Jump to content
Dogomania

Za krotka lopatka


czapla

Recommended Posts

A jeszcze - wytlumaczcie mi prosze, jak Wy wydzicie ta zakrotka lopatke? Za groma pojac tego nie moge, tym bardziej patrzac na fotki:roll:
Mowicie, ze taki pies nie moze miec wydajnego ruchu i podajecie przyklad mlodego Bheloma i Filip sie gdzies przewinal, a ja widzialam te psy na zywo i ruch maja po prostu swietny:shake:
To nie zaden atak z mojej strony(zeby nie bylo;)), tylko prosba o naswietlenie tematu.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze o ziemniaku. Pogląd o szkodliwości ziemniaka wziął się z faktu, że ludzie podawali zwierzętom skiełkowane ziemniaki lub skiełkowane obierki. Zgodnie z zasadą, bydle zje wszystko. Jak pisałem, takie ziemniaczki są niejadalne.
Odnośnie ruchu. Ja tam nie jestem specjalistą, ale uważnie wsłuchiwałem się w wypowiedzi fachowców. We wzorcu jest ten zapis o podciąganiu głowy w trakcie wystawiania. Chodzi o to, żeby pies poruszał się naturalnie na ringu. Wtedy można ocenić, czy łopatka jest prawidłowej długości i właściwie kątowana. Kerry musi rozkładać równomiernie napęd na kończyny. Ruch ma być równoległy, swobodny z dalekim wykrokiem. Pies ma stawiać pewnie przednie kończyny na ziemi, ale nie powinien ich wyrzucać do przodu i podnosić za wysoko. Kerry nie może biegać jak fox. Foxa woziło sie przytroczonego do kulbaki siodła i wypuszczało do pogoni na krótkim dystansie. Kerry musi biegać sam za koniem lub pasąc owieczki pokonując duże odległości.
A tak naprawdę, poprawnego anatomicznie pieska, konsekwentną pracą można nauczyć efektownego biegania. Nie zawsze efektowane znaczy prawidłowe dla danej rasy.
[URL="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e23918e688e32c7a.html"][IMG]http://images28.fotosik.pl/205/e23918e688e32c7a.jpg[/IMG][/URL]
Jak widać na schemacie, odpowiednio długa i prawidłowo kątowana łopatka. Kłąb jest wyraźnie zaznaczony, front prosty i prawidłowo, mocno osadzona szyja.
Zwróćcie uwagę, że rozkład masy jest rozłożony równomiernie na cztery kończyny. Tylne nogi nie są nadmiernie wyciągnięte i kątowane.

Link to comment
Share on other sites

Gokaiba chyba bardzo dobrze i dokladnie wyjasnil o co chodzi z lopatka.Ja specem to juz w ogole nie jestem i wydaje mi sie,ze jak jest cos nie tak z lopatka to zwyczajnie widac na oko.
Zauwazylam,ze krotsze lopatki maja krotkie pieski(ale to nie jest pewnie regula,tylko zbieg okolicznosci;)) i mocno ja widac przede wszystkim w ruchu. Bardzo czesto fachowiec wlasnie uczy psa biegania z podciagnieta glowa.Wtedy ten defekt mozna zatuszowac.Ale taki ruch nie jest naturalny i mocno wychodzi automatyczne poruszanie sie.Lapki sa wyrzucane mocno w gore i sa proste,tak jakby maszynka biegla.I podczas biegu prawie nie dotykaja podloza.Na pierwszy rzut oka to wyglada dobrze,tym bardziej,ze taka moda na taki ruch nastala i basta.Ale nie ma koordynacji w tylnymi konczynami.
Kerry powinny miec naturalnie plynny ruch,swobodnie wyrzucac(ale "miekko")lapki.Nie mozna wlasnie dazyc do typu foxterrier;)
Nie wiem,czy jakos tez pomoglam,ale staralam sie jak moglam.Najlepiej zobaczyc i wyjasnic(jescze lepiej jak sa 2 pieski o roznej budowie lopatki)w praktyce:roll:
Obydwa pieski(o ktorych Czapla wspomniala)sa niewatpliwie w rekach bardzo doswaidczonych handlerow i efekt krotszej lopatki jest po czesci zatuszowany,choc...Lepiej sie przypatrzec i popatrzec jak wlasne kerry biegaja,mozna dojrzec pewne ale...:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...