Jump to content
Dogomania

Historia Tazy w Polsce


MarcinB

Recommended Posts

Pierwsze rodowodowe tazy przybyły do Polski w 2006 r., a ich rodowody zostały nostryfikowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Psy zostały zarejestrowane w oddziałach szczecińskim oraz leszczyńskim a pierwszy egzemplarz tej rasy został pokazany po raz pierwszy na wystawie Prestige w Lesznie i był sędziowany przez czeskiego sędziego Jaromila Dostala.

Wpisanie chartów środkowoazjatyckich tazy do Polskiej Księgi Rodowodowej otworzyło możliwość wystawiania tej rasy na wystawach w naszym kraju. Psy te mogą otrzymywać tytuły championa krajowego a ich szczenięta mogą otrzymywać rodowody Związku

[url]http://img379.imageshack.us/img379/7972/unurgdynia5rx.jpg[/url]

Na zdjęciu Dzalal-Abad Unur nad morzem w okolicach Gdyni.

Unur jest pierwszym tazy wystawionym na wystawie w Polsce. Otrzymał Zwycięstwo Młodzieży, a więc otworzył młodzieżowy championat Polski. Zobaczymy, czy uda mu się go dokończyć...

Pozdrawiam,
Marcin

[SIZE="2"][COLOR="Red"]Rozmiar zdjec max.500x500piks.totez zmieniam na linka.
Mod.[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[QUOTE]Pierwsze rodowodowe tazy przybyły do Polski w 2006 r., a ich rodowody zostały nostryfikowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Psy zostały zarejestrowane w oddziałach szczecińskim oraz leszczyńskim [/QUOTE]
czyli jeden tazy mieszka w Szczecinie, tak?
Widziałam jakis czas temu bardzo podobnego psa na jednym ze szczecińskich wybiegów dla psów. Zapadł mi mocno w pamieć, nie mogłam oderwac oczu, piękne psy!
A jaki mają charakter i czy dopuszczane są inne umaszczenia?

Link to comment
Share on other sites

Brat Unura - Dzalal-Abad Seldzuk zwany Wichrem mieszka w Szczecinie, więc mogłaś jego właśnie zobaczyć. Miło wiedzieć, że tak bardzo Ci się spodobał. W mojej opinii tazy to jedna z najpiękniejszych ras, jakie widziałem, i ku mojemu zdziwieniu - poruszają się nieco odmiennie od swoich kuzynów - saluki. Tazy to jednak psy pierwotne, które nie były, jak saluki, hodowane przez cały wiek pod takim, czy innym kątem. Mają bardzo proporcjonalnie zbudowane ciało, dzięki czemu są i szybkie, i eleganckie, i zwrotne. Tazy w ruchu to po prostu zjawisko!

Tazy, w przeciwieństwie do saluki, najczęściej występują w kolorze białym (u saluki to stosunkowo rzadkie umaszczenie). Tazy nie może być w łaty i w popularnym kolorze u saluków zwanym grizzle. Poza białym najczęściej widuje się tazy rude, czarne i szare. Ten ostatni kolor jest wyjątkowo atrakcyjny, bo szare tazy są cieniowane.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 10 months later...

W Polsce jest 5 tazy: Szczecin - 3, Leszno - 1, Biała Podlaska - 1

Nie było jeszcze miotu w Polsce, ale wciąż są w Estonii dwie wolne suczki z miotu po polskim reproduktorze:

[url=http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=286&nid=127063]Chart środkowoazjatycki TAZY[/url]

Link to comment
Share on other sites

Psiaki cudne! :loveu:
Pytałam z ciekawości, ponieważ mam swojego psa i nie sądze, żebym była w stanie na razie zdołac jego pasji myśliwskiej...

Ale może kiedyś, kiedys...:loveu:
A powiedz jeszcze skad Ty masz takiego cudaka i w jakim europejskim kraju te psy są najbardziej popularne?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...