Jump to content
Dogomania

Jak to jest - z rodowodem, ale niewystawowy?


Baskaaa

Recommended Posts

Otóż, słyszałam kiedyś, że może się zdarzyć w hodowli, że pies jest 'niewystawowy' - domyślam się, że chodzi o psa który ma jakąś niewielką wadę która nie daje mu szans na wygrywanie wystaw. Od razu mówię, nie znam się na tym totalnie. Niebawem chyba zacznę akcję namawiania rodziców na psa, gdyż nasz 17-letni kundelek odszedł, a ja nie potrafię funkcjonować bez zwierząt w otoczeniu. Jestem nastawiona oczywiście na kupno psa z rodowodem, jednak nie zamierzam jeździć na wystawy ani go rozmnażać (sterylizacja/kastracja na 90%). Tak więc zastanawiam się jak to jest - czy można kupić psa z hodowli z rodowodem, ale taniej gdyż pies nie ma szans na wystawach? Wie ktoś może w jaki sposób to funkcjonuje o ile coś takiego jest. Pewnie zaraz wyjedziecie, że szkoda mi kasy na psa z rodowodem itp. - nie, nie jest mi szkoda, jeśli taki system który opisałam nie istnieje, to być może coś źle dosłyszałam i będę w stanie wydać więcej kasy, ale faktem jest to, że może jest możliwość dostać wymarzonego psiaka taniej?

Błagam, nie zabijajcie mnie jeśli taki wątek gdzieś był, lub w złej kategorii wlepiłam wątek.

Pozdrawiam
Basia

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dla mnie Twoje myślenie jest jak najbardziej w porządku. Oby wszyscy mieli takie podejście :roll:
Najprościej jeśli popiszesz maile do hodowców lub podzwonisz, i popytasz o szczeniaka "do kochania", niewystawowego, tzw. "peta". Ceny są zwykle o wiele niższe niż psiaków rokujących na zwycięstwa w wystawach. Oczywiście licz sie z tym, że możesz trafić na snobistycznego "hodowcę", który potraktuje Cię oschle, zakładając z góry, że zależy Ci tylko na oszczędzeniu kasy. Ale takimi się nie przejmuj ;) Polecam wątek:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=1121[/url]

O jakiej rasie myślałas?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baskaaa']Otóż, słyszałam kiedyś, że może się zdarzyć w hodowli, że pies jest 'niewystawowy' - domyślam się, że chodzi o psa który ma jakąś niewielką wadę która nie daje mu szans na wygrywanie wystaw.
[B]Może nie niewielką, bo na wystawach jest pełno z tymi "niewielkimi", ale na pewno z wadą;)[/B]

Od razu mówię, nie znam się na tym totalnie. Niebawem chyba zacznę akcję namawiania rodziców na psa, gdyż nasz 17-letni kundelek odszedł, a ja nie potrafię funkcjonować bez zwierząt w otoczeniu. Jestem nastawiona oczywiście na kupno psa z rodowodem, jednak nie zamierzam jeździć na wystawy ani go rozmnażać (sterylizacja/kastracja na 90%). Tak więc zastanawiam się jak to jest - czy można kupić psa z hodowli z rodowodem, ale taniej gdyż pies nie ma szans na wystawach?
[B]Tak można taniej kupić psiaka z metryczką, ale niewystawowego:p[/B]

Wie ktoś może w jaki sposób to funkcjonuje o ile coś takiego jest. Pewnie zaraz wyjedziecie, że szkoda mi kasy na psa z rodowodem itp.
[B]Eee tam ja w pełni popieram twój tok myślenia:cool3: I ja na pewno gadać Ci takich bzdur (o kasie mowa) nie będe i chyba inni też;) Sama zastanawiałam się nad kupnem psiaka po niższej cenie:cool3:[/B]

Basia[/quote]


A reszta to tak jak martens pisał/a, musisz popytać się hodowców rasy którą sobie wybrałaś, a oni Ci wszystko wytłumaczą.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, że rozumienie moje myślenie :) W takim razie zacznę się chyba powolutku rozglądać.
A co do rasy, to od kilku lat marzy mi się Dog Niemiecki. Co roku uderzam na wystawy w Poznaniu i staram się obserwować i podpytywać właścicieli o te psy, literatura też częściowo opanowana i po prostu zakochałam się w tej poczciwej mordce. Warunki mogę powiedzieć mam idealne dla takiego psa, więc nie widzę przeszkód zarówno przestrzennych jak i finansowych, ale wiadomo, że każdemu zależy żeby jak najwięcej zaoszczędzić ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o pety to są one niestety dość rzadkie, ale to tylko lepiej dla piesków ;). Niedawno na allegro był do kupienia piękny amstaff po niższej cenie, z powodu złego koloru. Z dogami akurat będziesz miała łatwiej, bo dość często trafiają się szczeniaki o maści "merle" czyli niewystawowej i z reguły są one tańsze, a pies oprócz koloru jest 100% dogiem :)

Link to comment
Share on other sites

[IMG]http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/3944312/2/istockphoto_3944312_great_dane_looking_back.jpg[/IMG]

[IMG]http://dogwebs.net/MargiesDanes/images/getimage.asp?ID=11[/IMG]

Tak wygląda pies tej maści, występującej z resztą nie tylko u dogów, ale właśnie u nich jest to kolor niepożądany i dyskwalifikujący na wystawach. Nie jestem specjalistką od dogów, więc nie wiem czemu dokładnie (zapewne wady genetyczne) tak jest - jeżeli cię to interesuje zapytaj się ludzi w dziale "dogi niemieckie" ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baskaaa']Amber, właśnie nie raz już spotkałam się z tą nazwą 'merle' możesz mi wytłumaczyć co to za maść?
kate89 -> Dog Niemiecki to moje marzenie od kilku lat... chciałabym je w końcu zrealizować i mieć psa którego od małego wychowam...[/quote]

Bardzo często rodza sie takie własnie szare merle lub rzadziej cytrynowe / złote - wyglądaja na prawde super :loveu::loveu::loveu:. Tak więc ze znalezieniem niehodowlanego doga nie bedziesz miała problemów. Juz mozesz zacząc szukac hodowli :cool3::cool3:;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baskaaa']kate89 -> Dog Niemiecki to moje marzenie od kilku lat... chciałabym je w końcu zrealizować i mieć psa którego od małego wychowam...[/quote]
Dla mnie spełnieniem mojego najwiekszego marzenia było wziecie psa ze schroniska i uratowanie chociaz tego jednego istnienia,Rozumiem ze kazdy ma inne priorytety i wartości.Kiedys chciałam kupic psa z rodowodem i wychowac po swojemu,Teraz jak wziałam psa starego wiem ze z tego jest wieksza satysfakcja i radośc,jak sie widzi zmiane psa na przestrzeni czasu...i spełniłam swoje marzenie chociaz wczesniej nie miałam o nim pojęcia.Dobrze ze chcesz psa z hodowli z prawdziwego zdarzenia,to sie chwali :)

Link to comment
Share on other sites

Ludzie! Sukces! Napisałam do kilku hodowli maila i.. na następny dzień dostałam odpowiedź, że w jednej hodowli mają właśnie dwa dogi niewystawowe (nierozwinięte jąderka). Zadałam dużo pytań, uzyskałam bardzo miłe i rzetelne odpowiedzi. Pieska już mi zarezerwowano, muszę teraz tylko pogadać z resztą rodziny. Więc jak dobrze pójdzie, za 2 tygodnie w moim domu zawita Dożek :) Muszę się zaopatrzyć w literaturę dotyczącą szczeniaków i odświeżyć wiadomości :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baskaaa']Ludzie! Sukces! Napisałam do kilku hodowli maila i.. na następny dzień dostałam odpowiedź, że w jednej hodowli mają właśnie dwa dogi niewystawowe (nierozwinięte jąderka). Zadałam dużo pytań, uzyskałam bardzo miłe i rzetelne odpowiedzi. Pieska już mi zarezerwowano, muszę teraz tylko pogadać z resztą rodziny. Więc jak dobrze pójdzie, za 2 tygodnie w moim domu zawita Dożek :) Muszę się zaopatrzyć w literaturę dotyczącą szczeniaków i odświeżyć wiadomości :)[/quote]

Nie cieszyłabym się. Brak jąder (wnętrostwo) to poważna wada genetyczna. Taki pies od razu kwalifikuje się do kastracji ponieważ pozostawione w jamie brzusznej jądra mają tendencję do nowotworzenia.

[URL]http://www.vetserwis.pl/wneter_pies.html[/URL]

Lepiej poszukaj innych psów.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o wnętrostwo to kastracja załatwi sprawę. Nie jest to z pewnością poważna wada genetyczna w sensie sprawności psa, tak jak np. wada serca. Oczywiście takie pies jest eliminowany z hodowli i nie powinien się rozmnażać, ale Baskaaa nie szuka psa do rozrodu, tylko peta i będzie go kastrować.

Link to comment
Share on other sites

[B]Baskaaa, [/B]to bardzo dobry pomysł:lol: i oczywiście jest coś takiego:cool3: Ja osobiście często spotykam takie ogłoszenia-chodźby na allegro. Ostatnio był Golden retriever, 3 miesięczny pies z rodowodem za 500 zł tylko dlatego iż w przyszłości jest prawdopodobieństwo że niebędzie mógł mieć dzieci. Albo Berneńczyk z rodowodem za 800zł tylko dlatego że na pysku jest źle wybarwiony. Na pewno znajdziesz jakiegoś pieska dla siebie:p trzeba tylko poszukac;)

Link to comment
Share on other sites

Wszystko super! Rodzice się zgodzili, jadę po mojego szkraba w niedzielę :) Dożek będzie czarny z białymi znaczeniami. Co do jąderek - piesek jest w trakcie leczenia, dostanę wraz z pieskiem zastrzyki które będę miała mu aplikować, ale tak czy siak będę chciała psa wykastrować, nie chcę zostać ciocią ;) Jeszcze w niedzielę wrzucę jakieś fotki mojego Dantego :) Trafiłam na bardzo sympatycznego hodowcę, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie moje pytania, wysyłając mi zdjęcia szczeniaka, jego rodziców, opowiadając własną historię z Dogami. Piesek będzie z metryczką, książeczką zdrowia, testami predyspozycji psychicznej, odrobaczony, odpowiedni do wieku zaszczepiony + leki na jąderka i wyprawka :) Już się nie mogę doczekać :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...