Jump to content
Dogomania

6 tygodniowy szczeniak oddzielony od mamy


Rabbitow

Recommended Posts

Słowem wstępu, chciałbym przywitać się ze wszystkimi forumowiczami. Zaznaczę też, że wiem, że taki wiek psa nie powinien być nawet brany pod uwagę przy "adopcji", jednak tym razem to było zjawisko niezależne ode mnie, tylko niezbyt dobrego właściciela. Poprzestańmy na tym, że nie chciałem, by jakikolwiek z tych piesków poszedł "na bruk".

Miałem już styczność z wychowywaniem takiego szczeniaczka ( choć to było 11 lat temu, miałem wtedy 14 lat - mój bokser wyrósł na zdrowego, silnego, przyjacielskiego pieska - został "stety" dla niego na wsi, w domu z dużym ogrodem :) ), chciałem się jednak poradzić w kwestii "dostosowania" takiego młodzika do życia. Wiadomo, u mnie w domu będę czy to ja, czy moja dziewczyna, piesek będzie miał 24-godzinną opiekę wśród ludzi. Problem w tym, że podobno takie psy nie są potem w stanie żyć w pieskim społeczeństwie. Czy da się temu jakoś zaradzić? Za niecałe dwa tygodnie w moim mieszkaniu pojawi się też niemal roczna sunia, która będzie mogła służyć jako taki wzór, pytanie tylko, czy to nie za późno.

Dalsza porada dotyczy już zdrowia mojej małej pociechy. Czym najlepiej go karmić? Rodzicami pieska są labrador ( mama ) i burek ogrodowy, tak więc spodziewam się pieska średniej wielkości. Jak też jak najlepiej zadbać o jego zdrowie ? szczeniak był po raz pierwszy odrobaczony DOPIERO w wieku 5 tygodni.

Link to comment
Share on other sites

Miałam podobną sytuację do Ciebie.
Rok temu podczas interwencji uratowaliśmy "stadko" 6 szczeniaków z nieziemsko brutalnych warunków. Siedziały zamknięte w ogródku w czymś w rodzaju... lodówki? Były zamknięte ze wszystkich stron, także z góry, zero świeżego powietrza. Komora gazowa.
Dwuletnie mamusia szczeniaków musiała zostać oddzielona od dzieci.
Jeden z piesków trafił do mnie. Zauważyłam że tak małe szczeniaki ratują się czym popadnie aby zyskać sobie przychylność w stadzie. I choć mam w domu 13 letniego psa (który nawet bardziej przypomina leniwca z puszczy) to odgrywał on rolę suczki dla szczeniaka. Chcąc czy nie chcąc zawsze pakowała mu się na posłanie a w nocy wchodziła mu pod pachę żeby czuć się bezpiecznie.

Podsumowując, za dwa tyg Wasz piesek będzie miał 8 tygodni czyli wiek w którym przyswaja najszybciej to co złe i to co dobre. Chłonie jak gąbka wszystko co się dzieje dookoła. I tak jak to jest napisane na innych stronach jest to wiek "wrażliwy". Jednym zdaniem: uważajcie żeby szczególnie teraz nie popełnić błędów bo później ciężko będzie je naprawić.
Człowiek swą osobą nigdy nie zastąpi psich kontaktów Małemu.

No i o "Wzór" trzeba dbać aby dawał świetny przykład maluchowi :thumbs: Bo szczeniaki 50% swojego czasu poświęcają na obserwację zachowań innych.

Ach no i uważajcie żeby Wzór nie przestraszył Malucha bo później mogą być problemy w zawieraniu psich znajomości.

O karmieniu i zdrowiu nie będę pisała bo dużo możesz przeczytać z innych działów tego forum a tu informacje zapewne będą tylko szczątkowe.
POWODZENIA :p

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź :).

Bruno jest już u mnie. Pierwsze lody już mamy przełamane ( ba, zjedliśmy nawet nasz pierwszy wspólny obiad )- mój nowy towarzysz ośmiela się nawet podchodzić do mnie. Na pierwszym, króciuteńkim spacerze "biegał" od mojej dziewczyny do mnie :). Gorzej sytuacja póki co wygląda w domu. Niestety nie otrzymałem nic, co przypominałoby mu mamę, póki co przypodobał sobie kocyk, w którym go przywiozłem :). Widać, że jest oszołomiony, ale delikatnie, małymi kroczkami zwiedził już naszą sypialnię i łazienkę. Jjest bardzo płochliwy, ale mam nadzieję, że to minie.

Takie jeszcze pytanie ogólne. W jakim wieku można zacząć uczyć psa zostawania na jakiś czas samemu? Nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Czekam na dalsze odpowiedzi i jeszcze raz dziękuję :)

Jeszcze szybki EDIT:

W chwili obecnej raczej tylko asystuję mojemu psu z boku, niech sam zwiedza, odpoczywa i "wącha"- wydaje mi się, że takie zachowanie jest OK?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...