Jump to content
Dogomania

Rasy nie uznane przez FCI


Avaloth

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Właśnie nie wiem jak to jest... W regulaminie jest zapis:
[QUOTE]Na wystawy organizowane przez Związek mogą być zgłaszane i przyjmowane psy zarejestrowane w Związku lub w uznanych przez FCI innych organizacjach kynologicznych. W przypadku psów ras nieuznanych przez FCI nawet prowizorycznie, mogą być one wystawiane, jeśli są uznane przez organizację członkowską lub partnera kontraktowego FCI. Psy tych ras muszą być wykazane w katalogu oddzielnie jako „Rasy nieuznane przez FCI”. Nie mają one prawa do uzyskania wniosków CACIB, nie mogą brać udziału w konkurencji Najlepszy w Grupie, ani mieć przyznanego żadnego tytułu FCI. Mają natomiast prawo do uzyskania CWC/CAC oraz pozostałych przewidzianych niniejszym regulaminem tytułów.[/QUOTE]
Pytanie tylko w jaki sposób interpretować zdanie: "W przypadku psów ras nieuznanych przez FCI nawet prowizorycznie, mogą być one wystawiane, [B]jeśli są uznane przez organizację członkowską lub partnera kontraktowego FCI[/B]".

EDIT:
Albo jeszcze:
[QUOTE][COLOR=#000000][SIZE=2][B]Rasy psów nie uznawane przez FCI na Międzynarodowych Wystawach Psów Rasowych[/B]
Komitet Generalny FCI, który zebrał się na posiedzeniu pod koniec marca 2004 r., omówił między innymi możliwość dopuszczenia do udziału w wystawach psów ras nie uznawanych przez FCI.
Kraje członkowskie FCI (kraje stowarzyszone i kraje partnerskie) mogą przyjmować psy/suki wyżej wymienionych ras na międzynarodowe wystawy psów, pod warunkiem, że rasy te uznawane są na szczeblu danego kraju (nawet jeżeli nie są uznawane przez FCI) i posiadają rodowody wystawione przez krajowe związki kynologiczne. Niemniej jednak, rasy te muszą być umieszczone w katalogu w specjalnej sekcji "Rasy nie uznawane przez FCI". FCI pobiera normalną opłatę za każdego zgłoszonego na wystawę psa takiej rasy. Co więcej, psy tych ras [U]nie kwalifikują się do CACIB, Best of Group, ani nie mogą pretendować do innych tytułów FCI[/U].
[/SIZE][/COLOR][/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gezowa']Właśnie nie wiem jak to jest... W regulaminie jest zapis:

Pytanie tylko w jaki sposób interpretować zdanie: "W przypadku psów ras nieuznanych przez FCI nawet prowizorycznie, mogą być one wystawiane, [B]jeśli są uznane przez organizację członkowską lub partnera kontraktowego FCI[/B]".

[/QUOTE]
Podejrzewam że dość prosto: FCI jako organizacja zrzeszająca mniejsze organizacje (np lokalne jak ZKwP) dopuszcza wystawianie ras uznanych przez te organizacje (właśnie najczęściej rasy lokalne). To samo zapewne tyczy tych określanych jako "partner kontraktowy" gdzie mowa o np wzajemnych respektowaniu wystawionych rodowodów.
Myślę, że reszta jest już w gestii organizatora wystawy: czy znajdzie miejsce i czas na zorganizowanie ringu dla takowej rasy/grupy.
Mogę się mylić oczywiście, bo tak na logikę to wziąłem ;)

Odnośnie zaś dyskutowanego stronę wcześniej miksowania ras w celu tworzenia nowych. Tutaj bym był ostrożny. Spójrzmy na labradoodle: generalnie spełniają wszystkie wymagania, by uznać je jako rasę. Fakt że nie są jeszcze bardzo równe, ale z tego co wiem to coraz lepiej z tym. I kolejna sprawa to celowość powstawania takich miksów. Otóż labradoodle miały być tworzone w konkretnym celu, toteż w sumie...czemu nie uznać ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...