Jump to content
Dogomania

Rany i inne uszkodzenia u wyżłów- pierwsza pomoc, co użyć a czego nie


sylrwia

Recommended Posts

Wydzieliłam te posty z tematu galerii wyżłów. Niech to będzie miejsce na dzielenie się doświadczeniem pierwszej pomocy i stosowania różnych medykamentów u naszych psów.
[B][SIZE=3][COLOR=Red]Pamiętajmy jednak, że nie trzeba z każda pierdoła lecieć do weterynarza ale z drugiej strony nie zaniedbujmy naszych psów i nie leczmy poważnych spraw na własną rękę.[/COLOR][/SIZE][/B]

Link to comment
Share on other sites

Ot załatwił sobie kilka wywietrzników jeden koło ucha i dwa na szyi :evil_lol: Na udzie tez ma przedziałek ale już tam go nie bandażowałam bo to wygląda najlepiej. A na łapie tez kilka wywietrzników i przedziałków a do tego jakiś czas temu rozciął sobie nad pazurem, zasklepiło się ale na nowo rozwalił albo jęzorem rozciapał i ma ropę w tym. Więc zrobiłam z niego mumie, obkładając go wcześniej rivanolem:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylrwia']Ot załatwił sobie kilka wywietrzników jeden koło ucha i dwa na szyi :evil_lol: Na udzie tez ma przedziałek ale już tam go nie bandażowałam bo to wygląda najlepiej. A na łapie tez kilka wywietrzników i przedziałków a do tego jakiś czas temu rozciął sobie nad pazurem, zasklepiło się ale na nowo rozwalił albo jęzorem rozciapał i ma ropę w tym. Więc zrobiłam z niego mumie, obkładając go wcześniej rivanolem:evil_lol:[/quote]

Ja mojej Herze też łapkę rivanolem smaruję bo jej się rozcięcie paprze :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lounelines']Ja mojej Herze też łapkę rivanolem smaruję bo jej się rozcięcie paprze :-([/quote]


Dziewczyny,
na moje oko, nie stosujcie w żadnym wypadku rivanolu- na rany najlepszy jest nadmanganian potasu albo woda utleniona i neomecyna w sprayu- rana powinna być otwarta!!!! dobry jest także dermatol- ten stosuje sie przede wszystkim gdy przycinane s.ą ogonki- ładnie przysusza ranki- a rivanol tylko jątrzy rany- tzn paprze.

Woda utleniona i inne podane środki wysuszają ranki- dodatkowo dobrze, gdy zranione miejsce oddycha.

Sylwia, a kiedy Foryś sie tak załatwił? i to takie jest poważne jak wyglądają te jego opatrunki?

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]na moje oko, nie stosujcie w żadnym wypadku rivanolu- na rany najlepszy jest nadmanganian potasu albo woda utleniona i neomecyna w sprayu- rana powinna być otwarta!!!! dobry jest także dermacol[/QUOTE]
Nie zgodziłabym się z tym;)
Manganian potasu i woda utleniona raczej nie wpływają pozytywnie na proces gojenia, wyjaławiają, wysuszają i degenerują tkankę w zbyt dużym stopniu przez co nie sprzyjają gojeniu przy zbyt częstym i obfitym stosowaniu! Co do neomycyny to się zgodzę-jest dobra a o dermacolu nie mam zdania bo się nie spotkałam;) Rivanol jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wg mnie:) Fajny jest dexapolcort w spray'u(pies może nerwowo reagować na dźwięk i duże ciśnienie;)) jednak to antybiotyk na receptę, więc nie jestem pewna, czy stosowanie na własną rękę jest dobre, choć działa bakterio i grzybobójczo oraz usprawnia gojenie.
Mądrzę się troszkę bo rozcięcia łap przerabialiśmy już wiele razy, włącznie z zabiegiem częściowej amputacji opuszki w wyniku kretynizmu pewnego trefnego weterynarza:roll:

Link to comment
Share on other sites

Nadmanganian potasu posiada silne własności [B]bakterio- i grzybobójcze[/B], stosowany do odkażania wody do mycia , kąpieli noworodków, nasiadówek, a także np. w akwariach do leczenia pleśniawki u rybek; jest składnikiem aktywnym w maściach do odkażania gardła oraz [B]w preparatach do odkażania ran[/B]. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej,a także do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą "polową".

Natomiast woda utleniona stosowana jest do odkażania ran ponieważ znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo przedostanie się bakterii do organizmu przez uszkodzony naskórek,podczas odkażania gwałtowna reakcja niszcząca bakterie niszczy także komórki krwi, wypływającej z rany, oraz część komórek ciała odsłoniętych przez uszkodzenie skóry, niszczy zarówno tlenowce jak i beztlenowce...zapewne długie stosowanie mogłoby spowodować skutki ujemne, jak każdy lek...jednak jest to środek bezpieczny, nie przedłuża gojenia sie ran i powoduje że bardzo szybko rana sie zamyka. Stosowana być może również do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia i gardła oraz do przepłukiwań kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych.

Dermatol działa ściągająco, hamuje drobne krwawienia, działa wysuszająco, osłaniająco i słabo odkażająco.Stosowany jest w chorobach skóry, w stanach zapalnych skóry, sączących ranach i owrzodzeniach.

Oczywiście to moje doświadczenia, i rady moich weterynarzy wpłynęły na taką opinie o tym sposobie leczenia ran, zresztą zawsze skutkowały one w przypadku zranień u moich psów.Natomiast każdy stosuje takie metody do których się przekonał, sądzę że pewnie Sylwia tez ma takie jakieś własne:).

PS. No i oczywiście należy zdecydować sie na stosowanie jednego sposobu leczenia, bo leki mogą wchodzić ze sobą w różne interakcje .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Theogonia']Dziewczyny,
na moje oko, nie stosujcie w żadnym wypadku rivanolu- na rany najlepszy jest nadmanganian potasu albo woda utleniona i neomecyna w sprayu- rana powinna być otwarta!!!! dobry jest także dermatol- ten stosuje sie przede wszystkim gdy przycinane s.ą ogonki- ładnie przysusza ranki- a rivanol tylko jątrzy rany- tzn paprze.

Woda utleniona i inne podane środki wysuszają ranki- dodatkowo dobrze, gdy zranione miejsce oddycha.

Sylwia, a kiedy Foryś sie tak załatwił? i to takie jest poważne jak wyglądają te jego opatrunki?[/quote]

Chyba dzisiaj użyje neomecyny, bo ją wygrzebałam ;), a bezpiecznei będzie jeśli tak nagle zmienię na nemocynę...?

Link to comment
Share on other sites

Guest ursa81

A może jodyna lub fiolet gencjanowy? A może jeszcze lepiej: konsultacja z wetem? :cool3:

Kilka lat temu straciłam psa bo zbagatelizowałam niewielką rankę, która uległa zakażeniu, a następnie było ogólne zakażenie organizmu i... Nie chcę tu straszyć lub się wymądrzać ale ja bym poleciała z psem do weta pomimo, że mam "przyrodnicze wykształcenie" ;) jak pewnie wielu z nas :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fiorka

To ja się dorzucę do tego rivanolu :razz:... z tego względu że od 20 lat jest błędnie stosowany w profilaktyce medycznej ...

Rivanol stosuje sie owszem przy ranach ale gdy mamy już stan ropny - ale jeszcze częsciej po określeniu składu ropnego bo Riv stosuje się przy zakażeniach pierwotniakami, bakteriami gram+ w innym wypadku możecie lać tego litrami a i tak nic Wam to nie da ... jego zaletą jest i tu się zdziwiłam - dobre działanie przy infekcjach narządów płciowych.

W żadnym wypadku nie służy on gojeniu się ran ... uszkadza enzymy i białka drobnoustrojów. Można stosować na otarcia żeby wyeliminować ryzyko wystąpienia tych bakterii. Ale jeśli są tam inne bakterie to nic nam to nie da. Jak sie paprało ... paprać będzie.

Nie wolno stosować na przemian ze środkami ultleniającymi - za duże ryzyko inaktywacji. Przy stosowaniu i rivanolu i wody utl. robi się dużą krzywdę tkance.

Wszystko - żeby nie było że to mój wymysł :evil_lol: znajdziecie w Kompedium Leków dla lekarzy i stomatologów wg Rejestru Srodków Farmaceutycznych. Ja mam wydanie z 2006 roku, więc nie takie stare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...