Jump to content
Dogomania

Pomoc w zakupie


eviltomek

Recommended Posts

Witam, chcialbym kupic pieska, celuje w maltanczyka, ostatnio mialem od 13 lat ratlerka niestety musial odejsc...

prosze o porade jakiego? Czy maltanczyk bedzie odpowiedni? Zalezy mi zeby byl jak najmniejszy, ile dorosly maltanczyk ma wzrostu i szerokosci?
Gdzie najlepiej kupic?mjak wyszukac odpowiedniego, zdrowego aby nie wyrosl wilczur to tak pol zartem pol serio znajomy kupil shitzu i cos w futrynie drzwi sie nie miesci
Co powinienem wiedziec?
Krotko o mnie: 23 lata pracyje od 5-6 do 12-15, w domu duzo ludzi, 2 dzieci, dom, podworko duze jestem fanem malych pieskow chodz wylacznie tych co posiadam.

Link to comment
Share on other sites

po pierwsze- czy dzieci będą potrafiły obejść się dobrze z psem?

nie doradzę w kwestii charakteru tej rasy, chociaż te z którymi mam styczność to bardzo wesołe psiaki :) Jeden ciężki problem- pielęgnacja sierści i zacieki pod oczami. Mało jest naprawdę ładnych, a trzeba mnóstwo czasu poświęcań na tą pielęgnację.

Pytanie o "szerokość" pozwolę sobie ominąć...

Gdzie najlepiej kupić? w dobrej hodowli ZKwP. Osobiście znam jedną co ma maltańczyki (As Sadake), ale możesz oczywiście poszukać więcej. Proponuję znaleźć jakieś forum typowo maltańczykowe, na dogomanii raczej się dużo o hodowlach nie dowiesz. Nie wiem jak z cenami- ale myślę że w granicach 1500-2000zł takiego psiaka "na kolanka" uda się kupić (tzn psa z rodowodem ale z zastrzeżeniem że nie może brać udziału w wystawach, no i oczywiście co za tym idzie nie może być rozmnażany). Za wystawowego to pewnie od 2tys w górę (i tu nie podaję górnej granicy ;))

Link to comment
Share on other sites

wzorcowa wysokość w kłębie:

Psy od 21 do 25 cm.

Suki od 20 do 23 cm

 

a z tym "trafianiem" to jest właśnie tak że albo kupisz z niewiadomego źródła na podstawie słodkich zdjęć szczeniaczków i wyrośnie Ci nie wiadomo co i trafisz albo nie, albo kupisz ze sprawdzonej dobrej hodowli gdzie hodowca pomoże dobrać odpowiedniego psa i masz wgląd w pełny rodowód i przodków. Na rodziców nie zawsze jest sens patrzeć bo czasem szczenię po malutkich rodzicach wda się w dużego dziadka :)

Link to comment
Share on other sites

Prawidłowy wzrost dorosłego maltańczyka to 20-26 cm. To i tak niewiele, więc nie szukaj jeszcze mniejszych. I nie daj się nabrać na ogłoszenia o "maltańczykach miniaturkach" - NIE MA miniaturowej odmiany maltańczyków, a pseudohodowcy hodujący pod kątem uzyskania wzrostu i masy poniżej wzorca po prostu produkują kaleki. Oczywiście wybór należy do ciebie - jak chcesz, to kup takiego karzełka z pseudohodowli, ale licz się z tym, że później będziesz wydawał fortunę na weterynarza, a pies i tak długo nie pożyje (albo wyrośnie na burka wielkości komody, zgodnie z tym co pisała pa-ttti).

Link to comment
Share on other sites

dokładnie tak :) ja np hoduję chihuahua- też małą rasę, i uważam że odpowiedzialny hodowca NIE dąży do wyhodowania karzełków. Chyba że zależy mu tylko na kasie... Ja mam takiego jednego karzełka, urodziła się u mnie, waży dorosła niecałe 1,5kg (a jest grubiutka), u weterynarza była z 40razy i nawet mi do głowy nie przyszło żeby ją sprzedawać! jestem za nią odpowiedzialna do końca jej życia chociaż już niejedna osoba chciała ją kupić za ciężkie pieniądze.

Pseudohodowca pewnie byłby wniebowzięty, a może nawet wykorzystałby taką mini sunię w dalszej hodowli!

Link to comment
Share on other sites

W wielkim skrócie - rasowego, rodowodowego szczeniaka dostaniesz w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Przy czym tu też uważaj, bo w każdej rasie są hodowle lepsze i gorsze - ale to już musisz samemu zrobić rozeznanie.

Natomiast odradzałabym szczeniaki z ogłoszeń typu "hodowla zarejestrowana w klubie piesków, kotków i króliczków" itp. I patrz na cenę szczeniaków - nie zawsze im taniej tym lepiej.   

Link to comment
Share on other sites

"Posiada rodowód z hodowli zarejestrowanej w OSPiKR Protektion". No to sobie wygugluj, co to za stowarzyszenie.

I lepiej traktuj z dużą rezerwą wszelkie "opisy w samych superlatywach". Parę dni temu był na Dogomanii dramatyczny post dziewczyny, której po dwóch tygodniach od zakupu padł szczeniak chihuahua. Też był opisywany w ogłoszeniu jako super-hiper zdrowy i rasowy, a teraz "hodowca" umywa ręce i nie chce ponosić żadnej odpowiedzialności.

Niestety, żeby kupić dobrego szczeniaka, TRZEBA zdobyć trochę wiedzy i poświęcić na to czas.

Link to comment
Share on other sites

No i widzisz, zaczynasz łapać, o co w tym biega :)

Zresztą na "poprawne" ospikr protection też uważaj.

Co bym Ci jeszcze radziła: zadzwoń do najbliższego oddziału ZKwP i zapytaj o hodowle maltańczyków (te podane na stronie internetowej ZKwP nie zawsze są aktualne), a potem przestudiuj strony tych hodowli. Albo znajdź forum "maltańczykowe" lub poświęcone rasom z grupy IX - tam powinni Ci podpowiedzieć, które hodowle są godne uwagi.

Za 1500 zł też możesz kupić psiaka w hodowli ZKwP - nie wystawowego, ale "na kolanka". Taki "pet" może być nawet tańszy niż 1500 zł. A przynajmniej będziesz miał pewność, że to maltańczyk a nie skrzyżowanie białego pudla z owczarkiem podhalańskim :)

Link to comment
Share on other sites

W świetle prawa te nowe dziwne "stowarzyszenia" są niestety legalne. To czym się różnią od ZKwP? Ano tym:

- w ZKwP, żeby psy i suki zostały dopuszczone do rozrodu, muszą zdobyć uprawnienia hodowlane. Czyli muszą wziąć udział w kilku wystawach, na których wykwalifikowani sędziowie oceniają, czy dany pies jest zgodny z wzorcem. Ponadto w niektórych rasach do zdobycia uprawnień potrzebne są medyczne badania psa (np. na dysplazję itp.). Dalej: w ZKwP masz rodowód z wypisanymi przodkami do bodajże czwartego pokolenia, więc masz gwarancję, że szczeniak naprawdę jest maltańczykiem. A szczeniaki jeszcze u hodowcy muszą przejść tzw. "przegląd miotu" - jeśli któryś ma widoczne wady, będzie to wpisane do jego metryczki.

Natomiast w "stowarzyszeniach" takie uprawnienia nie są wymagane. Nie ma weryfikacji, wystaw, przeglądów ani badań, a "rodowody" to nic nie warte papierki, w których w najlepszym przypadku są wpisani tylko rodzice szczeniaka, przy czym nie ma żadnej gwarancji, że ci rodzice są naprawdę rasowi. Co się z tym wiąże? Byle biały szczeniak może być sprzedany jako "maltańczyk". Może być tak, że matką jest maltanka a ojcem burek od sąsiadów. Może też być tak, że oboje rodzice to maltańczyki, ale mają wady, które dyskwalifikowałyby je do rozrodu w ZKwP. Czyli jednym słowem - za te 1500 zł kupujesz kota w worku. Sam zresztą podałeś przykład shih-tzu Twojego znajomego. Zgaduję - znajomy kupił szczeniaka w którymś z tych "stowarzyszeń"?

Link to comment
Share on other sites

Co to znaczy "weryfikacja oferty"? Ktoś z nas ma tam pojechać, sprawdzić szczeniaka i jego rodziców, dokumenty i warunki hodowli?

Chyba dostałeś już wystarczająco dużo wskazówek, czego szukać a czego unikać. Dalsze decyzje należą do ciebie.

Nie zamierzam na publicznym forum pisać "nie bierz tego szczeniaka" - bo dlaczego mam się narażać na zarzut ze strony hodowcy, że naruszam jego dobre imię? Nie zamierzam też pisać "bierz tego szczeniaka" - bo dlaczego mam się narażać na zarzuty z twojej strony, jeśli okaże się, że psiak padnie po tygodniu?

Twój wybór, twoja decyzja, twoja forsa, twój pies, twoja odpowiedzialność.

Link to comment
Share on other sites

spis hodowli ZKwP znajdziesz na stronie ZKwP

niektóre przydomki są zarejestrowane w FCI tylko, teraz już się w ZKwP nie rejestruje tylko w FCI, we Francji. są tutaj: http://www.fci.be/en/affixes/

 

fajne maltańczyki z prawdziwym rodowodem do 1500zł?

Przeszukałam właśnie OLX i nie znalazłam. Po prostu wybrałeś sobie rasę na którą Cię nie stać, jedyne co możesz zrobić to kupić "podróbkę" maltańczyka. Albo kupić rasowego psa ale innej, tańszej rasy- yorki są teraz tańsze. ALBO- wciąć małego białego pieska ze schroniska- możliwe że będzie nawet ładniejszy i bardziej przypominający maltańczyka niż taki którego kupisz z pseudorodowodem...

Link to comment
Share on other sites

ALBO- wciąć małego białego pieska ze schroniska- możliwe że będzie nawet ładniejszy i bardziej przypominający maltańczyka niż taki którego kupisz z pseudorodowodem...

O to to!

Albo - jeśli zależy ci po prostu na małym psie - wejdź sobie na stronę fundacji "Mikropsy". Tam są do adopcji kruszynki, które nie mają szans przetrwać w schronisku. Może niekoniecznie musi być biały? Zobacz na przykład tego, jaki fajny: http://www.mikropsy.org/?psy_do_adopcji=pimpek Albo ten słodziak: http://www.mikropsy.org/?psy_do_adopcji=dropsik

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...