Jump to content
Dogomania

Dyskopatia (?)


gabryska

Recommended Posts

Nie znalazłam podobnego tematu, jesli takowy jednak istnieje to przepraszam.

Wszystko miało miejsce dzisiaj, około 13. Byłam na spacerze z moim 6,5 letnim psem, rzucałam patyk. Apis w czasie biegu za nim dziwnie pisnął, nie chciał spacerowac dalej. Szedł za mną, ze spuszczoną głową ( nic go nie interesowało). Po powrocie do domu od razu położył sie do swojego posłania, wyczułam że ma bardzo napięte mięśnie w okolicach brzucha.
Pojechaliśmy do weta ( niestety nie tego do którego jezdzimy reguralnie - nie było go). Wet powiedział ze to dyskopatia, dał jakiś zastrzyk przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Od tamtego czasu Apis tylko leży, nic go nie interesuje.
Napiszcie, prosze jeśli mieliście podobne doświadczenia. Jak moge pomóc psu? Jakieś gorące okłady wchodzą w gre?
Z następną wizytą u wata musze czekać do poniedziałku, żaden w mojej okolicy nie przyjmuje w weekendy :roll:
czekam na odopwiedzi i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Stawiam na uraz, pies mógł dostać też kolki.
Dyskopatie stwierdza się na podstawie obserwacji w tym RTG ma kluczową rolę.
Na dyskopatie nie wygląda tez to że pies ma napięty brzuch. Występuje raczej przeczulica części krzyzowo lędźwiowej.

Link to comment
Share on other sites

Aneta, dzięki za odpowiedz. Dzisiaj widze już znaczną ( tfu tfu) poprawe, ale i tak pójdziemy jutro do naszego weta.
Naczytałam się wczoraj o dyskopatii,i też nie wyglądało mi to na schorzenie które dotkneło mojego psa. Ten wet po prawdzie to nawet nie dotknął kręgosłupa! stwierdził że " pies jest napięty" i że " kolego, to dyskopatia " :roll:

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, ale jeszcze jedno. Pies chwilami kuleje na tylke łapy ( az na jedną , raz na drugą) i gdy załatwi się to nie może zagrzebyać po sibie ( chociaż zawsze tak robił). Nadal pasuje to do opisu tej "przeczulicy"? bo nie moge w necie znalezc opisu tej choroby...

Link to comment
Share on other sites

No cóż - tu trzeba by zobaczyć kulawiznę i częste u psów małych rzepkę.
Czyli RTG bo badanie ręczne może być niemiarodajne w przypadku małej wady - ewentualnie gdy badanie robi doświadczony weterynarz-ortopeda może coś wykryć.
Natomiast weterynarze niestety szafuję często diagnozami "na oko"

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gabryska']Przepraszam, ale jeszcze jedno. Pies chwilami kuleje na tylke łapy ( az na jedną , raz na drugą) i gdy załatwi się to nie może zagrzebyać po sibie ( chociaż zawsze tak robił). Nadal pasuje to do opisu tej "przeczulicy"? bo nie moge w necie znalezc opisu tej choroby...[/quote]

U mnie w rodzinie był pies który miał "przeczulicę" jak to określiła wetka.

A zaczęło się od dziwnego stawiania łap. Pies coraz gorzej chodził więc właściciel poszedł z nim do weta. Ta stwierdziła zapalenie korzonków dała jakieś zastrzyki i kazała czekać. Niestety było coraz gorzej. Pies przestał chodzić, dostał wysokiej gorączki, cały się trząsł. Najmniejszy szmer np. szurnięcie nogą lub szelest papierkiem powodowało falę skurczów na całym ciele i drgawki (przeczulicę).:-(:-(:-( Rtg wykazało wypadnięcie dysku (aż w 2 kręgach) i zaawansowaną spondylozę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...