Jump to content
Dogomania

Umowa sprzedaży psa a prawo cywilne i karne..


Madzika

Recommended Posts

Coraz częściej przy umowie kupna/sprzedaży psa podpisywana jest bardzo rozbudowana umowa. Są w niej informacje nie tylko na temat pierwokupu ale i np wyboru reproduktora.
Moje pytanie brzmi czy złamanie jakiegoś punktu takiej umowy może się wiązać z jakimiś konsekwencjami cywilno-prawnymi?? Czy hodowca nie ma szans wyciągnąc jakichkolwiek konsekwencji wobec właściciela psa który naruszył umowę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Madzika']Coraz częściej przy umowie kupna/sprzedaży psa podpisywana jest bardzo rozbudowana umowa. Są w niej informacje nie tylko na temat pierwokupu ale i np wyboru reproduktora.
Moje pytanie brzmi czy złamanie jakiegoś punktu takiej umowy może się wiązać z jakimiś konsekwencjami cywilno-prawnymi?? Czy hodowca nie ma szans wyciągnąc jakichkolwiek konsekwencji wobec właściciela psa który naruszył umowę.[/quote]

Ja myślę, że hodowca ma szanse wyciągnąć konsekwencje wobec właściciela psa, który złamał zawartą umowę. Najważniejszą kwestią jest dobrze skonstruować umowę, tak, żeby w razie jej złamania nie było wątpliwości co grozi temu, który ją złamał. Spotkałam się np. z takimi umowami, w których hodowca np. zastrzega, że pies nie jest do hodowli i w razie użycia go do tych celów właściciel płaci hodowcy sporą sumę pieniędzy (np.10000) i oddaje psa! To skutecznie zniechęca do łamania umowy.
Ja sama byłam w takiej sytuacji, że musiałam odebrać sukę nieuczciwej właścicielce, która nie wywiązała się z warunków umowy (była to umowa o sprzedaż ratalną). W naszej sytuacji mieliśmy kilka wyjść - zależnie od tego co chcieliśmy odzyskać - kasę czy szczeniaka. My chcieliśmy szczeniaka, bo mieliśmy podejrzenia, że kobieta chce założyć nielegalną "hodowlę". W tej sytuacji mieliśmy 2 wyjścia - albo złożenie doniesienia na policję itp. itd. i na pewno według prawa i według naszej umowy suka powinna do nas wrócić ale jakbyśmy zaczęli od tej strony to suka mogła gdzieś "zniknąć" "zdechnąć" "mógł ją ktoś ukraść" itd. Zaczęliśmy więc od drugiej strony czyli odebraliśmy sukę podstępem a potem na policję! Policjanci nie mieli wątpliwości po wysłuchaniu opowieści i przeczytaniu umowy, że wszystko jest zgodne z prawem i ta pani nie ma żadnych podstaw do wnoszenia jakichkolwiek spraw przeciwko. Tak na marginesie to przed całą akcją konsultowałam się z prawnikami i z policjantami (żeby wiedzieć jak to rozegrać) i tak po cichu ci znawcy naszego prawa i jego egzekwowania przyznawali mi, że mój plan jest na pewno skuteczniejszy i szybszy przede wszystkim.
Tak więc dobrze skonstruowana umowa + w razie konieczności jakiś dobry sposób na wyegzekwowanie ( a czasem na obejście prawa) daje pewność, że prawo jest po stronie uczciwych.
Poza tym ktoś, kto ma od razu na wejściu podejrzane plany wobec kupowanego szczeniaka po przeczytaniu takiej umowy w której hodowca zastrzega wiele rzeczy, zazwyczaj odstępuje od zakupu - i w ten sposób hodowca od razu ma wyeliminowanych "kombinatorów".

Dodam, że piszę z punktu widzenia hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Dziewczyny nie wiedziałam jak spisać umowę, czy może tak wyglądać??


[COLOR=black][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Arial]Miejscowość, dn. [/FONT][/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black] [/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial][/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[CENTER][CENTER][COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]RATALNA UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY PSA[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR][/CENTER][/CENTER]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Zawarta w dniu dzisiejszym pomiędzy panią……………………………………... ........................................................................... , legitymującym się dowodem osobistym numer ...........................................,PESEL……………………….. zamieszkałą……………………………………… .............................................................................................................................................. ............................................... zwanym dalej HODOWCĄ
a panem/panią........................................................................ legitymującym się dowodem osobistym numer............................, pesel……………………[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]zamieszkałym/łą......................................................................................... zwanym dalej — NABYWCĄ [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]została zawarta umowa następującej treści: [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Przedmiotem transakcji jest pies / suka * rasy Yorkshire terier[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] ur........................................ nr tatuażu............................... [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]o imieniu..............................................................[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]przydomku...................................................................... zwany w dalszej części umowy psem. [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]1.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Hodowca oświadcza, że będący przedmiotem niniejszej umowy pies jest po kontroli miotu (protokół do wglądu), odrobaczeniu i szczepieniach (w/g Książeczki Zdrowia Psa) wyposażony w metrykę i książeczkę zdrowia. Pies jest zdrowy, w dobrej kondycji, stanowi jego własność i pochodzi z jego hodowli o przydomku[/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] „Z Raju Lady” , jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten pies i że nie jest również przedmiotem zabezpieczenia. [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]2.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Strony ustaliły wartość psa na................... zł., słownie.............................................................................., płatne na raty (podać kiedy ew.raty).............................................................................................................................. [/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]3.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Hodowca, przenosi na rzecz Nabywcy własność psa określonego powyżej za kwotę określoną w punkcie 2 dopiero po zapłaceniu całej kwoty w terminie (wszystkich rat), do tego czasu pies/suka należy do hodowcy............................................................ [/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]4.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Hodowca wydaje zdrowego psa spełniającego warunki opisane w punkcie l i kwituje odbiór pierwszej raty jednocześnie informując, że wady w uzębieniu lub inne niewidoczne w momencie wydania psa, a także brak uzyskania oceny doskonałej na wystawie nie stanowią podstawy do zwrotu psa lub innych roszczeń z tego tytułu.[/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]5. Nabywca zobowiązuje się przez okres spłacania rat ,szczepić oraz w razie potrzeby zapewnić pomoc weterynaryjną psu/suce*[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]6. Nabywca przystaje na oświadczenie Hodowcy , że pies/suka* nie mogą być rozmnażane bez uzyskania tytułu hodowlanego oraz mogą kryć/być krytą* tylko przez psa/sukę* posiadającą wyżej wymieniony tytuł , a szczenięta z wyżej wymienionego psa/suki* muszą posiadać metryki[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman]7. Złamanie punktu nr.6. upoważnia hodowcę do odebrania psa przez hodowcę bez zwrotu kosztów za psa/sukę [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]8.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Nabywca oświadczenie Hodowcy przyjmuje i potwierdza, że psa odbiera w dobrym stanie zdrowia i kondycji ,zobowiązuje się do odpowiedniego żywienia psa, utrzymywania, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej w przyszłości, a także w przypadku chęci zbycia lub oddania psa do poinformowania o tym Hodowcy, który ma prawo pierwokupu po cenie nie wyższej niż cena zakupu. [/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]9.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Strony ustaliły, że wszelkie koszty transakcji, wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy ponosi Nabywca. [/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] 10. Gwarancja Hodowcy[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] * W przypadku złamania ,któregokolwiek zapisu przedmiotowej umowy nabywca zobowiązuje się do zapłaceniana rzecz Hodowcy kary umownej w wysokości 10000zł i zwróceniu psa/suki* hodowcy.[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] * Karę umowną zapłaci niezwłocznie po otrzymaniu pisma wzywającego do zapłaty [/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]11.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego i Regulaminy Związku Kynologicznego w Polsce. [/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]12.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Ustalenia dodatkowe[/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] ……………………………………………………………………………………………..[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black][FONT=Verdana]13.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]Niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.[/FONT][/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black] [/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial][/FONT][/COLOR][/FONT][/SIZE]
[COLOR=black][FONT=Arial][SIZE=3][FONT=Times New Roman] Podpis Hodowcy Podpis Nabywcy[/FONT][/SIZE][/FONT][/COLOR]



Chyba się zniekształciła troszke:angryy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

[quote name='morgan77']Ja myślę, że hodowca ma szanse wyciągnąć konsekwencje wobec właściciela psa, który złamał zawartą umowę. Najważniejszą kwestią jest dobrze skonstruować umowę, tak, żeby w razie jej złamania nie było wątpliwości co grozi temu, który ją złamał. Spotkałam się np. z takimi umowami, w których hodowca np. zastrzega, że pies nie jest do hodowli i w razie użycia go do tych celów właściciel płaci hodowcy sporą sumę pieniędzy (np.10000) i oddaje psa! To skutecznie zniechęca do łamania umowy.
Ja sama byłam w takiej sytuacji, że musiałam odebrać sukę nieuczciwej właścicielce, która nie wywiązała się z warunków umowy (była to umowa o sprzedaż ratalną). W naszej sytuacji mieliśmy kilka wyjść - zależnie od tego co chcieliśmy odzyskać - kasę czy szczeniaka. My chcieliśmy szczeniaka, bo mieliśmy podejrzenia, że kobieta chce założyć nielegalną "hodowlę". W tej sytuacji mieliśmy 2 wyjścia - albo złożenie doniesienia na policję itp. itd. i na pewno według prawa i według naszej umowy suka powinna do nas wrócić ale jakbyśmy zaczęli od tej strony to suka mogła gdzieś "zniknąć" "zdechnąć" "mógł ją ktoś ukraść" itd. Zaczęliśmy więc od drugiej strony czyli odebraliśmy sukę podstępem a potem na policję! Policjanci nie mieli wątpliwości po wysłuchaniu opowieści i przeczytaniu umowy, że wszystko jest zgodne z prawem i ta pani nie ma żadnych podstaw do wnoszenia jakichkolwiek spraw przeciwko. Tak na marginesie to przed całą akcją konsultowałam się z prawnikami i z policjantami (żeby wiedzieć jak to rozegrać) i tak po cichu ci znawcy naszego prawa i jego egzekwowania przyznawali mi, że mój plan jest na pewno skuteczniejszy i szybszy przede wszystkim.
Tak więc dobrze skonstruowana umowa + w razie konieczności jakiś dobry sposób na wyegzekwowanie ( a czasem na obejście prawa) daje pewność, że prawo jest po stronie uczciwych.
Poza tym ktoś, kto ma od razu na wejściu podejrzane plany wobec kupowanego szczeniaka po przeczytaniu takiej umowy w której hodowca zastrzega wiele rzeczy, zazwyczaj odstępuje od zakupu - i w ten sposób hodowca od razu ma wyeliminowanych "kombinatorów".

Dodam, że piszę z punktu widzenia hodowcy.[/QUOTE]
morgan,
czy mogę Cię prosić o kontakt mailowy na [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]?
Bardzo przydałoby mi się Twoje doświadczenie.
pozdr,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Proszę o pomoc!!!
Jestem hodowcą ZKwP, sprzedalam sukę do "kochania", okazało się jednak, że sunia zamiast do kochania została zakupiona w celu rozmnażania i zarabiania na wódkę.
Sunia ma 8 miesięcy i już ma szczenięta!

Chcę odebrać sunię od właścicieli ponieważ złamali bardzo wiele warunków umowy i teoretycznie powinnam pojechać tam i zabrać sunię, jednak wiadomo iż w momencie kiedy ją zabiorę będzie to uznane za kradzież.
Chcę sprawę oddać do sądu, jednak boję się, że sunia wtedy "ucieknie", "zostanie skradziona" lub cokolwiek co wymyślą właściciele i nie będę miała możliwości jej odebrania.
Czy ktoś się orientuję czy można sunię zabrać w jakiś sposób tak aby nie złamać prawa??

Myślałam, żeby zabrać ją do siebie na czas trwania sprawy, żeby przypadkiem nie zniknęła.
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Do umowy pisemnej nie potrzeba żadnych świadków. Świadkowie mogą być potrzebni jedynie w przypadku wątpliwości co do treści umowy zawartej w formie ustnej."

 

 

Beata, a jak rzecz się ma w samym sformułowaniu umowy - tj. chodzi mi o to, czy te rzeczy nie są jakoś tam sprzeczne: sprzedaje się zwierzę (w prawie - przedmiot, o ile się orientuję) więc zbywa się prawa do niego - to jak wobec tego ma się to do rozporządzania potem tym przedmiotem?

 

Te warunki (a, umówmy się, możemy sobie wpisać w umowie dowolne, nawet najbardziej absurdalne wymagania typu "chcę żeby kupiony ode mnie pudel był co roku farbowany na niebiesko" i tak dalej) są nadrzędne wobec tej zasady że sprzedaż oznacza (przynajmniej ja, laik, tak rozumiem) pozbycie się praw do przedmiotu, a więc i możliwości decydowania o jego dalszych losach?

Link to comment
Share on other sites

Beata, a jak rzecz się ma w samym sformułowaniu umowy - tj. chodzi mi o to, czy te rzeczy nie są jakoś tam sprzeczne: sprzedaje się zwierzę (w prawie - przedmiot, o ile się orientuję) więc zbywa się prawa do niego - to jak wobec tego ma się to do rozporządzania potem tym przedmiotem?

 

Te warunki (a, umówmy się, możemy sobie wpisać w umowie dowolne, nawet najbardziej absurdalne wymagania typu "chcę żeby kupiony ode mnie pudel był co roku farbowany na niebiesko" i tak dalej) są nadrzędne wobec tej zasady że sprzedaż oznacza (przynajmniej ja, laik, tak rozumiem) pozbycie się praw do przedmiotu, a więc i możliwości decydowania o jego dalszych losach?

też mnie bardzo interesuje odpowiedź na zadane przez Berek pytanie

Link to comment
Share on other sites

też mnie bardzo interesuje odpowiedź na zadane przez Berek pytanie

 Reguluje to art. 353 z 1 u góry kodeksu cywilnego - czyli zasada swobody umów -  Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego".

 

Zgodnie z ww. art. zasada swobody umów wiąże się z czterema cechami:
- swobodą decydowania o zawarciu lub niezawarciu kontraktu,
- dowolnością w wyborze kontrahenta,
- treścią umowy dowolnie formułowaną przez strony
- swobodą wyboru formy umowy.

W ramach swobody umów strony mogą:
- zawrzeć umowę na zasadach określonych w kodeksie;
- zawrzeć umowę wprowadzając do niej pewne zmiany Zgodnie z art. 353 [1] KC zasada swobody umów wiąże się z czterema cechami:
- swoboda decydowania o zawarciu lub niezawarciu kontraktu,
- dowolność w wyborze kontrahenta,
- treść umowy może być formułowana dowolnie przez strony
- swobodnego wyboru formy umowy.

W ramach swobody umów strony mogą:
- zawrzeć umowę na zasadach określonych w kodeksie;
- zawrzeć umowę wprowadzając do niej pewne zmiany (np. klauzule, dodatkowe zastrzeżenia umowne itp.)
- zawrzeć umowę modyfikując jej treść z zachowaniem ograniczeń wynikających z ww. art.
(np. klauzule, dodatkowe zastrzeżenia umowne itp.)
- zawrzeć umowę modyfikując jej treść z zachowaniem ograniczeń wynikających z ww. art.
               

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...