Jump to content
Dogomania

Za chudy szczeniak


ola-haran

Recommended Posts

Witam,

Mam mały problem. Mój 7 tyg szczeniak kundelek, mieszanka mieszanki ON, waży 3,200, przybiera 100 g/dzień, jednak przez ostatni tydzień mimo przyrostu wagi wydaje się być zbyt chudy. Weterynarz też mówi, że waży trochę za mało. Daję mu karmę Orijen Original Red, przy normie dla psów 2-5 kg do 100 g/dobę on dostaje 120 a nawet trochę więcej bo karma jest dla niego również przysmakiem, a mimo tego, że przybiera tak ładnie na masie dalej wydaje się za chudy, wręcz coraz chudszy. Robi też kupę po każdym posiłku, czasem nawet częściej. Bywa że są małe i zwarte, czasem jednak są pokaźne oraz dość miękkie.

Nie wiem czy mam się czym niepokoić, dodam że pies ma bardzo ładny apetyt. Powinnam dawać mu jeszcze większą dawkę karmy ? Szczeniak jest odrobaczony, wczoraj przyjął kolejną tabletkę odrobaczającą, gdyż za tydzień się doszczepiamy.

 

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, naprawdę się martwię

Link to comment
Share on other sites

on je karmę bez konserwantów sztucznych, bez zbóż, bez wypełniaczy, spulchniaczy itd. Tylko mięso, warzywa i owoce w składzie, z resztą orijen to bardzo dobra karma i swoje też kosztuje, na tym nie oszczędzam. Nie mogę go karmić takim gotowanym jedzeniem bo jest alergikiem i weterynarz kazał trzymać go na jednej karmie, zero dodatków, smakołyków itd. czyli gotowanej karmy mu nie zbilansuję (zwłaszcza gdy nie wiadomo jeszcze jak szerokie jest spektrum uczulających go produktów). Karmiłam go też barfem ale wet też zabronił na razie.

Link to comment
Share on other sites

Myślisz  naprawdę ,że Orijen to samo mięso , warzywa i owoce ,, ? jesteś w wielkim blędzie-  każda karma to  chemię ! ale przekonywac Cie nie będę , jak też i 

 o tym ,że sama na sztucznych produktach długo być nie "pociągnęła " - Twoja sprawa , zrobisz jak uważasz .Alergię u szczeniaka wet stwierdzil na jakiej podstawie?

Należy zrobić rzetelną diagnozę aby takie rzeczy mówić . A kupki po kazdym posiłku i w między czasie robione przez psa , wetowi nie przeszkadzają , a Ciebie nie zastanawiają ? ale ok ...zrób jak chcesz ,wyraziłam tylko swoje zdanie . 

Link to comment
Share on other sites

Alergię stwierdził na podstawie zmian skórnych oraz świądu, zalecił dietę wykluczającą wszelkie możliwe alergeny. Kupki do tej pory były raczej ładne, nie było ich za dużo, a gdy było ich więcej to były raczej małe i zwarte. Luźniejsze i więcej zaczęło się tak od 2 dni. Co do sposobu karmienia psa to odchowałam już jednego na orijenie, miał piękną sierść, super kondycję, energię i nigdy na nic nie zachorował, obecnie mieszka z moimi rodzicami (ja wyjechałam na studia), ma już sędziwy wiek a super się trzyma  ;) Myślę, że to jest dobra karma, a co do podawania psu kasz/ryżu itd to dla psa też nie jest to naturalny pokarm, mięso w naturze nie jest gotowane, warzywa i owoce mamy pryskane, nawet krajowe, natomiast mięso ze sklepu również jest przepełnione chemikaliami oraz hormonami, gdyż ktoś kto karmi kurę, świnię, krowę daje paszę która pewnie by Cię przeraziła. Chyba że karmisz psa jedynie mięsem od znajomego hodowcy, a owocami i warzywami z własnego ogródka, wtedy zwracam honor.

 

I jak to mnie nie zastanawiają, skoro o tym właśnie piszę na forum ? To jednoznaczne z tym, że mnie zastanawiają.

Link to comment
Share on other sites

nie ma nic gorszego niz stawianie diagnozy-alergia-na oko,z takimi objawami jak twój psiak ma moze byc równiez nużyca,albo obecnosc pcheł.

mój pies tez ma problem świądowy i zmiany skórne a z alergia nie ma nic wspólnego czy tez pasożytami.

jeśli chcesz zostac przy tym orijenie i chcesz żeby przytył to mozesz mu karmę dosmaczać.dodatkowo jeśli pies chudnie mimo wszystko zrób psu badania-piszesz że jest stary

Link to comment
Share on other sites

zalecił dietę wykluczającą wszelkie możliwe alergeny

Tego się po pierwsze nie da zrobić, bo pies musiałby żyć energią kosmiczną ;) a po drugie stoi w sprzeczności z długą listą składników Orijena (kilka źródeł białka zwierzęcego, rośliny strączkowe, sporo warzyw, owoców i ziół). Jeśli załatwia się zdecydowanie zbyt często, w dodatku wypróżnienia przybierają formę mocno miękką, to może być to problem z przyswajaniem tej właśnie karmy. Wiele osób karmiących Orijenem i Acaną sygnalizuje taki problem - niektóre psy tak reagują na dużą ilość ziół. U innych z kolei ta karma to strzał w dziesiątkę - widać tak było w przypadku Twojego starszego psa. Każdy organizm jest inny. Jeśli więc tendencja do luźniejszych i obfitych stolców będzie się pogłębiać, to sądzę, że próba zmiany karmy jest uzasadniona. Jeżeli po Orijenie  nie ma żadnych skórnych objawów, to znaczy, że pies nie jest jakimś mega alergikiem i powinnaś bez problemu dobrać coś równie wysokobiałkowego a np. z mniejszą ilością dodatków ziołowych.

BTW możesz napisać, ile lat ma ten starszy odchowany na Orijenie? Właśnie niedawno zastanawiałam się, od ilu lat ta karma jest na polskim rynku (o ile odchowałaś tego psa w Polsce rzecz jasna ;))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Starszy ma 9,5 roku, cavalier king charles spaniel, trochę źle się wyraziłam, że był "odchowany", był młodym psem jak zaczęłam mu ją podawać bo było to ładnych parę lat temu i robię to do tej pory z bardzo pozytywnym efektem. Wiem, że nie da się wykluczyć wszystkich alergenów (sama studiuję medycynę, nie jestem totalnym laikiem w temacie alergii) to był skrót myślowy, po prostu wiadomo że drób, nabiał, jajka są bardziej alergenne niż inne produkty (mogące oczywiście być potencjalnymi alergenami).  Będę na kontroli za kilka dni, jeśli po odstawieniu innych produktów objawy nie przejdą, wtedy weterynarz będzie pogłębiał diagnostykę. Pcheł pies natomiast nie ma na pewno, zmartwiłam się tą nużycą, którą mi tu zasugerowaliście. A jaki problem świądowy jest u Twojego psa gryf80 ? A co do karmy to jakie sugerujecie jako zastępstwo orijena ? 

Link to comment
Share on other sites

Przypuszczam, że karmisz Orijenem dla szczeniąt. Oba szczenięce warianty tej karmy zawierają sporo kurczaka oraz jaja - dwa statystycznie częste alergeny. Jeśli więc przyjąć taki tok postępowania, który polega na wykluczeniu tych najczęściej alergizujących białek, to Orijen nie mieści się w definicji karmienia hipoalergicznego. 
Ogólnie karma jest faktycznie niezła. Sama nią karmiłam dopóki pies - no właśnie - nie uczulił się na kurczaka.
Nużyca, jeśli daje objawy, nie powinna być trudna do zdiagnozowania. Jeśli uda się ją wykluczyć, pchły już są wykluczone, można jeszcze zrobić badanie mykologiczne i po wykluczeniu wszystkich tych nieco prostszych do zdiagnozowania przyczyn rzeczywiście skupić się na alergii. Przy czym trzeba też brać pod uwagę, że coraz częstsze są alergie kontaktowe. No, ale to już raczej nie powinno mieć nic wspólnego ze słabym przybieraniem na wadze ani z nieprawidłowym wypróżnianiem.
Link to comment
Share on other sites

W przypadku takiego malucha nie powinnaś ograniczać mu karmy i sugerować się tabelką z opakowania. Taki brzdąc powinien jeść do syta, do tego co najmniej 4-5 razy dziennie. Dodatkowo tabela dotyczy pewnie psów dorosłych, szczenię je o wiele więcej ze względu na bardzo intensywny wzrost. Jednym słowem, karmisz go stanowczo za mało :) Mój szczeniak mniejszy od onka w wieku Twojego jadł ok. 2 razy tyle co opisujesz.

 

Pamiętaj jednak, że w pewnym momencie trzeba będzie przypilnować, żeby nie urósł za szybko i nie utył, ze względu na stawy i rozwój kośćca. Szczeniętom ras dużych nawet zaleca się karmienie "ubogą" karmą, żeby nie urosły zbyt szybko i żeby rozwój rozłożył się równomiernie w czasie. To tak w skrócie i uproszczeniu. Obserwuj psiaka po prostu.

Link to comment
Share on other sites

Karmię go wg tabeli dla szczeniaków,nie dla dorosłych. Dla szczeniąt jest osobny przelicznik na opakowaniu właśnie ze względu na intensywny wzrost. Karmię go nawet więcej niż powinien jeść wg tabelki szczenięcej. Są jakieś inne karmy które polecacie ?

Link to comment
Share on other sites

Nie sugeruj się tabelkami, jeszcze nigdy przy żadnym psie i żadnej karmie mi się nie sprawdziły ;)

Mało tego, było nawet tak, że kilkunastoletni 12 kg staruszek jadł więcej tej samej karmy niż 25 kg młodsza i bardziej aktywna suka :) Gdy próbowałam zmniejszać, chudł. Za to suka tyła jak chciałam dać jej więcej. To dobrze obrazuje jak orientacyjne są to wartości. A przy szczeniętach, jak pisałam, to już w ogóle nie ma sensu, bo one mają różne "skoki" wzrostu, poza tym nie wydziela im się karmy.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedź, zwiększę mu w takim razie dawkę. Całe szczęście dziś kupy były ładne. Jeśli macie jakieś sugestie co do karmy to bardzo proszę o Wasze zdanie. Czym wy karmiliście szczenięta w okresie intensywnego wzrostu ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Trzeba popróbować która będzie najlepsza dla Twojego psa. Mój szczeniak jest alergikiem, je m.in. Brit Care, teraz będę testować na niej Wolfsblut, może jej nie wysypie  :) Dorosłe karmiłam różnymi karmami, sprawdziły mi się np. Taste of the Wild, Fish4Dogs.

Link to comment
Share on other sites

Dorosłe karmiłam różnymi karmami, sprawdziły mi się np. Taste of the Wild, Fish4Dogs.

A masz może jakiś worek fish4dogs dla dorosłych i możesz podać z niego dawkowanie? Obecnie są ogromne rozbieżności między danymi na stronie www a workiem. Jeśli  masz, to najlepiej w tym wątku, żeby tu Oli-haran nie śmiecić
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Być może jest to reakcja alergiczna na dany składnik zawarty w karmie,to już cięzko jednoznacznie określić. Poza tym musisz spróbować kilku karm,tych dobrych z wyższej półki aby miec porównanie którą znich najbardziej lubi Twój pies i która nie powoduje u niego rewolucji żołądkowych.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Piesek dostaje obecnie zalecaną przez weterynarza Royal Canin Gastro Intenstinal Junior, waży już prawie 10 kg, nie ma biegunek. Docelowo jednak będę szukać jakiejś karmy w standardzie Super Premium, czy są takie karmy, które nie zawierają zbóż a na na pierwszej pozycji w składzie jest mięso i są odpowiednie dla psów z problemami żołądkowo-jelitowymi,dodatkowo dla szczeniaka ?

Link to comment
Share on other sites

Mój pies jest na Acanie, na początku też nie było łatwo, choć bardzo powoli przechodził z Royala na tę właśnie karmę. Wiadomo jest ona z wyższą zawartością białka, więc trzeba było się do niej przyzwyczaić. Wydaje mi się, że jest niezła, a Orijen przecież jest jeszcze lepszy. Dzisiaj twierdzę, że wymagało to czasu, nie żałuję jednak, że trwaliśmy przy tym, wszystko ustabilizowało się, pies zdrowy, sierść piękna, energia niespożyta. W Royalu zwróć uwagę na zawartość przeciwutleniaczy i konserwantów, jest tam chyba BHT i BHA, nie wiem jak to się ma do stosowania przy zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Przeglądałam kiedyś sobie karmy, może White Wolf z kaczką np. byłby niezły.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Acana pod wzgledem składu jest moim zdaniem o wiele lepsza niz Royal,ale też zależy od jej dokładnego rodzaju,czy dla psów alergików,dorosłych,szczeniąt itd. To ma wbrew pozorom duże znaczenie. Ważne że psu smakuje dana karma i w chwili obecnej doleglwiości jak biegunka-ustapiły.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...