Jump to content
Dogomania

Wieprzowina


Delph

Recommended Posts

Jak to jest z tą wieprzowiną, można często dawać czy nie? Oczywiście zakładając, że nie ma w niej Aujeszkiego ;) Chodzi mi głównie o mięso, nie podroby i kości (chociaż to też od czasu do czasu).

 

Mam psa alergika, jestem na etapie poszukiwania produktów, które może jeść. Jeżeli wyjdzie, że może jeść wieprzowinę, to musiałaby ją dostawać bardzo często (niewiele rzeczy może zjeść). Czy to jej nie zaszkodzi?

Link to comment
Share on other sites

Właśnie u mnie by nie było z umiarem, bo pies jest na wszystko uczulony. Czy można jako podstawę diety? Pies młody, więc specjalnie niskotłuszczowej diety nie musi mieć.

 

O, właśnie o to chodzi. Na razie suka może tylko indyka, a i tak na nim nie jest idealnie, więc jak na wieprzowinie by było lepiej to wniosek prosty, przechodzimy na wieprza. Do tego żeby sprawdzić tę wieprzowinę, to muszę ją podawać (tylko i wyłącznie ją) przez co najmniej miesiąc/dwa. Więc pytam, czy psa nie zabiję :P

Link to comment
Share on other sites

Podaję wieprzowinę regularnie od 9 lat. Naprzemiennie z innymi mięsami ale był taki okres, że pies się zafiksował wyłącznie na wieprzowinie (jeszcze na barfie) i też było.

Są już mokre karmy z wieprzowiną jako jedynym albo głownym źródłem białka - własnie dla alergików (np. Forza, Animonda bio)

Link to comment
Share on other sites

ja tam głowy (raczej połówki)nie gotowałam-dawałam psu surowa w całosci,ogryzał wszystko tak że zostawała z tej głowy częsc najtrwardszej kości wielkości pięści,którą oczywiście wywalałam do kosza.obecnie głów juz nie ma w sklepie a szkoda bo na 2-3 godz był spokój

Link to comment
Share on other sites

To nie cala glowa, sa polowki albo cwiartki. Do kupienia w realu w moim miescie więc moze w innych miastach tez:) surowej nie chcial, ale gotowana chetnie zjadl... warto kupic bo kosztuje grosze a pies ma sporo zabawy przy jedzeniu:)

Link to comment
Share on other sites

Mam znajomego veta - potwierdził z tą Aujeszką, stada monitorowane, brak występowania, natomiast łatwiej jest trafić na włośnice - czyli sumując wieprzowe po ugotowaniu tak, a surowe na ryzyko właściciela.

Link to comment
Share on other sites

W sensie, że ryzyko choroby Aujeszkyego? Teoretycznie Polska ma już czyste stada - program zwalczania został zakończony.

No, ale wiadomo, w którym miejscu kończy się teoria ;)

Program zostanie zakończony w 2017 roku dopiero. Śledziłam ostatnio temat bo moj kot lubi świninę surową a boję się podawać. W Polsce jest 91 rejonów wolnych od choroby ale jeszcze nie cała.

Link to comment
Share on other sites

Program zostanie zakończony w 2017 roku dopiero. Śledziłam ostatnio temat bo moj kot lubi świninę surową a boję się podawać. W Polsce jest 91 rejonów wolnych od choroby ale jeszcze nie cała.

W  wyniku  realizacji  programu zwalczania  i  monitorowania  choroby  Aujeszkyego  u  świń  w latach 2006–2014 utworzono na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 91 regionów wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego u świń. Ostatnie 3 regiony położone na obszarze województw: małopolskiego,  podkarpackiego  oraz  wielkopolskiego  zostały  wpisane  do  wykazu  regionów wolnych  od  wirusa  choroby  Aujeszkyego  i  informacja  ta  została  następnie  zamieszczona  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w dniu 5 sierpnia 2014 r.  
 
 
Jak wejdziesz na wspomnianą stronę GIW, to w zakładkach dot. choroby aujeszkyego są zzipowane pliki m.in. z mapą Polski przedstawiającą regiony wolne od choroby Aujeszkyego - cała mapa jest żółta. Żółty = regiony wolne. Stan na 5 sierpnia 2014 r. Jest też wykaz regionów wolnych z wprowadzonymi na czerwono trzema brakującymi wcześniej regionami: V z małopolskiego, III z podkarpackiego i XI z wielkopolskiego. 
Tutaj na samej górze, z 5 sierpnia 2014: http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=4611
 
Z programu przewidzianego do 2017 roku pozostał już chyba tylko monitoring.
Oczywiście to jest tylko papier i statystyka - Polska jest wolna, póki monitoring nie wykaże, że jednak wolna być przestała. No ale może to czarnowidztwo ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...