliczyc jedna wystawe cacibowa w tym samym roku. Wiec ja wystawilam na klubowce, kidy szczeniaki mialy trzy miesiace (zreszta razem z jej coreczka sie prezentowaly;)).

Link to comment
Share on other sites

Tak jak myślałam chichuchua jest rasą wielkogłową i takie krycie jest dopuszczalne a nawet porządane z przyczyn zdrowotnych. Szkoda tylko, że większość z tych suczek kończy na tej "małej" hodowlance i potem rodzi szczeniaki co roku. Ale wiadomo chi kosztuje ok. 3000,- zł i mało rodzi w miocie więc wystawy to tylko strata czasu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']To chihuahua. I faktycznie z tego co mi mówiła to była wystawiana już w ciąży (też mnie to zdziwiło ale się nie znam -stąd zresztą ten wątek- więc nie wiem czy wolno wg przepisów wystawiać w ciąży).
Czyli teoretycznie nie wolno kryć takiej suczki wg. przepisów (krycie przed 15 miesiącem życia)? Tzn, że szczenięta nie dostaną metryczek?[/quote]

Szczeniaki najprawdopodobniej dostaną metryczki.
Czy jesteś pewny że ta pani w międzyczasie nie wbiła do rodowodu suńki hodowlanki?

Suki NIE MOGĄ być wystawiane w WIDOCZNEJ ciąży, a np. dwa tygodnie po kryciu mogą. Różnie to bywa.

Link to comment
Share on other sites

Tak, jestem pewnam że suka nie ma hodowlanki bo tak mi powiedziała właścicielka. Mówiła, że będzie ją robić po tych szczeniakach.
To teraz mam sprawę jasną. Dzięki za info! SuperGosia - masz rację co do czytania regulaminów, ale z wrodzonego lenistwa i ciekawości tu spytałam;) Dzięki temu dowiedziałam się, że jest kilka ras u których to jest dopuszczalne a szczerze mówiąc nie chciałoby mi się czytać regulaminów różnych ras, zwłaszcza, że nie mam żadnych planów kupna tych szczeniorów tylko sprawa mnie zainteresowała. No i nie wpadłabym na to że chi jest rasą wielkogłową!
A i jeszcze w celu dopełnienia informacji - właścicielka bardzo dobrze się opiekuje tą sunią, mała jest pod kontrolą weterynarza itp także nie można jej posądzać o znęcanie się nad suką;) choć pomijając kwestie regulaminowe ja osobiście nie kryłabym suczki w tym wieku.

Link to comment
Share on other sites

25 9/
załącznik nr 12
Wykaz ras wielkogłowych i miniaturowych,
w których dopuszcza się pierwsze krycie suk po ukończeniu 12 m-cy życia:
Grupa II
Buldog angielski
Grupa IX
Boston Terrier
Buldog francuski
Chihuahua długowłosy
Chihuahua krótkowłosy
Mops
Pekińczyk
Data publikacji: 01.04.2006 Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
Załącznik do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych - wykaz ras wielkogłowych i miniaturowych
IV. Suki hodowlane
§ 10
1. Do hodowli dopuszcza się sukę na podstawie adnotacji w rodowodzie i Karcie Sztywnej „SUKA
HODOWLANA”, dokonanej przez Kierownika Sekcji lub Przewodniczącego Oddziałowej Komisji
Hodowlanej, potwierdzonej imienną pieczęcią, podpisem, pieczęcią Oddziału oraz datą. Suka nabywa
uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. Warunkiem uzyskania wyżej
wymienionego wpisu jest spełnienie poniższych oraz innych, zatwierdzonych przez Zarząd Główny
wymogów, stanowiących załącznik (zał. nr 10) do niniejszego regulaminu:
a) jest zarejestrowana w Związku oraz wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi
Wstępnej (KW),
b) ukończyła 18 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w § 10 pkt. 2,
c) uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny
doskonałe lub bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
[SIZE="4"]2. Dopuszcza się do pierwszego krycia po ukończeniu 12 miesięcy suki niektórych ras np. miniaturowych
i wielkogłowych (patrz załącznik nr 12), które w klasie młodzieży od minimum dwóch
sędziów uzyskały trzy oceny co najmniej bardzo dobre. Dalsze używanie suki do hodowli wymaga
uzyskania ocen co najmniej bardzo dobrych po ukończeniu 15 miesięcy, jak w pkt. 1 c.[/SIZE]

czyli te suki są dopuszczane przed ukończeniem hodowlanki i Pani działa zgodnie z regulaminem ZK ,nie potrzebuje układów

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goldek']Fajnie że o nią dba. Tylko że jeśli nie ma hodowlanki, to szczeniaki moga dosta metryki (jak już było pisane) w dwóch przypadkach

-układy w zwiazku
-krycie warunkowe[/quote]

Equus, Ty się poprostu zapytalaś o sprawy hodowlane i jako świerzak nie musisz jeszcze znać wszystkich regulaminów i dobrze, że jeśli masz wątpliwości, to pytasz. A szczytem lenistwa to tutaj się Goldek wykazuje, bo wypisuje glupoty zamiast wykonać wielce męczącą czynność, czyli kliknięcie w link, który podalam "na tacy" :p

Jeśli Pani dba o sunię i ma ją jedną jedyną zapewne pokryla ją, gdyż wcześniejsze krycie niektórych ras malych i wielkoglowych jest wskazane ze względów zdrowotnych - oczywiście muszę tu podkreślić specjalnie dla osób cierpiących na manię prześladowczą, iż nie mam na myśli mitu typu "suka raz w życiu..." ani niekonwencjonalnej metody zapobiegawczej ciążom urojonym :eviltong:
Następna ciąża może być za dwa lata lub... wcale - jeśli tak zadecyduje wlaścicielka.

Pozdrawiam Equus i wszystkich rozsądnych z tego wątku ;)

Link to comment
Share on other sites

Możliwe, ale w takim wypadku proszę o wyjaśnienie bo nie wiem czy dobrze rozumiem.
Suczka była na trzech wystawach w klasie młodzieży ma 3 oceny bardzo dobre ale nie ma 15 miesiecy. Jest kryta przed ukończeniem 15 miesiąca życia.
Czy w takim wypadku wbija sie do rodowodu suke hodowlaną z tymi trzema wystawami przed ukończeniem 15 miesięcy czy zostawia się tak jak jest i hodowlanka jest po wychowaniu miotu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SuperGosia']A szczytem lenistwa to tutaj się Goldek wykazuje, bo wypisuje glupoty zamiast wykonać wielce męczącą czynność, czyli kliknięcie w link, który podalam "na tacy" :p [/quote]

Tu się nie zgodzę;) a przynajmniej nie do końca. Znałam ten regulamin, tylko oprócz tego przepisu o rasach wielkogłowych, ponieważ akurat nie siedzę w tych rasach i na regulaminy nie dotyczące "mojej" rasy nie patrzę;) Resztę znam.

[B]BeataG[/B] - to właśnie nie byłam pewna czy dobrze rozumiem, więc się zapytałam...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Napiszę lepszy numer.
Właściciel rodowodowej suki (bez upr.hod.) pokrył ją psem z uprawnieniami reprodukota. czyli juz pierwszy powód do dyscyplinarki dla wł. reproduktora (wg regulaminu).
Urodziły się szczenięta, rzecz jasna bez prawa do metryk.
Jedno z tych szczeniat trafiło do bliskiej znajomej właściciela suki, która zapragnęła mieć rodowód. ZOstała skontaktowana z pewną znaną hodowczynia tej rasy, a do tego sędziną międzynarodową. Pani ta miała tatuować lub przekazywać do tatuażu miot swoich szczeniat tej samej rasy.
Szczeniaczek został "podpięty" do miotu i razem z nim zatatuowany. Dostał metryczkę, w której ma wpisanych innych rodziców niz biologiczni. Pani sędzina dostałą 300 zł.
uważam, ze to obleśne chamstwo. Jeżeli ten pies pójdzie dalej w karierę wystawową i będzie mieć potomstwo, to zostaje zaburzona cała linia, jego "przybranych" rodziców idąca od tego pieska.
W ZK kazali napisać pismo z podpisem w tej sprawie. Ale ja mogę tylko anonim, bo właściciel "podstawionego" pieska zna mnie i nie chcę konfliktu...
Poradźcie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...