Jump to content
Dogomania

Mała Akitka


Eliza

Recommended Posts

Witam!

Zawitała do nas mała Akita Inu.

Suczka. Oprócz informacji jakie można znależć o tej rasie w książkach czy w internecie chciałabym podpytać osoby mające juz doświadczenie z ta rasą na co zwrócić szczególną uwagę , co może stwarzać problemy, na co pozwalać a na co nie itp. Czyli generalnie szukam kontaktu z właścicielami piesków tej rasy. Dodam ,że piesek przebywa ze starszą koleżanką rasy bullterrier więc problemów z kontaktami z innymi psami miec nie powinien. Na razie jest przyjacielsko usposobiony wrecz nie daje starszej suczce spokoju. Jak to szczeniak. wspaniale bawi się w ogrodzie , najlepiej czuje sie na dworze, choć oczywiscie przebywa w domu. Jest czysty a jesli chodzi o gryzenie to najlepiej smakuja mu nie zabawki a nogi właścicieli i ich kapcie które maja na nogach . Wgryza się w nie niczym aligator . Pierwsza naukę bedzie chyba - nie wolno gryżć państwa po nogach!

Bardzo proszę właścicieli akitek o odzew!

Pozdrawiam

Eliza :Dog_run:

Link to comment
Share on other sites

no wiec powtarzam cytat, ktory gdzies juz pisalam (nie moge go znalezc):

pochodzenie rasy:

"Podczas II wojny sw. psie skory wykorzystywano na okrycia dla zolnierzy. Zagrozone byly wszystkie czworonogi z wyjatkiem owczarkow niemieckich, ktore uznano za psy wojskowe. Ratujac swoje akity przed zaglada, wlasciciele zaczeli je krzyzowac z owczarkami niemieckimi. Po wojnie okazalo sie, ze populacja akit drastycznie zmalala. Wystepowaly w 3 typach: matagi akita (stary typ, pożądany), akity do walk z domieszka krwi tosy i owczarkoakity. Na pierwszej powojennej wystawie w 1947r. pokazaly sie glownie psy z linii Dewa i Ichinoseki, czyli krzyzowki akit i owczarkow niemieckich. Nie wszyscy jednak popierali taki wizerunek rasy. Hodowcom udalo sie odszukac egzemplarze w starym typie matagi. Opracowano program hodowli i w ciagu 30 lat odtworzono dawnego akite. W 2001r. akita w tzw. amerykanskim typie (mocniejszej budowy, z czarna maska), nieakceptowany przez Japonczykow, zostal uznany za oddzielna rase. Nazwano ja Duzym Psem Japonskim i umieszczono w II gr.FCI."

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o ludzi z grupy zaakitowanych mi chodziło albo majacych jakaś wiedzę na ten temat. Może ktoś ma Akitę w Poznaniu. Chodzi mi o rady typu "akita w domu i ogrodzie" a nie w kojcu w hodowli. Nie będe ludziom z duzych hodowli głowy zawracać....

Link to comment
Share on other sites

cześć

mam akitkę roczną,więc moja wiedza o tych psiakach wielka nie jest ale jak nikt nie chce się odezwać to piszę

gratuluję wyboru rasy, to wspaniałe psiaki. napisz co chcesz wiedzieć.

Ushi też gryzła ale po rękach, troche jej zostało ale wystarczy dać w mordkę zabawkę i po sprawie. za to teraz na tapecie mamy skakanie przy powitaniu :D

moja psina mieszka w domu a na codzień demoluje ogród rodziców, jak ma tam zabawki i piłeczki to wszystko jest ok, a jak się gdzieś zawieruszą t potrafi różne cuda z garażu wyciągnąć i potraktować jako zabawki np. puste kartony , gumowce, butelki plastikowe

Link to comment
Share on other sites

Hej!

Jest Akitka :P Super!

Gryzenie itp. rozumiem doskonale - w końcu to szczeniaczek. Jest naprawdę bardzo grzeczna. Az jesteśmy zdziwieni. Przede wszystkim bardzo czysta. Jest u nas ponad tydzień , na noc zostaje w kuchni i jeszcze jej się nie zdazyło zrobić kupkę w domu, siusiu dosłownie ze trzy razy. Oczywiście pilujemy i staramy się ja wypuszczać systematycznie. Nic jeszcze nie pogryzła, ma swoje zabawki. Chociaż woli połozyć się koło nogi i obgryzać laczek :wink: W porównaniu z naszym bullterrierem w młodości to poprostu aniołek! Zobaczymy jak bedzie dalej.

Na razie znęca sie nad starszym psem bo tamten ma krótka sierść i strasznie go podgryza i szczypie z podwieszaniem na ogonie włącznie więc pies ucieka pietro wyżej i dekuje się na fotelu. Ale bawia się także. Mysle że nie bedzie źle.

O co chciałabym podpytać? Może jakis charakterystyczne cechy Akitek, na co zwracać szczególną uwagę przy wychowaniu, na co nie pozwalać, z czym może być problem itp.

Czy dobrze widzę że Twoja Akitka jest biała :loveu:

Nasza niby ma złote umaszczenie, ale jest bardzo jasna.

Z ciekawosci zapytam jeszcze - skąd jesteś?

Pozdrawiam

Eliza

Link to comment
Share on other sites

nie znam sie na akitach tak dobrze jak ich wlasciciele, ale z tego co wiem, to na pewno trzeba uwazac na dominacje (zarowno psy jak i suczki maja duze sklonnosci do dominacji) oraz na agresje - jesli kupilas psa z pewnego źródła to raczej nie masz sie co martwic, ale duzo akit nie-rodowodowych moze miec sklonnosci do agresji. Tyle co slyszalam/widzialam/czytalam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Piesek ma papiery bo niezaleznie od uczestnictwa w wystawach zależy nam na odpowiednim psie. Właśnie po to żeby się potem nie zdziwić. Psy dokładnie przebywają u moich rodziców (ta sama posesja , inne piętro) ale codziennie mam z nimi kontakt. Sama mam hodowle kotów ( Norweskich Lesnych :wolfie: ) i czesto dostaję pytania o kocięta bez rodowodu :evil:

Jestem przeciwniczką pseudohodowli wiec i nie kupuję zwierząt z takich źródeł.

A dziś Darma tak uszczypnęła bullterriierkę w....tylną część ciała że ta biedna aż zapiszczała . Mały bandzior :oops:

Link to comment
Share on other sites

jesteśmy z opolszczyzny

Ushi jest biała w rude łatki i dlatego bez papierów i nie na wystawy, ale typowa akita

jak już pisałam socjalizacja na I miejscu.

no i podstawy posłuszeństwa, siłą nic nie zdziałasz lepiej po dobroci bo będzie stawała okoniem

konsekwencja konieczna. ja przez jakieś 3 mies. nie mogłam z nią chodzić na spacer (kontuzja kolana+2 operacje) i suńie potem próbowała mnie olewać na spacerach.Do tej pory jak idziemy razem z mężem to jak dam komendę "do mnie" to się na niego najpierw patrzy

ale pracuję nad nią.

nie mamy problemów na spacerach zazwyczaj nawet smyczki nie biorę i nie ma problemu z samowolnymm oddalaniem się (no chyba ze na kupkę :oops: )

ale na początku nauka tego polegała na chowaniu sie za drzewami żeby wiedziała że to ona ma nas pilnować a nie my jej

na razie pa

Link to comment
Share on other sites

o bożeeee taki temat ominęłam?!!!!

Jak ja mogłam

Przepraszam już się melduję

Ja mam 18miesięczną akitkę. Na wychowanie poświęciłam sporo czasu, próbowałam ją nawet przuczyć do ciągnięcia na razie z dość śmiesznym rezultatem. Anata jest wystawiana i powiem, że ma całkiem niezłe sukcesy, ludzie znający sie na razie chcieli zamawiać szczeniaki! hehe

Jeżeli będę w stanie pomóc odpowiem na wszystkie pytania :)

A tak szczezrz móiąc troszke się zaniepokoiłam tym że akita i bulterierka w jednym domu.. JAka jest różnica wieku między nimi?

Eliza skąd jestes? Z jakiej hodowli jest piesek ? :)

Qrcze tak się zafascynowałam tematem, że nie zdążyłam przeczytac wszystkich postów :)

Mieszkam w Warszawie w bloku, ale jakoś nie widze, żeby Anacie było z tym źle . Wszyscy się zachwycają ze to wiecznie uśmiechnięty pies. Co do niszczenia. Anata co jakiś czas zjada poduszkę (raz na 2-3 miesiące) twardych rzeczy nie rusza. Jest bardzo przyjaźnie nastawiona do ludzi.. z suczkami troche gożej..

Paulina moja w domu też ciagle śpi :)

Eliza jeśli chcesz zobaczyć mje maleństwo to zapraszam na moją strone :)

Serdecznie pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

a djp i akita amerykanska to nie jest jedno i to samo? :wink: albo inaczej, czy akita amerykanska nie jest akita? :P bo juz sam sie w tym wszystkim pogubilem

Małe wyjaśnienie

Duży Japoński Pies to Akita Amerykański. Jest to twór Amerykański po 2 wojnie światowej.

Natomiast akita - ew. akita japoński, akita -inu

to rasa czysto japońska, nie mieszana sztucznie z innymi rasami.

Do 1994 (chyba) r akita japoński i duży japoński pies były jedną rasą.

Potem nastąpił rozłam i opracowano dwa oddzielne wzorce. Akita japońska jest w V gurpie, a akita amerykański w grupie II (ze względu na to z jakiej krzyzówki powstała) pod nazwą Duży Japoński Pies. Wiele osób głównie posiadający duże japońskie psy wprowadza ludzi w błąd, że to akita, nie mówiąc do końca jak to włąściwie jest i miezy innymi stad są nieporozumienia (nawet na stronach internetowych często spotykamy pod nazwą akita DJP)

A tak z ciekawostek napisze że podobno w 2005 roku Duży Japoński Pies ma mieć zmienioną oficjalnie nazwę na Akita Amerykański i ma zostać spowrotem umieszczony w grupie V. Wtedy to będzie już zamieszanie

Głównymi różnicami między DJP a akitą japońską jest to, że DJP jest większy, masywniejszy. DJP może występować w każdych kolorach, często z czarną maską. a akita japoński jest biały, czerwony lub pręgowany.

Mam nadzieje, że niczego nie pokręciłam :)

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie (tu mnie jeszcze nie bylo ;) )

Znajomy pragnie kupic akite - niewystawowa. Czy moglabym poprosic o namiary na jakies hodowle i wyznaczniki, ktore sprawiaja, ze akita jest niewystawowa? :) bardzo mu sie spodobala rasa :) I ile mniej wiecej teraz szczenie - suka kosztuje?

Odpowiedzi moga byc na pw

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje Manu - juz tam wczesniej bylam :)

Chodzi mi raczej o wskazanie przez kogos, kto sie zna na rasie (ja wiem tylko jak akita wyglada :D ) hodowli, w ktorych jest moze jakies niewystawowe szczenie - oczywiscie rodowodowe, ale z jakimis odstepstwami od wzorca. I jaka jest cena - wystawowego i niewystawowego szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

Dla milosnikow akit: mam w domu super film/bajke japonska o Akitach ("silver"), jesli tylko zdobede 2 wideo zeby przegrac, to powysylam chetnym :) Tylko problem z przegraniem na razie :roll:

Zgłąszam się jako chętna :)). JAk będziesz miała możliwość przegrania, to poproszeo wiadomość na prv :)

A tak dla innych zainteresowanych.

W tą środe (7.04.2004) o godzinie 17:00 na aminal planet będzie program o akitach. Sama jestem ciekawa co tam ciekawego powidzą :)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...