Jump to content
Dogomania

Co poczuje drugi pies?


Akirka86

Recommended Posts

Problem nie mój, ale poproszono mnie o radę, a ja kompletnie nie wiem co odpowiedzieć. Koleżanka ma dwa psy, starszy - 15 letni ze względu na chorobę nowotworową będzie musiał być za jakiś czas uśpiony (póki co nie czuje się jeszcze najgorzej, ale niestety to kwestia czasu). Koleżanka umówiła się z wetem, że to on przyjedzie do niej. Pytanie dotyczy jednak młodszego 10-letniego psa, który od szczeniaka był z tym starszym. Jest bardzo przywiązany do starszego, gdy tamten był w klinice, młodszy nie jadł, na spacerach cały czas go szukał itd. Weterynarz doradził, żeby na czas upienia młodszego zabrać na spacer, ale po wszystkim pozwolić mu zobaczyć zwłoki. Twierdzi, że zapobiegnie to poszukiwaniom i czekaniu na powrót starszego, że psu łatwiej pogodzić się ze śmiercią towarzysza niż z jego "zaginięciem". Kompletnie nie wiem, co o tym myśleć, bo z jednej strony wydaje się to mieć sens, z drugiej strony mam w głowie widok przerażonego psa.
Co sądzicie na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Vet ma rację, należy pozwolić pożegnać się młodszemu psu i po uśpieniu starszego pieska dać mu szansę na powąchanie go, on wyczuje, że jest jakaś zmiana i być może będzie mniej to na swój sposób psi przeżywał. Gorzej będzie jak młody pozostanie nagle sam , a drugi zniknie.

Ciężka sytuacja, dla właścicieli :( współczuję, jednak uśpienie okazuje się czasem aktem łaski dla cierpiącego stworzenia.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jeśli jest jeszcze czas, może można wziąć 3 psiaka? Niezależnie od wszystkiego psy "czują" takie sprawy. U mnie suczka ( wtedy 5 letnia) była przy odchodzeniu starszego psa (różnica 10 lat), a mimo wszystko było to dla niej straszną traumą, tak się nakręcała, że dostała wylewu, nie chciała sama zostawać. Nie zdecydowałam się na drugiego psa, ale z perspektywy czasu to byłoby dużo lepsze rozwiązanie. Minęło 5 lat.

Link to comment
Share on other sites

Miałam podobną sytuacje, moja suczka odeszła w Styczniu tego roku. Druga suczka widziała jej zwłoki z dnia na dzień przestała być tym samym pełnym energii psem, na spacerze wywąchała obroże drugiej suczki(zgubioną kilka tygodni wcześniej) ciągała nas też w stronę miejsca pochówku. Przeszło jej samej po jakimś czasie. Teraz na nowo zaczyna być pewna siebie, wzieliśmy drugiego psa i jest chyba zadowolona.

Link to comment
Share on other sites

też uważam że drugi pies powinien uczestniczyć w odejścu tego starszego, lepiej będzie mu sobie to w głowie poukładać, pozwolić psu podejść powąchać, pobyć kilka chwil z uśpionym czworonogiem... pewnie i tak nie uniknie sie otępienia i apatyczności, ale będzie to zrozumiały proces. jeśli jesliwośc to ja bym psy zaczeła od siebie izolowac.. żeby ten który zostaje wiedział co ze sobą zrobic jak ten drugi jest np na spacerze albo w innym pokoju za za zamkniętymi drzwiami.

Ja mam teraz tez jednego psa w wieku 9 lat (malamut) i 7m-cy rottweilera. i też rottek bardzo się maszy pilnował, wszystko robił z jej asystą itp.. ale też właśnie zauważyliśmy, że jest apatyczny jak jej nie ma... i zaczełam osobno wychodzic z nimi na spacery, osobno sie bawić i zamykać w oddzielnyj pokojach na jakiś czas... wszystko to wplecione w życie jak najbardziej naturalnie. I teraz Rottek nie ma problemu, wychodzi na spacery chętnie, ma dobry humor i grzecznie zostaje w domu jak idę tylko z malamutką... myslę, że w przyszłości to zaprocentuje mniejszą traumą rottka.

Link to comment
Share on other sites

One już osobno wychodzą z tego co wiem, bo chory nie ma siły na takie spacery jak młody. Mi też się właśnie wydaje, że pies powinien przekonać się, że starszy po prostu już nie żyje, bo dzięki temu właśnie uniknie się takiego szukania. Z tym panikowaniem na widok zwłok, to chyba mój odruch uczłowieczania psa. Wydaje mi się, że pies tak jak my ma prawo do żałoby po drugim psie, też na pewno będzie posmutniały i bez energii, ale to chyba lepsze niż żeby nie wiedział co się stało i czekał na powrót. Naczytałam się tych artykułów o psach nie odchodzących od grobu opiekuna i zaczęłam się zastanawiać jak psy radzą sobie ze śmiercią towarzysza.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

, to chyba mój odruch uczłowieczania psa.

A człowiek nie wolałby wiedzieć że ktoś nie żyje ? Mi się wydaje, że dla mnie łatwiej byłoby znieść wiadomość o śmierci bliskiej mi osoby, niż o zaginięciu .. poszukiwania, domysły etc, dla nas też są ciężkie ;) 

Psy rozumieją śmierć, więc na pewno łatwiej mu się będzie oswoić z wiadomością o śmierci, niż z niewiedzą. 

Link to comment
Share on other sites

nie uczłowieczałabym tak bardzo.. pies nie ma aż tak złożonych procesów myślowych... że cosby wolał.... on po prostu przeżywa tu i teraz.  do nas należy przeprowadzenie go przez to jak najdelikatniej. czyli tak jak pisałam wcześniej... przyzwyczajać go do braku, do nieobecności. zapach i tak będzie w mieszkaniu jeszcze długo po odejściu staruszka więc tu nie ma się nad czym zastanawiać. też bym rozważała możliwość wzięcia trzeciego psa na te kilka ostatnich miesięcy czy tygodni jeśli w grę wchodzi w ogóle taka możliwość. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja bym 3go psa nie wziela , dla seniora to zawsze będzie stres (bo nowy w domu) a jak to bedzie szczeniak to bedzie zaczepial staruszka do zabawy . Szczeniaki sa czesto upierdliwe dla doroslego psa a co dopiero dla chorego . Nalezy mu sie w spokoju odejsc . Ja tez bym sie starala by psy delikatnie od siebie separowac , spedzac czas z kazdym osobno tak by ten mlodszy przyjal fakt bycia samemu z panstwem za oczywisty i naturalny . Mlodszy i tak przezyje odejscie starszego ale z czasem to minie .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...