Jump to content
Dogomania

Karma po sterylizacji


Kucharz1

Recommended Posts

Witam. Czy właściciele suk po sterylizacji mogą się wypowiedzieć, jak to u nich było z karmieniem psiny suchą karmą po zabiegu? Jaka karma się sprawdziła, a jaka nie? Wiem, że każdy pies jest inny, ale chciałbym poznać Wasze opinie. Czy wystarczy karma light czy raczej szukać specjalnej dla suk wysterylizowanych?

Link to comment
Share on other sites

Od razu po zabiegu Su była na gotowanym i puszkach żeby nie musiała się bardzo spinać przy załatwianiu się.
Teraz jest na normalnej karmie dla dorosłych/na barfie i jest ok. Obserwuj suczkę jeżeli wszystko jest w porządku, nie tyje to nie zmieniaj karmy na light/jakieś inne coś.

Link to comment
Share on other sites

Norcia po sterylizacji jako podstawowe danie dostaje gotowanie /chrząstki , gulaszowe z indyka lub rybe / z jarzynami i ryżem a jako dodatek karmę dla psów po sterylizacji Royal Canin Neutered plus duuuuuuuużo ruchu.
Nie przytyłą ani grama .
Pozdrowionka :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jezeli Twoja suka jest aktywna, nie ma powodu aby przechodzić na inną karmę. Jeżeli jednak zaobseerwujesz że zaczyna trochę tyć, to poprpstu zwiększ ruch. No chyba ze suka jest w starszym wieku.
Jednak o zmianie karmy pomyślałabym dopiero jakbym zaobserwowała ze zaczeła przybierać na wadze.
A po samej sterylce, lepiej ją przez jakis czas potrzymac na lekkostrawnym naturalnym: rosół, ryżu i wolowia lub kurczak.

Link to comment
Share on other sites

To jest prawie 2-letnia Goldenka o wadze 30kg. Najwięcej zdarzyło jej się ważyć 33kg, ale od początku roku nieco zrzuciła, co jest o tyle dziwne, że była mniej aktywna niż przez pierwszy rok. Od małego była na suchej, bo gotowanie u mnie raczej nie wchodzi w grę. Oczywiście będę się jeszcze konsultował ze swoją panią weterynarz, ale chciałem zrobić pobierzne rozeznanie. Zastanawiam się czy ta karma, którą używa Tomo 2 (Royal Canin Neutered) mogłaby stanowić podstawę wyżywienia psa. Wprawdzie ponad 200 zł za 12kg to dużo, ale czego się nie robi ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja pare dni po sterylizacji karmiłam w małych porcjach co 2-3 godziny ryżem z kurczakiem. Po jakiś 2 tygodniach dałam jej dopiero sucha karmę. Teraz je albo normalną karmę, albo dla aktywnych. Raczej mamy problem z utrzymaniami wagi- sunia co rusz strajkuje i chudnie :/ Więc nie jest powiedziane, że po sterylizacji pies tyje.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli już suka zacznie przybierać na wadzę, to można zmniejszyć dawkę karmy, która jadła do tej pory. I to moim zdaniem jest lepsze niż karma Light. Zwłaszcza, że Golden to nie kanapowy leniwiec. ;)
Royala bym odrzuciła, bo za ciężką kasę podawać psu zboże to zbrodnia. :evil_lol:
Moja suka po sterylce ma lekką tendencję do przybierania na wadze. Dawałam jej Acane Adult Large Breed w dawkach podanych dla psa mniej aktywnego. Karma ma sporo białka 31%, nie wiele tłuszczu 14% (ale bez przesady, w light jest 10% co dla aktywnego psa jest za mało), nie jest naładowana węglowodanami, 3950 kcal/kg.
Po krótkiej przygodzie z RC Maxi Adult zaczął jej się odkładać tłuszczyk pod skórą. Wróciłam do Acany, tym razem Adult Premium (27% białka, 15% tłuszczu, 4200 kcal/kg) Bardziej kaloryczna, ale lato jest, codziennie wycieczki rowerowe. Ma piękną sylwetkę, atletyczną, rozbudowane mięśnie. Dawkowanie ciut mniejsze niż wynika z tabelki. :multi:

Link to comment
Share on other sites

ja również nie stosuję żadnej specjalnej karmy, suka je tą, co zawsze, czyli Pro Plana z jagnięciną, albo wersja Adult L&R, albo Adult Athletic L&R. Dawkowanie ma mniejsze niż podane w tabelce. Druga suka będzie za kilka dni cięta i również zostanie na Pro Planie.

Link to comment
Share on other sites

czytałam o jakiś badaniach royala, nad tyciem suk po sterylizacji, i wynikało z nich, że tyły suki gdy miały jedzenia do woli (w porównaniu z sukami nie wysterylizowanymi, również z jedzeniem do woli).

Więc chyba nie chodzi o konkretny rodzaj pokarmu ale o jego ilość.

Irish karmię tak samo jak przed zabiegiem, nie przytyła bardziej (chociaż od wielu miesięcy ją odchudzam, nawet przed sterylką ale to już inna sprawa)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tina_p']czytałam o jakiś badaniach royala, nad tyciem suk po sterylizacji, i wynikało z nich, że tyły suki gdy miały jedzenia do woli (w porównaniu z sukami nie wysterylizowanymi, również z jedzeniem do woli). [/quote]
BO pewnie nie znali mojej. Bez sterylki a jakby jej dać bez ograniczenia, to po tygodniu przestałaby się ruszac, ale od miski by nie odeszła.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Psy po kastracji zaczynają tyć. Jest to oczywiste i ciężko jest temu zapobiec. Powodem nie jest tutaj zwiększona ilość jedzenia, ani mniejsza aktywność pupila - jest nim zaburzona gospodarka hormonalna. Organizm produkuje większą ilość greliny, która jest odpowiedzialna za uczucie głodu. Powoduje to, że pies, mimo zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego, chce więcej jeść niż do tej pory. Prowadzi to do nadwagi lub nawet otyłości, która jako długotrwały stan może spowodować wiele innych chorób, m.in. problemy z wątrobą, przedwczesną degenerację stawów, niewydolność sercową, itp.

Aby utrzymać naszego pupila w zdrowiu należy przede wszystkim zmienić jego dietę.

Karma, którą pies powinien spożywać nie może zawierać wysokich zawartości tłuszczów oraz zbóż. Głównym składnikiem powinno być mięso, z którego psy najłatwiej przyswajają składniki odżywcze. Zboża i kukurydza w diecie są niedopuszczalne. Są to jedynie tanie wypychacze nie mające do zaoferowania nic oprócz węglowodanów.

Właśnie dlatego polecam karmę PETVITA.

Jest to karma bezzbożowa, bezglutenowa, skomponowana z samych naturalnych składników. Nie zawiera ona żadnych tanich wypychaczy ani "produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego" - mięso jakie karma zawiera jest najwyższej jakości. Posiada ono certyfikaty takie, jakie posiada mięso nadające się do spożycia przez ludzi (m.in. BRC). Wszelkie tanie źródła węglowodanów zostały zastąpione warzywami i owocami takimi jak jabłka, marchew, rozmaryn, cytrusy i inne.

Oprócz tego karma PETVITA zawiera wiele składników zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, m.in wysoką zawartość glukozaminy i chondroityny wspomagającej pracę stawów.

 

Jako, że karma składa się samych naturalnych składników, jej mniejsza ilość spełnia całkowite dzienne zapotrzebowanie żywieniowe pupila, ze względu na łatwiejsze jej przyswajanie.

Przykładowo dla psa, który waży 30kg, worek 14kg wystarczy aż na 49dni!

Karma, oprócz w wersji Light Turkey, jest dostępna w wersjach wiekowych (adult/junior/senior) oraz wagowych (small/medium/large).

Więcej informacji na stronie: http://petvita.com.pl/

 

Pozdrawiam

EXPERT PETVITA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...