Jump to content
Dogomania

chodzenie przy nodze-skręt w lewo, a zwrot przez lewe ramię


jefta

Recommended Posts

Skręt w lewo:
Idę sobie z psem przy nodze... skręcam w lewo-pies dostawia zad i wszytko ok.
Zwrot przez lewo ramię:
Idę sobie z psem przy nodze... skręcam w lewo-pies powinien mnie obiec, ale nie wie czy ja skręcę czy zawrócę, więc czeka co zrobię... jak mu pokazać, czy ma mnie obiegać czy dostawiać?

Bardzo staram się skręcać lewą nogą, a zawracać na prawej-nie bardzo to suka rozumie, może znacie inny sposób dyskretnego zasygnalizowania co zamierzam zrobić? Nie chcę zauczać schematu zwrot w lewo -> zwrot w prawo -> obrót :roll:

Link to comment
Share on other sites

ja opatentowalam to tak:
jak skrecam w lewo to najpierw minimalnie skrecam barkami potem dolaczam reszte ciala. a jak robie zwrot to robie to szybko i od razu. u nas akurat nie bylo z tym zadnego problemu. w sumie gdyby nie ten post to nie wpadla bym na to ze pies moze nie wiedziec czy mnie obejsc czy skrecic;) moj sposob dziala ale musze zaznaczyc ze moja suka jest baaardzo spostrzegawcza (az za bardzo bo latwo popelnic wtedy drobny blad i juz suka idzie inaczej) i minimalne nawet ruchy i gesty wplywaja na jej zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

Właściwie jedno "noga" powinno wystarczyć by pies trzymał się blisko lewej nogi zawsze, czy idziemy prosto czy skręcamy w jakimś kierunku. Na egzaminach/zawodach można jednak sygnalizować zmiane kierunku bądź tempa komendą "równaj". Dyskretne ruchy mogą być zauważone przez sędziego i uznane za dodatkową komende.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FigabaS']Właściwie jedno "noga" powinno wystarczyć by pies trzymał się blisko lewej nogi zawsze, czy idziemy prosto czy skręcamy w jakimś kierunku. Na egzaminach/zawodach można jednak sygnalizować zmiane kierunku bądź tempa komendą "równaj". Dyskretne ruchy mogą być zauważone przez sędziego i uznane za dodatkową komende.[/quote]
tylko, że przy zwrocie przez lewe ramie pies nie trzyma się lewej nogi (chyba że można robić przez zwrot wokół własnej osi?)

Wstawię filmik jak skorzystałam z rady Cedry, tylko muzykę muszę wstawić, bo szybki zwrot mi nie wyszedł i nie wyraziłam się zbyt ładnie :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

A jak Twój pies przychodzi do nogi zawołany z odległości? Albo z siadu przed Tobą? Może obejść Cię z tyłu, może też dostawić się robiąc przed Tobą półobrót. Podobnie przy zwrotach przez lewe ramie - pies albo obejdzie Cię z tyłu albo będzie się cofał trzymając się lewej nogi. Zależy jak go nauczysz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FigabaS']A jak Twój pies przychodzi do nogi zawołany z odległości? Albo z siadu przed Tobą? Może obejść Cię z tyłu, może też dostawić się robiąc przed Tobą półobrót. Podobnie przy zwrotach przez lewe ramie - pies albo obejdzie Cię z tyłu albo będzie się cofał trzymając się lewej nogi. Zależy jak go nauczysz.[/quote]
robi pół obrót przede mną i wiem, że tak można (za wyjątkiem któregoś z czeskich egzaminów chyba ZOP). Ale że zwroty też można to nie wiedziałam :oops:
Nagram się jeszcze pare razy i zobaczę czy przestawiać, bo na filmie to wygląda dużo lepiej niż z mojej perspektywy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta'] Ale że zwroty też można to nie wiedziałam :oops: [/quote]
Widziałam takie zwroty na zawodach więc chyba można(gdzie tu sie upewnic?)
Mój pies nauczony był obchodzenia ale czasem to obejście było jakieś takie powolne więc "przerobiłam" na zwrot bez obchodzenia. Jest szybciej, pies nie traci ze mną kontaktu ale czasem nierówno siada. Nie wiem więc czy dobrze zrobiłam ale już nie będę mu w głowie mieszać.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=&quot][COLOR=black]"Trasa musi zawierać dwa zakręty w lewo, dwa zakręty w prawo, jeden zwrot w tył przez lewe ramię, jeden zwrot w tył przez prawe ramię"
Przekopiowane ze stronki zkwp

Czyli raz robisz obrót (pies cały czas przy nodze), a potem zwrot(pies Cie obchodzi).
[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='noblistka'][FONT=&quot][COLOR=black]

Czyli raz robisz obrót (pies cały czas przy nodze), a potem zwrot(pies Cie obchodzi).
[/COLOR][/FONT][/quote]
Tylko gdzie jest napisane, że musi obchodzić, a nie obkręcać się na zadzie?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Drzalka ale przy zwrocie przez lewe ramię psu jest chyba wygodniej Cię obejść niż zarzucać tyłkiem. My co prawda obediencujemy bardzo rekreacyjnie ale mój pies jest nauczony że przy zwrocie przez ramię kiedy ja się okręcam on mnie obiega tak, żeby być z mojej lewej strony i ruszamy płynnie dalej. ;)
Dodatkowo pomagam mu trochę mówiąc 'równaj' lub 'rrrr' co jest dozwolone , prawda? Przy zmianach kierunku można powtórzyć komendę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']Tylko gdzie jest napisane, że musi obchodzić, a nie obkręcać się na zadzie?:confused:[/quote]
Teoretycznie mozna tak i tak, ale chyba nigdy nie widzialam takiego zwrotu (z przestawianiem kuperka) w chodzeniu przy nodze na zawodach. Przy przywolaniu - w zasadzie i w IPO i w obedience psy przychodza do nogi z przeskokiem. Z tym, ze w IPO (i PT) musza usiasc przed przewodnikiem, a w obedience moga od razu przyjsc do nogi. Ten przeskok najbardziej 'przydaje sie" przy aportowaniu - przewodnik odbiera aport i trzyma go w prawej rece, a pies doskakuje do lewej nogi. Nie ma wtedy okazji podgryzc aportu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Teoretycznie mozna tak i tak, ale chyba nigdy nie widzialam takiego zwrotu (z przestawianiem kuperka) w chodzeniu przy nodze na zawodach. Przy przywolaniu - w zasadzie i w IPO i w obedience psy przychodza do nogi z przeskokiem. Z tym, ze w IPO (i PT) musza usiasc przed przewodnikiem, a w obedience moga od razu przyjsc do nogi. Ten przeskok najbardziej 'przydaje sie" przy aportowaniu - przewodnik odbiera aport i trzyma go w prawej rece, a pies doskakuje do lewej nogi. Nie ma wtedy okazji podgryzc aportu.[/quote]
Ja 'do nogi' robię przeskokiem (tego nie można robić na którymś z czeskich egzaminów), bo obchodzenie było mega powolne . Teraz chcę jeszcze obchodzenie przy zwrocie wycofać...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Teoretycznie mozna tak i tak, ale chyba nigdy nie widzialam takiego zwrotu (z przestawianiem kuperka) w chodzeniu przy nodze na zawodach. [/quote]

Basiu, o taki zwrot Ci chodzi jak tutaj na koncu zetki?
[URL]http://pl.youtube.com/watch?v=CkxYvpcASjE[/URL]

Nie jestem zadnym ekspertem, ale na ostatnich zawodach w Warszawie (12.05) widzialam kilka psow, ktore tak robily w tyl zwrot przez lewe ramie.

Link to comment
Share on other sites

No to rzeczywiscie, dla mnie nowosc. Ale ja bym sie przed zawodami jednak zapytala sedziego, czy zaliczy taki zwrot. Bo sedziowie mlodszej generacji zalicza na pewno, ale ci starsi moga miec watpliwosci, czy jest prawidlowy. Takie wnioski nasunely mi sie, bo pamietam jak w zeszlym roku na zawodach w Rzeszowie sedzia podal zupelnie inna interpretacje regulaminu, niz ta, do jakiej w ciagu tych kliku lat przywylismy. Wiec lepiej na zimne dmuchac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...