Jump to content
Dogomania

OGRÓDKI, TARASY, KWIETNIKI. Szukam fajnych pomysów. Podzielcie się swoimi!


agaga21

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='magdabroy']Agata, to może kominek :cool3:

Powiedz mi, co ile podlewasz hortensje?
Planuję posadzić przed domem, gdzie wczoraj szalałam :evil_lol: Ogólnie miejsce bardzo zacienione, z dużą dawką wilgoci (mech i bluszcz rośnie jak na drożdżach). Popołudniu jest tam słońce, ale gdzieś koło godziny 15-16, więc już nie jest takie mocne.
I tak się zastanawiam, czy jak je posadzę przed wyjazdem do PL, to czy muszę prosić sąsiada, żeby mi je podlewał codziennie czy starczy np. 1x na tydzień??[/QUOTE]
kominek w salonie nam wystarczy. myślę, że podepniemy kawałek podłogówki.
jak będzie gorąco, to niestety codziennie trzeba podlewć hortensje, najlepiej wiaderkiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agaga21']i takie coś mi wyrosło. pojęcia nie mam co to za kwiatuszki i kto je sadził...
[url]https://lh6.googleusercontent.com/-Qw6xsoSWvcI/UzlwoUJ3EvI/AAAAAAAAMGI/AngBqiy98V4/w803-h536-no/IMG_9390.JPG[/url][/QUOTE]
Podbiał pospolity? ;)

Link to comment
Share on other sites

Pomocy, jestem totalnym antytalentem ogrodniczym, chcę mieć w kuchni świeże zioła:
mięta
bazylia
tymianek
oregano
bazylia
szczypiorek
Czego potrzebują zielska, aby sobie spokojnie rosnąć?
Co ile trzeba podlewać?
Czy można kupić np z [URL]http://www.ecoherbs.pl/swieze-ziola-doniczkowe/page[/URL] ?
Jak o to dbać?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Obama']Pomocy, jestem totalnym antytalentem ogrodniczym, chcę mieć w kuchni świeże zioła:
mięta
bazylia
tymianek
oregano
bazylia
szczypiorek
Czego potrzebują zielska, aby sobie spokojnie rosnąć?
Co ile trzeba podlewać?
Czy można kupić np z [URL]http://www.ecoherbs.pl/swieze-ziola-doniczkowe/page[/URL] ?
Jak o to dbać?[/QUOTE]

właśnie ostatnio szukałam w necie na ten temat.
najlepiej wysiać z nasion lub kupić sadzonki u ogrodnika, bo te marketowe się nie utrzymują(pewnie pędzone). ziemia lekka, z dodatkiem chyba piasku, musi być drenaż na spodzie doniczki. ziemia nie może przesychać, więc podlewanie codziennie troszkę chyba. no i dużo światła i nie stawiaj w przeciągu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bejasty']Jakie hortensje masz zamiar posadzić ? ogrodowe czy bukietowe ? czy zastanawiałaś sie nad wyborem odmiany ?[/QUOTE]

Wszędzie widuję ogrodowe i nad takimi myślałam ;)
Ale teraz mnie zainteresowałaś tymi bukietowymi :razz:

Ogólnie, to ja hortensji nie znam :oops: Podobają mi się bardzo jak kwitną i pomyślałam, że warto takie mieć przed domem :)
Mam nadzieję, że podołam ;)

Link to comment
Share on other sites

a ja do tej pory miałam tylko te zwykłe (chyba ogrodowe) ale od dawna czaiłam się na drzewiastą. w końcu taką kupiłam i bukietową też i już nie mogę się doczekać kwiatów(pewnie z rok poczekam albo dłużej...) no i mam nadzieję, że się u mnie uchowają.

Link to comment
Share on other sites

Bukietowe -kwitną na pędach tegorocznych ,nie grozne im przemarzniecie,wskazane jest wiosenne ciecie na 2-3 oczka /takie cóś zielonego na badylku/.Ja w ub roku w lipcu kupiłam H. Vanilla Friese i kwitła .Polecam ,ma cudowne kwiaty początkowo białe potem rózowieją.Wspaniała też jest odmiana Annabela -wielki kwiat.
Natomiast h.ogrodowe kwitna na pędach 2 letnich i bardzo często przemarzają -zero kwiatów lub jakieś tam szczątki.W/g mnie udają sie tylko w rejonach o stosunkowo ciepłym mikroklimacie a już rewalacjne są w miejscowościach nadmorskich /wilgotnosć powietrza ?/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agaga21']i takie coś mi wyrosło. pojęcia nie mam co to za kwiatuszki i kto je sadził...
[URL="https://lh6.googleusercontent.com/-Qw6xsoSWvcI/UzlwoUJ3EvI/AAAAAAAAMGI/AngBqiy98V4/w803-h536-no/IMG_9390.JPG"]https://lh6.googleusercontent.com/-Qw6xsoSWvcI/UzlwoUJ3EvI/AAAAAAAAMGI/AngBqiy98V4/w803-h536-no/IMG_9390.JPG
[/URL][/QUOTE]
to jest podbiał; nikt nie wsadza, sam rośnie wczesną wiosną.
fajny wątek!!!

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, chyba tę bukietową sobie będę musiała odpuścić :roll: Przed domem mam do zagospodarowania ziemię pod samymi oknami. Ta bukietowa rośnie za wysoka :placz:
Ewentualnie, będę mogła o niej pomyśleć, jak zrobimy ogród i wtedy ją umieścić gdzieś w ogrodzie :)
Co do przemarzania tej ogrodowej, to ja mam tu troszkę cieplejszy klimat :p Widzę, że ludzie je przycinają jesienią (październik/listopad) i niczym ich nie przykrywają, tylko tak zimują "na golasa" ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agaga21']właśnie ostatnio szukałam w necie na ten temat.
najlepiej wysiać z nasion lub kupić sadzonki u ogrodnika, bo te marketowe się nie utrzymują(pewnie pędzone). ziemia lekka, z dodatkiem chyba piasku, musi być drenaż na spodzie doniczki. ziemia nie może przesychać, więc podlewanie codziennie troszkę chyba. no i dużo światła i nie stawiaj w przeciągu.[/QUOTE]

Dzięki!
Mam nadzieję,że coś wyhoduję.
Marzy mi się jeszcze wrzos na balkonie...:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='magdabroy']Kurcze, chyba tę bukietową sobie będę musiała odpuścić :roll: Przed domem mam do zagospodarowania ziemię pod samymi oknami. Ta bukietowa rośnie za wysoka :placz:
Ewentualnie, będę mogła o niej pomyśleć, jak zrobimy ogród i wtedy ją umieścić gdzieś w ogrodzie :)
Co do przemarzania tej ogrodowej, to ja mam tu troszkę cieplejszy klimat :p Widzę, że ludzie je przycinają jesienią (październik/listopad) i niczym ich nie przykrywają, tylko tak zimują "na golasa" ;)[/QUOTE]
jak przycinaja to bukietowe ogrodowe maja pąki kwiatowe i tych sie nie tnie.
Z bukietowych sa tez mini np Bobo.........poza tym wielkość zalezy od chciejstwa i pracy sekatorem.Proste ?
[url]http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/49-hortensje[/url] tu znajdziesz masę informacji na temat hortensji /takie z doświadczeń ogrodowców a nie reklamy/

Edited by bejasty
dodany
Link to comment
Share on other sites

fantastyczny wątek aż miło popatrzeć i poczytać ...
ja niestety swój ogród zamieniłam na taras i tak tęsknię za ogrodem, że aż mi się płakać chce. Może ma ktoś pomysł jak zagospodarować taras z małym ogródkiem przed domem, mam tam tylko tuje przy płocie, a reszta to okropny beton :placz:
[IMG]http://i58.tinypic.com/epoc3p.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie okropny....Ja bym poustawiała wzdłuż domu drewniane donice /skrzynki lub temu podobne/ a w nich kolorowe łatwe w uprawie roslinki.Jeżeli to mozliwe okropne betonowe obrzeże zastąpila drewnem och super by były podkłady kolejowe z braku takich jakiś pniak drewna albo też skrzynie i zwieszające sie roślinki albo /zależy od materiału / roślinki skalne.Ewentualnie kostka granitowa /taka jak za grilem ale ukladana poziomo =tworząca coś w rodzaju podstawy skalniaka.Jeżeli poświęcisz ok 1 m to bym posadziła nphortensje bukietowe,rododendrony,azalie,albo urządziła wrzosowisko z jakimś powyginanym korzeniem jako dekoracja. To są moje sugestie na zasadzie urządzania gdyby to był mój kawałek świata.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bejasty']Faktycznie okropny....Ja bym poustawiała wzdłuż domu drewniane donice /skrzynki lub temu podobne/ a w nich kolorowe łatwe w uprawie roslinki.Jeżeli to mozliwe okropne betonowe obrzeże zastąpila drewnem och super by były podkłady kolejowe z braku takich jakiś pniak drewna albo też skrzynie i zwieszające sie roślinki albo /zależy od materiału / roślinki skalne.Ewentualnie kostka granitowa /taka jak za grilem ale ukladana poziomo =tworząca coś w rodzaju podstawy skalniaka.Jeżeli poświęcisz ok 1 m to bym posadziła nphortensje bukietowe,rododendrony,azalie,albo urządziła wrzosowisko z jakimś powyginanym korzeniem jako dekoracja. To są moje sugestie na zasadzie urządzania gdyby to był mój kawałek świata.[/QUOTE]

świetne sugestie :)
wprowadzisz dużo drewna i od razu będzie lepiej. polecam wybrać donice drewniane w jednym stylu, ewentualnie drewniane + ceramiczne ale max.2 rodzaje. jak każda jest z innej beczki, to nigdy nie wygląda to elegancko.
są fajne, skalne rośliny, które możesz zasadzić na górze murka i będą pięknie zwisać okrywając szary beton.


żagwin ogrodowy
[IMG]http://www.albamar.pl/allegro/zdjecia/akex-albamar/zdjecia_roslin/aubrieta_blaumeise/3.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...