Jump to content
Dogomania

Fila Sao Miguel


Guest streetdog

Recommended Posts

Guest streetdog

Czesć , szukam nazwy rasy psa. Wiem jak wygląda, nie moge w sieci znaleźć fotek. Jest top pies o krótkiej sierści, szary w czarne plamy bądź cętki, ale raczej plamy. Mordę ma z wyglądu jak hiena, i uszy też. W ogóle wygląda jak hiena, taki trochę skundlony podwórkowiec. WPsy te występują we Francji i Hiszpanii, jeśli się nie mylę, tam go widziałem. Jest z wyglądu taki triochę "paskudny" a zarazem piękny i wygląda prawie jak hiena. Pomóżcie. Z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 6 years later...

Napewno chodziło o tego psa ;) Tyle, że fila nie jest w cętki, pożal się boże, tylko pręgowana... Przepiękny pies, ale żadko spotykany poza krajem swojego pochodzenia, czyli Portugalią, a konkretnie portugalskich wysp - Azorów. Pełna nazwa rasy to Cão Fila de São Miguel, z angielska także Azores Cattle Dog. Są to psy cały czas wykorzystywane do swojego pierwotnego celu, czyli zaganianie i pilnowanie bydła, oraz pilnowanie domowego obejścia. Hodowle tej rasy spotyka się głównie na Azorach i w Portugalii, są też w USA i jedna w Finlandii oraz Francji (tam oczywiście psy są niecięte). Niecięte niestety tracą cały swój urok i wyglądają jak wiejskie, pręgowane kundelki ;) Tylko o tych wiem, pojedyncze sztuki znajdują się także w innych krajach, prawdopodobnie może być więcej hodowli, ja wiem tylko o tych, co znalazłam w internecie, a nie wszyscy jeszcze mają stronki www ;) File to psy inteligentne, lubią pracować z człowiekiem. Są przekochane dla swojej rodziny, ale mogą być agresywne do obcych (na Azorach jedynym realnym zagrożeniem dla bydła byli ludzie, kłusownicy, nie było tam wilków ani nic takiego). Najlpiej sprawdzają się w swoim pierwotnym zadaniu, ale można szkolić je do obedience IPO i agility czy czymkolwiek tam chcecie ;) Bardzo chciałabym takiego psa, ale jest to póki co nierealne dla mnie, żeby go sprowadzić :)

Mogło też chodzić o Cimarron Uruguayo - są podobne, ale potężniejsze niż fila, mają tak samo cięte uszy, ale pozostawia im się długi ogon (u fili ogon też się tnie za 2-3-im kręgiem) i mogą być pręgowane albo jednolicie płowe (fila tylko pręgowana). Ale z racji, że cimarrony są jeszcze mniej znane a post stary, to nie sądze, aby o niego chodziło :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[FONT=sans-serif][SIZE=4][B]Na sprzedaż doskonała suka hodowlana unikalnej w Polsce rasy:[/B][COLOR=#ff0000][B]

Căo Fila de Săo Miguel[/B][/COLOR][/SIZE]

import Portugalia - AZORY
[/FONT]
nazwa: [B]WORST FIREBALL da Casa da Praia[/B]
skończone 4 lata
4xCWC (w tym z wystawy klubowej i międzynarodowej)
Zw. Klubu PL

Kontakt:
Łukasz Pawłowski
GSM +48 608-061-738
[URL="http://www.gwadiana.eu"]www.gwadiana.eu[/URL]



[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images34.fotosik.pl/636/b679af717b97d2b5.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...