Jump to content
Dogomania

Ropień gruczołów okołoodbytowych


Anna_Ram

Recommended Posts

Moi Drodzy czy ktoś przerabiał zapalenie gruczołów okołoodbytowych u małej rasy? Jeśli wątek zamieszczam w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie. Mam 2-letniego pieska rasy chihuahua, który generalnie chowa się zdrowo ale czasem mamy jakieś większe akcje. Dopadło nas teraz zapalenie gruczołów okołoodbytowych - w ostatni piątek byłam z Cześkiem u weta, ponieważ aż za bardzo interesował się swoim tyłkiem. Okazało się, że zrobił się ropień lewego gruczołu, pani wycisnęła, poszła ropa i krew, psiak dostał 3 zastrzyki (antybiotyk, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy). W sobotę poszło jeszcze troszkę ropy, przemyłam wszystko, w niedzielę kontrola i znowu antybiotyk i miałam stawić się we wtorek na kontroli. Byłam dziś rano u pani weterynarz, okazało się, że w drugim gruczole też już robi się ropa, wyciśnięto co trzeba póki nie ma takiego bolącego ropnia, kolejny antybiotyk. Cześkowi obcięto sierść dookoła odbytu, żeby łatwiej było utrzymać higienę i pani weterynarz popsikała mu też te biedne gruczoły sprayem (srebrny kolor) żeby pies się tak nie gryzł i nie drapał. Psiak dzisiaj jest cały obolały po tym wyciskaniu, cały czas kuli zad pod siebie, popiskuje - chyba to musi go strasznie boleć a ja już żywcem nie wiem jak mu ulżyć. Mam przyjść z nim w czwartek rano znowu do kontroli. Stąd moje pytanie - czy takie zapalenie gruczołów trwa tak długo i co mogę zrobić żeby oszczędzić tego psu na przyszłość? Sama bałabym się wyciskać bo nie mam wprawy ale czy czy wystarczy jeśli co 1,5-2 miesiące podejdę do weta na mały przegląd? Psina się męczy a mnie serce pęka. Drugie pytanie to czy faktycznie dieta ma wpływ na takie stany zapalne? Nie śmiejcie się proszę ale wyczytałam na forach, że jeśli pies ma twardszy stolec to w trakcie wydalania te gruczoły się lepiej opróżniają i się nie zatykają - czy macie jakieś realne doświadczenia w tej kwestii, czy po zmianie diety było lepiej i problem zniknął? Cześko najbardziej lubi kurczaka, wątróbkę, jakieś chude mięska, je dużo marchewki (surowej i gotowanej) i pietruszki gotowanej i wcina też suchą karmę ale nie codziennie. Zwykle jest tak, że jak zje co dostanie i jest jeszcze głodny to dojada sobie suchą karmą, która ma w miseczce non stop. Ciężko mi wprowadzać po swojemu karmienie bo pies jest w ciągu dnia głównie z moim Dziadkiem,który ma swoje zdanie i nieważne są tłumaczenia, pies i tak wyżebra u niego wszystko bo "jest głodny" :( Patologia, wiem, ale ciężko się z tym walczy. Jeśli macie też jakieś cenne uwagi odnośnie diety przy tych gruczołach to będę ogromnie wdzięczna. Czesiek i jego biedny, bolący zadek także.

Link to comment
Share on other sites

dieta może miec wpływ choc z tym tak do końca nie jestem pewna(mam 2 psy dużej rasy z problemem zatok)myślę że drogi wyprowadzajace wydzieline zatokowa mogły sie czyms np.przytkac,tzreba kontrolowac raz na jakis czas te zatoki.

podczas formowania sie ropnia ból jest duży.pies powinien dostawac antybiota +p/bólowe.jeśli ten ropień sie dopiero tworzy-spróbuj robic okłady z ciepłego woreczka żelowego do tego miejsca przyspieszy otwarcie ropnia co psu ulży

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za wskazówki! Woreczka żelowego nie mam ale zrobiłam tak, że ciepłym wacikiem kosmetycznym (3-4 płatki kosmetyczne razem) robię psu taki okład, przykładam mu to na chwilę i chyba jest ulga aczkolwiek jak tylko mnie widzi, że chcę mu majstrować cokolwiek przy ogonie to od razu kuli pod siebie. Antybiotyk jest, zobaczę jak będzie jutro w dzień i najwyżej podlecę po jakiś zastrzyk p. bólowy. Nie wiem też czy we czwartek nie dostanie znowu antybiotyku. Dzisiaj po oczyszczeniu tego drugiego gruczołu już się tam nic nie sączy. Dopiero koło 16 pies zjadł i dalej w kimono, więc nie ma go co męczyć

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...