Jump to content
Dogomania

Podhalan w ogródku?


Oleniek

Recommended Posts

Witajcie
Ciągle nie jestem zdecydowana na rasę psiaka "do ogródka" ...ale zacznę od początku
na wiosnę 2009roku będziemy chcieli kupić dużego psa do pilnowania domu ogrodu... Ot powstanie :multi:nasz mały domek na działce 1360m2, a że dom będzie ostatni, dalej tylko pola to tak jakoś bardziej swojsko będzie mieć stróża.

Mamy małe dzieci (w 2009 roku to będzie 6latek i 4,5latek) i pudliczkę (z awatarku:lol:)

Zawsze mi się podobały podhalany, mieliśmy nawet ze schroniska sunię mix retriwera i podhalana - okropecznie leniwy przypadek:evil_lol:. Ale ważyła "tylko" 30kg, więc połowę prawdziwego podhalana

I mam pytania i wątpliwości:
1. czy taki rodowodowy podhalan może mieszkać w budzie:crazyeye:-no jakoś mi nie pasuje:lol:. Bo jak nie to chyba wolę kundelka ze schroniska, bo nierodowodowego podhalana nie kupię:diabloti:
2. dużą budę wtedy się robi? i czy MUSI być kojec???, bo widok psa w kojcu jakoś mnie dobija:roll:
3. czy ogród musiałby być jakoś specjalnie zabezpieczony??? chodzi mi o płot. Chcemy zrobiś zwykła siatkę, bo i tak docelowo zarosną boki działki roślinnością, ale cy taka siatka wystarczy???
2. czy "lepiej" kupić sunię czy psa??? Zawsze miałam suki, jakoś mi tak dziwnie byłoby mieć psa. No i mając sunię pudla chyba lepiej mieć drugą sukę (cieczki) niż psa
3. a czy np lepiej dla dzieci wziąć sunię czy psa???
4. w ogrodzie będzie część nazwijmy ją "spożywczą":lol: czyli truskaweczki malinki itd , moja mama twierdzi że "duży pies mi WSZYSTKO zniszczy":roll: po co Ci w ogóle pies... a ja będę spać w mojej parterówce przy otwartych oknach spokojniej wiedząc że ktoś mnie pilnuje:evil_lol:
5 a nad rodowodowym myślę, bo chciałabym mieć hodowlę tych pięknych psów:oops:
6 no i najgłupsze z wszystkich pytań :oops: ile kosztuje wyżywienie podhalana miesięczie???:lol: - bo weci to wiem, w końcu psa już mam, ale gabaryty ma inne inne stąd pytanie ile "taki pies" je:evil_lol:.

Ola

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

właśnie Olu jeśli myślisz o hodowli OP to zapraszamy do nas jak pisała da-Nutka. Mamy tam użytkowników którzy np. czekają na pieski i chcą się dowiedzieć czegoś więcej.
Ale tak na szybko odpowiem Ci:
1.pies z rodowodem nie różni się potrzebami od tego bez rodowodu. Podhalan ma gęste futro i często wybiera budę niż dom.Napisałam często , bo...moja ma odwrotnie:razz: A na twoje:" [I]nierodowodowego podhalana nie kupię:diabloti:" [/I]cieszę sie [I]:loveu:i [/I]odpowiem że mamy niestety w schroniskach wiele pięknych podhalanopodobnych.
2.kojec nie jest konieczny , ale przydatny np. na czas wizyt gości czy na czas wyjazdu z podwórka np. samochodem. Ja nie mam kojca i Duna musi być spacyfikowana w domu gdy np. wjeżdżają samochody z dostawą materiałów budowlanych.
3. płot z siatki na podmurówce powinien wystarczyć, bo choć zdarzają się osobniki podkopujące o chodzących po siatce nie słyszałam. Tylko przy suczce w cieczce siatka może zostać rozgryziona:angryy:.
4. część ogródkową lepiej oddzielić jakimś niewysokim płotkiem, bo oprócz stratowania młodych marchewek czy buraczków podhalany uwielbiają truskaweczki czy malinki prosto z krzaczka:loveu:
5.co do kosztów żywności to zależy od sposobu karmienia suche czy gotowane? Ja karmię suchym Arionem i dodaję trochę ulepszacza;) np. galaretkę z łapek kurzych, ścinki wołowe,wątrobę, jogurt,warzywa z naszych zup - sama karma mi wychodzi 15 kg na miesiąc to 120 zł .

Link to comment
Share on other sites

[B]czy taki rodowodowy podhalan może mieszkać w budzie-no jakoś mi nie pasuje. Bo jak nie to chyba wolę kundelka ze schroniska, bo nierodowodowego podhalana nie kupię[/B]
Moim zdaniem podhalan może mieszkać w budzie, jak najbardziej. Jeżeli chcesz podhalana z charakterem podhalana, weź psa z rodowodem. Jeśli Ci na tym niezależy, weź podhalana ze schroniska, sama mam takiego psa ze schronu, 'polecam';).

[B]dużą budę wtedy się robi? i czy MUSI być kojec???, bo widok psa w kojcu jakoś mnie dobija[/B]
Buda dla podhalana musi być całkiem spora - co oczywiste - i oczywiście ocieplana. Najlepiej by było, gdyby w ogóle pies nie był nigdzie zamykany, ale kojec oczywiście może być, ale nie jest konieczny. Łańcuch, nawet najdłuższy nie wchodzi w grę, co jest chyba oczywiste :lol:.

[B]czy ogród musiałby być jakoś specjalnie zabezpieczony??? chodzi mi o płot. Chcemy zrobiś zwykła siatkę, bo i tak docelowo zarosną boki działki roślinnością, ale cy taka siatka wystarczy???[/B]
Moim zdaniem zwykłe ogrodzenie powinno wystarczyć. Ale to w sumie zależy od psa. Suka z cieczką podkopie się pod, pies zachęcony cieczką przeskoczy nad :lol:.

[B]czy "lepiej" kupić sunię czy psa??? Zawsze miałam suki, jakoś mi tak dziwnie byłoby mieć psa. No i mając sunię pudla chyba lepiej mieć drugą sukę (cieczki) niż psa[/B]
Psy tej rasy są dominujęce wobec innych psów, dlatego polecam suczkę. I skoro zawsze miałaś suczki, to i teraz ją miej, jesteś doświadczona...

[B]a czy np lepiej dla dzieci wziąć sunię czy psa???[/B]
Moim zdniem suczkę.

[B]ogrodzie będzie część nazwijmy ją "spożywczą" czyli truskaweczki malinki itd , moja mama twierdzi że "duży pies mi WSZYSTKO zniszczy" po co Ci w ogóle pies... a ja będę spać w mojej parterówce przy otwartych oknach spokojniej wiedząc że ktoś mnie pilnuje[/B]
No niestety trzeba się z tym liczyć. Ale zawsze można to przecież ogrodzić.

[B]nad rodowodowym myślę, bo chciałabym mieć hodowlę tych pięknych psów[/B]
No to naprawdę bardzo poważna decyzja. Radzę to przemyśleć...


[B]no i najgłupsze z wszystkich pytań ile kosztuje wyżywienie podhalana miesięczie??? - bo weci to wiem, w końcu psa już mam, ale gabaryty ma inne inne stąd pytanie ile "taki pies" je.[/B]
Pytanie nie jest głupie!:evil_lol:
Zależy czym karmisz. Gotowane zwykle wychodzi taniej, ale trzeba dokupować witaminki.
Bardzo ogólnie to około 125 zł mies. :lol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Dzięki wielkie
Temat wrócił jak bumerang.

W tak zwanym "międzyczasie" przeszliśmy już pomysły na kilka innych ras i koniec końcem wróciliśmy do...podhalana;)

Ponieważ chcemy szczeniaka, w grę wchodzi tylko rodowodowy

Co do budy - właśnie szukam w necie wymiarów i "projektu":lol: Zostało sporo drewna po budowie, warto je wykorzystać

Co do hodowli:roll: no cóż. Kwestia do zastanowienia. Ale wystawy jak najbardziej:p

A na podaną stronę "się przejdę"
do zobaczenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...