Jump to content
Dogomania

Niewydolność serca-dieta


Balbina.

Recommended Posts

Witam. Dzisiaj byłam z moim psiakiem(7 letni yorkopodobny stworek  ;) ) u weterynarza na kontrolnych badaniach, pies od 5 lat ma zdiagnozowaną wadę serca(kardiomiopatia przerostowa) i weterynarz zasugerował zmianę karmy na typową dla psiaków z takim schorzeniem. Przeglądałam karmy różnych firm- chyba najpopularniejsze to hill's i RC... Z tego co widzę takie karmy mają mało białka,a więcej tłuszczu- a mój psiak ma małą nadwagę, czy to nie zaszkodzi? Dodam,że pies ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, każda zmiana w żywieniu powoduje w najlepszym wypadku luźną kupę, a często po prostu wymioty. Planowałam "przerzucić" go na jakąś zdrowszą karmę typu acana, niestety- po małej paczuszce pies załatwia się 4 razy dziennie, a dzisiaj zwymiotował całą poranną porcje. Bardzo więc proszę o pomoc, już nie wiem co wybrać, w tej chwili kończy worek hillsa adult mini- wszystko jest na nim ok, no poza składem.. Dla ułatwienia wkleję składy RC i hillsa dla "sercowców"

 

RC CARDIAC

 

SKŁAD: ryż, suszone mięso drobiowe, mąka kukurydziana, tłuszcze zwierzęce, gluten kukurydziany, proszek jajeczny, hydrolizat białka zwierzęcego, pulpa buraczana, olej rybny, włókno roślinne, sole mineralne, olej sojowy, drożdże, fruktooligosacharydy, wyciąg z zielonej herbaty (źródło polifenoli), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny).

SKŁADNIKI ANALITYCZNE: Białko surowe: 26% - Oleje i tłuszcze surowe: 20%

 

HILLS H/D

 

SKŁAD:Śruta kukurydziana, śruta z pszenicy, mączka z kurczaka i indyka, tłuszcz zwierzęcy, olej roślinny,podroby, suszone jaja, celuloza, cytrynian potasu, fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, suplement L-karnityny, chlorek potasu, tauryna, DL-metionina, tlenek magnezu, L-tryptofan, witaminy i pierwiastki śladowe. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony do stosowania na terenie UE.

SKŁADNIKI ANALITYCZNE: białko-16,2%, tłuszcz 18,2%

 

 

Przeglądając karmy hillsa znalazłam jeszcze wersję d/d, skład wydaje mi się trochę lepszy, też niewiele białka,ale mniej tłuszczu niż w powyższych. 

HILLS D/D

 

SKŁAD:Śruta ryżowa, mączka z kaczki, tłuszcz zwierzęcy, kurczak hydrolizowany (niska masa cząsteczkowa), olej roślinny, celuloza olej rybi, chlorek potasu, sól, cytrynian potasu, DL-metionina, tauryna, węglan wapnia, witaminy i pierwiastki śladowe. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony dostosowania na terenie UE.

SKŁADNIKI ANALITYCZNE: białko:17%, tłuszcz:14,3%

 

Z góry baaardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, są dla mnie na wagę złota, ponieważ sama siedzę już którąś godzinę przeglądając psie karmy i wciąż stoję w punkcie wyjścia ;)

Link to comment
Share on other sites

Witaj ,a moze domowe gotowane jedzenie? Nasz sunia jest tez sercowa i dostaje gotowane ,troche to uciazliwe na poczatku bo trzeba odpowiednio proporcje dobrac .Wiadomo gotowe jedzenie jest wygodniejsze ale ja i tak gotuje to nie ma problemu. Gotuje im ( drugi pies tez to dostaje) piersi kurczaka lub rybe plus brazowy ryz i warzywa .Sunia zalatwia sie 2 razy dziennie twarda kupa :P tez ma wrazliwy zoladek .Badania u veta ma regularnie i wszystko jest w porzadku ,wczesniej miala wode w plucach .Na ogol gotuje na dwa dni ale czasem wiecej i zamrazam porcje .

Link to comment
Share on other sites

nie wiem co na to twój wet,ale pies z chorym krązeniem nie musi byc jakoś specjalnie żywiony.ważne sa leki które dostaje.jeśli masz sprawdzony jakiś tam rodzaj karmy a psa wrazliwego na zmiany to się mozesz tego trzymać.oczywiście każda z karm suchych ktore wymieniłas sa tragiczne(choć osobiście uważam że karmienie głównie ryżem czy innym zródłem węglowodanów -jak pisze w składzie tych karm,jest trochę niewłaściwe)

Link to comment
Share on other sites

Jesli ma delikatny przewod pokarmowy,to nic nie zmieniaj.W kardiomiopatii trzeba ograniczyć sól,a karmy wet.jej nie zawierają.Nie ma jakiejs specjalnej diety dot.tego schorzenia.PRZEDE WSZYSTKIM unormuj wage psa,nadwaga przy tym schorzeniu jest niebezpieczna.Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Margo chyba tak właśnie zrobię. .W jakich proporcjach mniej więcej gotujesz swojej psinie? Ja musiałabym gotować maksymalnie raz na dwa dni,ale w sumie sobie też gotuje codziennie wiec to nie byłoby problemu żeby odkroic kawałek mięsa czy ryby tym bardziej ze pies mały ;) Co o tym myślicie? Czy potrzebna są jakieś dodatkowe witaminy do takiego jedzenia?

Link to comment
Share on other sites

Gotuje 1/3 miesa 1/3 ryzu 1/3 warzyw .Musisz wyczuc co twoj piesek lubi najbardziej i obserwowac kupy. Dodaje w zasadzie wszystkie warzywa ,ktrore mozna psom podawac, czasem dodaje kalafiora i brokuly ale nie za duzo ,zawsze marchewke ,jednego ziemniaka ,buraki ,posypuje posiekana pietruszka (po ugotowaniu , bardzo lubia) Sa rozne sposoby gotowania ja gotuje wszystko razem warzywa pokrojone ,jezeli ryba to wrzucam na koniec gotowania .Gdy wszystko jest ugotowane wyjmuje mieso,reszte miksuje ,mieso kroje na kawalki i mieszam .Moje tak lubia :) Jedza rowniez owoce ,teraz zajadaja sie jagodami ,ale z umiarem i nie mieszam z glownymi posilkami zeby rewolucji nie bylo .Owoce podaje czesto z jogurtem lub troche twarozku .Probowalam dodac zoltko ale kupy brzydkie byly .Dostaja glowne posilki dwa razy dziennie ,trudno mi powiedziec jak to wagowo wyglada ,zalezy od wieku ,wagi psa i od tego ile ma ruchu .Sunia ostatnio przytula 2 kg a to dlatego ,ze wczesniej byla maniaczka aportu i niestety w zwiazku z choroba musielismy jej troche ruch ograniczyc ,Dostaje troche mniej do michy i waga sie trzyma ,wczesniej byla za szczupla .Nie daje zadnych dodatkowych witamin staram sie dostarczyc im wszystko w jedzeniu .Psu podaje kelp i mam zamiar zapytac veta czy suni rowniez mozna podac . ZERO SOLI 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam baardzo za odpowiedzi :)

Dzisiaj ugotowałam mu mięso z golonki z indyka z płatkami owsianymi i marchwią, mięsa daję ok. 60%, warzyw 20% i wypełniacza też 20%. Wszystko robię "na świeżo" i na razie nie ma żadnych rewolucji żołądkowych :) Pies  bardzo lubi jogurty naturalne, twarogi- wszystko zjada. Ile razy w tygodniu dać mu taki nabiał? Może jeszcze jakieś żółtko jajka by się przydało? Zamówię mu do tego ten suplement na serce, i myślałam o jakimś oleju, może z łososia? 

Link to comment
Share on other sites

Mój pies całkiem bojkotuje nabiał, więc nigdy nie liczyłam tego nawet pi razy oko - po prostu suplementuję wapń. Trzeba by przysiąść z kalkulatorem i mniej więcej policzyć, ile mu tego wapnia trzeba i posprawdzać zawartość w używanych produktach. Twaróg niestety nie zawiera zbyt wiele wapnia, bardzo mało w porównaniu z żółtym serem, ale tego ostatniego Twój pies nie może ze względu na sól.

Żółtko, jeśli dobrze trawi, jak najbardziej - to komplet witamin. Płatków owsianych lepiej nie stosować na okrągło do każdego posiłku, bo ograniczają wchłanianie wapnia - a przynajmniej nie podawać ich razem ze źródłami wapnia. Częściowo można z płatków wypłukać fityniany (odpowiedzialne za gorsze wchłanianie wapnia) namaczając płatki na kilka godzin przed użyciem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...