Jump to content
Dogomania

Rasy nie uznane przez FCI


Avaloth

Recommended Posts

[quote name='Axusia']Badzo zaintyeresował mnie temat takich dobków, jakoze planuje kiedys zakup DOBka chciałabym sie troszke o tym dowiedziec. Czy ta wada genetyczna jaka jest taki kolor ma wpływ na zdrowie ? jakies połaczenie koloru i zdrowa ?
Jak to wogle powstaje ? taka wada. I gdzie urodziły sie ostatnio takie szczeniaki. Szczerze mowiac kupiłabym Bezowego DOBka, co prawda tylko do sportu, ale podoba mi sie taki pies jesli to wada zostałby wykastrowany.
Moze jakies stronką są o tych 'odmianach' ? :cool3:[/quote]

Na pewno w zeszłym roku w hodowli Tira Vento. A kiedy ostatnio? Trudno powiedzieć :niewiem: najczęściej szczenięta o niehodowlanym umaszczeniu są od razu usypiane i świat o nich nie słyszy...
Problemy zdrowotne pojawiają się u tych odmian na tyle często, że nie warto brać ich pod uwagę, a już na pewno odpuszcza się je myśląc o sporcie. Dobki są późnymi starterami, więc zdrowie jest u nich b. ważne chcąc mieć konkretne wyniki lepiej odpuścić sobie nawet linie work/show (zwane w Polsce często "użytkami":lol:), większych szans na zrobienie na MŚ obrony na 100pkt w wieku 8 lat (jak Hajo w zeszłym roku:loveu:) nie mają, czyli pewnie czeka Cię import, bo wg mojej wiedzy nie ma w tej chwili u nas nawet jednego psa z linii użytkowej, chociaż w przyszłym tygodniu może się to zmienić;)

Gdzieś w necie te wszystkie DD, Dd, dd były ładnie rozpisane, tylko nie mogę teraz namierzyć:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

napisz na dobkach i przeszukaj tam wątki,może coś namierzysz,polecam jeszcze[chyba działa] dobermanie forum
[url]http://www.akagera.pl/forum/[/url]

[url]http://dogomania.pl/forum/showthread.php?t=30205&highlight=izabelowaty[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Czyli tak sie sprawa ma ? szkoda ..
Jakby ktos znalazł liste hodowli w PL takich dobrych to poproszem :cool3::oops:[/quote]

Gdybym miała się decydować na zakup w pl, to wybierałabym między z Diabeli, Tromelin i Akagera;) w tej ostatniej było nawet krycie psem użytkowym:cool3: (wielkie :klacz: dla Magdy za odważny wybór) oczywiście to moja subiektywna opinia;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hodowla psow nie opiera sie ani na wystawach ani na rodowodach fci.
jezeli jest gdzies rasa psa ktora jest hodowana przez grupe entzjastow i grupa ta ma jeszcze na dodatek jakas sformalizowana strukture typu klub hodowcow itp i maja oni wiedze na temat pokolen psow nalezacych do tej rasy to wystarczy zeby takie psy hodowac. po co do tego wystawy ?
wystawy FCi sa to konkursy pieknosci i przez ten specyficzny charakter oceny psow nie sa warunkiem koniecznym do hodowania psow. zdecydowanie wieksze znaczenie ma wiedza hodowcow na temat poglowia psow w arasie i jakosci poszczegolnych linii - czesto w rasach malo popularnych tych linii nie jest duzo

Link to comment
Share on other sites

chyba nie chcesz powiedziec, że wystawy psów są zbędne? Nie twierdzę, że to jakaś super selekcja, ale śmiem twierdzić, iż w popularniejszych rasach brzydkie psy nie mają szans na hodowlankę. Oczywiście wiedza jest bardzo ważna, ale mozna ją zdobyć między innymi na wystawach, rozmawiajac z doswiadczonymi hodowcami i oglądając stawki psów.

Link to comment
Share on other sites

na pewno spotkania i wzajmna prezentacja psow rasy w jednym miejscu - czyli spotkania klubowe, monografiki maja znaczenie i sa potrzebne do budowania wiedzy hodowcow. wystawy psow na zasadzie konkursow pieknosci ma przede wszystkim znacznie ambicjonalne, jest popularne i przynosi popularyzacje hodowli psow, ich zalety mozna mnozyc ale jestem sceptyczny jezeli chodzi o znaczenie takich konkursow na poprawe poglowia hodowanych psów.

Link to comment
Share on other sites

właśnie z dwa miesiące temu w Mp był artykuł o tych 'nowych rasach' typu pudel+lablador, mops+york itp.. to prawie jak hodować i rozmnażać kundelki..

a co do tego eskimo, to faktycznie podobny, aczkolwiek mi się podoba troszkę bardziej :eviltong: no i charakter z tego co czytałam na fajny ^^ tzn. wg mnie ;)
ale nie mam zamiaru sobie takiego sprawić, przynajmiej nie na razie, pytałam z ciekawości

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isia & Chester']właśnie z dwa miesiące temu w Mp był artykuł o tych 'nowych rasach' typu pudel+lablador, mops+york itp.. to prawie jak hodować i rozmnażać kundelki..[/QUOTE]

Ale wszystkie rasy powstały w ten sposób - ze zwykłych kundli, rozmnażanych pod kątem określonych cech, z krzyżówek cech między sobą.
Jeśli te rasy lepiej odpowiadają potrzebom współczesnego człowieka niż te dotychczas istniejące, to dlaczego ich nie tworzyć? Jeśli to sie odbywa pod kontrolą, z zachowaniem etyki hodowlanej i udokumentowanym pochodzeniem rodziców...

Link to comment
Share on other sites

Ale mało kto obecnie z psem poluje, pasie itp. Pies pełni nowe role, mieszka w nowych warunkach, takich, z jakimi dotąd nie miał do czynienia.

Oczywiście, hodowla takich psów powinna być prowadzona w sposób etyczny, tak aby zwierzaki były sprawne i zdrowe. To dotyczy jednak również istniejących ras, przy wielu z nich również można się przyczepić zdrowia czy inbredu... niektóre nawet nie są w stanie samodzielnie urodzić...

Link to comment
Share on other sites

Poluje się z psami, poluje! Z płochaczami, wyżłami, chartami!
A ile psów pełni rolę stróża posesji?
Ile jest "do kochania"?
Są też psy laboratoryjne (ohydna sprawa! - pies Horaka!).

Po co bawić się w tworzenie nowych ras, skoro jest ich ok. 500 - uznanych i nie uznanych przez FCI? [B]Ryzykować zdrowiem i losem powołanych do życia istnień?[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']Poluje się z psami, poluje! Z płochaczami, wyżłami, chartami! [/quote]

Ale dużo rzadziej niż niegdyś.

[quote]Po co bawić się w tworzenie nowych ras, skoro jest ich ok. 500 - uznanych i nie uznanych przez FCI? [/quote]

Tak samo można powiedzieć - po co stworzono dotąd istniejące rasy, skoro już istniało ich tak wiele? Po co odtwarzano i nadal się odwtarza stare rasy? Niektóre rasy uznano przecież bardzo niedawno, niektóre zregenerowano na podstawie kilku osobników - również można twórcom takiej rasy zarzucić wysoki inbred. Dlaczego 50, 100, 200 lat temu tworzenie ras o określonych cechach było w porządku, a obecnie - nie?

[quote][B]Ryzykować zdrowiem i losem powołanych do życia istnień?[/B][/QUOTE]

Hodowla wielu istniejących ras jest obarczona takim samym lub większym ryzykiem.

Link to comment
Share on other sites

Odtwarzanie starych ras zwykle odbywa się w oparciu o jakiś zbadany materiał, w oparciu o opinie pracowników naukowych i doświadczonych hodowców - nie na zasadzie wolnoamerykanki.

Większość istniejących ras to rasy naturalne.

Proces tworzenia nowej rasy wymaga wielkich pieniędzy i wielkiej ilości czasu a także wielkiej wiedzy - inaczej rasa stale się sypie (zdrowotnie i eksterierowo). Ryzyko hodowlane jest potęgowane inbredem - a bez inbredu nowej rasy się nie stworzy.

Dla kaprysu człowieka nie powinno się ryzykować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']Odtwarzanie starych ras zwykle odbywa się w oparciu o jakiś zbadany materiał, w oparciu o opinie pracowników naukowych i doświadczonych hodowców - nie na zasadzie wolnoamerykanki. [/quote]

Ale tworzenie nowych ras też nie musi się odbywać na zasadzie wolnoamerykanki. Oczywiście może, ale nie musi.

[quote]Większość istniejących ras to rasy naturalne. [/quote]

Co to znaczy "naturalne"?
Dla mnie krzyżówka labradora z pudlem jest dużo bardziej "naturalna" niż buldożek francuski.

[quote]Dla kaprysu człowieka nie powinno się ryzykować.[/QUOTE]

Tylko kto i na jakiej podstawie ma decydować, co jest kaprysem, a co nie? Czy stworzenie białych terrierów (westie) to kaprys czy rzeczywista potrzeba?

Link to comment
Share on other sites

no właśnie mi nie chodzi o to..
bo jak opsiywali cechy tych nowych krzyżówek np. pudel + lab to super psy, do niepełnosprawnych idealne itp. ale to jest wszytsko bez rodowodu, więc ludzie traktują jak kundle.. no i potem część trafia do schronisk.. moim zdaniem jak się już prowadzi takie hodowle to trzeba by coś zrobić żeby to było zarejstrowane legalne itp.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Isia & Chester']no właśnie mi nie chodzi o to..
bo jak opsiywali cechy tych nowych krzyżówek np. pudel + lab to super psy, do niepełnosprawnych idealne itp. ale to jest wszytsko bez rodowodu, więc ludzie traktują jak kundle.. no i potem część trafia do schronisk.. moim zdaniem jak się już prowadzi takie hodowle to trzeba by coś zrobić żeby to było zarejstrowane legalne itp.[/quote]

Dokladnie, labradoodle swietnie sie spisuja, rowniez w sporcie. Jasne, poki co, sa niewyrownane, ale moze kieeedys. A z drugiej strony, po co komu np. Mi-Ki?

Link to comment
Share on other sites

Marta i Wika - ja jestem stary kynolog, ja nie teoretyzuję.
Dobro psa przede wszystkim.

Poczytaj o rasach tworzonych przez krzyżowanie innych ras - zrozumiesz, o co chodzi.

Ciekawe, jak zareagujesz, gdy się dowiesz, że w sytuacji kiedy cały albo prawie cały miot szczeniąt pochodzących ze zmieszania różnych ras całkowicie nie odpowiada wzorcowi, szczenięta usypia się albo "oddaje w dobre ręce" - jak to bywało w przypadki terrierów czeskich, pudli apricotów, eurasierów?
Albo że okazuje się, że wszystkie psy pochodzące z krzyżówek okreslonych ras są bardzo chore (dog niemiecki + bernardyn)?

Ażeby wypowiadać się w kwestii tworzenia nowych ras, trzeba mechanizmy ich tworzenia, bardzo bezwzględne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']tyle, że te mieszanki są często berdzo nie równe jeśli chodzi o wyglą i psychikę. dlatego nie można ich zarejestrować jako oddzielą rasę[/QUOTE]

Ale tak bywało przy tworzeniu nowych ras i tak jest też zresztą przy już istniejących rasach, szczególnie dość młodych. Wystarczy popatrzeć sobie choćby na ring cane corso. Czasem trudno uwierzyć, że to są psy tej samej rasy. Polskie owczarki nizinne też początkowo były bardzo różne i nawet oceniano je jako trzy typy wielkości (ostatecznie uznano tylko te średnie).

[quote name='Mraulina']Marta i Wika - ja jestem stary kynolog, ja nie teoretyzuję. [/quote]

:-)

[quote]Poczytaj o rasach tworzonych przez krzyżowanie innych ras - zrozumiesz, o co chodzi. [/quote]

Czytałam trochę o tworzeniu nowych ras - wiele różnych opinii, za i przeciw. Oczywiście, argumenty, które podajesz, są ważne, ale można znaleźć równie dobre argumenty przeciw hodowli niektórych psów rasowych, ras obecnie istniejących (niektóre rasy bojowe czy ozdobne). Rasy psów powstawały w odpowiedzi na zmieniające się warunki życia człowieka, w odpowiedzi na jego potrzeby. Teraz świat też się zmienia - bardzo szybko, więc zmieniają się również psy. Jesteśmy już jednak chyba na tyle cywilizowani, żeby te zmiany przeprowadzić w sposób jak najbardziej etyczny i zgodny z dobrem psa. Kiedyś z pewnością mioty nieodpowiadające planowanemu wzorcowi też nie kończyły najlepiej. Myślę, że jakaś forma "zalegalizowania" tych ras ograniczyłaby patologie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']
Poczytaj o rasach tworzonych przez krzyżowanie innych ras - zrozumiesz, o co chodzi.
.[/quote]

Czy ja mogłabym prosić o jakąś konkretną lekturę? To dla mnie bardzo ciekawy temat.
Nie zamierzam krzyżować, bo zakochana jestem tylko w jednej rasie (cavisie oczywiście:loveu:), ale chciałabym zaspokoić swoją ciekawość :razz:

Z góry dziekuję!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...