Jump to content
Dogomania

Quincy, Hiro i Masza - Norweska przygoda


jolkablaszczyk

Recommended Posts

Dla szczeniaka polecam Taste of the Wilkd, Royala odstaw bo to najgorsza karma choć przereklamowana.

Ja osobiscie jestem zwolenniczką karmienia naturalnego czyli mięsem z dodatkami, tak wykarmiłam parę swoich miotów i tak karmię swoje psy ale jeśli już karma to wszystko tylko nie Royal.

Rozumiem twoje dylematy z Maszą, nie raz takie przeżywałam ale jakoś łatwiej było mi podejmować decyzję kiedy wiedziałam, ze pies coraz bardziej cierpi. Ja teraz mam gorzej bo moja rottka w zasadzie nie cierpi ale coraz częściej mi się potyka, przewraca, Lapiny już ją coraz gorzej noszą i mnie przeraża myśl, że będę zmuszona ja uśpić jak mi przestasnie calkiem chodzić bo rottki na ręce nie wezmę -ona jest duża choć waży coraz mniej a ja mam jedną rękę niesprawną. I modlę się, żeby sama usnęła zanim przestanie chodzić.

Link to comment
Share on other sites

Też tak myślę, że TOTW będzie ok, co do Barfa to nie chcę szczenięcia karmić czymś co będzie na bank źle zbilansowane, rozregulować tak młody organizm w fazie rozwoju i wzrostu to nie sztuka. Jak dorośnie to mogę się bawić w surowe ale teraz bym się w to nie pchała. 

Pytałam wczoraj hodowczynię dlaczego zdecydowała się na Royala to mi odpisała, że składy karm się zmieniają więc ona zmienia karmy. Pierwszy miot odchowała na Royalu i było ok, potem miała Farmine, Gosby i coś tam jeszcze... czytała opinię o tym starterze i że jest dobry dlatego sie na niego zdecydowała. Że akurat starter Royala jest ok bo hodowcy go używają i chwalą. No więc nie pozostaje mi nic innego jak zaufać :) Ja Młodą od pierwszego dnia chcę zacząć stopniowo przestawiać na TOTW więc myślę, że w ciągu tygodnia przejdziemy na TOTW już zupełnie. 

Co do Maszki to póki co na lipiec jest na liście pasażerów na promie z Norwegii do Danii :) i w rezerwacji na drogę powrotną w ostatni dzień lipca także :) 

Tak sobie myślę, że to przychodzą takie momenty, etapy... kiedy następuje spadek formy, widzę to i mnie to frustruje i przytłacza.... po tygodniu przyzwyczajam się do tego spadku i już pies wydaje się stabilniejszy. No Maszka bije rekordy w przesypianiu doby... ost ją obserwowaliśmy to przesypia średnio 22 godziny na dobę... śpi... po prostu śpi mocnym, twardym snem... biega i warczy przez sen, a jak się jej położy coś pachnącego przed nosem to czasem  dopiero za kilka minut się ocknie.... jak przychodzę do nich na przerwach to totalnie nic nie słyszy.. trzeba podejść i ją szturchnąć, żeby się obudziła. No i fizjologia potwornie jej zwolniła.. W ostatnich miesiącach sikała, 5, 6 razy na dobę... teraz się muszę cieszyć jak raz się wysika.... dużo śpi, mało pije... kiedyś wodę do miski wlewałam dwa, trzy razy dziennie... teraz do co trzy, cztery dni.... co do zachowania to najbardziej mnie stresują spadki apetytu, ona raczej całe życia lubiła jeść, kradła żarcie, dobierała się czasem do karmy itp.... a teraz... jak odmawia mi posiłku to zaraz mi się stres włącza... albo jak ma biegunkę...  ale w ostatnim czasie jest w miarę stabilna więc cieszę się każdym dniem. I tyle mogę. 

Link to comment
Share on other sites

A jakimi karmami karmisz swoje psy obecnie? BARF dla szczeniaka da się zbilansować, poza tym nie ma co wariować aż z tym bilansowaniem, ważne aby wszystko, co było potrzebne, pojawiło się w ciągu tygodnia-dwóch. Jednak rozumiem, zapewne sama nie podjęłabym się barfowania szczeniaka. Royalem karm na początku, aby nie było sensacji, potem powoli przechodź na inną karmę. Ja tam karmiłabym dobrą karmą, taką jak karmisz swoje obecnie. 

Po co Ci maty węchowe dla papsa? I to aż dwie? Będziecie mieć tyle do przepracowania, że chyba nie będzie mat w użyciu za bardzo :)

Masza i tak nieźle się trzyma, a starość rządzi się swoimi prawami. Ważne, że nie cierpi. Ona Ci powie, kiedy będzie jej czas. Na zdjęciach wygląda na szczęśliwą:).

Link to comment
Share on other sites

To będą 3 psy, z czego dwa dorosłe więc na pewno mata się przyda, np Hiro. Jak będę chciała z Młodą tylko czas spędzić na szkoleniu czy budowaniu więzi to Hirek w tym czasie może się zająć matą, Maszka to samo. Także maty myślę, że nie będą leżały niewykorzystane :) może po prostu za późno się na nie zdecydowałam :) Zawsze mogę używać tylko jednej a druga będzie zapasowa. 

Karmię psy TOTW tyle, że dla dorosłych (opcja rybna), więc zamówię opcję dla szczeniąt. Na szczęście mamy norweski odpowiednik zooplusa więc nie jest źle :) Ja nigdy tak w stu procentach barfa nie stosowałam, jestem totalnym laikiem więc wole na Młodej się barfa na początku nie uczyć. Mogę jej jako przekąski dawać surowe czy jako gryzaki tchawice czy inne śmierdziele lub gnaty cielęce jak uda mi się dostać. W Polsce mamy lepszy dostęp do różnorodnych mięs i podrobów, w Norwegii jest z tym straszna lipa więc nie uda mi się tak komponować posiłków by wszystko w nich było. Tu oni jako "barf" stosują tylko batony z mięsem mielonym typu kaczka, krowa czy świnia ale nie mają nic innego..  podrobów tu nie mają wcale... tylko u tzw "turka" można np czasem dostać mrożone serca drobiowe, ale to wszystko. Oni nawet tu nie mają typowo mięsnych sklepów... tylko to co w supermarketach na tackach... także barf w Norwegii odpada z braku dostępu do mięsa. 

 

Link to comment
Share on other sites

Aaaa chyba że tak :) Nie no, maty fajna rzecz, byleby nie zastępowały innych rzeczy:).

TOTW to w porządku karma, myślę że to dobra decyzja, bo myślę, że nawet jak psiaki będa podjadać to nic się nie stanie. Pewnie nie możesz się doczekać na szczeniaka, co? :D

Link to comment
Share on other sites

No pewnie! Kilka razy dziennie wchodzę na stronę hodowli i sprawdzam dział "Nowinki" ale nadal wisi post, że "Tydzień do rozwiązania" a to już 9 dni minęło od publikacji tego posta! Przedwczoraj pytałam hodowczynię na FB czy coś się dzieje to odpisała, że jeszcze temperatura stabilna, więc ja pędem w googlach obczaiłam "pierwsze objawy porodu".. i wychodzi ze temperatura powinna zacząć spadać od 4 do 7 dni przed porodem... więc nie wiem czy do końca weekendu się coś wydarzy. Z jednej strony lepiej dla mnie bo piesek zawsze o ten każdy jeden dzień młodszy i co za tym idzie krócej w hodowli bo ja daty 2 lipca nie przeskoczę, a pieski skończą 8 tygodni w czerwcu więc i tak te minimum 3 tygodnie będzie w hodowli dłużej niż inne, które będą zarezerwowane. Także ten czas z jednej strony działa na moją korzyść. A wiadomo jest ta druga strona, którą jest zniecierpliwienie, i niedoczekanie. Ale jako iż nie mam 10 lat i emocjonalnie jestem stabilna :D to tragedii nie ma :) 

Link to comment
Share on other sites

Matka miotu, na który czekam ma siostrę, Akelę i ta siostra wiadomo(cieczka w tym samym czasie)  była kryta w tym samym czasie co "moja" Aqua i obie były kryte tym samym psem(!!) mimo iż Akela jest w innej hodowli (Of Stargazer), nie w Czarnych Wilkach. I wczoraj ta miotowa siostra Aquy się już oszczeniła! Ma 4 piękne szczeniaczki, dwie suczki i dwoje chłopaków po dwa z każdego kolorku :D dwa czarne i dwa wilczaste. Jako iż miot niezbyt liczny to pędraki są całkiem spore :) rozbieżność w kryciu obu suk wynosiła pewnie kilka dni tzn Aqua była kryta później więc muszę się uzbroić w jeszcze trochę cierpliwości. Ale mogę sie chociaż w tym czasie pozachwycać dzieciaczkami Akeli skoro Aqua ma jeszcze trochę czasu :)

szczeniaki i Akela

 

 

30264591_2063268273931773_3954273303433336426_n.png

30412694_2063268257265108_132883577250642359_n.png

Link to comment
Share on other sites

Hodowczyni prosiła mnie jeszcze o dwa dni poufności, ale już COŚ wiem :) we wtorek po pracy będę mogła napisać COŚ więcej :) 

Mogę tylko napisać, że poród nastąpił dziś w godzinach porannych czyli dobę po siostrze  :)

Aaaa pojęcia nie macie jak się cieszę! 

Link to comment
Share on other sites

Ja swoje szczeniaki karmiłam mięsem już od 3-go tygodnia życia, oczywiście odrobinę, powoli zwiększałam ilość mięsa ale dostawaly mleko, ser, jajka, warzywa i wyrastały na duże, zdrowe psy, wiele z nich kończyło championaty i wchodziło do hodowli. Więc te obawy o zbilansowanie to wg mnie przesada, samemu tez można doskonale bilansowac jedzenie drapieżnika czyli mięsożercy.

Ale TOTW jest niezłą karmą więc jak się boisz karmić psa mięsem to moze być. Choć uważam, że właśnie rosnący, rozwijający się szczeniak bardziej potrzebuje mięsa niż dorosły, dojrzały.

Link to comment
Share on other sites

znam hodowlę Norweską, która ma naprawdę potężne rotty i karmią suchą plus surowym mięsem.. i to i to w jednej misce... w sumie w wielu źródłach piszą, że nie powinno się mieszać suchej z mięsem ale tamtym psom jakos to nie szkodzi z tego co widać. i szczeniaki w tej hodowli jedzą tak samo tylko karma dla papików... ale też mieszana z surowym mielonym mięsem.... Młoda będzie w hodowli prawie miesiąc dłużej niż reszta, więc trochę tego Royala się naje zanim ją przestawię na TOTW. W Polsce jest tak cudowny dostęp do mięsa, że strasznie mnie kusi żeby choć w Polsce przez cały lipiec była na diecie mięsno-karmowo-warzywnej.

Link to comment
Share on other sites

Wracając do tematu mojego nowego szczęścia... Aqua rodziła w niedzielę rano, ja dowiedziałam się dopiero po południu. Urodziło się aż 12 pędraczków i tylko jedna wilczasta sunia! Na początku hodowczyni chciała dopiero po niedzieli usiąść nad rezerwacjami i sprawdzić kto co  i kiedy rezerwował.. bo ona ma zasadę że kto pierwszy ten lepszy. Trochę mi witki opadły bo się zaczęłam bać, że ktoś przede mną już mógł się zapisać na wilczastą suczkę... ale po kilku chwilach napisała mi, że sprawdziła tak na szybko i na szczęście ja byłam pierwsza.. więc jest  MOJA! Dziś pewnie pojawi się więcej wiadomości bo dziś hodowczyni już oficjalnie pewnie przedstawi cały miot :) a ja jak na złość dziś w pracy do 18.15 bo coś tam odrabiamy. Mam nadzieję, ze przez te dwa dni żaden maluszek się nie wykruszył i cała dwunastka ma się dobrze. 

Link to comment
Share on other sites

Do wieczora wpisu na stronie nie było więc się troszkę martwiłam... przebudziłam się przed 2 w nocy i oczywiście musiałam sprawdzić. No i na szczęście był wpis! Poród Aquy trwał 14 godzin, (od 22 w sobotę do 12 w niedzielę), chyba najdłuższy w historii hodowli. Cała dwunastka po dwóch dobach ma się dobrze. Kasia biedna mało co śpi bo przecież trzeba ich doglądać, przestawiać i podtykać pod sutki, tak, żeby wszystkie się najadły.

Jest 6 suczek i 6 psów. Suczka jedna wilczasta, pieski dwa, reszta czarna po mamusi :)

oczywiście od razu poleciałam do galerii... jako iż są narazie tylko zdjęcia całej dwunastki to typuję, że moja suczka to ta bez obróżki (no bo po co jej skoro ona jedna jest wilczasta w śród panienek) chłopcy wilczaści mają obróżki jeden brązową a drugi żółtą :) przynajmniej tak wywnioskowałam ze zdjęć :) 

tu link do galerii pędraczków: 

https://photos.google.com/share/AF1QipMyiYIDWHgMkj6uGFskSj_20r2MUfvPtqXIfW7kmxBsL_MtRUMe7MS1V3zfuu4_rg?key=a050R19ES1pyeHBicjc2a3Y5SzV2TjE2ZXRIT0RR

między zdjęciami jest minutowy filmik jak pędraczki urzędują przy barze mlecznym :)

Teraz czekam na kolejny wpis i galerię indywidualną i imiona (przypominam na literkę "Q" :)

tu widać mordkę mojej suni... tam u góry koło szczeniaka z zieloną obróżką. Ona ma jaśniejszy kark, za jej główką widać kawałek żółtej obróżki :D

widzicie? :)

 

IMG_4696 miot Q pierwsza doba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mała rodowodowo będzie się nazywać Quinsy Czarne Wilki bo Kasia się mnie wczoraj zapytała czy imię wybrane... no to podałam jej to co mi się podobało na "Q". Ale jeszcze nie wiem czy będę ją tak wołać po domowemu.... się zobaczy. Póki co na próbę dopisałam Quinsy imię tu na naszym wątku.

W galerii miotu Kasia dodała filmik z porodówki. Maluszki jedzą i śpią. Moje dziewczyneczka spała akurat, przytulona do tylnej łapy Aquy :) nadal czekam na zdjęcia indywidualne by móc małej założyć wątek na forum owczarkowym...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...