Jump to content
Dogomania

yasmeen

Recommended Posts

Witajcie,

do badań zachowań psów do felietonu dla Dog Blog, na psią łapę, potrzebuję przeprowadzić ankietę.

Mianowicie: potrzebuję pomocy właścicieli psów które nauczone zostały podawania i manipulowania przednimi łapami, i takich, które nigdy nie były uczone sztuczek z wykorzystywaniem łap.

Interesuje mnie sposób "zaczepiania" właścicieli w celu wyproszenia uwagi czy pieszczot.

Czy Wasze czworonogi częściej zaczepiają Was łapą, kładąc ją np. na Waszym kolanie, bądź trącając w nogę,

czy też używają do tego celu nosa i kufy.

 

Potrzebuję informacji czy użycie łap w celu zwrócenia na siebie uwagi idzie w parze z wyuczoną komendą: czy psy nauczone manipulacji łapą wykorzystują je częściej niż psy nie nauczone tej sztuczki.

 

Piszcie odpowiedzi w komentarzach: np. pies nauczony podawania łapy, częściej używa jej do zwrócenia mojej uwagi, bądź odwrotnie.

 

Za Waszą pomoc będę bardzo wdzięczna; im więcej opiszecie Wasze psy, tym lepiej.

Z góry dziękuję i zapraszm na stronę Dog Blog http://yasmeenphulpoto.blogspot.com

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mój pies jest nauczony podawania łapy i bardzo lubi to robić... ale o uwagę prosi wzrokiem ewentualnie nosem. Jako szczeniak zanim nauczyłam ją podawania łapy próbowała skakać i zaczepiać łapami ale zostało to przeze mnie ukrócone:) Innych ludzi również łapami nie zaczepia - raczej nosem lub odrazu obraca się tyłem żeby ktoś ją głaskał ^^

Podawanie łapy również przydaje się u weterynarza bo nawet wetowi chętnie tą łapę podaje i nie denerwuje ją jak się przy tej łapie manipuluje, pobiera krew itd.

Link to comment
Share on other sites

Lilo zaczepia podając łapę lub kładąc głowę na kolanach .. nic nie jest częste, nie często zaczepia.
Karolinka ( suczka dziadków, nigdy niczego nie uczona ) wciska się w człowieka bokiem, żeby wymusić głaskanie lub gapi się wymownie podczas jedzenia. Nie używa łap w ogóle.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies jest nauczony dawać łapę jednak nie zaczepia w ten sposób zawsze patrzy się i szczeka jeśli chce, żeby się nim zainteresować lub podchodzi i odwraca się tyłem do głaskania, natomiast pies mojej siostry był wzięty ze schroniska nie umiała dawać łapy i od początku zaczepia dając łapę.

Link to comment
Share on other sites

Szetlandka skrobie łapą w nogi jak chce żeby ją głaskać. Tak samo robi jej matka i rodzeństwo, czyli niesie się to genetycznie ;) Collie siada i leciutko trąca łapą, jak chce zwrócić na siebie uwagę, często też kładzie głowę na kolanach. W przypadku collie może to być wyuczone bo jednocześnie robi "siad". a to komenda, która zawsze była pierwsza a potem łapa i druga łapa. Jednak nie jestem przekonana, bo unoszenie łapy w siadzie i lekkie odwracanie głowy to naturalny sygnał psi - ja to nazywam łapą błagalną. Pozytywnie wzmocniony na zasadzie nagradzania może jednak zmienić swoje znaczenie tzn. w psim języku oznacza co innego, natomiast wzmocniony przez człowieka może być używany przez psa w innym kontekście, już nie na zasadzie "przepraszania" a proszenia :) coś na zasadzie uczenia psa "uśmiechu"
Trącanie nosem raczej nie ma związku z głaskaniem czy potrzebą uwagi. Psy zawsze to robią jak podchodzą do mnie - dają sygnał "jestem". To trącenie jest bardzo szybkie i jednorazowe. Czasem robią tak żebym zrobiła coś szybciej np. zeszła ze schodów...ale to możemieć związek z instynktem zaganiania u psów pasterskich.
 

Link to comment
Share on other sites

Moja zaczepia łapą, potrafi być z nią naprawdę nachalna, ładuje ją z impetem, potrafi przy tym podrapać, jak ktoś leży to potrafi wsadzić do oka, generalnie wali jak cepem i gdzie popadnie. Czy była uczona, nie wiem, bo ze schroniska. Wiem za to na pewno, że nie umiem jej tego oduczyć od trzech lat.

Link to comment
Share on other sites

Super, dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi. Fajnie że szczegółowo opisujecie swoich czworonożnych przyjaciół, bardzo się to przyda;)
Chciałabym zebrać opisy zachowań od co najmniej 100-120 psów, więc każdy Wasz wpis się przyda

Link to comment
Share on other sites

Moj nie wiem czy byl uczony podawac lape bo tez jest ze schroniska .Jest to smooth collie z domieszka ( najprawdopodobniej innego collie ,pochodzi ze Szkocji i podejrzewam ,ze mieszkal na farmie) . Siada i unosi lapke lub lekko mnie nia traca gdy chce na siebie zwrocic uwage ,domaga sie zabawy ,jedzenia lub gdy chce wyjsc .Robi to delikatnie. Pyszczkiem mnie traca lub wsuwa glowe pod reke gdy domaga sie glaskania .

Link to comment
Share on other sites

Akirka, a próbowałaś po prostu ignorować to zachowanie? I nagradzać ( swoją uwagą) tylko momenty w których spokojnie do Ciebie podchodzi?
Jeżeli chodzi jej o uwagę, to odwrócenie się tyłem, tak by uniknąć patrzenia bezpośrednio na psa i podrapań powinno w odczuciu psa być "karą", a Twoja uwaga za dobre zachowanie nagrodą.

Link to comment
Share on other sites

Najczesciej zaczepia nosem albo wpych lepek pod reke , lapke zdarza mu sie dawac czesciej gdy mam w rece smaka - prezentuje wyuczone zachowanie w nadzieji ze tego smaka dostanie . Zdarza sie ze tez daje lapke aby sie nim zainteresowac ale rzadziej niz w przypadku ze smakiem ;) A jest nauczony podawania obu lapek w zaleznosci od tego ktora reke wyciagne , wyciagam lewa to daje lewa łapke a jak prawą to podaje prawą lapke - tak byl uczony od poczatku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...