Jump to content
Dogomania

Co trzeba dostać przy kupnie rodowodowego szczeniaka?


RudaPaskuda

Recommended Posts

Witam!
Mam pytanie co muszę dostać przy odbiorze szczeniaka z hodowli.Rodowody,dokumenty...
Umowa kupna-sprzedaży co powinna zawierać i na co uważać, zeby pies po jej podpisaniu był mój, a nie np na współudział lub coś...

I jak już bedę miałą szczeka to jakie musza być następne kroki>pytam o ZKwP bo sprawy weterynaryjne to już moja broszka:)

jeżeli jest już gdzieś taki temat to proszę o podanie linak bo to forum mnie przerasta :)

z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeżeli z polskiej hodowli, to metrykę i książeczkę zdrowia z wpisanymi i poświadczonymi przez weta odrobaczeniami i szczepieniami (co najmniej 1 szczepienie). Jeśli z hodowli zagranicznej, to rodowód eksportowy i paszport (plus ewentualnie książeczkę zdrowia, jeśli odrobaczania i szczepienia nie zostały wstemplowane do paszportu).

Z metryką albo rodowodem eksportowym idziesz do wybranego oddziału ZK, jeśli jeszcze nie jesteś członkiem, to składasz deklarację członkowską i płacisz wpisowe i składkę roczną, jeśli już jesteś członkiem, to tylko płacisz za rejestrację psa i rodowód (albo nostryfikację rodowodu zagranicznego). Dostajesz legitymację, a pies dostaje numer rejestracji oddziałowej oraz numer wpisu do PKR (ten ostatni wraz z wyrobionym lub nostryfikowanym rodowodem). Dopóki nie masz rodowodu, a chcesz wystawiać psa (bez rodowodu można to robić w klasie szczeniąt i młodzieży), na zgłoszeniu w miejsce numeru PKR wpisujesz "w przygotowaniu", a podajesz tylko numer rejestracji oddziałowej. O ten numer czasem się trzeba upomnieć, bo zdarza się, że zapominają go podać, a na rodowód się trochę czeka (na rodowodzie ten numer też jest). Przed złożeniem metryki/rodowodu eksportowego w oddziale radzę sobie ten dokument skserować i na tym ksero zapisać numer rejestracji.

Link to comment
Share on other sites

oj , dzięki..
Dużo tego i strasznie jeszcze zagmatwane dla mnie.Pies bedzie z hodowli polskiej.Członkiem zk nie jestem jeszcze i to bedzie pierwsza [rzygoda z rodowodowym piesem.A tatuaż to hodowca robi w swoim odziale,nie?A co potem z przegladami hodowlanymi??Piesek urodzi mi sie dopiero w marcu, ale chce juz zaczac sobie ukladać w głowie co trzeba załatwić..:)
Czyli do zwiazku po:
-członkostwo(a można go nie dostać z jakiegoś powodu??)
-składkę roczną i wpisowe(jaki to jest mniej wiecej rzad wielkości?)
-za rodowód(ile się tak mniej wiecej czeka+/-)

I jeszcze jadno pytanie.Najmłodsza klasa do wystawiania to puppy.Od jakiego wieku?
Ogólnie jeszcze kupa czasu a ja juz jestem tak przejęta ze szok :)
Dziękuję Beato za tak szybka odpowiedz :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='RudaPaskuda']oj , dzięki..
Dużo tego i strasznie jeszcze zagmatwane dla mnie.Pies bedzie z hodowli polskiej.Członkiem zk nie jestem jeszcze i to bedzie pierwsza [rzygoda z rodowodowym piesem.A tatuaż to hodowca robi w swoim odziale,nie?A co potem z przegladami hodowlanymi??Piesek urodzi mi sie dopiero w marcu, ale chce juz zaczac sobie ukladać w głowie co trzeba załatwić..:)
Czyli do zwiazku po:
-członkostwo(a można go nie dostać z jakiegoś powodu??)
-składkę roczną i wpisowe(jaki to jest mniej wiecej rzad wielkości?)
-za rodowód(ile się tak mniej wiecej czeka+/-)

I jeszcze jadno pytanie.Najmłodsza klasa do wystawiania to puppy.Od jakiego wieku?
Ogólnie jeszcze kupa czasu a ja juz jestem tak przejęta ze szok :)
Dziękuję Beato za tak szybka odpowiedz :)[/quote]

Tatuaż robi uprawniona osoba w oddziale, w którym jest zarejestrowany hodowca, przegląd miotu również (czasem jest to ta sama osoba, czasem różne). Przeglądy hodowlane są tylko w niektórych rasach (jeśli się nie mylę, to tylko dla owczarków niemieckich), pozostałe rasy do uzyskania uprawnień hodowlanych potrzebują ocen z 3 wystaw (po ukończeniu 15 miesięcy), niektóre rasy mają wymóg testów psychicznych, niektóre prób pracy (IPO) lub prób polowych (niektóre rasy myśliwskie), niektóre także mają wymóg prześwietlenia na dysplazję stawów biodrowych, ale to wszystko jest znacznie późniejszą sprawą, jeszcze będziesz miała czas się wszystkiego dowiedzieć. Jeśli napiszesz, jaką rasę wybrałaś, to na pewno ktoś Ci poda, jakie są dla tej rasy wymogi hodowlane. Poza tym wszystkiego można się dowiedzieć w oddziale, na dyżurze kierownika sekcji, w skład której wchodzi dana rasa.

Członkostwa nie dostaje się tylko wtedy, gdy nie ma się określonego wieku (18 lat, 16 za zgodą rodziców) albo gdy jest się członkiem innej organizacji kynologicznej. Opłaty mogą się różnić w poszczególnych oddziałach, ale rząd wielkości jest podobny, w Warszawie wygląda to następująco:
wpisowe 20 zł
składka roczna 50 zł
rejestracja psa 25 zł
rodowód 36 zł

Każdy oddział ma stronę internetową (są do nich linki na stronie ZKwP) i tam są podane opłaty dla każdego oddziału oraz adres i godziny pracy oddziału.

Najmłodsza klasa do wystawiania to baby na wystawach klubowych, na pozostałych, czyli międzynarodowych i krajowych, najmłodsza klasa to klasa szczeniąt od 6 miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

:)
MOja rasa to border colie:D
Z tego co wiem to chart ez mają przeglady hodowlane w klubie czy jakoś tak..A wystawy i zdobywanie uprawnień to kolejna kwestia..
Z tego co wiem bodery nie muszą miec PIPa, ale mogą..No aleto tez już później.Na poczatek to to co mi już napisałś z tym zwiazkiem, bo to mnie przeraża.Trzeba potem tam chodzić na jakieś zebrania czy coś w tym stylu?

Link to comment
Share on other sites

Nie. Potem już tylko trzeba odebrać rodowód i raz w roku płacić składkę i podstemplować legitymację. Cała reszta jest tylko Twoją dobrą wolą (np. udział w zebraniach sprawozdawczych raz w roku, chodzenie na jakieś wykłady czy spotkania, jeśli w ogóle oddział takowe organizuje itp.).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='RudaPaskuda']:)
MOja rasa to border colie:D
Z tego co wiem to chart ez mają przeglady hodowlane w klubie czy jakoś tak..A wystawy i zdobywanie uprawnień to kolejna kwestia..
Z tego co wiem bodery nie muszą miec PIPa, ale mogą..No aleto tez już później.Na poczatek to to co mi już napisałś z tym zwiazkiem, bo to mnie przeraża.Trzeba potem tam chodzić na jakieś zebrania czy coś w tym stylu?[/quote]
Wygląda na skomplikowane, ale trwa 5 minut ;) weź ze sobą metryczkę, jej xero i kasę (troszkę z górką, bo może Ci każą za statut czy za coś jeszcze dopłacić), upomnij się o nr. rejestracyjny i będzie dobrze :lol:

Na żadne zebrania chodzić nie musisz, ale warto choć raz pójść na sekcję porozmawiać, o wszytko dokładnie się wypytać nawet teraz jak jeszcze nie odebrałaś psa.

Jeszcze od siebie dodam, że jak będziesz odbierać szczylka z hodowli to obejrzyj "protokuł przeglądu miotu" i zobacz czy komisja nie miała jakiś uwag do miotu albo Twojego psa.

Link to comment
Share on other sites

jak chcesz mogę ci wysłać przykładową opracowaną przeze mnie umowę sprzedaży ( dość dokładna:diabloti:)

ja uzgodniłam z hodowcą że dostanę:
1. metrykę
2. książeczkę zdrowia
czyli normalka

ponadto dostałam;
3. kserokopie karty krycia
4. kserokopię karty miotu
5. kserokopię przeglądu miotu
6. kserokopie rodowodów rodziców (dwóch stron)
7. zdjęcia rodziców + rodzeństwa z obecnego miotu ( poprzedniego miotu)

pkt 3,4,6, 7 - dla własnej ciekawości
pkt 4 - żebyś wiedziała co o szczeniakach sądzą sędziowie przeprowadzający przegląd a nie tylko żebyś wiedziała co hodowca sądzi.
Od razu wiesz ile przyszło szczeniąt martwych a ile żywych.
Czasami twoje szczenie jest zachwalane a innych szczeniąt hodowca nie chce pokazać. Tłumacząc ze płacisz za psa ciężkie pieniacze bo on to gwiazdorstwo już przejawia w wieku paru tygodni, a w karcie czasami widnieje ze akurat twoje szczenie (patrzysz po tatuażu) np było najmniejsze, albo już przejawiało jakieś braki w stosunku do rodzeństwa :)

Link to comment
Share on other sites

Krycie polskie.Hodowczyni to znajoma, ale..trzeba mieć troszkę ograniczone zaufaie.Umówiłam sie tak, ze po narodzeniu bedę miała w metryce wybrane przeze mnie imie..A piesa bede po urodzeniu wybierac przez net bo to drugi koniec POlski.Przeglad i tatuowanie jest takkoło5-6 tydz,nie?

Co to jest karta miotu??
Jak możesz Filonku prześlij mi proszę tą umowe.

Rodowody rodziców już znam.

A czy w metryczce mają być moje dane czy hodowcy?Bo gdzieś na forum doczytałam ze dane były hodowcy i teoretycznie pies nie był właściciela tylko hodowcy..?Jak to z tym jest?

A ta sekcja w ZW to do każdej rasy jest czy jak?I co ja mam się tam konkretne dowiadywać?(juz panikuję troszeczkę a co dopiero będzie w maju :D )


no i moje komóreczki psiowe mają 5 dni(czyli tak na prawdę jeszcze nawet się nie zagnieździły w macicy;/)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='RudaPaskuda']Przeglad i tatuowanie jest takkoło5-6 tydz,nie?[/quote]

przegląd jest w 7 tygodniu, tatuowanie wcześniej

[quote name='RudaPaskuda']
Co to jest karta miotu??[/quote] Kartonik na którym są imiona i tatuaże wszystkich szczeniąt-nic ciekawego. Dużo ważniejszy jest protokuł przeglądu miotu, bo tam jest komentarz komisji.

[quote name='RudaPaskuda']
A czy w metryczce mają być moje dane czy hodowcy?Bo gdzieś na forum doczytałam ze dane były hodowcy i teoretycznie pies nie był właściciela tylko hodowcy..?Jak to z tym jest?[/quote]
w rubryczce "hodowca" są dane hodowcy, do rubryczki "właściciel" wpisujesz swoje dane :lol:

[quote name='RudaPaskuda']
A ta sekcja w ZW to do każdej rasy jest czy jak?I co ja mam się tam konkretne dowiadywać?(juz panikuję troszeczkę a co dopiero będzie w maju :D )[/quote] Pogadać zwyczajnie, żeby nie panikować na przykład jak teraz. Jak w sekcji są niesympatyczni ludzie a Ty zamierzasz aktywnie uczestniczyć w życiu kynologicznym to warto od razu poszukać innego oddziału :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nie ma "przydziałów z racji zameldowania" do oddziału ZK. :cool3: Możesz mieszkać w Szczecinie, a zapisać się w oddziale w Rzeszowie i odwrotnie. :evil_lol: Inna sprawa, że wygodniej, gdy masz oddział blisko domu, ale niezbędne to nie jest. Więc po prostu wybierz sobie oddział, który uważasz za najlepszy, w miarę blisko twojego miejsca zamieszkania.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='justyska2']A ja mam takie pytanie. Chce wziac suczke rodowodowa, ale nie zamierzam jej wystawiac, ani rozmnazac. Czy musze sie zapisywac do jakiegos zwiazku kynologicznego, lub innych tego typu instytucji?[/quote]
Nie musisz.

Możesz zapisać się w każdej chwili, jeżeli zmienisz zdanie, albo np. będziesz chciała zdawać jakiś egzamin albo brać udział w zawodach organizowanych przez ZK.

Link to comment
Share on other sites

Guest ursa81

Weiderek? A może raczej Vader? :evil_lol:
Wspaniale, że tak wcześnie się interesujesz wszystkim. Będziesz wspaniałą Pańcią :)

Link to comment
Share on other sites

to tak jak moje obawy...:)Jo o BC mysle już dobre parę lat.Teraz juz ma pies tak zaplanowane wakacje,że ja tak nigdy nie miałąm:D Wybieramy sie n aoboz agility dla poczatkujacych i sredniozaawansowanych do hodowczyni.
A Weiden to z niemieckiego i po pierwsze zanczy "paść" a po drugie to taka miejscowość sporo znaczaca dla mnie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...