Jump to content
Dogomania

Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem


TuathaDea

Recommended Posts

Mi jest obojętne czy ma łeb jak wiadro i waży 50 kg czy nie. Ważne, żeby nie miał uszu jak jamnik i ogona zawiniętego na grzbiet ;)

Poza tym jak już napisałam, jeżeli lżejszy typ miałby się wiązać ze zdrowiem to tym bardziej jestem na tak. A użytka niestety nie chce ze względu na charakter i wątpię czy ktoś by mi go skopiował :lol:

Na innym forum ktoś wkleił jeszcze starszy wizerunek dobka:

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/546/2222ry.jpg/][IMG]http://imageshack.us/a/img546/7381/2222ry.jpg[/IMG][/URL]

I on wygląda jak ładna suczka o której marzę :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']
, nawiasem mówiąc chyba pierwsza w pl dobermanka z wyszkoleniem IPO3:diabloti:

[/QUOTE]

Gratulacje,ale na serio pierwsza ?
Zainteresowało mnie to, bo bokserek jest parę, a
wydawałoby się ( jeżeli można by tak porównać i stopniować) że dobermany są bardziej "brane" i szkolone w Ipo i z większym zacięciem w obronie niż boksy.

Link to comment
Share on other sites

O matko, Amber, ale zakręciłaś:lol:to znaczy, że chcesz fajnego psa o sportowej sylwetce, ale nie przeszkadzałoby Ci, gdyby ważył 50 kilo i miał łeb jak wiadro:lol:ponadto chcesz dobka, bo właśnie ta rasa Ci pasuje, ale nie chcesz użytka, bo jeśli trafisz na udany model, to będzie miał wzorcowy, dobermani charakter?:grin:

Drzalka, dopiero w zeszłym roku zaliczył trójkę pierwszy i jak na razie chyba jedyny samiec ;) dwie suki robiły wcześniej podejścia do IPO3, ale wg dostępnych wyników im się nie udało. TE bokserki to gdzieś zagranicą startują? Możesz linki podać? :)

Link to comment
Share on other sites

Nie, chcę po prostu dobermana, a czy w typie dzisiejszym czy dawniejszym to mi zwisa ;). Jari jest dla mnie trochę za duży, tak więc rosyjskiego kolosa nie mogłabym mieć tak czy siak ;).

Użytki z tego co wiem są selekcjonowane na odpowiednie popędy, a ja nie szukam psa do pracy tylko na kanapę, spacerki i może do pogryzienia rękawa raz na miesiąc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Doginka, taki piesek, od jakiegoś czasu używany w pl pewnie bardziej Ci się podoba?

[URL]http://www.dobermann-review.com/db/photos/mid/leo_v_markischen_land_wnausqjx.jpg[/URL][/QUOTE]

Jeśli chodzi o moje doznania estetyczne, to jest zaje..bisty:loveu:

Edited by Doginka
Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Hmmm, mam wrażenie, że o różnych rzeczach piszemy. Czy kopiowane ucho, lub zostawienie go w spokoju naprawdę ma jakikolwiek wpływ na zgodność z wzorcem? Ja na starych fotkach które wkleiłam widzę w kolejności: legendarnego Bingo von Ellendonk, psa, który w wieku 2 lat wygrał MIstrzostwa Niemiec Dobermanów, machnął sobie Schutzhund na 300 pktów itd... Bronco v.d. Doberwache psa policyjnego, który wielokrotnie zaliczał SchH i w wieku 2 lat startował na IDC... Erika v. Strundental, dwukrotnego Mistrza Świata, Kleo v.d. Weyermuhle, Mistrzynię Świata i psa policyjnego w jednym. Beast z kolei, ma w papierze Kleo, Bigo i siostrę Bronco, a naturalny look jakoś, patrząc na wyniki, chyba jej użytkowości nie odebrał;)
Jeżeli chodzi o wzorzec uznawany w Polsce, to na fotce, którą wkleiłam dla Doginki jest Leo vom Markishen Land, reproduktor dość popularny ostatnimi czasyw całości kopiowany, a więc zdaniem niektórych "obronny"... zobacz [URL="http://www.jmk-net.de/flash_koerung_2007/18-leo_maerkischenland.html"]tutaj[/URL] jak go pogonili na Koerungu:shake: Czym się kierują ludzie używający go w hodowli po takim występie nie wiem i chyba nawet wiedzieć nie chcę, ale o pochlastanie szczeniaków zadbali:shake:

A zapomniałam wcześniej napisać... z Niemiec i Ze Szwecji dobki są ściąganę ;) ot, choćby mój prywatny merdacz, nawiasem mówiąc chyba pierwsza w pl dobermanka z wyszkoleniem IPO3:diabloti:

[url]https://lh3.googleusercontent.com/-FNrSfdcOWLA/UFi5xK3eLsI/AAAAAAAAAPU/afiJZ1Hy6HE/s288/DSCF9091.JPG[/url]

[B]Amber[/B], to skazana na użytki jesteś:lol: eksterier nie mający łba jak wiadro i masy większej od rotka, to obecnie już chyba tylko wypadek przy pracy ;)

[B]N&N[/B], kopiowanego wkleiłam wcześniej, a tu masz naturalnego

]http://www.dobermann.com/rueden/jeandark_funtastic/funtastic_st2.jpg[/QUOTE]

Masz rację, piszemy o różnych rzeczach bo Ty o użytkach, a ja o eksterierach ;) Wiem, że u użytków nie przywiązuje się uwagi do wyglądu tylko do tego jak pracuje. Użytki nie przemawiają do mnie kompletnie jeżeli chodzi o wygląd, ale to tylko moje zdanie. Mój Piotrek za to zgodziłby się z Tobą we wszystkim co piszesz, bo on kolejnego dobka chciałby z linii użytkowych brzydali :D Ja za to pocieszę się mega super hiper ruskim pinczerem miniaturkom koksem i do tego kopiowanym :)

Edited by ara
zamiana fot na linki
Link to comment
Share on other sites

Eee, chyba nawet nie o podział na linie chodzi ;) kopiowanie lub jego brak najmniej ma wspólnego z wzorcem, albo pies jest dobry czy tam ładny (a najlepiej jedno i drugie) albo nie:eviltong: Jakbyś poczytała posty sprzed paru lat, to ja też szukałam kopiowanego, a że tej jakości psy znalazłam tylko naturalne, to mam co mam i doceniam teraz, o ile pozostawienie wszystkich części ciała ułatwia pracę:cool3:chociaż jak miałam eksteriery, to też nie miałam sumienia szczyli okaleczyć ;)
Pozdrów swojego Piotrka:thumbs:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Eee, chyba nawet nie o podział na linie chodzi ;) kopiowanie lub jego brak najmniej ma wspólnego z wzorcem, albo pies jest dobry czy tam ładny (a najlepiej jedno i drugie) albo nie:eviltong: Jakbyś poczytała posty sprzed paru lat, to ja też szukałam kopiowanego, a że tej jakości psy znalazłam tylko naturalne, to mam co mam i doceniam teraz, o ile pozostawienie wszystkich części ciała ułatwia pracę:cool3:chociaż jak miałam eksteriery, to też nie miałam sumienia szczyli okaleczyć ;)
Pozdrów swojego Piotrka:thumbs:[/QUOTE]

Pozdrowię! dzięki ;) Podgląda Twoje osiągnięcia z suką na jakimś sportowym forum :)- przynajmniej tak kojarzę, że to WY. Mnie wyzywa, że ja tylko na eksterier patrzę więc ja zawsze będę miała inne zdanie :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']No biznes na bezdomniakach jest niezły , można poczytać o tym na tym forum :diabloti:
ja zamiast 8-10 darmozjadów własnych , powinnam wziąć 8-10 bidulek na PDT , płatne za miesiąc z 500 zł i bez wychodzenia z domu , żyję jak lord koks .. :evil_lol:ciociodogoopiekunki , postawią mi życie godne królewny :)[/QUOTE]
Kolejny dowód, że to jest biznes na ogromną skalę.

[URL]http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/wokol-nas/wideo/260912/8628196[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tyna21']Pozdrowię! dzięki ;) Podgląda Twoje osiągnięcia z suką na jakimś sportowym forum :)- przynajmniej tak kojarzę, że to WY. Mnie wyzywa, że ja tylko na eksterier patrzę więc ja zawsze będę miała inne zdanie :D[/QUOTE]

Oj. do rangi osiągnięć, to jeszcze nam "troszkę" brakuje, ale dziękuję :) A Ty zawsze możesz spróbować wypatrzeć jakiegoś eksteriera na MŚ IDC, w sumie nawet na FCI mieliśmy w tym roku wszystko:linię eksterierową, użytkową i mieszankę ;)

Czy ktoś ma wieści jak się sprawa pana weterynarza toczy?

Link to comment
Share on other sites

All

Na początek: kopiowanie psów w kraju jest nielegalne od bardzo dawna. Chamskie podchody hodowców wykreowały opinię, że wolno im wszystko. Dobry pies bio jest tak samo dobry i typem i eksterierowo jak ten cięty, ale dzisiaj cięcie psów w FCI i w naszym kulawym ZK nabiera nowego wymiaru. Okazuje się, że nasze zwierzęta mają prawa, a to dopiero niespodzianka dla niektórych oszustów i oszołomów, którzy zaczynają wymyślać schorzenia ogonów, uszu i ogólnie przestają kochać swoje rasy już nie cięte. Niezła beczka. Jak jeszcze uda się skazać jednego czy drugiego weta i sędziego/weta to już będzie duży postęp w tym ciemnogrodzie. Dzisiaj psy nie walczą między sobą, nie biorą udziału w wojnach, nie polują prawie wcale więc nie ma najmniejszego powodu żeby je kopiować bo jakiś dęty bezmózg woli psy kopiowane, taki ktoś nie ma ani gustu ani kręgosłupa, a robiąc to tylko dla własnego poczucia psudoestetyki zwyczajnie łamie prawo i mam nadzieję, że z czasem sądy i areszty będą pełne takich buraków. Wystawy i hodowla pod egidą FCI/ZK to tylko wystawy piękności, nie ma na ringach prób użytkowych więc i temat kopiowania odchodzi do lamusa. Czas chyba zmienić sposób myślenia i po buraku/hodowcy w lśniącym dresie z czasem nie zostanie ślad. ZK dostatecznie długo udawało, że nie rozumie zapisów ustawy podobnie jak szychy z zarządu głównego, ale dłużej udawać niepełnosprawnego umysłowo nie da rady. Uważam, że zmiana przepisów wprowadzonych po 1 stycznia 2012 wyjdzie na dobre psom, bo przecież one są najważniejsze i istnieją z nami nie tylko dla nas, są od nas zależne, a jak jednego czy drugiego młota korci kopiowanie niech obetnie sobie co tam tylko chce hehehehehe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Amber']Jestem bezmózgiem, oszołomem, bez gustu, kręgosłupa, burakiem i do tego dresiarzem :placz: (tylko gdzie moje BMW?) Chyba dziś nie zasnę :diabloti:[/QUOTE]

Amber

Tylko proszę nie potnij się publicznie mi tutaj. Jak nie Masz bejcy to przykro mi, ja też nie mam, ale nie płaczę publicznie z tego powodu, zresztą kto dzisiaj kupuje BMW hehehehe. Faktem jest też, że ZK skopał ten zapis, zakaz wystawowy powinien dotyczyć wszystkich psów kopiowanych, nie tylko tych naszych krajowych, a wszystkich sprowadzanych już dzisiaj na lewo jako niby importy i całej reszty podstawianych psów jako nie nasze. To dało by poczucie wartości jakiego brak dzisiaj naszym hodowcom.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam zamiaru się ciąć, za to ty może zmierz sobie ciśnienie. Ja BMW bardzo chętnie bym kupiła, choćby i zaraz :p

Gdyby zakaz dotyczył wszystkich psów to wiadomo, że wtedy przestali by przyjeżdżać goście ze wschodu. Nikt sobie w stopę nie ma zamiaru strzelać. A na pewno nie ZKwP.

Link to comment
Share on other sites

Amber

Nie no bejca to nie moja bajka, jak widać różnimy się na szczęście, mimo, że lubię fajne fury i potrafię szybko jeździć. ZK strzela sobie w obydwa kolana już nie pierwszy raz, Ci ludzie tam przy korycie nigdy się nie nauczą szacunku do swoich członków i orędowników. Traktując wszystkich z góry jak dojne krowy mające prawo tylko wpłacać do kasy ZK nigdy nie zyskają szacunku myślaćych jednostek, co więcej szefowie klubów parają się nielegalnym kopiowaniem psów niemalże publicznie, może dzisiaj chociaż jednego z tych cwaniaczków dopadnie polskie prawo, wtedy będę świętował... Wiem, że całkowity zakaz odciął by część hodowli, ale kogo to obchodzi, chyba tylko te hodowle. Musiały by się zastosować lub nie przyjeżdżać. Jestem jednak pewny na 100% iż w przypadku wejścia zakazy jedno krycie by wystarczyło i pojawiły by się psy nie cięte. Wschód przestał by przyjeżdżać, ale zaczął by zachód. Jeżeli o mnie chodzi ja Rosjan nie wpuszczał bym do naszego kraju nawet z psami.

Link to comment
Share on other sites

To ja jeszcze zaproponuje jakieś ziółka na uspokojenie. Choć i te mogą się okazać za słabe... Jak czytam twoje mądrości :loveu: Umiesz szybko jeździć, łał ale jesteś fajny :)

Szkoda by było Rosjan, bo akurat w mojej rasie mają najlepsze psy na świecie - zachód jest daleko, daleko, daleko w tyle. I jakoś kopiowanie rasie nie szkodzi. W przeciwieństwie do niekopiowania.

Zachód mógł przyjeżdżać od zawsze, tylko z jakiś powodów nie przyjeżdża.

Link to comment
Share on other sites

Amber

Hahahaah, sama weź sobie ziółka, ja jestem spokojny, co do fajnych samochodów, te szybkie są właśnie po to żeby nimi szybko jeździć, a nie robić lans wieś na dzielnicy z zimnym łokciem i bestią z ciętm uchem na tylnej kanapie :). Nie kopiowanie nie szkodzi żadnej rasie, nie pisz takich banialuków, to taki sam stereotyp jak to, że suka musi mieć chociaż jeden miot w życiu - ludowe zabobony etc... Jak komuś nie podoba się hodowanie nie kopiowanych psów nie musi tego robić. Hodowla psów to nie jest konieczność i dobro strategiczne, po prostu albo ktoś kocha swoją rasę i nie robi mu czy pies jest kopiowany czy nie albo nie hoduje i zajmuje się innym tematem. Skoro Rosjanie mają najlepsze psy to będą też najlepsze z uszami i gonami, jeżeli to coś zmieni to znaczy, że albo nie są najlepsze albo sędzia jest farmazonem. Ja Rosjan znam z autopsji i takich jak oni krętaczy i oszustów w hodowli chyba nie ma na świecie, ale może u Ciebie w rasie hodują uczciwie kto wie, cuda się czasami trafiają.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Hahahaah, sama weź sobie ziółka, ja jestem spokojny, co do fajnych samochodów, te szybkie są właśnie po to żeby nimi szybko jeździć, a nie robić lans wieś na dzielnicy z zimnym łokciem i bestią z ciętm uchem na tylnej kanapie :smile:.[/QUOTE]
Już nie mówiąc o tym jak jest się jeszcze Rosjaninem z tym samochodem i bestią, wtedy to już padaka na maksa.

Ja tylko widzę pewną prawidłowość. Kiedyś dobermany niemieckie były bardzo mocne. Wystarczy poczytać kroniki lub choćby popatrzeć na rodowody. Teraz nie są. Populacja dobermana po wprowadzeniu zakazu kopiowania spadła w tym kraju drastycznie. Za to w Rosji ma się bardzo dobrze i kwitnie. Bo tam się nikt nie przejmuje takimi pierdołami jak kopiowanie, tylko po porostu hoduje się psy.

Możesz sobie pisać swoje banialuki, że zakaz kopiowania nie odstraszy od hodowania miłośników, a jednak w Niemczech tak się stało i możesz też nazywać ich oszołomami czy burakami, ale to też nic nie zmieni. Mnie również zakaz odwiódł od hodowli w przyszłości. A to czy ktoś jest debilem czy nie (z twojego punktu widzenia), nie zmienia faktu, że może zrobić wiele dobrego dla rasy. Niestety to ludzie hodują psy, a nie psy hodują psy i trzeba się też z ludźmi trochę liczyć. Jakby nikt nie patrzył na wygląd to każdy miałby kundelka, a nie rasowca.

Co do Rosjan, to już byli tacy co oceniali jedynie po narodowości... Moim zdaniem to zależy od człowieka czy ktoś jest uczciwy czy nie. I jak się chce psa kupić, to jest to tak samo jak ze wszystkim. Należy zasięgnąć wiedzy, która hodowla jest ok, a która nie. Popytać ludzi. W dobie internetu plotki szybko się rozchodzą. Ja np. wiem która hodowla dobków w Rosji jest OK. I to mi starczy na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie hodowli w Rosji i krajach pokrewnych - znam kilka hodowli mojej rasy, równiez poniekąd kopiowanej, choć nie tak wyraźnie, jak dobki, wszystkie te hodowle są bardzo poważane na całym świecie i hodują świetne psy, tak pod względem charakteru, jak i eksterieru. I szczerze powiem, że gdy widziałam na wystawie ogony pozawijane jak u świnek w przypadku JRT i PRT, to przyznam - jest to odpychające, bo taki pies ma zupełnie inny "całokształt" budowy i już nie jest tak atrakcyjny, jak powinien być.

Link to comment
Share on other sites

Amber

Jeżeli ktoś hoduje psy o doskonałym eksterierze i temperamencie to naturalne uszy i ogony nie mają znaczenia, eksterier to eksterier. Albo pies jest typowy i dobry albo nie. Rosjanom nie pomagają w tym braki w przepisach, zresztą oni sami dość nie dawno wstąpili do FCI, jeszcze się będą musieli dostosować. Czasy się zmieniają i już dzisiaj widzę w moim mieście wzrost populacji nie ciętych boxerów, cctów, rottów i dobermanów również, pokaźna grupa takich psów była widoczna przykładowo na wystawie w Sopocie. Jeżeli kopiowane ucho lub ogon ma być kryterium to wybacz, ale w takim wypadku trzeba zmienić sędziego i mentalność brutalnego chama, któremu zawsze się wydaje, że może sobie robić co chce. Dzisiaj w Polsce wystawianie psów kopiowanych urodzonych po 1.1.12 jest zakazane i bardzo dobrze się stało. Obronią się prawdziwe hodowle, takie na prawdę zzangażowane, te niepotrzebne wykruszą się lub zmienią hodowane rasy na te nie wymagające nielegalnych korekt chirurgicznych, które są niepotrzebne, inwazyjne i okrutne. To tyle. Może jedź hodować do Rosji jeżeli tu Ci się nie podoba.

Link to comment
Share on other sites

LadyS

Jeżeli jakaś hodowla jest dobra jak już pisałem i poważna jak piszesz Ty to obroni się. Jeżeli pod kopiowanymi uszami i ogonami ukrywają się wady anatomiczne to oczywiście to wyjdzie i pozwoli przesiać dobre od doskonałych po kopiowaniu. Realia są takie jakie są, w mojej rasie najwięcej syfu narobili Rosjanie niestety, ja nie mogę powiedzieć, że mają dobre psy. Nie ma niczego odpychającego w naturalnie wyglądającym psie jakiejkolwiek rasy, ucho nie poprawia eksterieru tylko nasze subiektywne odczucia i samopoczucie, realnie nie zmienia niczego, poza ukróceniem nielegalnego procederu. Jak widzę dobrego psa to w ogóle nie przeszkadza mi jego ucho i ogon, wręcz przeciwnie. Myślę, że to jest tylko kwestia przystosowania się, ja przystosowuję się szybko ktoś inny z ciaśniejszym oglądem na real może potrzebuje więcej czasu i regulacji prawnych jak widać. Pies ma pełne prawo cieszyć się życiem i naszym towarzystwem w naturalnej formie nie korygowanej linijką i skalpelem. To tak bardzo naturalne i oczywiste.

Link to comment
Share on other sites

Jeż[QUOTE]eli ktoś hoduje psy o doskonałym eksterierze i temperamencie to naturalne uszy i ogony nie mają znaczenia, eksterier to eksterier.[/QUOTE]
Widocznie mają. Dla mnie doberman naturalny wygląda jak przerośnięty jamnik i nie ma nic wspólnego z eleganckim, dumnym psem jakim był. Nie bez powodu była to rasa kopiowana od zawsze. Jak tak dobrze, szybko jeździsz, to sobie wyobraź, że od dziś Ferrari wygląda jak Opel Calibra i błagam nie mów, że Ferrari wygląda tak tylko przez właściwości jezdne, a nie dlatego, że jest piękne i się ludziom podoba.

Są rasy, które ucierpiały mniej lub bardziej. Doberman ucierpiał ogromnie. Tobie się pewnie dobermany nie podobają w ogóle, lub nie przykładasz do nich uwagi. Tak jak ja do kilku innych ras. Lub w ogóle nie lubisz kopiowanych psów, dlatego ci to wisi i łatwo wydawać takie osądy. Oczywiście zaraz napiszesz, że jesteś ogromnym miłośnikiem kopiowanych dobków :diabloti: Mi np. wisi kompletnie czy pudel jest ostrzyżony czy nie, tak samo czy sznaucer ma być trymowany czy obcięty - a dla niektórych to sprawa życia i śmierci. Ja się nie wtryniam w ludzkie gusta, mimo, że pudel nie podoba mi się w fryzurze czy bez i nie nazywam oszołomami czy burakami tylko dlatego, że mają inny gust.

Wyjeżdżać do Rosji nie zamierzam, po prostu nie będę hodować. No chyba, że jamniki. Ale to też ciężko, bo Rosjanie mają najlepsze :)
[QUOTE]
Pies ma pełne prawo cieszyć się życiem i naszym towarzystwem w naturalnej formie nie korygowanej linijką i skalpelem. To tak bardzo naturalne i oczywiste. [/QUOTE]
Szkoda, że pies jest wytworem człowieka, a nie natury.

Link to comment
Share on other sites

Nie nie, chyba jednak rasy nie znasz ;) Tutaj doszło do tego, że zakaz kopiowania sprawia, że wręcz pojawiają się psy z ogonami zawiniętymi, gdzie przedtem ideałem był ogon prosty, który da się wyhodować bez cięcia - ale "naturalizm" tak wpłynął na hodowlę (jako cały nurt), że powoli zaczyna się zmieniac spojrzenie na wzorzec...

Link to comment
Share on other sites

Amber

Więc Ty przestaniesz hodować zostaną inni, dla których naturalny wygląd psa ukochanej rasy to nie jest problem.

LadyS

Niestety, wiem, że pojawiają się wynalazki, widziałem na własne oczy, ale wzorzec i to opisuje, jak powinny układać się uszy i ogon. Jeżeli coś jest nie tak to jest to ewidentne odstępstwo od wzorca i każdy hodowca ma prawo oprotestować nie zgodny z wzorcem werdykt sędziego. Pisałem wyraźnie o psach zgodnych z eksterierem, doskonałych, zakaz kopiowania ujawni przekręciarzy i oszustwa. Zrośnięte i źle noszone ogony, źle noszone uszy to podstawa do obniżenia oceny, dzisiaj w kraju mamy DA, które kosi wszystkie tytuły i nagrody, ale suka ma obcięte uszy przy samej głowie, na jednym z nich była druga łata, która zgodnie z zapisami wzorca dyskwalifikowała tą sukę z hodowli, ale u nas cuda się zdarzają i zarówno właścicielka jak i hodowca udaje durnia publicznie. Zakaz pozwoli zweryfikować takie kanty, a co za tym idzie może i będą korekty wzorca, zapisy wzorców zmieniają się, wiele ras ma wzorce po zmianach, poprawkach, ujmuje się nowe umaszczenie przykładowo. Zmiany są lub były w każdym wzorcu, ucho i ogon mogą mieć znaczenie i powinny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...