Jump to content
Dogomania

Badania w kierunku chorób wenerycznych


Patisa

Recommended Posts

Cześć, 
czy ktoś z Was orientuje się czy istnieją w Polsce jakieś badania w kierunku "czystości" narządów rodnych suki i reproduktora? 
Wiem, że weterynarze położnicy palpacyjnie badają suki przed pokryciem, wykluczając ewentualne ciężkie stany zapalne czy wrodzone problemy z pochwą uniemożliwiające krycie i rodzenie szczeniąt. 

Ale czy istnieją jakieś badania dla samców?  

Powinny, bo przecież pies kryjący naturalnie 30+ suk na pewno coś ze sobą niesie, a nie zawsze można sukę inseminować ( np. dziewica ). Ale nigdy o tym nie słyszałam. Raczej hodowcy w PL uciekają w inseminacje, minimalizując ryzyko chorób wenerycznych niż badają swoje psy - a pewnie gdyby mogli to by badali... 

Może ktoś z Was spotkał się z jakimiś konkretnymi badaniami w kierunki chorób wenerycznych za granicą?

Link to comment
Share on other sites

 a nie zawsze można sukę inseminować ( np. dziewica ).

 

 

A co to ma do siebie? Miesiąc temu kryłam pierwszy raz moją suke i była inseminowana - mamy potwierdzoną ciąże mnogą.

Nie zgodziłabym się żeby reproduktor który regularnie kryje suki naturalnie pokrył i moją naturalnie - nie wiadomo co on niesie ale i co suka niesie. 

Link to comment
Share on other sites

u psa bada się czy nie jest nosicielem- brucelozy i herpes wirusa, pobiera sie krewi badania wykonywane są w Niemczech. wyniki- herpes po ok 3 dniach, bruceloza po ok 7-9 dni. Bruceloze robi również lab. w Warszawie i Instytut Wet. chyba w Lublinie. Do tego badania nasienia + posiewy na ew. grzyby czy bakterie 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...