Jump to content
Dogomania

Koszty związane z hodowlą...


madalenka

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='boksiedwa']dokłądnie to jest najlepsza rzecz dla maluszków. Używam dla starszej posikującej boksi i super sie sprawdzają, dostępne w aptekach, 5 szt w opakowaniu, 60 x 90 cm ok 10 zł za paczkę. Podobno można w hurtowniach dostać większe, ale jeszcze nie natrafiłam :shake:[/QUOTE]

u nas w aptece są pakowane po 30 szt. i nie maja tych mniejszych opakowań dla odmiany

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lothia']u nas w aptece są pakowane po 30 szt. i nie maja tych mniejszych opakowań dla odmiany[/quote]

Co kraj to obyczaj :)- ja nigdzie nie mogłam tych duzych opakowań dostac, a wiadomo,że w większych jest niższa cena.

Jakby nie patrzec te podkłady to świetna rzecz.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To już naprawdę było robione wiele razy w innych wątkach. Poszukaj. Poza tym tego się NIE DA policzyć - bo gdzie zaczynają się koszty hodowli? Chyba w momencie kupienia dobrej suczki. Policz kilka lub kilkanaście wystaw i dojadów na nie, karmę przez te pierwsze dwa lata, szczepienia, koszt dobrego krycia i dojazdu na nie, usg, materiały na kojec porodowy, podkłady higieniczne (idzie tego mnóstwo), karmę dla szczeniąt, koszt strony www i ogłoszeń np. w prasie kynologicznej - w tym wszystkim koszt karty krycia jest kompletnie niezauważalny. Moim zdaniem od chwili krycia jest to jakieś 5 tysięcy, jeśli krycie mieści się w granicach do 2,5 tysiąca. Ja na przyszły rok planuję krycie, które samo kosztuje 5 tysięcy, więc wolę nie liczyć kosztów ogólnych.
Krótko mówiąc: trzeba mieć dużo pieniędzy. Zwróci się tylko mała część tego, co wydasz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']To już naprawdę było robione wiele razy w innych wątkach. Poszukaj. Poza tym tego się NIE DA policzyć - bo gdzie zaczynają się koszty hodowli? Chyba w momencie kupienia dobrej suczki. Policz kilka lub kilkanaście wystaw i dojadów na nie, karmę przez te pierwsze dwa lata, szczepienia, koszt dobrego krycia i dojazdu na nie, usg, materiały na kojec porodowy, podkłady higieniczne (idzie tego mnóstwo), karmę dla szczeniąt, koszt strony www i ogłoszeń np. w prasie kynologicznej - w tym wszystkim koszt karty krycia jest kompletnie niezauważalny. Moim zdaniem od chwili krycia jest to jakieś 5 tysięcy, jeśli krycie mieści się w granicach do 2,5 tysiąca. Ja na przyszły rok planuję krycie, które samo kosztuje 5 tysięcy, więc wolę nie liczyć kosztów ogólnych.
Krótko mówiąc: trzeba mieć dużo pieniędzy. Zwróci się tylko mała część tego, co wydasz.[/quote]


He he - a ja kiedyś to sobie zrobiłam - tak dla własnego rozeznania. Koszty zaczęły się od zakupu dobrej suki, dalej wystawy (nie dużo, bo brak kasy i czasu żeby co weekend jeździć na wystawę), karma (wcale nie droga, bo w granicach 90 - 100 zł za 15 kg), szczepienia i odrobaczenia, opłaty związkowe, rejstracja przydomka, hodowli, karty krycia, miotu, przegląd i tatuowanie miotu, dwukrotna podróż na krycie (bo pierwsze nie udane), opłata za krycie, lepsza karma dla suki w ciąży i badania (USG i RTG).
Wyszło więcej niż się spodziewałam: jakieś 17000zł. Dodam, że sukę kryliśmy jak miała prawie 3 lata.
Do kosztów nie doliczałam: budowy kojca (to z materiałów, które mamy zawsze przy domu), podkładów higienicznych bo mieliśmy od znajomych tony gazet!, koszt strony też nie ani ogłoszenia w prasie też nie. Nie wliczałam też karmy dla szczeniąt jak maluchy już zaczęły jeść, ani kosztu szczepień i odrobaczeń maluchów - tylko tatuaże i przegląd. Nie doliczałam tych kosztów bo już po tej pierwszej kwocie włosy mi dęba stanęły - wolę nie wiedzieć ile do tej pory nas kosztowała hodowla jak minęło pół roku od narodzin a jeszcze kilka "małych" potworów jest u nas :crazyeye:

Napisałam to podliczenie po to, żeby Ci którzy myślą, że hodowla to jest taki dochodowy byyyyznesss, przejżeli trochę na oczy. Nam znajomi hodowcy powiedzieli kiedyś święte słowa: "wiecie, gdyby nie ta hodowla i te psy to byśmy byli bardzo bogatymi ludźmi". I teraz już wiem dlaczego tak mówili :-)
Owszem jak się sprzeda dobrze wszystkie szczeniaki jak skończą 7-8 tydzień życia i odremontuje się zabrudzone i zmasakrowane mieszkanie.... to jednorazowy przypływ gotówki można odczuć. I to właśnie wszyscy w koło liczą hodowcy - "wow jaaacie!!! Kowalska sprzedała 6 szczeniaków po 2500 zł!!! Wiesz ile to kasy?" Może i dużo tylko ile Kowalska musiała wydać żeby się tych szczeniaków dochować to już nikt nie wie.
Mnie rozwalił kiedyś taki "znawca" jak nam zaczął wyliczać ile to można się dorobić na takich szczeniakch no bo przecież jeszcze na wystawach się dostaje nagrody jakieś - he he gość myślał, że za zwycięstwo na wystawie się dostaje kasę...

Pozdrawiam i nie radzępodchodzić do hodowli jak do interesów, bo można się na tym przejechać ;-)

Link to comment
Share on other sites

No własnie nie moge tego znaleść, ja wiem zehodowla to nie tani interes, wiem ze nie dasie policzyc ale mniej wiecej chciałam sie dowiedziec o czymmusze pamiętac. Jeśli zakładam hodowle to napewno nie dla zysku a tylko i wyłącznie dla przyjemnosci i pasji. Chce rozwijac rasea nie na niej zarabic. Poprostu nie wiem tak naprwde co powinnam wliczyc w koszta, o czym nie zapomniec.

Link to comment
Share on other sites

Axusia witaj! hodowla to trudna sprawa ;) a Ty nie potrafisz w skarbnicy wiedzy znaleźć prostych rzeczy ... nie pisze tego bynajmniej złośliwie zajeło mi to 5 min ...
ceny w rożnych oddziałach trochę sie różnią ... np tu masz:
[url]http://www.olsztyn.zkwp.pl/hodowlane.html[/url] a dokładniej jakbyś nie mogła jeszcze znaleźć ...

[QUOTE][SIZE=1][COLOR=#005633][B]Dokumentacja hodowlana miotów[/B]

a/ KARTA KRYCIA - właściciel suki hodowlanej (spełniającej wymogi regulaminu hodowlanego, co zostało potwierdzone odpowiednią adnotacją w rodowodzie suki) w przypadku zamierzonego krycia suki zobowiązany jest do wykupienia w Biurze Oddziału KARTY KRYCIA. Po wypełnieniu dwóch odcinków karty krycia, jeden otrzymuje właściciel psa, zaś drugi właściciel suki składa w Biurze Oddziału. Cena karty krycia wynosi 25 zł.

b/ KARTA MIOTU - po urodzeniu się szczeniąt hodowca zobowiązany jest wykupić KARTĘ MIOTU, którą po wypełnieniu należy złożyć w Biurze Oddziału w terminie min. 2 tygodni przed planowanym przeglądem miotu. Obowiązuje zasada, że nazwy psów/suk w danym miocie rozpoczynają się na tę samą, dowolną literę alfabetu. Cena karty miotu wynosi 19 zł.


[B]Przeglądy miotów (szczeniąt)

[/B] Do przeprowadzenia przeglądu miotu (szczeniąt) upoważnieni są Kierownicy Sekcji danej rasy lub osoby wyznaczone przez Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Hodowlanej. Przegląd wykonuje się w 7 tygodniu życia szczeniąt, w siedzibie Związku lub (w wyjątkowych przypadkach) w domu hodowcy.
Termin i miejsce przeglądu muszą być wcześniej ustalone z Kierownikiem Sekcji lub Kierownikiem Biura. Przeprowadzenie przeglądu miotu oraz wykonanie tatuaży jest warunkiem koniecznym do otrzymania metryk dla szczeniąt.
Koszt przeglądu szczenięcia wynosi 5 zł, koszt tatuażu - 5 zł, metryki 22 zł.[/COLOR][/SIZE][/QUOTE]
lub taki cytacik ...
[QUOTE][SIZE=2]karta miotu 19,-[/SIZE]
[SIZE=2]metryka 22,-* ilość szczeniąt[/SIZE]
[SIZE=2]karta kopulacji 15,-[/SIZE]
[SIZE=2]składka członkowska 44,- raz na rok[/SIZE]
[SIZE=2]przydomek hodowlany 30,- raz na całe życie[/SIZE]
[SIZE=2]pozostałe koszty w tym przegląd i tatuaże 10,-[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Tahoma]Więc co to są za koszty w stosunku do utrzymania szczeniaka, czyli wyżywienia, witamin, szczepionek czy utrzymania czystości ??? Nie wspominając już o kryciu dobrym psem za min 1000,- czy wyjazdach na wystawy.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Tahoma]Takie tłumaczenie, ze psiaki nie maja metrk jest BZDURĄ!!! i proszę tego nie słuchać bo jest to w tym momencie conajmniej podejrzane.[/FONT][/SIZE]
[B][SIZE=2]OPŁATY ZA DRUKI: (uchwała Plenum Zarządu Głównego ZKwP z dnia 28.10.2001 r.)[/SIZE][/B]

[RIGHT][/RIGHT]
[RIGHT][I][B]Zarząd Główny[/B][/I][/RIGHT]
[RIGHT][I][B]Oddział[/B][/I][/RIGHT]
rodowód krajowy
[RIGHT]36 zł[/RIGHT]
[RIGHT]21 zł[/RIGHT]
[RIGHT]15 zł[/RIGHT]
nostryfikacja
[RIGHT]36 zł[/RIGHT]
[RIGHT]21 zł[/RIGHT]
[RIGHT]15 zł[/RIGHT]
rodowód eksportowy
[RIGHT]60 zł[/RIGHT]
[RIGHT]35 zł[/RIGHT]
[RIGHT]25 zł[/RIGHT]
księga wstępna
[RIGHT]20 zł[/RIGHT]
[RIGHT]10 zł[/RIGHT]
[RIGHT]10 zł[/RIGHT]
metryka
[RIGHT]22 zł[/RIGHT]
[RIGHT]11 zł[/RIGHT]
[RIGHT]11 zł[/RIGHT]
karta miotu
[RIGHT]19 zł[/RIGHT]
[RIGHT]9 zł[/RIGHT]
[RIGHT]10 zł[/RIGHT]
karta kopulacji
[RIGHT]25 zł[/RIGHT]
[RIGHT]10 zł[/RIGHT]
[RIGHT]15 zł[/RIGHT]
przydomek hodowlany
[RIGHT]30 zł[/RIGHT]
[RIGHT]18 zł[/RIGHT]
[RIGHT]12 zł[/RIGHT]
pozostałe druki (legitymacje, karty rejestracyjne)
[RIGHT]4 zł[/RIGHT]
[RIGHT] [/RIGHT]
[RIGHT] [/RIGHT]
druki G.K.S.R
[RIGHT]2 zł[/RIGHT]
[RIGHT] [/RIGHT]
[RIGHT] [/RIGHT]
[B]składka członkowska[/B]
[RIGHT][B]44 zł[/B][/RIGHT]
[RIGHT][B]22 zł[/B][/RIGHT]
[RIGHT][B]22 zł[/B][/RIGHT]
[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Jakoś nie pomyślałam zeby poszukac w innych oddziałach,w moim tego nie ma. Dzięki za info. Wszyscy straszyli mnie ze własnie ta biurokracja jest najdrozsza, a okazuje sie ze to pikus przy tym ile wydam na hodowlanke, krycie i odchów. No ale przynajmiej juz wiem, wiem ile musze zarezerwowac na to wszytsko zeby nie było poźniej sytuacji ze kasy zabraknie. Wiem ze hodowla to nie łatwa sprawa,wiem tez zenic nie zarobie. Ale nie po to sie prowadzi hodowle.

Link to comment
Share on other sites

Owczarki Niemieckie, oczywiscie nie tak byle jak, wiele osob zalicza minimum zeby tylko zrobic hodowlanke. Dla mnie owczarek to przedewszytskim super wyszkolenie,praca z psem a na końcu wygląd. Bd miec jedną suczke na poczatek ( szczeniaczka kupuje na wiosne, wiem ze jeszcze duzo czasu ale wole byc przygotowana) IPO1 na 100% IPO2 jak dobrze pojdzie( jesli bd miała dobre popędy do pracy), ED, HD, badanie DNA. Takie mam plany i bd sie trzymac tych planów.

Link to comment
Share on other sites

Nie dziekuje ( żeby nie zapeszyć). Jak tylko kupie szczeniaczka:loveu: pochwale sie jego zdjeciami tu ana forum w dziale Owczarka. Pewnie zaczynajac z hodowlą bd miała mnustwo pytań i z pewnoscią zwroce sie do Was o pomoc. Mam nadzieje ze udzielicie mi wsparcia;)

Link to comment
Share on other sites

Axusia mam pytanie a z jakiej hodowli zamierzasz kupic ON? Piszesz o wyszkoleniu ale to przeciez nie wszystko,musisz zrobic uprwanienia hodowlane a co za tym idzie jezdzic na wystawy,piszesz ze chcesz sie przylozyc do hodowli wiec musisz sobie kupic super eksterierowo suczke i osiagnac cos na wystawch,pytam dlatego ze ja mam ON i wiem w co sie pakujesz.Bardzo ciezko jest kupic dobre szczenie ON w Polsce jest jedna hodowla z ktorej zaryzykowalabym zakup szczeniecia tej rasy.Pozdrawiam i zycze powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...