Jump to content
Dogomania

Hodowla psów a Urząd Skarbowy


wandko

Recommended Posts

Zadano mi niedawno pytanie, co trzeba zrobić, aby hodując psy być spokojnym o to, że któregoś dnia nie zapuka do drzwi kontrola z Urzędu Skarbowego. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba wcześniej zapłacić podatek! I to nie tylko hodując psy (czytaj: mając szczenięta).

Podatek do Urzędu Skarbowego trzeba odprowadzać za samo posiadanie suki hodowlanej, jak również za samo posiadanie "psa reproduktora". I to niezależnie od tego, czy on kryje, krył, czy tego wcale nie lubi

Co, jak i dlaczego opisałem i umieściłem na swojej stronie [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL] , gdzie w lewym nawigatorze jest przejście na DOKUMENTY DO POBRANIA. Proszę z nich korzystać do woli, rozpowszechniać, kopiować i rozsyłać (jedynie z zastrzeżeniem jakie pojawia się na początku).

Są tam również umowy sprzedaży szczeniąt normalne i na warunkach hodowlanych, umowa krycia... Wszystko do dyspozycji.

Jeżeli będzie coś niejasnego, coś co potrzebuje szczegółowego wyjaśnienia - proszę o zadanie mi pytania poprzez formularz ze strony. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł na podobne opracowanie ogólne, na styku hodowla - prawo, podatki... - również proszę o zgłoszenia. Jeżeli temat będzie wystarczająco ogólny i ciekawy - obiecuję jego ciąg dalszy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[B]Wandko: [/B]Cytat z Twoich dokumentów:
[FONT=Arial][SIZE=3][quote][FONT=Arial][SIZE=3]. Zgłaszając się do Urzędu Skarbowego na druku PIT 6 nie musimy uzyskiwać numeru NIP dla działalności, nie musimy posiadać również numeru REGON.[/SIZE][/FONT][/quote] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]a na jakiej podstawie twierdzisz, że nie musimy składać NIP-1 i wnosić o REGON? [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Mnie panie w Urz. Skarbowym kazały tak zrobić. Nawet pytałam sie w GUS-ie i też mnie poinformowano, że powinnam mieć REGON.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Czy [FONT=Arial]zgłoszenie działalności w Dziale Specjalnym Produkcji Rolnej nie jest zgłoszeniem działalności gospodarczej? Jak to wytłumaczyć kobiecie w Urzędzie Skarbowym, że my nie musimy mieć Nip-1 i REGON? [/FONT][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ziomalka']

[FONT=Arial][SIZE=3]a na jakiej podstawie twierdzisz, że nie musimy składać NIP-1 i wnosić o REGON? [/SIZE][/FONT]
[/quote]

Na podstawie obowiązującego prawa i obowiązujących przepisów.

Prowadząc Dział Specjalny Produkcji Rolnej (czyt: hodowla psów) NIE PROWADZISZ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ! Nie musisz rejestrować takiej działalności w Urzędzie Gminy, uzyskiwać NIPu i Regonu. Widocznie pani z US była niedouczona, coś Ci odpowiedziała i tyle. Przecież za to co ona Ci powie nie bierze żadnej odpowiedzialności.

Jeżeli nie jesteś przekonana, idź do US, zapytaj się kto prowadzi Działy Specj. Produkcji Rolnej (zazwyczaj jest to wydzielona jedna osoba) i jej się zapytaj.

Jeżeli będziesz miała zarejestrowaną działalność, NIP i Regon, to pamiętaj, że MUSISZ płacić miesięcznie ok. 700 zł do ZUS. Jeżeli tego nie robisz, to ZUS ściągnie to i tak z Ciebie, a ma na to 10 lat!

Właśnie kończę pisać taki tekścik "Hodowla psów, a ZUS" - za dzień, dwa powinien być na mojej stronie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Zadano mi niedawno pytanie, co trzeba zrobić, aby hodując psy być spokojnym o to, że któregoś dnia nie zapuka do drzwi kontrola z Urzędu Skarbowego. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba wcześniej zapłacić podatek! I to nie tylko hodując psy (czytaj: mając szczenięta).[/quote]

Żeby wchodzić w VAT'y NIP'y i REGONY potrzebny jest "zroganizowany i ciągły" charakter działań.

Przy jednym-dwóch zwierzakach dość trudno udowodnić spełnienie powyższych warunków.

Trzeba pamiętać o PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych), który trzeba odprowadzić od pojedynczych umów przekraczających limit. W tym przypadku - zdaje się - tysiąc złotych. Stawka - zdaje się - 2%.

P.S.: Nie dawaj się nabierać na działy specjalne produkcji(!!!) rolnej.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź:lol: Też mi tak się wydawało, że coś te panie niedouczone. Ale sprawdzała i wg jej opini hodowle psów mają regon. tzn. te zarejestrowane w miom US, a co ciekawe kobieta z GUS powiedziała, że nadają REGON tylko na podstawie dowodu osobistego i nie trzeba rejestrować hodowli w Urzędzie Miasta. Nie jestem w tym mocna i boję się, żeby mnie wcoś nie wkręcili (czyt ZUS)
Hodowla psów w ZKwP jest hodowlą amatorską , a nie działalnością gospodarczą to nie firma, a bardziej hobby.
Możesz podać jakiegoś linka gdzie mogę poczytać, że działy specjalne produkcji rolnej to nie działalnośc gospodarcza?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ziomalka']Możesz podać jakiegoś linka gdzie mogę poczytać, że działy specjalne produkcji rolnej to nie działalnośc gospodarcza?[/quote]

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ale na prawdę nie dawaj się wkręcić w działy specjalne. Z tego latwo wypaść, nikt Ci nie zarzuci, że produkujesz szczeniaki. A i prawo w kwestiach działów specjalnych może się dość szybko zmienić.

Dopóki masz 1-2 zwierzaki - luz.

Pamiętaj tylko o PCC.

Link to comment
Share on other sites

Ziomalka, hodowla psow jak najbardziej podlega po dzialy specjalne produkcji rolnej, m.in. [url]http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=28&id=239[/url]
A Zbysiem sie nie przejmuj, juz nie tylko tu probuje namieszac, akurat podatek od czynnosci c-p. w tym przypadku nie ma zastosowania.

Link to comment
Share on other sites

[LEFT][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Mówicie o tym?[/FONT][/B][/LEFT]

[quote]
[LEFT][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]USTAWA[/FONT][/B][/FONT][/B]
[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]z dnia 26 lipca 1991 r.[/FONT][/B][/B][/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]
[B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]o podatku dochodowym od osób fizycznych[/FONT][/B][/B]

[B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Rozdzia[/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]ł [/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]1[/FONT][/B][/B]
[B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Podmiot i przedmiot opodatkowania[/FONT][/B][/B]
[B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Art. 1.[/FONT][/B][/B][/LEFT]
[/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][B][FONT=TimesNewRomanPSMT]Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.[/FONT][/B]

[LEFT][B][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Art. 2.[/FONT][/B][/B]
[B][FONT=TimesNewRomanPSMT]1. Przepisów ustawy nie stosuje si[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ę [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]do:[/FONT][/B]
[B][FONT=TimesNewRomanPSMT]1) przychodów z dzia[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ł[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]alno[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ś[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ci rolniczej, z wyj[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ą[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]tkiem przychodów z dzia[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ł[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]ów[/FONT][/B][/LEFT]
[B][FONT=TimesNewRomanPSMT]specjalnych produkcji rolnej,[/FONT][/B]
[/FONT][/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zbyś']

Dopóki masz 1-2 zwierzaki - luz.

Pamiętaj tylko o PCC.[/quote]

:lookarou: [SIZE=2]Słuchaj, nie rób ludiom wody z mózgu. Nie ma tu żadnego PCC! To inna bajka! Ustawa nie mówi, że jak 2 zwierzaki to luz, a jak takie trochę mniejsze, to mogą być nawet 3...

[B]Ziomalka[/B][/SIZE][SIZE=2][SIZE=2], wpisz sobie w google [I][FONT=Arial]Tabela Rodzajów i Rozmiarów Działów Specjalnych Produkcji Rolnej oraz Norm Szacunkowych Dochodu Rocznego [/FONT][/I][/SIZE][FONT=Arial][SIZE=2]i zobacz, że obok rybek akwariowych jest tam i hodowla psów. I[/SIZE] nie jest tak jak przy rybkach, że za trochę możesz nie płacić, tam jest napisane, że płacisz nawet za jednego psa!

[/FONT][/SIZE] Jak chcesz, to wydrukuj sobie ten tekst z mojej strony i idź z nim do US. Jak Ci dadzą na piśmie (nie powiedzą, bo za to nie biorą odpowiedzialności), że to jest nieprawda, to mi to prześlij. Resztę załatwimy sobie z Ministrem Finansów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ziomalka'][LEFT][B][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Mówicie o tym?[/FONT][/B][/LEFT]
[/quote]

Między innymi o tym, ale to nie jest taki prosty temat (a co u nas związane z podatkami jest proste), żeby zamknąć to w jednym zdaniu. Od tego się zaczyna. Dalszy ciąg wywodu masz w moim tekście na [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote]
[B][B]Ziomalka[/B][SIZE=2][SIZE=2], wpisz sobie w google [I][FONT=Arial]Tabela Rodzajów i Rozmiarów Działów Specjalnych Produkcji Rolnej oraz Norm Szacunkowych Dochodu Rocznego [/FONT][/I][/SIZE][FONT=Arial][SIZE=2]i zobacz, że obok rybek akwariowych jest tam i hodowla psów. I[/SIZE] nie jest tak jak przy rybkach, że za trochę możesz nie płacić, tam jest napisane, że płacisz nawet za jednego psa! [/FONT][/SIZE][/B]
[/quote]
[B]To to wiem. Dziwiłam się tylko na jakiej podstawie oni chcą ode mnie NIP-1 i REGON?[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Ziomalka, hodowla psow jak najbardziej podlega po dzialy specjalne produkcji rolnej, m.in. [URL]http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=28&id=239[/URL]
A Zbysiem sie nie przejmuj, juz nie tylko tu probuje namieszac, akurat podatek od czynnosci c-p. w tym przypadku nie ma zastosowania.[/quote]

Tak mi dobrze, tak mi mów.

Pozdrowienia dla wszystkich producentów (słownie: PRODUCENTÓW) szczeniaków. Zwłaszcza zrzeszonych w Związku zajmującym się podobno hodowlą amatorską.

Za głupie 2% PCC sprzedaliście najlepiej brzmiący argument za utrzymaniem kołchozu.

Hyhyhy.

Podtrzymuję twierdzenie: przy 1-2 zwierzakach PCC załatwia [B]wszystkie[/B] formalności związane ze sprzedawaniem szczeniaków w sposób zgodny z obowiązującym prawem i wewnętrznymi regulacjami ZKwP (aka: Polskiego Zjednoczenia Producentów Rodowodowców).

Link to comment
Share on other sites

:-o[quote name='Pastylka']A jak ktos ma pseudohodowle i duzo psow,ale bez papierow to tez musi odprowadzac podatek?[/quote]
czyli psy z pseudohodowli są nieopodatowane????
i państwo tego nie pilnuje????? tzn. że tyko hodowle rasowe płacą podatki???:-o:-o:-o a ci rozmnażacze zgodnie z prawem nawet nie muszą się rejestrować w US, bo nie mają psów rasowych, ale oczywiście sprzedają jako rasowe tyko bez papierów, bo po co komu papier?:-o:roll::-o JEZUUU widzisz a nie grzmisz???:-o:-o:-o

Link to comment
Share on other sites

Witam,
z góry dziękuje [B]wandko :lol: [/B]dzięki Twojej instrukcji gładko przeszłam 2 m-ce temu w US cały proces rejestracji.
Powiem tak są 2 możliwości:
1.mając działalność gospodarczą można rozszerzyć ja o hodowle- wtedy rozlicza się jak w biznesie-są koszty(karma, leki itp) i dochody( mioty).
2. dla pozostałych "szarych" ludków- amatorów hodowla oznacza składanie co roku PIT-u do poździernika za dany rok informującego o ilości psów z uprawnieniami w hodowli za dany rok. Na tej odstawie US przysłał mi decyzje o wysokości opłaty ( nic nie płaciłam) i te pare złotych muszę uwzględnić dopiero przy obliczaniu PITu rocznego - UWAGA już nr 37 !. Rozmawiałam z urzędnikiem- żadnych dodatkowych PCC lub innych - sprawa zgłoszenia załatwia wszystko- nie płaci się nic za sprzedaż miotu.
Tyle z mojej strony
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Zbysiu, nie pochlebiaj sobie. Lepiej troche sie doucz, zamiast wprowadzac ludzi w blad. A co do mieszania i poziomu "pomyslow" pozwolisz, ze daruje sobie komentarz :p[/quote]

Nie zanegowałem, że wejście w dział specjalny produkcji rolnej jest poprawnym rozwiązaniem.

Napisałem, że przy 1-2 zwierzakach odprowadzanie PCC [B]również[/B] załatwia sprawę. Żeby wyrazić się bardziej precyzyjnie: załatwia jeżeli hodowla nie jest prowadzona w celach zarobkowych.

Rozwiązanie z działami specjalnymi wynika z różnic w definicjach działalności gospodarczej w ustawach o podatku dochodowym i ustawie o VAT.

A czepiam się wyłącznie dlatego, że że czasami określenie producent jest maksymalnie pejoratywne, a czasami doradza się ludziom żeby producentami zostali.

Takie tam semantyczne złośliwości...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ziomalka']:-o
czyli psy z pseudohodowli są nieopodatowane????
i państwo tego nie pilnuje????? tzn. że tyko hodowle rasowe płacą podatki???:-o:-o:-o a ci rozmnażacze zgodnie z prawem nawet nie muszą się rejestrować w US, bo nie mają psów rasowych, ale oczywiście sprzedają jako rasowe tyko bez papierów, bo po co komu papier?:-o:roll::-o JEZUUU widzisz a nie grzmisz???:-o:-o:-o[/quote]
Wlasnie o to mi chodzi, czy oni odprowadzaja jakikolwiek podatek?

Link to comment
Share on other sites

Nie odprowadzają.

Zresztą Ci, którzy hodują "z papierami" też praktycznie nie odprowadzają. Chodzi tylko o to, że po zarejestrowaniu się w US jako Dział Specjalny formalnie są w porządku i nie można się do nich w żaden sposób przyczepić.

Wiesz, różnica pomiędzy hodowlą, a bezpapierowcem jest taka (pod względem formalno-podatkowym) jak pomiędzy sklepikiem warzywnym ze zgłoszoną działalnością i wystawiającym faktury, a rolnikiem sprzedającym z furmanki worek ziemniaków lub babcią z pęczkami rzodkiewek w koszu siedzącą na schodkach przed supermarketem. Można ją przegonić w inne miejsce, ale nikt nie każe jej mieć w tym koszyku kasy fiskalnej i nikt nie traktuje tych pęczków rzodkiewek jako biznesu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zbyś']

Napisałem, że przy 1-2 zwierzakach odprowadzanie PCC [B]również[/B] załatwia sprawę. Żeby wyrazić się bardziej precyzyjnie: załatwia jeżeli hodowla nie jest prowadzona w celach zarobkowych.

[/quote]

[B]Zbyś, [/B]proszę Cię, nie brnij dalej i dorabiaj ideologii do swoich tez.

Nie idź tą drogą...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...