Jump to content
Dogomania

TTA RAPID a zerwane więzadło krzyżowe


LALUNA

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
O 3.08.2016 o 19:16, zusz napisał:

I jak zrobiliście? Bo sporo psów się już pokazało na nowym Fb  :-)

Zapomniałem napisać. Wszystko w porządku. JESTEŚMY  już po i jest super. Doktor zna się na robocie. Nie ma nas na nowym fb Bokserskiej ale to nic...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witam wszystkich.

Zaglądałam na Wasz wątek już rok temu, kiedy mooja yorczyna zerwała więzadło w prawej łapie. Wtedy zdecydowaliśmy się na metodę szwu bocznego zewnątrztorebkowo i było ok. Psiak dośc długo nie mógl odzyskać pełnej sprawności, ale w końcu się udało. Niestety nasza radośc nie trwała długo, w listopadzie poszło w przeciwległej kończynie.

Zastosowaliśmy tę samą metodę co rok temu, sugerując się między innymi tym, że wtedy się powiodło i z tamtą łapką jest ok. Lekarz ten sam, nie mam wątpliwości co do jego umiejętności, w końcu jako pierwsi w PL zrobili op.metodą TTA Rapid..

Niestety..po operacji drugiej łapki nastąpiły komplikacje. Psiak w ogole nie stawiał łapy po stabilizacji, było tak samo przed, jak i po. Po 10 dniach zroiliśmy RTG (przy okazji wyciągaia szwów) i okazało się że kośc piszczelowa jest wysunięta do przodu , co lekarza zdziwiłi to to, że podczas testu szufladowego staw był zupełnie stabilny. Po 14 dniach od 1 op. psiak nie chodził lepiej, w ogóle. Postanowiliśmy więc reoperować. Ja przekonana, że nitka się np zsunęła i stąd brak efektu i ciągły dyskomfort psiaka. Wet też tak myślał, choć wciąż zastanawiający był fakt, że staw przy teście palpitacyjnym był stabilny. Po otwarciu łapy widok zaskoczył weta, ponieważ okazało się że oderwała się trzeszczka, czego nie było widać na RTG. Wet postanowił więc założyć wkręt i o ten wkręt zaczepić nitkę stabilizującą.

Wydawało się że jest lepiej, były nawet z 2 takie dni że psia próbowała się zeprzeć na nodze, niestety .. niepokoiło mnie to, że łapa znowu przez większą częśc dnia jets w górze, a ruszanie nią sprawia jej ból. kolejna wizyta i co sie okazało? Przy teście szufladowym- stabilnie, natomiast przy teście kompresyjnym- niestabilnie.

No i teraz już wyrok zapadł. Będziemy robić TTA Rapid, czekam na implant, wszystko co trzeba zostało wymierzone dzisiaj , ale ja wciąż nie mogę się nadziwić i nie umiem doczytać nigdzie że tak mały pies (5kg) był operowany tą metodą, dlatego szukam i szukam.

Czy ktoś z Was miał może małego psiaka operowanego tą metodą? Jeśłi macie jakies informacje, doświadczenia- bardzo proszę o pomoc.

05.01.2017 -jesteśmy już po TTa rapid. Widzę, że mała czuje się trochę pewniej, bo już próbuję nogę postawić. Jak stoi -czy to przy misce czy na dworze, to łapkę dostawia, ale nie spiera sie jeszcze na niej. Jak idzie powoli, to też raz na 3 raz na 4, ale kiedy ciut szybciej- łapa idzie do góry.

Pan wet mówi, że tak to będzie wyglądało-jej powrót do sprawności. Niestety jeszcze u nas mięsnie zniknęły;/ Od czasu kontuzji minęły niestety prawie 2 m-ce, w międzycaasie 2 operacje, które nie dały rezultatu, więc czas na te negatywne skutki był niestety. Ale mam nadzieję, że tym razem będzie ok, bo już wysiadam;/ W pon zdjęcie szwów, a potem decyzja co do dalszego etapu, bo docelowo chyba ędę decydowała się na rehabilitację łapki . Czy ktoś z Was po operacji chodził na zabiegi na bieżni wodnej ? Już się bardzo niecierpliwie:O

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Cześć drodzy,

Posiadam psa rasy American Bully Pocket w wieku 16 miesięcy, pies na początku lutego dostał urazu tylnej łapy na skutek zderzenia z drzewem przy bieganiu, do kilku dni po wypadku delikatnie kuśtykał po czym przestał jednak w dalszym ciągu oszczędza nogę nie do końca na niej stając. Psa skonsultowałem z ortopedą dr. Gugałą w klinice w Szczecinie, lekarz wykonał RTG psa w stanie sedacji i podejrzewa uraz wiązadła krzyżowego kolana, jednak zalecił również wykonanie dokładniejszych badań m.in tomografu ponieważ zdjęcie nie potwierdza tego do końca, równiez badanie stawu ręcznie nie dało jednoznacznego wyniku , tomograf wykonaliśmy jednak lekarz tez w 100% nie potwierdził ani zerwania więzadła ani jego naderwania (również dołączam wynik badani) lekarz z Poznania zalecił by przed miesiąc podawać psu lek przeciwzapalny Cimalgex i po miesiącu jeszcze raz zobaczyć jak się zachowuje noga,

Niestety po podawaniu leku nie ma poprawy, dlatego szukam dla niego ortopedy który wykona najbardziej odpowiedni zabieg, skontaktowałem się między innymi z dr. Niedzielskim który zasugerował badanie USG i w razie potrzeby wykonanie zabiegu TPLO które jak napisał będzie najlepsze dla psa tej rasy i jego aktywności,  jednak czytając wasze komentarze można zauważyć że najbardziej polecacie TTA Rapid, do jakiego chirurga aktualnie najlepiej zapisać się na zabieg ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...