Jump to content
Dogomania

ERLICHIOZA i co dalej !!!!


somak

Recommended Posts

Witam wszystkich !
Dostałem wiadomość po badaniu krwi ze moja suczka owczarka niemiwckiego jest chora na erlichioze , chorobę przenoszoną przez kleszcze. Szukam ludzi czy kiedyś sie spotkali z tą chorobą i jak z nią walczyli. Od weta wiem że to choroba nowa rozpoznawana os 1986 roku i mało znana. Przeczytałem dostępne artykuły w internecie i wiem jakie są objawy i od czego sie to wzieło ( nie dały tu nic preparaty anty kleszczowe). Jeżeli ktoś spotkał sie z tym zagadnieniem to proszę o odpisanie. Mam parę watpliowsći np:
- jest to choroba zakźna przenoszona przez kleszcze i czy istnieje możliwość zarażenia ( ludzi) się nia od psa i przeniesienie na inne psiaki bo mam jszecze berneńczyka dużo znajomych psiaków
- czy można ją wyleczyć na 100%
- po jakim czasie przejawiają sie pierwsze objawy

od dzisiaj bierzemy leki na 14 dni a co dalej..........

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w Promnicach pod Poznaniem ( okolice Murowanej Gośliny)
Wstępne objawy to brak chęci do życia , spacery które miała poprzednio robiła w 45 minut a teraz ponad godzine. dyszenie, szybko się meczyła. Taki widok zaniepokoił nas i postanowiliśmy przebadać ją u weta. Badanie USG pokazałą powiększona śledzione a badanie krwi niski hematokryt. Przy badaniu serca wychodziło że bije jak by nie chciało, badanie krwi na choroby pokleszczowe i wykazało że ma erlichiozę. Po lekarstwach się stan poprawia ma chęci na zabawe i wraca kondycja ale bardzo powoli. Jednak o tej chorobie jest mało informacji i nie wiem jak sie na to wszystko na stawić. Wet powiedziła ze to choroba egzotyczna i mało znana jednak muszę sie dowiedzieć jak z nią walczyć.

Somak

Link to comment
Share on other sites

[quote name='somak']Witam wszystkich !
Dostałem wiadomość po badaniu krwi ze moja suczka owczarka niemiwckiego jest chora na erlichioze , chorobę przenoszoną przez kleszcze. Szukam ludzi czy kiedyś sie spotkali z tą chorobą i jak z nią walczyli. Od weta wiem że to choroba nowa rozpoznawana os 1986 roku i mało znana. Przeczytałem dostępne artykuły w internecie i wiem jakie są objawy i od czego sie to wzieło ( nie dały tu nic preparaty anty kleszczowe). Jeżeli ktoś spotkał sie z tym zagadnieniem to proszę o odpisanie. Mam parę watpliowsći np:
- jest to choroba zakźna przenoszona przez kleszcze i czy istnieje możliwość zarażenia ( ludzi) się nia od psa i przeniesienie na inne psiaki bo mam jszecze berneńczyka dużo znajomych psiaków
- czy można ją wyleczyć na 100%
- po jakim czasie przejawiają sie pierwsze objawy

od dzisiaj bierzemy leki na 14 dni a co dalej..........[/quote]

Współczuję! Osobiście nie spotkałam się z tą chorobą - w Polsce to egzotyk. Myślę,że warto by podzwonić do naszych 4 uczelni gdzie uczą wety i na wydziale chorób zakaźnych próbować zasięgnąć języka. A nóż widelec ktoś się z tego doktoryzował czy "profesorował"

A orientujesz sie jak nazywało się te badanie krwi na podstawie którego stwierdzono,że to erlichia?!

Postaram się zeskanować to co mam o tej chorobie i wrzucić.

Z tego co wiem to owczarki są bardziej podatne niż inne psy :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

[URL]http://www.vetpol.org.pl/ZW2007/2007-12%2002.pdf[/URL]
[url=http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/3316,erlichioza,wykryta,podlasiu.html]Erlichioza wykryta na Podlasiu , pulsmedycyny.com.pl[/url]
[url=http://www.medwet.pl/index.php?Itemid=90&id=105&option=com_content&task=view]Med-Wet Gabinet Weterynaryjny, weterynarz Ziemowit Kud

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]jest to choroba zakźna przenoszona przez kleszcze i czy istnieje możliwość zarażenia ( ludzi) się nia od psa i przeniesienie na inne psiaki bo mam jszecze berneńczyka dużo znajomych psiaków
- czy można ją wyleczyć na 100%
- po jakim czasie przejawiają sie pierwsze objawy[/QUOTE]

-ludzie moga chorowac na erlichiozę ale nie zarażają się od psa tylko także poprzez kleszcze,
-jeśli od poczatku zastosuje się właściwe leczenie- prognozy na wyleczenie sa dobre, choć owczarki niemieckie sa w grupie psów skłonnych do cięższej postaci przewlekłej erlichiozy
-objawy są rózne - wyróznia się trzy fazy choroby:
1.ostra- w 2-3 tygodnie od ukąszenia kleszcza-wystepuje powiekszenie węzłow chłonnych, watroby, śledziony, gorączka,oslabienie, spadek aptetytu, krótki oddech,bóle i sztywnośc stawów, zasinienia.
2.utajona faza-kolejna-właściwie bezobjawowo, może być niewielka anemia( niedokrwistość).W tej fazie pasożyt żyje w śledzionie i może to trwać miesiące i lata. Albo psu udaje się wyeliminiować erlichię z organizmu albo choroba wchodzi w fazę przewlekłą.
3.przewlekla faza-może przebiegac ostro lub łagodnie. Utrata wagi, objawy neurologiczne, krwawienia,stan zapalny oczu, obrzeki kończyn,gorączka.
Wyniki krwi pokazuja spadek niektórych ciałek krwi, a wzrost limfocytów co może mylnie wskazywac na białaczkę.
We wszystkich fazach charakterystycznym objawem jest spadek płytek krwi.
Typowe sa zmiany w proteinogramie- spadek albumin, wzrost globulin.

U nas w kraju czesto choroba w ogóle nie jest rozpoznawana, bo wykonuje sie badania krwi na babeszję a na erlichie rzadko.
W zasadzie przy kazdym przypadku zachorowania na babeszjozę moze pies byc takze zakazony erlichią, wiec warto zrobić oba badania.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...