Jump to content
Dogomania

Klejenie uszu ale w "drugą strone" :)


ula.p

Recommended Posts

Hej :)
W niektórzych rasach podkleja sie klapniete uszka szczeniakom aby wstały.
A mnie nurtuje sytuacja odwrotna...
Mam na mysli konkretnie pinczery miniturowe. Wzorzec mowi o zachowaniu przy małym wzroście wszelkich proporcji i budowy pinczera sredniego, a ten z kolei ma wpisane cyt:"uszy nie cięte wysoko usadzone, załamane do przodu z końcami w kształcie litery V".
No i teraz: czy hipotetycznie mozna szczeniakowi tak podkleić uszy zeby utrzymac ucho w stanie załamanym do czasu stwardnienia chrząstki ? Niektórzy yorczkom sklejają koncowki wloskow na koncach uszu specjalnym klejem i potem sie to rozcina. Czy da się tak w drugą strone ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ula.p']No i teraz: czy hipotetycznie mozna szczeniakowi tak podkleić uszy zeby utrzymac ucho w stanie załamanym do czasu stwardnienia chrząstki ? ... [/quote]

Da się.
Przyklejasz końcówki ucha do głowy takim miejscu aby uzyskać odpowiedni jego kształt.

Link to comment
Share on other sites

Da sie tak uksztaltowac ucho. U wiekszosci terierow jest to praktykowane, z tym, ze terier ma wlos dosc szybko odrastajacy i nie ma problemu z odstrzyganiem w odpowiednim czasie i ponownym klejeniem - u pinczera moze to nastreczac pewnych problemow.Najczesciej wyglada to tak, ze kleisz uszka w miejscu zalamania, zeby utrwalic to zalamanie do przodu (jedna kropelka kleju na wlosach na brzegu od strony glowy), a potem przyklejasz koncowke ucha do srodka glowy. Tak chodzi piesek okolo miesiaca, dostrzygasz, czyscisz ucho i od nowa, az do momentu prawidlowego ulozenia - najczesciej jest to do calkowitej wymiany zebow, ale bywa i tak, ze ciezkie ucho klei sie nawet do roku.Jesli dotrzesz do biuletynu "Terrier" nr 1 chyba z 98 roku, to sa tam rysunki.Jak znajde fotki maluchow, to wstawie.Dodajmy, ze klej tez musi byc odpowiedni - ja uzywalam Copydex i Bizon, oba dobre nie wywolywaly zadnych podraznien.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='Elitesse']wbrew wszytkiemu plastry sie calkiem dlugo trzymaja :) ale faktycznie terier ma zalamanie ucha nad linia glowy a sznaucer na rowni z glowa :roll:[/quote]

Z tym trzymaniem to tak sobie.W zaleceniu od hodowcy moj piechu powinien lazic z klejonymi uszami na ksztalt "czapki iwanki"nawet trzy dni potem dzien przerwy.Po kilku godzinach plaster spada

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

[quote name='karol']Pytanie do Elitesse gdzie mogę znaleźć lepszą kopie tego obrazka. [/quote]

mam tylko taka :placz: kolezanka mi podeslala z niemieckiego forum o sznaucerach

ale postaram sie wytlumaczyc

kupujesz "papierowy" plaster w aptece - coby uszu nie odparzyc
przyklejasz go od spodniej strony ucha zaczynajac przy glowie tak aby polowa plastra wystawala poza krawedz ucha
ciagniesz plaster pod broda i lepisz go do drugiego ucha - ciasno coby nie fruwaly
drugim kawalkiem robisz to samo ale od wierzchu tak aby plaster spodni zlepil sie z tym gornym
na poczatku psy sie buntuja, chca lapami plaster zerwac, tarzaja sie itp ale dosc szybko sie przyzwyczajaja
co jakis czas trza odlepic zeby sie ucho powentylowalo i sprawdzic czy nie robi sie stan zapalny ( zaczerwienienie)
wskazane tez jest czeste masowanie ucha na jego zalamaniu

Link to comment
Share on other sites

Wtrącę się tylko w kwestii plastrów :)

Najlepsze do klejenia ucholi były wg mnie jedwabne (silk). Droższe niż normalne, ale są mocne, jak zwykłe plastry, a przepuszczają powietrze jak papierowe.
Zazwyczaj trzeba je zamówić w aptece.
U nas sprawdziły się rewelacyjnie - żadnych odparzeń, trzymały kilka dni (uszy doga niemieckiego).

Link to comment
Share on other sites

[quote] Cytat:
Napisał [B]Ulaa[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f989/klejenie-uszu-w-druga-strone-83911-post7271781/#post7271781"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]U collie chyba też tak się robi?[/I]

No tak. Jeśli ktoś jest nie do końca uczciwy i chce "przymaskować" wadę - to klei. Na gumę do żucia także. Tylko że pies cechę stojących uszu przekaże dalej - swojemu potomstwu.[/quote]U Collie to jest nieco inna bajka.Owszem bywają kolaki z totalnie stojącymi uszami i uważam że takie psy nie powinny być wystawiane i używane w hodowli.Osoba bywająca na wystawach i orientująca sie troche w rasie bez problemu zresztą wychwyci psa który ma uszy cały czas podklejane-takie uszko ma najczęściej w środku i na brzegach bardzo krótki włos,taki równiutki,nie ma wystających kłaczków.Ale zdecydowana większość to takie które jako małe szczeniaczki mają uszka dobre ale w momencie np wymiany zębów zaczynają im stawać.Uszko może(ale nie musi) pózniej z powrotem przybrać prawidłową forme ale "chuchamy"na zimne i dlatego podklejamy,masujemy itp Moja suka jest tego świetnym przykładem,jak była szczeniakiem przez chyba dwa tygodnie podklejałam JEDNO uszko bo zaczęło się windować w góre przy wymianie zębów,efekt?Uszka wyszły jej naprawde ładne,idealnie załamane.Przypuszczam że bez klejenia też by takie wyszły ale wolałam coś z tym zrobić żeby pózniej sobie nie wytykać że zaniedbałam,zresztą takie zalecenie jest we wszystkich książkach o collie

Fotka

Jako szczenie(okres podklejania)

[IMG]http://images34.fotosik.pl/133/40b2b32017e3a31e.jpg[/IMG]
Ok 6 mc

I obecnie

[IMG]http://i392.photobucket.com/albums/pp9/loreii/P1100201.jpg[/IMG]
14 mc

Dodam że u suczek collie często w czasie cieczki i karmienia szczeniąt uszy stają na skutek przemian hormonalnych,póżniej wracają do dobrjej formy.

Link to comment
Share on other sites

Mnie się udało, nigdy nie mieliśmy problemu z uszami. I James (mój poprzedni
[*]) i Sasza (obecny) mają perfekcyjnie załamane i bez tendencji do stawania. Ale wiesz przecież Mona, że nie wszyscy są uczciwi - jak Ty. A i sędziowie często jakoś tych wyłysiałych wewnątrz uszek nie dostrzegają...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...