Jump to content
Dogomania

Zakup psa na zasadach hodowlanych...


Recommended Posts

Nie zakup, bo zakup to może być jedynie na "współwłasność".

Chodzi zapewne o wzięcie szczeniaczka-psa od hodowcy "na warunkach hodowlanych". Na [URL="http://www.dogomania.pl/forum/www.mastifland.pl"]www.mastifland.pl[/URL] w lewym nawigatorze jest temat DOKUMENTY DO POBRANIA. Tam jest, między innymi, umowa o warunkach hodowlanych. Co prawda nie dotyczy psa, tylko suki, ale generalna zasada jest taka sama.

Link to comment
Share on other sites

Hodowcy zwykle sami określają jak wyglądają u nich zasady warunku hodowlanego.Może być tak,że hodowca nie ma warunków na trzymanie dobrze zapowiadającego się psa- wobec tego pies mieszka u innej osoby.Może być tak,że ileś szczeniąt po danym psie należy do hodowcy,że określona liczba miotów jest na jego przydomek hodowlany,że on np dobiera repa/sukę do danego psa,może zabierać na wystawy psa,pokrywać ich koszty podobnie z odchowem szczeniąt.Samo utrzymanie psa jak jedzenie spada na barki osoby, u której pies przebywa.
To jest umowa i od podejścia obu stron zależy jej powodzenie.Czasem jest to szansa,żeby mieć psa,którego hodowca w innych okolicznościach by nie oddał (bo tak świetnie się zapowiadający).Uważam,że jeśli ma się dobry kontakt z hodowcą to współpraca może okazać się owocna i wszystko może układać się pomyślnie.Gorzej gdy warunek okaże się piekłem. :cool3::diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o wzięcie suki na prawach hodowlanych, to najczęściej wygląda to tak: Dostajesz ją za darmo, jest twoim psem, jeździsz z nią na wystawy, jeśli trzeba, to robisz jej próby polowe i wszystkie badania. Kryjesz wybranym przez hodowce reproduktorem, miot rodzi się z przydomkiem hodowli z której dostałeś suczkę, a hodowca ma prawo wybrać sobie za darmo szczeniaka. Pieniądze ze sprzedaży miotu są twoje, a po tym pierwszym miocie suczka przechodzi zupełnie na ciebie i hodowca nie ma już do niej żadnych praw.

Z czymś takim spotkałam się najczęściej. Ale oczywiście tak jak piszą dziewczyny, każdy hodowca może ustalić sobie takie warunki jakie chce.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A może ktoś z Was wie jak wziąć na współwłasność psa z osobą zza granicy? Co trzeba załatwić? Np. kupuję psa w Polsce i chcę mieć go na współwłasność z kimś zza granicy i odwrotnie- pies zza granicy miałby być współwasnością moją i tej 2-giej osoby.

Link to comment
Share on other sites

Tak samo. Tu jest tylko taka różnica, że wystawiając psa np. na wystawach w Polsce, jeżeli jeden ze współwłaścicieli jest zza granicy, za psa płacisz tak jak za psa zza granicy. A to jest sporo więcej.

Fakt współwłasności zgłaszasz w Zw. Kynologicznym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Tak samo. Tu jest tylko taka różnica, że wystawiając psa np. na wystawach w Polsce, jeżeli jeden ze współwłaścicieli jest zza granicy, za psa płacisz tak jak za psa zza granicy. A to jest sporo więcej.

Fakt współwłasności zgłaszasz w Zw. Kynologicznym.[/quote]

Nie rozumiem :roll: To znaczy, że nie mogłabym psa na krajówki w Polsce zgłaszać?

Link to comment
Share on other sites

Możesz, bo na krajówkę może przyjechać każdy, również Czarny z Senegalu.

Sygnalizuję Ci tylko, że jest tu ew. "haczyk", sprawdź to dokładnie (ceny) w Związku. Mnie się obiła o uszy taka informacja (dużo jeżdżę po wystawach), że pies taki z współwłaścicielem zza granicy kosztuje drożej. Choć przy tej cenie euro, to pewnie wyjdzie z 10 - 15 zł drożej za psa.

Link to comment
Share on other sites

Mnie sie wydaje, ze nie chodzi tyle o to, czy drugi własciciel jest z zagranicy (bo to chyba srednio ZK interesuje), a co o numer rejestracyjny - jesli numer jest polski - opłata jak za psa polskiego, jesli nie ma polskiego numeru rej. to pies zagraniczny :)

Sa przeciez psy wypozyczone, przebywajace czasowo i nie sa w Polsce w ogóle rejestrowane. I te sa traktowane jako zagraniczne, mimo, ze wpiszemy nazwisko polskie osoby u ktorej mieszka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale spróbuję.
otóż, czy nie wiecie przypadkiem czy istnieje możliwość aby kilka osób z rodziny(albo i nie), mieszkających oddzielnie mieli wspólną hodowlę i aby psy tej hodowli były tak "porozrzucane" po tej rodzinie?
Czy wszystkie psy które należą do hodowli muszą mieszkać u jednego tylko właściciela- właściciela hodowli?
Hmmm i czy kilka osób może być właścicielem hodowli?

Link to comment
Share on other sites

To gdzie psy mieszkaja to jedynie sprawa hodowcy, bo nikt przeciez nie przyjdzie i nie sprawdzi czy mieszkaja u hodowcy czy w 5 roznych domach.
Własnie na podobnej zasadzie działaja 'warunki hodowlane' bo pies nie mieszka z hodowca, a jednak 'oficjalnie' nalezy do niego skoro daje szczeniaki pod jego przydomek.
Z tego co wiem hodowla moze byc na 2 osoby, ale czy na wiecej to nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

jak to jaki sens?
załóżmy:
będę miała sukę dalmatynkę i bokserkę, kupię świetnego reproduktora dalmatyńczyka, ale chciałabym sprowadzić do Polski także świetnego reproduktora boksera. jednak trzymanie dwóch reproduktorów w towarzystwie suk pod jednym dachem to chyba nie najlepszy pomysł?
Rozwiązaniem byłoby oddanie na współwłasność jednego z reproduktorów komuś z rodziny, pies byłby pod moim przydomkiem itp, byłby mój, ale mieszkałby u kogoś inneo.

taki oto sens. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A ja powrócę do współwłasności...

Załóżmy: kupuję psa w UK na współwłasność z hodowcą. Pies jest zarejestrowany w Kennel Clubie, nie chcę go rejestrować w ZK, ale mieszkamy w Polsce. Jak tu wygląda z wystawami? Na krajówki w polsce pewnie nie mogę? A co z robieniem uprawnień? Obowiązują nas te angielskie?

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Link to comment
Share on other sites

a jak to wyglada w sprawach ogloszeniowych. Jezeli hodowca chce wydac psa na zasadach hodowlanych to pisze taka informacje np. na swojej stronie internetowej czy na ewentualnych ogloszeniach? Czy powinno sie pytac czy nie jest zainteresowany przekazaniem psa na zasadach hodowlanych?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...