Jump to content
Dogomania

Sędzia - Aroganancja i brak kompetencji


HodowcaRottweilerów

Recommended Posts

Halo, halo! Bez takich mi tu prosze... Znaczy sie, ze co niby? Ze jak Widelec mnie raz owarczal to juz jestem zlym czlowiekiem :cry: ? Moze tak jak mowi Aga, po prostu mi nie pozwolil balkonu zamknac :)

Matylda sie pozwalala glaskac bez problemu a wczoraj bylam z Nata na kryciu Fasoli i jak mnie dopadlo stado mopsow to sie opedzic nie moglam tylko glaskac musialam - mam film na dowod!!! :D

Tej, Aga wlasnie wpadlam czemu Viggo mogl byc zly. Pewnie sie wnerwil ze mieszkam na 11 pietrze i musial przeze mnie winda biedak jechac (a w windzie juz nie byl taki odwazny ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mało jest dobrych sędziów, niestety. Do tych którzy są gorsi po prostu nie warto jezdzić.

Parę lat temu występując z suczką w klasie młodzieży / miała skończone 9 miesięcy / sędzia napisał suczka bardzo młodzieżowa, a jaka miała być w tym wieku?

mnie sedzia miedzynarodowy choc nie polski znawca rasy w kl mlodziezy wpisal 'szata odpowiednia dla wieku' jakby to nie bylo oczywiste :o

Link to comment
Share on other sites

Ja jednak radzę napisać ten protest, nie jestem zaczepna, ale nie może być tak, żebyśmy szerokimi łukiem omijali jakiś sędziów, bo oni są aroganccy. A jak zrobi się takich sędziów więcej to wcale nie będziemy jeździć na wystawy?

Takie zachowanie trzeba tępić i to bardzo ostro!

Zgadzam się.W końcu to my wystawcy płacimy nie małe pieniadze za zgłoszenia i dlatego powinniśmy wymagać.Jak to mówią"klient nasz pan".

Jeśli chodzi o te wysokie nogi to wg mnie sędzia nie mógł się do tego przyczepić, ponieważ Viggo jest młody i kiedy nabierze masy nogi będą jakgdyby "pasowały" do całości :roll:

Link to comment
Share on other sites

to moze ja tez powiem ze widzialam prace tego sedziego i to bylo ciekawe doswiadczenie :o niestety ciekawe na niekorzysc tegoz pana.Ja takze uwazam ze powinno sie zlozyc protest...Zastanawiam sie tylko jak ten pan zostal sedzia miedzynarodowym :o

Teresa Dziwis

Link to comment
Share on other sites

Mnie ciężko jest sie wypowiadac na ten temat gdyż mam małe doświadczenie a Leszno było moją i Grafa pierwszą wystawą ale słyszałam,ze wiele osób jest niezadowolonych z sędziów jacy oceniali ich psy.. Ja osobiście jestem zadowolona z wystawy, czekałam na nią baaaardzo długo a mój pies wygrał aczkolwiek skoro tych głosów na "nie" jest tak dużo to coś w tym musi być.. :(

Popieram taki protest.. Sedzia powinien być kompetentnym znawcą rasy, jej miłośnikiem i byc tam (tj. na wystawie ;) ) dla nas wystawców i naszych psów a nie tylko po to by odbębnić sprawę, skasowac pieniażki i sobie pójść do domu.. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Co prawda ja z tym panem sędzią do czynienia nie miałam, ale mogę przytoczyć kilka kwiatków z własnego doświadczenia:) Mój piesek kiedyś w klasie szczeniąt zajął II miejsce, no i trudno, taka była decyzja sędziego, no ale komentarz jaki usłyszałam w uzasadnieniu jego przegranej rozbroił mnie całkowicie: "Wie Pani, oba pieski sa przepiękne, ale ciekawe, co Pani z niego zrobi!" Najpierw to byłam zbulwersowana i się zdenerwowałam, natomiast potem się już z tego śmiałam, zwłaszcza, że znajomi powiedzieli mi, że mogłam odpowiedzieć:"Jak to co? MIELONE!". Inny kwiatek, to u mojej koleżanki podczas porównania o NSwR :" Wy to sobie tak możecie tu biegać i biegać, a ja nie mam na to czasu!" No to ja się pytam, po co kazał im wogóle robić kółeczka, skoro i tak nie miał czasu na porównanie suk w ruchu :o .

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Marto ocena sedziego jest niepodwazalna i nie do odwolalania pod warunkiem ze nie ma na ringu takich "jaj".... Zawsze sa przegrani i wygrani,i tu nei chodzi o niezadowolenie co po prostu o nieprofesjonzlizm sedziego....Sedzia ma oceniac psy wedlug wzorca a nie wedlug wlasnego widzimisie :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nawet nie chce mi sie czytać, sedziów kilku mam dosyć, tylko przykre jest że jest coraz więcej sędziów których trzeba omijać :(

Na przykład malamutka nasza dostaje u zagranicznych sędziów oceny doskonałe, u polskich bdb i db Nie będe przytaczac opisów, ale pies który w jednym tygodniu dostaje oc doskonałą a w następnym dobrą. Błagam! ona nie przechodzi co tydzien metamorfozy!A ostatnio uprawnienia skończyłyśmy bez futra na tyłku, bo po chorobie jej wylazło całe i odrośnie dopiero na następny sezon niestety i co? Zaden sedza nic nie zauważył, nie spytał nic. Tak dokładnie oglądaja psa!

Link to comment
Share on other sites

Kochana, prywatnie równiez robimy 8)

A tak w ogóle to może byś się odezwała czasami, co? Ja rozumiem, że Ty jesteś teraz Ważna Kobieta, ale byłoby mi miło, gdybyś od czasu do czasu na maila odpowiedziała, bo mi przykro :cry: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Dobrze kolego drogi,sympatyczny pani M(i)odzie 8)

:oops: tylko czemu Pani ??

A Tak BTW, jak sie podoba wystawianie Labka?? :wink:

Bardzo fajnie młody jest wesoły i radosny bardzo bardzo łakomy co ułatwia naukę ale trochę bola mnie palce bo King strasznie nie delikatnie łapie jedzonko niestety. Więc mam nadzieje, ze jeszcze będą sukcesy, a jak nie bedą to nic sie tez nie stanie 8) bo liczy sie zabawa :drinking:

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie to moze odtwożymy temat:

"Lista sędziów, którzy nie zasługują na godność sędziego"?

W końcu pracują za nasze pieniądze.... :evilbat:

i bojkotować sędziowane przez nich wystawy - w końcu organizatorzy przestaną ich zapraszać...

Wiecie jak to wyglądało (nie pamiętam już kogo dotyczyło) jak miał być ktoś inny nie dojechał i po zmianiesędziego na ring nie weszła połowa psów?? Mimo, z esedzia ich widział i (podejrzewam) znał...

Lista mogłaby zawierać

Imię i nazwisko sędziego; wykonany "numer"; wystawę z datą: imię i nazwisko forumowicza...

Mogę zacząć:

Sedzia Ewa Bukład; porównanie suk bokserek z 3 klas: z pośredniej, otwartej, i użytkowej. Wygrywa suka z użytkowej =NSwR, ale CWC otrzymała tylko ta z otwartej. Jelenia Góra, 16.05.04; Małgorzata Strzelecka

Link to comment
Share on other sites

Napiszę coś w obronie sędziów.

Jest bardzo trudno silić się na jakiś solidny opis, kiedy ma sie na ringu 70 psów i perspektywę sędziowania do wieczora. Na ringu trzeba się spieszyć, bo potem się BiS- y przez ciebie przesuwają, jak nie zdążysz.

Nie wiem, po jaka cholerę wszystkie psy opisywać. Ale tak jest i już.

Teraz tak- fajnie sie opisuje psa, który jest wybitny. Problem jest wtedy, gdy na ring wychodzi pies przeciętny, a taka jest większość. A jeszcze, jak wyjdzie paskuda, to trzeba tak go opisać, żeby właściciel nie poszedł go po wystawie uśpić.

Całkiem sporo dyplomacji trza tu wykazać.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

zgadzam się zarówno z jedna jak i z drugą stroną,najlepiej mieć na to złoty środek,ale chyba takiego jeszcze nie ma nikt.Pewne jest jedno , że nie zadowoli sie wszystkich ,zawsze mussi byc pierwszy jak i ostatni, ważne żeby ten ostatni był równie kochany przez swoich włascicieli jak ten pierwszy!

Link to comment
Share on other sites

Napiszę coś w obronie sędziów.

Jest bardzo trudno silić się na jakiś solidny opis, kiedy ma sie na ringu 70 psów i perspektywę sędziowania do wieczora. Na ringu trzeba się spieszyć, bo potem się BiS- y przez ciebie przesuwają, jak nie zdążysz.

Nie wiem, po jaka cholerę wszystkie psy opisywać. Ale tak jest i już.

Teraz tak- fajnie sie opisuje psa, który jest wybitny. Problem jest wtedy, gdy na ring wychodzi pies przeciętny, a taka jest większość. A jeszcze, jak wyjdzie paskuda, to trzeba tak go opisać, żeby właściciel nie poszedł go po wystawie uśpić.

Całkiem sporo dyplomacji trza tu wykazać.

Gosia

Hmmmm... Rozumiem, że absolutnie nie pisałaś tu o Widelcu... Wiesz, to uspienie i inne... 8)

Wiesz... Bo jakby co, to zdaje się, że chcecie wpaść nad morze, tak? :evilbat:

No właśnie - cudowne słowo - dyplomacja. A także kultura i kompetencja. Bo o to głównie się rozchodzi. Pal licho ocenę, przecież się nie zabiję z tego powodu, w końcu Widelec jest mój, mój, mój, kocham go nad życie i nie przestanę go kochac z powodu oceny dobrej - chodzi o sposób oceniania i całą otoczke. Gdy oceniał nas słynny sedzia z Niemiec :evilbat: potrafił uzasadnić, dlaczego tak, a nie inaczej, i nawet podal rękę, i nawet się uśmiechnął, chociaż do najfajniejszych widoków to nie należało :wink: A tu nie podał mi reki, nie powiedział "dziękuję" czy "proszę", tylko całym sobą mówił "Sp.... z tego ringu".

Link to comment
Share on other sites

Napiszę coś w obronie sędziów.

Jest bardzo trudno silić się na jakiś solidny opis, kiedy ma sie na ringu 70 psów i perspektywę sędziowania do wieczora. Na ringu trzeba się spieszyć, bo potem się BiS- y przez ciebie przesuwają, jak nie zdążysz.

Nie wiem, po jaka cholerę wszystkie psy opisywać. Ale tak jest i już.

Teraz tak- fajnie sie opisuje psa, który jest wybitny. Problem jest wtedy, gdy na ring wychodzi pies przeciętny, a taka jest większość. A jeszcze, jak wyjdzie paskuda, to trzeba tak go opisać, żeby właściciel nie poszedł go po wystawie uśpić.

Całkiem sporo dyplomacji trza tu wykazać.

Gosia

Są sędziowie, którzy bez większych problemów "wyrabiają się" w czasie a wcale nie oceniają pośpiesznie, "po łepkach".

Ile zdarza się takich sytuacji, że mija 10-ta a sędziego nawet koło ringu jeszcze nie ma, chociaż już powinien zacząć sędziowanie. Wielu sędziów robi przerwę na papierosa :evil: , na kawę nie przejmując się czy to opuźnieniem czy np. złą pogodą, która właśnie w tej chwili się poprawiła.Nie twierdzę, że sędzia nie ma prawa do chwili wytchnienia, ale niech na tę chwilę najpierw zapracuje.

Odnośnie dyplomacji. Sędzia ma być kompetentny i ma być znawcą a nie dyplomatą! Opisuje się psa, aby uzasadnić przyznaną mu ocenę - przynajmniej ja tak to rozumiem. Jeżeli pies ma wady, to należy je wymienić. Jeżli ma dużo wad, nalezy wymieni te najbardziej rażące.

Uważam, że trudniej opisać psa wybitnego niż "paskudę", bo na paskudzie widać co jest nie tak :D

Czasami wydaje mi się, że sędziowie doszukują się nierzadko wad nieistniejących, byle tylko coś w tym opisie napisać, byle się wykazać :x

Dla mnie największą kpiną z wystawcy jest tłumacz, który albo nie zna zabardzo języka, z którego ma tłumaczyć, albo który nie ma pojęcia o pewnych kynologicznych czy anatomicznych określeniach :evil:

Kiedyś w opisie miałam napisane: głowa proporcjonalna do głowy :o

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał SH -fatalnych sędziów trzeba BOJKOTOWAĆ !!!

Jak raz i drugi będzie mało psów albo wcale na wystawie gdzie sędziuje fatalny sędzia to Z.K.więcej go nie zaprosi.

Ja w tej chwili mam takich sędziów na których nie jeżdzę bo szkoda mojej kasy,czasu i nerwów.

Najbardziej co mnie denerwuje to ignorancja np.ludzie biegają której kółko z kolei a sędzina nie patrzy i gada sobie z asystentkom-to po cholerę biegać??

Druga sprawa to opisy które się wykluczają na jednej wystawie mocny grzbiet -prosta linia a za tydzień słaby grzbiet grzbiet nie taki jak by miał być albo doskonałe kontowanie a za tydzień wąski w ruchu itp.no szkoda gadać

Faktycznie wygląda to tak jak by sędzia nie miał się czego przyczepić i co ważne psy w oczach sędziego zachodniego -specjalisty w jednej rasie albo grupie jest doskonały i SUPER a w oczach naszych pożal się Boże sędziów z wieloma specjalizacjami w grupach bardzo dobry albo doskonały ale zawsze z jakimś minusem-co wystawa innym.

Link to comment
Share on other sites

KIKA to fakt że to się zdaża i to też jest świństwo bo czasem jest ci potrzebna ocena innego sędziego a nie tego samego co już masz.

Ja jedeynie mogę powiedzieć tyle -wcześniej przed zgłoszeniem sprawdzam obsadę i jak jest taki co mi nie siedzi to nawet nie zgłaszam .A w innych wypadkach to może fakt że ostentacyjnie stać przy ringu,ale nie wejść np.całą grupą. tak żeby sędzia i asystenci widzieli że się jest przeciwko temu sędziemu -napisać skargę że miał być inny sędzia a że jest ten co Wam nie odpwoiada nie weszliście na ring i pozbierać podpisy i złożyć w sekretariacie,tylko z 2 strony trochę szkoda jak człowiek przejechał pół polski,zapłaciił ,umęczył się i nie wejść -no nie?

Naprawdę ciężko radzić .Albo starać się jeździć na zagranicznych sędziów i tych co mają specjalizację w jednej grupie/rasie.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...