Jump to content
Dogomania

Jaka smycz dla Teriera Walijskiego???


KaSia&......

Recommended Posts

Moja znajoma jest posiadaczką ślicznego pieska jakim jest Terier Walijski :biggrina: . Piesek ma na imię Akim z Księżycowej Zagrody w domku mówią na niego Bej.Obecnie ma 11 tygodni i Julia (bo tak ma na imię moja przyjaciółka) postanowiłam wyjść z nim na spacerek do miasta (do tej pory nie było takiej potrzeby bo mieszka w domku jednorodzinnym na obrzeżach miasta). No i teraz problemik bo jaka smycz się nadaje dla takiego psiaka???

Link to comment
Share on other sites

Koniecznie trzeba zaczekac na opinie Flaire, bo w tej kwestii ufam jej niemal bezgranicznie!

Ale ja mam welsh terrierke, teraz juz 10 miesieczna panienke. Mysle, ze na spacerki (zalezy od rodzaju) nalezaloby miec niemalze caly zestaw. Mysle, ze taka tasmowa (tzn. sciagana automatycznie) jest przydatna - przynajmniej na poczatku. Przyda sie tez taaaaaaka dluga linka, jaka jest uzywana na szkoleniach - chyba 10 m. No i podstawa: krotka smycz, zeby jak najszybciej mozna bylo nauczyc psiaka chodzic przy nodze. A taka zwykla posta, krotka smycz jst "najczulsza".

Link to comment
Share on other sites

KaSia&...... Wszystkie uwagi przytoczone wcześniej są jak najbardziej na miejscu.

Ja jako tzw chłopek/roztropek radziłbym jeszcze pokombinować trochę w ten sposób aby kupić gotową obrożę i szeleczki a do tego w sklepie, nomen omen , budowlanym kupić trochę linek i zaczepów. Takie, niezwykle mocne linki kosztują około 1 PLN za metr a zaczepy są po ca 2 PLN. W ten sposób za naprawdę bardzo małe pieniądze można skompletować sobie cały zestaw smycz, od spacerowych po wyczynowe i do tego jeszcze w różnych kolorach.

Link to comment
Share on other sites

w sklepie, nomen omen , budowlanym kupić trochę linek i zaczepów. Takie, niezwykle mocne linki kosztują około 1 PLN za metr a zaczepy są po ca 2 PLN. W ten sposób za naprawdę bardzo małe pieniądze można skompletować sobie cały zestaw smycz, od spacerowych po wyczynowe i do tego jeszcze w różnych kolorach.

Szkoda, że wcześniej o tych linkach nie pomyślałam! To naprawde dobry pomysł za skromne pieniążki!!!

Link to comment
Share on other sites

... radziłbym jeszcze pokombinować trochę w ten sposób aby kupić gotową obrożę i szeleczki

oj! z szeleczkami ostroznie! nie wiem jak w przypadku teriera, ale w duzych rasach stanowczo szelki dla szczeniaka sa zakazane! maja bardzo niekorzystny wplyw na stawy lokciowe

pozdrawiam

Zeliika

Link to comment
Share on other sites

aga_ostaszewska - napisała:"Szkoda, że wcześniej o tych linkach nie pomyślałam! To naprawde dobry pomysł za skromne pieniążki!!! "

No cóż od tego właśnie są juniorzy starsi, żeby śpieszyć z zawsze spóźnionymi radami i potem marudzić: a nie mówiłem!!!

Link to comment
Share on other sites

@ coztego

Niestety, nie moge wyjasnic dokladnie, gdzy nie mam wiedzy z zakresu weterynarii.

Moja hodowczyni kategorycznie zabronila szelek u szczeniaka i psa mlodego. Wydaje mi sie, ze kazde obciazanie (a takze ucisk odksztalcajacy naturalne ustawienie) rozwijajacych sie stawow jest niekorzystne. Rasy duze z reguly sa zagrozone dysplazja, nie tylko stawow biodrowych ale i lokciowych (nie wiem tylko czy w przypadku lokciowych tez sie to nazywa dysplazja), tak jest w przypadku rodezjanow. Dlatego jak ognia unika sie wszelkich czynnikow mogacych dysplazje sprowokowac - latwiej zapobiegac niz leczyc.

pozdrawiam

Zeliika

Link to comment
Share on other sites

Moja hodowczyni kategorycznie zabronila szelek u szczeniaka i psa mlodego. Wydaje mi sie, ze kazde obciazanie (a takze ucisk odksztalcajacy naturalne ustawienie) rozwijajacych sie stawow jest niekorzystne.

Szkoda, że hodowczyni nie wyjaśniła dokładnie o co chodzi. Bo patrzę na te szelki i patrzę i nie mogę wypatrzeć żadnego "obciążenia, czy ucisku odkształcającego naturalne ustawienie"

Może ktoś inny wie o co dokładnie chodzi? A może to zależy od rodzaju szelek? :roll:

Kreska chodzi w szelkach, bo do obroży ma za mały łeb. I już trzech weterynarzy spotkanych na jej drodze życiowej pochwaliło pomysł z szelkami, że są lepsze niż obroża... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam wrażenie, że tego typu zalecenia przez hodowców działają na zasadzie legend i anegdot, niestety. Jestem niemal że pewna, że nikt nigdy nie przeprowadzał żadnych badań na ten temat - po prostu ludzie wymyślili "na rozum", że obroża dalej od stawów, więc pewnie lepsza. A w rzeczywistości może okazać się kiedyś dokładnie na odwrót - już wiele przypadków w medycynie takich było, kiedy "na rozum" okazało się "na odwrót".

Ale to tylko takie moje gdybanie - tak naprawdę, to nie mam pojęcia, jaki wpływ mogą mieć szelki na stawy, ale też nigdy nie słyszałam o żadnej korelacji pomiędzy noszeniem szelek a chorobami stawów.

Link to comment
Share on other sites

Teraz nie jestem pewna, czy chodzilo o stawy lokciowe, czy o ustawienie lopatek. Nie wiem, moze jest to zabobon, a po prostu dmuchanie na zimne w przypadku psow duzych ras. Moze do mniejszych psow zalecenie sie nie stosuje.

Poza zakazaniem szelek hodowczyni zalecila znoszenie psa na rekach po schodach i wnoszenie i wynoszenie z samochodu do 6 miesiaca zycia (ale to juz z mysla o uniknieciu dysplazji stawow biodrowych). Stosuje sie do tych wskazowek i mam nadzieje, ze pies uniknie klopotow, ale ja pewnie nie unikne dyskopatii :-? ostatnio cos mi chrupnelo w krzyzu.

pozdrawiam

Zeliika

Link to comment
Share on other sites

To proste.

Zle dopasowane szelki i niemilosiernie ciagnacy na nich szczeniak- to moze spowodowac uraz stawow lokciowych. Chyba ze zalozymy psu szorki, wtedy nie, bo to inna konstrukcja.

Jesli natomiast zakladamy szelki i poiesek na nich grzecznie chodzi to nie widze powodu, dla ktorego mamy z nich rezygnowac.

Link to comment
Share on other sites

Jak narazie to Bej przyzwyczaja się do obroży (i coś długo mu to idzie) nie zachwyca go myśl że będzie musiał chodzić na smyczy ale jest to nieuniknione. Teraz szybko rośnie i pilnie się uczy ( umie aportować i komende "siad' ) i zaczyna pokazywać terierkowy charakterek :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...