Jump to content
Dogomania

Żywienie shiby


shibomania

Recommended Posts

Mam pytanie do właścicieli shib. Czym karmicie swoje psy? Mój ma w tej chwili 5 m-cy i od początku dostawał bento kronen mini growth. Jednak od niedawna nie ma ochoty jeść tej karmy. Myślę o zmianie diety ale nie wiem czym go karmić żeby miał zapewnione wszystkie potrzebne do rozwoju składniki. A może nie przejmować się i zostać przy tej karmie. W końcu jak zgłodnieje, to zje :razz: A może ktoś ma doświadczenia z BARF-em??

Link to comment
Share on other sites

Shiba potrafi wybrzydzać przy jedzeniu - nie to co odkurzacze hokkaido :) Warto jednak faktycznie zmieniać karmę co jakiś czas - nie ma jednej doskonałej diety, czy jednej karmy która starczy na całe życie.

Dodatkowo pamiętaj, że jeśli kupujesz większe opakowania i karma powiedzmy jest konsumowana przez psa przez miesiąc od otwarcia worka, to dla psa ona już trochę "śmierdzi", tłuszcz z karmy ulega systematycznemu utlenianiu i jełczeje - my tego nie czujemy jednak psy mają lepszy węch.

Jeśli chodzi o karmy które stosujemy i które powiedzmy pozytywnie sprawdziły się u naszych psów to przede wszystkim Orijen, Acana Extreme i w gorszych finansowo miesiącach Brit. Warte polecenia są (tymi karmami nie karmiliśmy ale mają fajny skład) Taste of Wild i Fish4dog.

Stosujemy u psiaków Barf, jednak taki klasyczny z sporą dawką kości nie sprawdza się u naszych 3 japończyków, mają koszmarne zatwardzenia i problemy z załatwianiem - aż po koszmarne wycie na spacerach.

Rozmawialiśmy o tym aspekcie BARF u japończyków z paroma osobami (właścicielami i hodowcami) i jakie są wnioski:

Psy japońskie oryginalnie bardzo rzadko były karmione mięsem zwierzęcym i koścmi, sami Japończycy rzadko jadali czerwone mięso.

Podstawą karm surowych lub gotowanych w domach Japońskich dla psów były i nadal są ryby i odpadki rybne.

I faktycznie nasze psiaki uwielbiają ryby nie mają po nich żadnych problemów, czasem w ramach przekąsek dajemy im mrożone filety, które chętnie chrupią. Minusem tego rozwiązania jest rybi zapach, który potem im przez jakiś czas towarzyszy.

Link to comment
Share on other sites

Ufff, jednym słowem: nie jest lekko z tymi shibusiami. No ale jak go chciałam, to go mam :roll:
Nie dość, że pies z charakterkiem, to jeszcze wyrafinowany smakosz :lol:
Wielkie dzięki za informacje. Zabieram się za wprowadzanie (stopniowe) zmian w menu mojego pupila.

Link to comment
Share on other sites

Oj tak Amandil to smakosz faktycznie. Pozostałe psiaki jak coś im rzucę do chrupania to łapią w paszczękę i zjadają. Amandil nawet jak złapie to najpierw musi położyć na podłodze, powąchać i dopiero potem konsumować. Jak mu się coś nie podoba, to nie je , ale zaczyna pilnować :)

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Comic Sans MS]Aki dostaje mieszankę: Eukanuba Puppy & Junior Medium Bred + Royal Canin Digest & Skin Puppy + Royal Canin Medium Junior (vet).
Proporcje - 1:1:1
Oczywiście trzeba go zachęcić do jedzenia (uwielbia jak się go karmi z ręki).
W ramach nagrody dostaje np. ciasteczka z Eukanuby, czasem złapie coś "z pod stołu".
Ogólnie jest to bardzo wybredny i leniwy niejadek.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

A to właśnie Amandila fotki obejrzałam jako pierwsze. No i zapragnęłam takiego misiaczka. Wcześniej naczytałam się o shibach, więc z pełną swiadomością i odpowiedzialnością ( mam na mysli ich charakterek) zdecydowałam się na tę rasę. Dlatego staram się nie dawać wyprowadzać z równowagi, gdy "gówniarz" pokazuje różki :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kslawin'][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]A może dałabyś w galerii Shib fotkę swojego "diabełka"?
[/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Kilka fotek zamieściłam w galerii dogomanii, ale ponieważ "trochę techniki i się gubię" więc te zdjęcia jakoś nie bardzo mi wyszły jeśli chodzi o rozmiary. Ping miał tam 7,5 tyg.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kslawin'][FONT=Comic Sans MS]Aki dostaje mieszankę: Eukanuba Puppy & Junior Medium Bred + Royal Canin Digest & Skin Puppy + Royal Canin Medium Junior (vet).
Proporcje - 1:1:1
Kslawin, czy dla shibek karmy typu "medium" są odpowiednie. Bo ja dzisiaj kupiłam na próbę eukanubę puppy and junior ale "small breed". Kierowałam się wskazówkami producenta, tzn. wagą dorosłego psa ( do 10 kg).

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]No właśnie z tą wagą "docelową" shib to jest różnie.:razz: Wg wzorca powinno być około 10 kg, ale to "około" to może być zarówno 9 kg, jak i 11 kg.:lol: Wynika z tego, że shiba może być zaliczona do psów małych, albo do średnich - zależy jak kto uważa. A co do Eukanuby - to daję "small" a nie "medium" jak napisałem (spojrzałem na próbkę, a nie na to co daję).:shake: Royal Canin natomiast - dla ras średnich.;)
P.S.
Ile waży "sprawca nieszczęść w wielu domach"-Amandil?[/SIZE][/FONT][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]:lol:[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ktrebor']Amandil waży około 13 kilogramów.[/quote]
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]I to też jest około 10 kg.:crazyeye:
Myślę, że spokojnie można dawać im pokarm dla ras średnich, ewentualnie robić mixa z pokarmem dla ras małych. Z karmieniem samym pokarmem dla ras małych, raczej bym nie ryzykował.
I jeszcze jedno - mój na początku jadł Eukanubę,:p a w pewnym momencie coś go napadło :angryy:i nawet nie chciał jej powąchać. Na puszkę Hills'a też się obraził.:placz: Weterynarz poradził mi przejście na Royala, ale z serii Vet (wiem, że drogi:placz:, ale cóż). Jak się okazało, ten pokarm przypadł Akiemu do gustu chyba dlatego, że pachnie i smakuje (wiem, bo próbowałem:eviltong:) zupełnie inaczej niż Eukanuba. Ponieważ zostało mi trochę Eukanuby, to dosypuję ją do Royala i wtedy wszystko mi zjada.:multi:
Niestety - shiby to psy z bardzo silnym charakterem:diabloti: i na dodatek wybredne w jedzeniu. Siłą :mad:ich do żarełka nie przekonasz - trzeba zobaczyć co lubią jeść i ta karmę im dawać. Oczywiście nie masz żadnej pewności, że wybór tej karmy będzie ostateczny. Pewnego dnia może się okazać, że pies się rozmyślił i karma przestała mu smakować.
No cóż - shiba jest psem, z którym raczej nie można się nudzić.:shake:[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shibomania']Mój doprowadza mnie do rozpaczy z tym jedzeniem. Kupiłam wczoraj (na próbę) Eukanubę 1 kg za 29,90 :placz:Powąchał i stwierdził, że sama mogę sobie to jeść.[/quote]

Skąd ja to znam :roll:, kupilam 7 kg orijena bo wszystkim smakuje a Taq stwierdziala dokładnie to co Ping :p, naszczęcie nie jest w domu sama i ma kto to zjeść.

Link to comment
Share on other sites

Eukanuba nie przypadła mu do gustu :razz: Teraz dostaje Pro Pac. Myślałam nawet żeby naprzemiennie dawać mu suchą karmę z jakimś normalnym jedzeniem (np. mięso, jajka, ryby z ryżem czy cuś). Ale przeczytałam w mądrej książce,że nie wolno tego robić. Albo, albo. A nie to i to :p A generalnie, to pewnie za bardzo się przejmuję jego kaprysami, bo niby nie chce jeść, a budowę ma już jak koń pociągowy :-). Waży już 8 kg, a ma 5 m-cy. Czy twój Aki też lubi wyszukiwać sobie smakołyki znalezione podczas spacerów?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shibomania']Eukanuba nie przypadła mu do gustu :razz: Teraz dostaje Pro Pac. Myślałam nawet żeby naprzemiennie dawać mu suchą karmę z jakimś normalnym jedzeniem (np. mięso, jajka, ryby z ryżem czy cuś). Ale przeczytałam w mądrej książce,że nie wolno tego robić. Albo, albo. A nie to i to :p A generalnie, to pewnie za bardzo się przejmuję jego kaprysami, bo niby nie chce jeść, a budowę ma już jak koń pociągowy :-). Waży już 8 kg, a ma 5 m-cy. Czy twój Aki też lubi wyszukiwać sobie smakołyki znalezione podczas spacerów?[/quote]
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]Z tym "albo sucha karma, albo gotowane żarełko" to jest różnie - w zależności od autora.:razz: Aki ostatnio oprócz mieszanki suchych karm zaczął chętnie podjadać np. gotowane mięsko z ryżem - i nic mu się nie dzieje.:p
Przedwczoraj, na spacerze złapał żabę:-o i zjadł ją.:crazyeye: Efektem były trzy luźniejsze kupki następnego dnia.:roll:[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Z karmieniem,to jest tak,ze zalezy to miedzy innymi od tego w jakim wieku jest piesek. Juz nie pamietam dokladnie, ale wydaje mi sie, ze na poczatku szczeniaczka,to nawet cztery razy dziennie. W kazdym razie ja nawet bralam urlop po to zeby dostawal jesc o odpowiednich porach :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

hej mam od wczoraj 5 miesięcznego i wcina że mało miski nie zje TropiDog Premium Junior SMALL & MEDIUM BREEDS ‒ Rich in TURKEY, with RICE czytałem opinie są różne ale na tą chwilę nie wiem co można mu dać jeszcze. Wg mnie nie dojada i myślę czy coś mu nie dokłądać z mokrej karmy. CO o tym myślicie?pozdraiwam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...