Jump to content
Dogomania

Stoję przed wyborem szczeniaka


Dura

Recommended Posts

Witam serdecznie. W końcu doczekałem się tego momentu i stoję przed wyborem rasy. Postaram się tutaj opisać czego od psa wymagam, czego się już dowiedziałem, ale wciąż nie potrafię sobie sam odpowiedzieć. Dom z ogrodem jest już na wykończeniu, ogród jak i sam dom niewielki jednak nie ma to znaczenia. Nie jestem z tych którzy uważają iż jako że mamy ogród psu to wystarczy- w końcu ma gdzie biegać. Pies będzie często wyprowadzany, okolica temu sprzyja. Potrzebuję psa przede wszystkim stróżującego, średniej wielkości. Nie mylę ras stróżujących z obronnymi w żadnym wypadku jednak nie chciałbym aby pies należał do strachliwych. W razie konieczności powinien się postawić. Chcę psa średniego ponieważ nie ukrywając, wielkość psa nie zależy tylko od mojej osoby ale również od reszty domowników. Powiedzmy że "widełki wielkości" to +/- BC - ONK. Chcę aby była to rasa uległa, raczej szybko ucząca się. Po długich przemyśleniach idąc od początku rasy jakie do mnie przemawiały to był bokser- niestety odpada zdecydowanie, winę za to ponoszą domownicy ;). Dalej był ogar polski. Stanęło następnie na owczarku australijskim i w gruncie rzeczy wydaje się być naprawdę świetnym psem, jednak jest kilka martwiących rzeczy. Jako iż ja nie zawsze będę w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość "dobrej jakości rozrywki" a wiem że zwykły spacer i rzuty frisbee czy piłeczką nie wystarczą (tutaj mam na myśli wyprowadzanie przez inne osoby) martwi mnie to. Kolejną rzeczą jest nadmierna mania sprzątania przez matkę; trudno to raczej pogodzić z sierścią aussie. Proszę o rady :). 

Link to comment
Share on other sites

Guest TyŚka

Napisz tutaj: http://www.dogomania.com/forum/topic/27154-jak%C4%85-ras%C4%99-mam-wybra%C4%87-vol-2/page-717#entry16205909

Jakie masz doświadczenie, jeśli chodzi o psy?

I ile spacerów mniej więcej byłbyś w stanie poświęcić? Jakby wyglądały?

Bo na chwilę obecną to wg mnie pasuje tu dość sporo ras. Jeśli nie masz większych wymagań co do psa, byleby był stróżujący i uległy to na dobrą sprawę poradziłabym Ci adoptować psiaka ze sprawdzonego DT, myślę że miałbyś w czym wybierać ;).

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. W sumie to nie wiem teraz czy dalej tutaj pisać czy przenieść post do podanego tematu :P. Może to zabrzmieć nieco samolubnie, ale nie chcę adoptować. Chcę kupić szczeniaka w zarejestrowanej hodowli. Co do tych wielu ras to powiem że jestem zaskoczony, czytając coś według moich kryteriów wcale wiele tego nie było. Jeżeli miałbym jeszcze sprecyzować to pies powinien mieć jak najbardziej "psi wygląd" i prostą sierść. Co do spacerów, jest to zależne od dnia, albo raczej od tygodnia. Powiedzmy jeden, intensywny, kilkugodzinny rano bądź wieczorem w między czasie na pewno jakieś krótsze wyjścia oraz zabawa czy zajęcia w samym ogrodzie. 

Link to comment
Share on other sites

Nie odbierz tego źle, ale różnice między bokserem, ogarem a aussie są tak olbrzymie, że skoro masz takie kryteria, to każda średnia/większa rasa będzie spełniała Twoje oczekiwania ;) I nie chodzi mi o wygląd, ale charakter i sposób prowadzenia, codzienne życie z tymi rasami. Więc albo masz dziwne źródła, z których czerpiesz wiedzę, albo naprawdę z każdego psa będziesz zadowolony, bo chyba większego rozstrzału między rasami średniej/dużej wielkości nie mogłeś wybrać :P

Link to comment
Share on other sites

Jeśli łatwa w pielęgnacji sierść, średnia wielkość i psi wygląd to polecam pinczera średniego, nie ma lepszych stróżów od pinczerów ja mam miniaturę, ale moje 2 znajome mają średniaki obie wersje pinczerów są przewspaniałe :). Jakby co mogę polecić dobre hodowle średniaków :). Rasa długowieczna, zdrowa, niekłopotliwa w pielęgnacji sierści, iteligentna, szybko się uczy :). Tyle, że jest to pies z charakterem- trzeba zdawać sobie z tego sprawę i pies jednego właściciela tzn. przywiązuje się głównie do jednej osoby, z którą tworzy najsilniejszą więź a resztę domowników toleruje. Aha, no i nie koniecznie dla małych dzieci, ale już dla takich szkolnych to świetny kompan :).

Link to comment
Share on other sites

Chyba muszę sprostować dlaczego akurat takie rasy mnie interesowały. Bokser- gdzieś się naczytałem, ludzie z resztą też tak mówili iż jest to rasa bardzo dobrze nadająca się na stróża i szybko ucząca się, posłuszna stąd się to wzięło. Widocznie żyłem w złym przekonaniu. Ogar, podoba mi się, jest to polska rasa, wyglądem chyba potrafi "stróżować" ;). To było by na tyle, po prostu fajny psiak. Owczarek australijski, tak jak w przypadku boksera no i śliczny jest :). Pinczery i sznaucery do mnie nie przemawiają. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E tam, to w sumie prawie każdy pies poszczeka pod  płotem na obcego ;). Ale jeszcze jest to zdanie "w razie konieczności powinien się postawić"- moim zdaniem collie się nie postawi, ale mówię to na przykładzie mojego psa i innych które znałam tej rasy. Uważam, że są kochane i wspaniałe, ale to przede wszystkim przyjaciel i to dość wrażliwy na złe czy twarde traktowanie.  Co nie znaczy, że nie można się zakochać w tej rasie. 

Link to comment
Share on other sites

A ja się bym bardziej wstrzymała, przemyślała, poszła na wystawę,place szkoleniowe - porozmawiała z właścicielami i hodowcami różnych ras i poczytała trochę literaturę kynologiczna. Rasy wybrane od sasa do lasa, bo ślitaśne, zero pojęcia o charakterze i temperamencie, tych ras, które podobno są już przemyślane. Boxer czy aussie jako pies stróżujący, to chyba stworzymy nowa definicję psa stróżującego. Ogar to chyba widziany tylko na zdjęciu lub z daleka, a wypadałoby poczytać coś o gończych, jak się wpadło na taki pomysł.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

My mamy psy stróżujące , do łatwych niestety nie należą Grupa V , jak każdy wie

Musisz zadać sobie więcej pytań :

-gdzie pes będzie przebywał cały dzień , gdzie spał

- do czego będziesz chciała psa (co ma robić z tobą i domownikami

wymieniłaś psy myśliwskie - co mnie osobiście Martwi - bo to raczej nie są stróże

Link to comment
Share on other sites

kurcze, trochę tak ogólnie martwi mnie twoje podejście... takie trochę za bardzo wymagające.... za dużo tych zdań "chcę, żeby..", "powinien mieć.." i rasa to nie wszystko.. zawsze jeszcze olbrzymi wpływ na zwierzaka mają indywidualne cechy charakteru. ja np mam malamuta, który ma mnóstwo cech nie typowych dla tej rasy... mój malamutnp.  nie ucieka, moze chodzic luźno bez smyczy. Podchodzisz do tego troche jak do wybopru kanapy... kolor taki, obicie takie, wymiary takie a takie.... Musisz wiedzieć co dla Ciebie jest najważniejsze... czy cechy charakteru czy wygląd.. bo jak wszystko jest "naj" to się nie zdecydujesz.... jeśli wazniejszy jest charakter i usposobienie to przymknij oko na sierść czy wielkość... a jesli gabaryt jest tym czynnikiem "naj istotniejszym" to nie bądź taki restrykcyjny co do usposobienia i temperamentu..choć wg mnie jednak patrzałabym na temperament i usposobienie a potem dopiero na wygląd, sierść i gabaryt.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie. Póki co przyglądam się bliżej owczarkom, na cenzurowanym obecnie są BOSy oraz Groenendaele :).

Gronki zdecydowanie sobie odpuść.To wyższa szkoła jazdy, psy wymagające olbrzymiej socjalizacji, a później pracy. To idealny pies dla osoby, która chce pobawić się w jakiś sport, ale nie pies do pilnowania terenu. Wymaga zajęcia nie tylko fizycznego, ale i intelektualnego - obi, agi, tropienia. BOS tak, aczkolwiek zdarzają się psy lękliwe i wycofane, warto więc obejrzeć psy pochodzące z paru hodowli, aby zobaczyć różnice w charakterze i temperamencie. Ale na pewno jest to pies znacznie łatwiejszy niż belg.
Link to comment
Share on other sites

hehehe ja uważam że briard :D

- ma silny instynkt stróżowania

- jest bardzo pojętnym, szybko uczącym się owczarkiem;

- wymaga czesania (ja przeczesuję swoje dziewczyny raz w tygodniu), ale za to nie gubi w domu włosa i nie ma psiego zapachu;

- kocha swoją rodzinę ponad wszystko i będzie jej bronił z narażeniem życia;

- dla swoich to wielkie serce owinięte futrem, wobec obcych jest z regły powściągliwy;

- suki ważą przeciętnie 30-35 kg, chłopaki 38-42 kg

- uwielbia każdy rodzaj aktywności ze swoim człowiekiem, którego bliskość jest mu potrzebna jak powietrze;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja mogłabym polecić cairn terriery, lecz jest to mały piesek. Posiada włos, więc go nie gubi = zero sprzątania w domu, ale niestety trzeba co jakiś czas go trymować.. Nie boi się, uległy, ale z charakterkiem. Co do spacerów nie ma większych wymagań. Jest bardzo czujny. Przywiązuje się do właściciela. 

Link to comment
Share on other sites

A może Duży Szwajcarski Pies Pasterski?

Spełnia wymagania odnośnie charakteru i sierści, możliwe jednak, że będzie dla was za duży...

Musiałbyś zobaczyć gdzieś na żywo :)

 

Albo Pinczer Niemiecki - ta rasa spełnia chyba wszystkie podane przez Ciebie wymagania :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...