Jump to content
Dogomania

minimalny wiek reproduktora...


Aania1

Recommended Posts

Witam
Przeszukalam cale forum jednak nie znalazlam odp na to pytanie. Jaki powinien byc minimalny wiek psa aby pokryc suczke rasa to owczarek niemiecki. Moja suczka ma dwa lata i ostatnio chodze z nia na spcery z rocznym psem> Bardzo sie lubia ale czy nie bedzie on za mlody?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marmara_19']dla mnie sa chore te wyznaczniki.. jak peis 15 meisieczny ma zostac repem??przeciez to szczenie! tym bardziej ONek;/jak ma 15 mies to jeszcze nie ejst w pelni rozwiniety i fizycznie i psychicznie...[/quote]
skąd wzięłaś te 15 miesięcy ? - dla ONków minimalny wiek to 24 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

np w UK nie ma zadnej granicy wiekowej. Slyszalam o kryciu w wieku 7 mies.
Ja rowniez namiezam kryc moja suczke psem ktory bedzie mial wtedy 12 mies. Pies jest zarejestrowany w Uk wiec nie potrzebuje zadnych papieow/pozwolen
W Polsce takie ograniczenia sa wg mnie konieczne.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie minimalny wiek dla reproduktora to wiek kiedy zrobi co najmniej championat, zakończy rozwój a to jest indywidualne i będzie już można go krytycznie ocenić.
Wiadomo nie każdy reproduktor (nawet najlepszy) dla każdej suczki. Co mogę powiedzieć (nawet będąc hodowcą - którym jeszcze nie jestem) o rocznym psie. No chyba tylko jego rodowód zobaczyć a rodowód to nie wszystko. Najważniejsza jest własna wartość psa.
Reproduktor według mnie powinien mieć doskonały rodowód, sam być doskonały i jeszcze pasować do mojej suczki. A minimalny wiek to taki który pozwoli mi to ocenić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Błyskotka']U nas nie ma tak łatwo nawet o krycie warunkowe :roll:.[/quote]
i chyba tu się mylisz, w Pl wystarczą dobre plecy i nawet lewe krycie sie zarejestruje :angryy: Pewnie, że "młodzi" hodowcy będą mieli problem, chyba, że kryją psem "z odpowiednim" pochodzeniem, ale "starzy" wyjadacze zawsze sobie poradzą :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='boksiedwa']i chyba tu się mylisz, w Pl wystarczą dobre plecy i nawet lewe krycie sie zarejestruje :angryy: Pewnie, że "młodzi" hodowcy będą mieli problem, chyba, że kryją psem "z odpowiednim" pochodzeniem, ale "starzy" wyjadacze zawsze sobie poradzą :mad:[/quote]I tu się chyba mylisz:evil_lol:Nie wszędzie i nie zawsze wystarczą "dobre plecy".Na szczęście:loveu:

Link to comment
Share on other sites

No ja chciałam kryć swoim psem ale niestety nie ma wymaganych ocen do reproduktora. Musi mieć min 2 aby starać się o warunkowe. Gdy suka dostanie cieczkę pies będzie miał skończone 18 miesięcy ale gorzej z wystawami. Po cichu mam nadzieję że cieczka się jej choć trochę opóźni :evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

Ja też znam przypadki.kiedy przyznano warunkowe krycie,ale "plecy"do tego nie były potrzebne.Są przypadki,że uznaje się mioty,że tak powiem niezaplanowane przez hodowcę(np:drugi w roku).Czasem w hodowli gdzie są psy i suki,dochodzi do takiego krycia,ale wtedy,suce daje się okres tzw karencji,czyli informuje się hodowcę,że taka suka nie może rodzić szczeniąt w następnym roku.
Zdażyło się warunkowe krycie suki bez testów,ale wtedy przy okazji wystawy,poproszono uprawnionego sędziego ,o ocenę suki i opinię.
Nie dostały takiej zgody psy bez badań na dysplazję,psy bardzo młode.
Zawsze wydając zgodę na takie krycie zobowiązuje się właściciela do uzupełnienia brakujących wystaw,lub testów,w określonym czasie.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Zawsze wydając zgodę na takie krycie zobowiązuje się właściciela do uzupełnienia brakujących wystaw,lub testów,w określonym czasie.[/quote]
U nas było inaczej.
Nie chodziło o uzupełnienie dokmentacji bo z góry było wiadomo, że nie będzie ona uzupełniona. Dlatego też więcej niż jeden miot nie wchodził w rachubę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Han Sharn']Według mnie minimalny wiek dla reproduktora to wiek kiedy zrobi co najmniej championat, zakończy rozwój a to jest indywidualne i będzie już można go krytycznie ocenić.
Wiadomo nie każdy reproduktor (nawet najlepszy) dla każdej suczki. Co mogę powiedzieć (nawet będąc hodowcą - którym jeszcze nie jestem) o rocznym psie. No chyba tylko jego rodowód zobaczyć a rodowód to nie wszystko. Najważniejsza jest własna wartość psa.
Reproduktor według mnie powinien mieć doskonały rodowód, sam być doskonały i jeszcze pasować do mojej suczki. A minimalny wiek to taki który pozwoli mi to ocenić.[/quote]
Zgadzam się z Han choć niestety nasze społeczeństwo ma w genach omijanie prawa...
Owszem zdarzają się sytuacje wyjątkowe, ale naprawdę wyjątkowe- np. pobyt tymczasowy danego reproduktora w kraju, brak możliwości krycia suki danym psem w następnych latach... Ale kiedy można poczekać ten rok, czy pół... to moim zdaniem nie należy się śpieszyć.
Sama mam reproduktora i nie zgodziłabym się pokryć nim suki przed wyrobieniem papierów i zobaczeniem "co z niego wyrośnie".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aania1']Witam
Przeszukalam cale forum jednak nie znalazlam odp na to pytanie. Jaki powinien byc minimalny wiek psa aby pokryc suczke rasa to owczarek niemiecki. Moja suczka ma dwa lata i ostatnio chodze z nia na spcery z rocznym psem> Bardzo sie lubia ale czy nie bedzie on za mlody?[/QUOTE]
Rozumiem,że chcesz pokryć swoją suke?:shake:
Przemyślalaś to?po co chesz to zrobić?mało jest kiepskich hodowli i pseudohodowli ONow?Mało ONow w schroniskach?
Czy wiesz ile kosztuje utrymanie suki w ciąży i odchowanie szczeniąt?Czy zdajsz sobie sprawe,że suka lub pies mogą mieć wady ukryte,które przekaża potomstwu?
Jeśli chesz aby Twoja sunia była szczesliwa spędzaj z nia aktywnie czas,baw sie,szkol ja.I najlepiej wysterylizuj:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hawana']no to my jednak kryjemy psem w wieku 10 mies :D ciekawe co wyjdzie ;)[/QUOTE]

Bardzo ładnie zapowiada sie ten psiak, ale powiem szczerze, ze sama miałabym spoooore obawy krycia takim dzieckiem :razz:

Trzymam kciuki, zeby wszystko bylo ok ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Bardzo ładnie zapowiada sie ten psiak, ale powiem szczerze, ze sama miałabym spoooore obawy krycia takim dzieckiem :razz:


[/quote]


Sama osobiscie znam kilkanascie psow, ktore kryly po raz pierwszy w wieku ponizej 1 roku zycia, w UK to normalka. Jakie mialabys obawy Talagia, chetnie poslucham ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zambi']Sama osobiscie znam kilkanascie psow, ktore kryly po raz pierwszy w wieku ponizej 1 roku zycia, w UK to normalka. Jakie mialabys obawy Talagia, chetnie poslucham ;)[/QUOTE]

1. dysplazja
2. pies sie rozwija i nie jest sie pewnym co z niego wyrosnie

Znam kilka psiaków, ktore w wieku ponizej 1 roku zycia zapowiadaly sie świetnie, a jak "dojrzały" to wygladaja ponizej przecietnej.
No i odwrotnie ;)
No i przeciez to nie wyscigi, nie mozna poczekac pół roku dłuzej?

Nie jestem jeszcze hodowca, wiec nie wiem jak to wszystko wyglada "od kuchni", to poprostu moje obawy jako laika :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']1. dysplazja
2. pies sie rozwija i nie jest sie pewnym co z niego wyrosnie

Znam kilka psiaków, ktore w wieku ponizej 1 roku zycia zapowiadaly sie świetnie, a jak "dojrzały" to wygladaja ponizej przecietnej.
No i odwrotnie ;)
No i przeciez to nie wyscigi, nie mozna poczekac pół roku dłuzej?

Nie jestem jeszcze hodowca, wiec nie wiem jak to wszystko wyglada "od kuchni", to poprostu moje obawy jako laika :oops::oops:[/quote]


odp do 1- pies byl przeswietlony , dysplazji nie ma, ale za wczesnie na wpis do rodowodu ;)

(jest dziedzicznie wolny od CLAD i PRA )

odp do 2- Nie kazdy kryje na wyglad czy na tytuly. Ja glownie stawiam na rodowod . Nie raz piekny pies dal bardzo przecietne potomstwo a pies, ktory nie rzuca na kolana dal piekne dzieci :loveu:

Ja tez zuzylam psa dosc mlodego i bylo to jego pierwsze krycie, nie mial tytulow championa itp ale wiem jaki ma rodowod i widze jakie ma atuty... a teraz widze jak sluszna decyzje podjelam jak patrze na dzieciaki z ostatniego miotu :loveu::loveu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...