Jump to content
Dogomania

Starszy pies z tendencją do nadwagi


tucha

Recommended Posts

Zacznę może od krótkiego przedstawienia sytuacji.

Otóż Dreamer jest średniej wielkości kundlem-taki średniak na jamniczych łapach ;) W lutym tego roku skończył 7 lat, a miesiąc temu był kastrowany. Dream zawsze miał tendencję do tycia przez swoje obżarstwo (jako szczenię zaznał głodu i odbiło mu się to na psychice strasznie), którego ciężko oduczyć (głównie przez rodziców, którzy traktują go jak dzieciaka...).

Boję się, że pies roztyje się na dobre w końcu. Szczególnie, że wchodzi w wiek, w którym psa uważa się już za seniora. Do tego ta kastracja-wiele psów po niej tyje.

Teraz waży 17kg a powinien 14-15kg maksymalnie. W krytycznym momencie ważył prawie 19kg (kilka lat temu, miał wtedy ok 4lat).

Najpierw był karmiony gotowanym jedzeniem (ryż, mięso, warzywa) bo miał dość duże problemy z żołądkiem. Od ponad roku je puszki (jedną dziennie 400g). Najpierw rocco, lukullus a teraz greenwoods. Do tego w formie przekąski zjada małą szklankę suchej karmy (markus muhle) na tydzień.

Jeśli chodzi o spacery to ma ich 5 dziennie. Cztery są 15-20minutowe a jeden ponad godzinny.

 

I teraz zaczynają się pytania.

Czy trzeba zmieniać karmę na typową dla seniorów? Zarówno greenwoods jak i markus muhle są uwielbiane przez psa i dobrze przyswajalne. Problemów żołądkowych nie ma.

Czy nie lepiej byłoby zrobić mu taki jeden dzień na samej suchej a w resztę dni same mokre, zamiast tego jak jest do tej pory?

Wiele razy można przeczytać w takich tematach "zmniejsz dawkę". Jednakże o ile zmniejszyć? 1/4 na początek? Tyczy się to i karmy mokrej i suchej?

Czy po powrocie do optymalnej wagi zostać na zmniejszonych racjach żywieniowych jak przy odchudzaniu czy stopniowo to nieco zwiększyć? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

jeśli chcesz kategorycznie odchudzic psa to powiinas pójść do weta który ma pojecie o żywieniu zwierząt,obliczy ci ile kalorii przy takim trybie życia psa moze on spozywac a ty będziesz musiała siąść i to co zjada na co dzień przeliczc na te kalorie.ja swoja starsza suke potraktowałam po "najniższej linii oporu": kupiłam rc obesity menagment, wyliczona mi została ilosc kalorii z royalowskiego slim fita (weci którzy handluja royalem pewnie będa ten program mieli bo przedstawiciele rozdają) dzięki czemu schudła oraz niemusiałam dokupowac prep.wit min

Link to comment
Share on other sites

RC odpada bo drogiego chłamu kupować nie zamierzam. No i kiedyś dostaliśmy próbkę RC (bodaj bytowy dla średnich psów to był) i była rewolucja żołądkowa.

Z wetem w takim razie pogadam jak pójdziemy na szczepienie.

 

A może ktoś coś jeszcze doradzi, odpowie na pytania?

Link to comment
Share on other sites

7 lat to nie jest stary pies, szczególnie że nie jest duży. Nie potrzebuje jeszcze karmy dla seniorów.
Ja bym gotowała zamiast tych puszek - zdrowiej i raczej taniej jak się zorganizować. A w gotowanym zmniejszyła albo wręcz całkiem wywaliła wypełniacz (ryż, czy co tam dawałaś), bo psu z nadwagą węglowodany nie są potrzebne. W gotowanym łatwiej też ograniczyć tłuszcz - można podać drób bez skóry, chudsze mięso. Do puszek lecą podroby i odpady kat. 3, jak m.in. skóra, tłuste okrawki, MOM (też jest znacznie bardziej tłuste niż zwykłe mięso).
 
A jeśli chcesz zostać przy karmach, to zmniejsz porcję o ok. 20% - i zważ psa teraz i po dwóch tygodniach od ograniczenia porcji. Jeśli będzie chudł, to można przy tym zostać - lepiej tracić wagę wolniej niż gwałtownie. Ew. dorzucić jakieś żółtko od czasu do czasu dla uzupełnienia witamin.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...