Jump to content
Dogomania

Zawód treser psów - możliwości


gliese

Recommended Posts

Witam wszystkich:)

 

Jako, że ostatnio żywo zastanawiam się nad kursem dla treserów psów chciałabym zorientować się jakie są realne możliwości na prace w tym zawodzie (nie mówiąc tu o założeniu własnej szkoły). I gdzie właściwie o pracę taką można się starać.

Może przeczytają ten post osoby, którym po skończeniu takiego kursu udało się (bądź chociaż próbowały) połączyć życie zawodowe z pasją;) 

Pozdrawiam!

 

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie pomogę, ale tez o tym myślałam, bo mam rękę do psiaków i nawet psy po przejściach wyprowadziłam na dobrą drogę. Osobiście uważam, że można zrobić taki kurs (lub kilka) nie licząc na wiele, ot tak dla siebie, a potem poszukać kontaktu z np. organizacjami organizującymi choćby dogtrecking (chyba źle napisałam). Na takich spacerach można się wykazać i złapać trochę kontaktów. Najlepiej rozwijać się poprzez znajomości, bo otwierając własną szkołę lub psie przedszkole myślę, że niewiele się zdziała, bo jest się nieznanym. U mnie w okolicy jest kilka psich hoteli i przechowalni, które organizują takie spacery. Kontaktujemy się przez fb i poprzez takie wedrówki poznajemy innych psiarzy, którym można powiedzieć o swoich umiejętnościach. Poszukaj u siebie, ale zawsze trzeba zakładać, że się nie uda popracować z psiakami...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info, nie miałam pojęcia, że są organizowane takie "spacerki" - może w przyszłości to wykorzystam;)

No właśnie w przyszłości bo moja sytuacja jest trochę inna niż większości osób odwiedzających to forum (i może przy okazji uda mi się otrzymać informację czy to mnie już całkiem nie przekreśla). Otóż nie mam psa:P Mimo że zawsze chciałam go mieć póki co nie mam do tego odpowiednich warunków:( Mimo to pomyślałam o pracy z innymi psami. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gliese, każda pasja jest cudowna i należy sie w niej rozwijac bez wgzlędu na przeszkody, czy niedogodności. Ale, w tym co piszesz (brak psa) jest bardzo poważne "ALE". Napiszę z perspektywy własnego doświadczenia.

 

Otóż istotą szkolenia psów jest fascynująca więź pomiędzy przewodnikiem a psem i posłuszeństwo psa, które jest pochodną tej więzi oraz czytelnej z nim komunikacji. Jak chcesz uczyć innych, skoro sama nie miałaś okazji tego doświadczyć? Każdy szanujący się i poważany trener ma osiągnięcia w pracy z własnym psem, potwierdzone egzaminami i zawodami. Cała reszta to niestety pic na wodę (niezależnie od tego, co głoszą na swoich stronach internetowych).

 

Rozumiem, że w tej chwili są przeszkody i nie możesz mieć psa. To jest janse. Rozwijaj się w swojej pasji na miarę swoich możliwości, poznaj środowisko psiarzy, zgłoś się na wolontariat do schroniska , spróbuj popytać w psich szkołach w Twojej okolicy czy nie przyjmą wolontariusza, zgłaszaj się na seminaria jako obserwator - polecam np. dyscyplinę obedience. Oglądaj filmiki na youtube, choćby właśnie z obedience, najlepiej czołówki polskich zawodników. Nie zrażaj się.

 

Natomiast zdecydowanie odradzam Ci szukanie na tym etapie perspektyw pracy zarobkowej, bazując na tym, że udało Ci się zsocjalizować kilka psów po przejściach. To dalece nieetyczne. Poszukaj sobie przez Google jakie wymagania stawia Związek Kynologiczny instruktorom, jakie warunki trzeba spełnić, zobacz ile czasu trzeba poświęcić. Masz tę wiedzę i praktykę? Psa wyszkolonego do poziomu potwierdzonego egzaminem czy zawodami? Doświadczenie w pracy z psem agresywnym, albo mającym człowieka centralnie gdzieś? To nie jest pytanie do odpowiadania na forum, tylko do "auto-refleksji". Ja Cię nie chcę punktować ani krytykować, tylko jak już  - ukierunkować.  W Polsce jest całe mnóstwo szkółek prowadzonych przez ludzi, którym sie wydaje, a w istocie nabijają ludzi w butelkę ... A laicy dają się na to nabierać, bo nie wiedzą jak powinno wyglądać szkolenie. Wierzę, że w Twoim przypadku będzie inaczej. 3mam kciuki!

Link to comment
Share on other sites

Furie zgadzam się z Tobą. W Polsce poprzez brak odpowiednich uregulowań prawnych dotyczących choćby kursów dla Trenerów czy Instruktorów Szkolenia Psów, powstaje coraz więcej pseudo szkółek z niewykwalifikowanymi ludźmi, którym wydaje się, że zrobienie kursu w pierwszej lepszej szkole czyni ich profesjonalistami.

Gliese podążaj za swoją pasją i bądź świadomym i odpowiedzialnym przewodnikiem swojego przyszłego psa :) Pamiętaj też, że zawód Trenera to przede wszystkim praca z człowiekiem! Polega ona tak naprawdę na szkoleniu przewodników, których musisz nauczyć jak mają pracować ze swoimi psami.

Link to comment
Share on other sites

Praca tresera psów tak na prawdę daje ogromne możliwości i jest fascynująca bo cały czas trzeba się uczyć, jeśli ktoś lubi rozwój i wyzwania to na pewno będzie usatsfakcjonowany. Najważniejsze to indywidualne podejście do klienta i cągłe poszerzanie wiedzy. Nauka o zachowaniach psów obecnie wręcz galopuje.

 

No i fajne jest to, że jest się w pewnym sensie mobilnym i jeśli ktoś zna języki to może nawet szukać pracy za granicą.

Link to comment
Share on other sites

Otóż nie mam psa:P Mimo że zawsze chciałam go mieć póki co nie mam do tego odpowiednich warunków:( Mimo to pomyślałam o pracy z innymi psami.


Ależ są ludzie startujący z nie swoimi psami zarówno w agi jak i obi. Sama przez pewien czas szukałam osoby chętnej do biegania z moim psem w agi czy nawet startów w obi. I nie udało mi się znależć. Także dla chcącego nic trudnego, zapotrzebowanie na takie osoby jest.
Link to comment
Share on other sites

Byle tylko umieć realnie ocenić swoje możliwości, a tym samym odróżnić etap nauki i zdobywania doświadczeń od etapu wykonywania zawodu, a mówiąc wprost: nazywania się trenerem i brania za to pieniędzy. O co gorąco apeluję :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...