Jump to content
Dogomania

Pomocy! Kleszcz


Marlin

Recommended Posts

Pomocy ! Znalazłam kleszcza na skórze mojego psa! Pierwszy raz mam z tym do czynienia i nie za bardzo wiem jak go usunąć . Moglibyście coś poradzić? Wolę sama niż płacić za weterynarza. Jak to zrobić?

Link to comment
Share on other sites

pęseta, złapać jak najbliżej skóry psa (tak jakbyś chciała kleszcza za główkę złapać, broń boże nie łap za sam odwłok) i stanowczym mocnym ruchem go wyciągnąć. Ja zawsze robię tak, że lekko przekręcam pęsetę, wykonuję taki obrót o 180 stopni równocześnie ciągnąc kleszcza do góry stanowczym ruchem. Od dobrych 20 lat nie zdążyło mi się, żeby została główka ;)

 

w zoologicznych możesz kupić specjalne łapki do wyciągania kleszczy, które podobno sporo ułatwiają

Link to comment
Share on other sites

co ważne nie stosuj żadnych środków chemicznych, nie smaruj kleszcza masłem jak to się czasem radzi, alkoholem ani innymi substancjami bo zwiększają one ryzyko wydalenia patogenów. Kleszcza takiego który rozpoczął dopiero wkręcanie w skórę albo juz nabrzmiał chwyć pensetą lub palcami  i delikatnie wykręć. Ważne aby wygrzebać go w całośći. Miejsce po kleszczu można zdezynfekować. obserwuj psa przez najbliższe dni. Jezeli do tej pory nie stosowałas to zabezpiecz psa srodkami p/kleszczowymi.

Link to comment
Share on other sites

Ceny są różne , zależy od preparatu. Z reguły obroże są nieco droższe ale starczają na dłużęj. Krople odwrotnie - tańsze ale trzeba stosować co 4 tygodnie. Ja osobiście uzywam Prac-tica - od momentu stosowania kleszcza nie znalazłam.

Link to comment
Share on other sites

Jak maly kleszcz to biorę pensetę, jak większy to radzę sobie palcami. Wolę palcami wyciągać (nie ciągnę kleszcza, obracam delikatnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wychodzi praktycznie bez użycia siły). Potem dezynfekuję miejscepo kleszczu a samego "robala" spuszczam w kibelku.

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam ciasteczko firmy Bravecto. Starcza na 3msc. Kleszcze nie wbijają się.

Przy Bravecto kleszcze wpinjają się jak najbardziej, wpinają i zaczynają żerować, jest to jednak krótki okres ponieważ działający preparat od razu zabija kleszcza. To nie jest odstraszający preparat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...