Jump to content
Dogomania

wojna z allegro


jefta

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Normalnie kocham czytać ogłoszenia na allegro...

"[B]SUKA, OWCZAREK NIEMIECKI, DŁUGOWŁOSY[/B], DWULETNIA, PO PIERWSZYM PIĘKNYM MIOCIE SZCZENIAKÓW, MOCNEJ ŁADNEJ BUDOWY, PO RODZICACH Z RODOWODEM." - oczywiscie bez rodowodu... cena? 1000 zł...


Tytuly niektorych ogloszen tez sa rozbrajajace... "[COLOR=black]Pinczerki miniaturowe ( ratlerki , sarenki )[/COLOR] "


Brak slow... :shake:

Link to comment
Share on other sites

Ja również popieram.

Z punktu widzenia osoby kupującej można to postrzec jako łamanie regulaminu... Otóż można to podać pod kategorię "przedmiot niezgodny z opisem" (przedmiot to bardzo brzydkie określenie na psiaka oczywiście, ale takim zdaniem często posługują się allegrowicze, gdy przysłany przedmiot im nie odpowiada i nie jest zgodny z opisem). Osoba zakładająca aukcję najzwyczajniej świadomie kłamie pisząc, że pies jest rasowy skoro jest bez rodowodu, oddziałując tym samym na osobę zainteresowaną, a nie znającą się na kynologii (innymi słowy wykorzystuje jego głupotę, kupujący jest przekonany, że piesek jest czysto rasowy). I należałoby to uwzględnić.. ;)
To będzie petycja z podpisami czy bez?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']Rasowe bydło i świnie też ma rodowody. Inna są tylko nieco zasady kwalifikacji do rasy[/quote]
O! Przyznaje, ze w zyciu nie widzialam rodowodu swini.. A Ty?
Czy rase mozna podciagnac pod marke? Jest kategoria "produkt nieoryginalny". :-) Tez to czasem zaznczam jak zglaszam. Ale to nic nie daje. Najszybciej dzialaja jak ktos wystawia od zlotowki a w ogloszeniu pisze zeby nie licytowac i ze cena jest taka i taka.
[quote name='Viz']Otóż można to podać pod kategorię "przedmiot niezgodny z opisem" (przedmiot to bardzo brzydkie określenie na psiaka oczywiście, ale takim zdaniem często posługują się allegrowicze, gdy przysłany przedmiot im nie odpowiada i nie jest zgodny z opisem).[/quote]
Pies zgadza sie z opisem i nie ma sie tu czego doczepic. Zwlaszcza jak jest maly. Poczytajcie pozniej komentarze do aukcji. Wystawiaja pozytywne, chyba ze pies jest chory czy zaniedbany.
[quote name='Viz']Osoba zakładająca aukcję najzwyczajniej świadomie kłamie pisząc, że pies jest rasowy skoro jest bez rodowodu, oddziałując tym samym na osobę zainteresowaną, a nie znającą się na kynologii (innymi słowy wykorzystuje jego głupotę, kupujący jest przekonany, że piesek jest czysto rasowy). [/quote]
No i pytanie: czy na okreslenie "rasa" potrzebujemy rodowod? Czy kazde zwierze rasowe go ma? Bo jesli nie, to nie ma sensu powolywac sie na cos takiego, bo z gory przegramy. Dlaczego uwazasz, ze pies po rasowych rodzicach nie jest rasowy? On nie ma tylko potwierdzenia, ze jest. On mowi tylko o tym, ze jego rodzice nie sa hodowlani i nie dostana tego potwierdzenia, ale w swietle "natury" on mimo wszystko jest rasowy. Bo jest po dwoch przedstawicielach jednej rasy.
Inna sprawa, gdyby nazwy ras byly zastrzezone. Ale nie sa. I raczej nie beda. A samo slowo "rasa" nie jest zabronione.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']

[B]No i pytanie: czy na okreslenie "rasa" potrzebujemy rodowod? Czy kazde zwierze rasowe go ma?[/B] Bo jesli nie, to nie ma sensu powolywac sie na cos takiego, bo z gory przegramy. Dlaczego uwazasz, ze pies po rasowych rodzicach nie jest rasowy? On nie ma tylko potwierdzenia, ze jest. On mowi tylko o tym, ze jego rodzice nie sa hodowlani i nie dostana tego potwierdzenia, ale w swietle "natury" on mimo wszystko jest rasowy. Bo jest po dwoch przedstawicielach jednej rasy.
Inna sprawa, gdyby nazwy ras byly zastrzezone. Ale nie sa. I raczej nie beda. A samo slowo "rasa" nie jest zabronione.[/quote]
Obojętnie czy będziesz się zastanawiała nad pochodzeniem świń, koni, kóz itp. każda RASA ma księgi rodowodowe.
Nawet jeśli kupisz na targu prosiaka na ruszt, to możesz się dopominać o odpowiednik "metryki", gdzie powinne być wpisane dane rodziców. W prawdziwej hodowli każde HODOWLANE zwierze ma rodowód. Na tym właśnie polega hodowla zwierząt rasowych: wiem jacy rodzice jakie dają potomstwo, wiemy czy warto kryć danym samcem, itd.

Link to comment
Share on other sites

Czarne Gwiazdy mówimy o rasach świń, kóz, koni. Jeżeli ktoś ma świnię polską zwisłouchą, albo konia hanowerskiego musi mieć rodowód. Zeby była rasa musi być prowadzona księga rodowodowa. Dotyczy każdego gatunku

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']świnie, konie, kozy to nie RASA.[/quote]
Jefta Ci to wyjaśniła :)
Powiedz mi jak to jest: nikt nie ma wątpliwości, że koń rasowy musi być po określonych rodzica, musi być wpisany w księgi rodowodowe itp.
A jeśli chodzi o psa to większości Polaków wystarczy, że odrobinę przyponima dawną rasę, albo matka jest rodowodowa i już zakłada się, że maluchy są rasowe?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Viz']Po dwóch rodowodowych owszem, jest teoretycznie rasowy, bo udowodnione jest ich pochodzenie. Natomiast po rasopodobnych rodzicach szczeniaki sa jedynie w typie rasy.[/quote]
Ale wy mi nie tlumaczcie takiego punktu widzenia. Spojrzcie troche inaczej. Piszecie caly czas o hodowlach i zasadach, ktore ustalil sobie zwiazek. A ja pisze o naturze. Jesli mamy dwa psy rodowodowe, ktore maja potomstwo juz bez rodowodu. Pozniej to potomstwo sie rozmnaza to genetycznie dalej sa ta sama rasa. No bo co sie niby zmienilo? Standardy rasy tak naprawde ustalili ludzie. Rasa byc moze ewoluowalaby w innym kierunku niz to sobie wymyslili. Wiec co? To bylaby juz inna rasa czy ta sama? Ale to teoria. Oczywiscie jestem tez za r=r, ale patrze teraz z punktu widzenia "czy mozna prawnie to narzucic?". Otoz obawiam sie, ze nie mozna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']Ale wy mi nie tlumaczcie takiego punktu widzenia. Spojrzcie troche inaczej. Piszecie caly czas o hodowlach i zasadach, ktore ustalil sobie zwiazek. A ja pisze o naturze. Jesli mamy dwa psy rodowodowe, ktore maja potomstwo juz bez rodowodu. Pozniej to potomstwo sie rozmnaza to genetycznie dalej sa ta sama rasa. No bo co sie niby zmienilo? Standardy rasy tak naprawde ustalili ludzie. Rasa byc moze ewoluowalaby w innym kierunku niz to sobie wymyslili. Wiec co? To bylaby juz inna rasa czy ta sama? Ale to teoria. Oczywiscie jestem tez za r=r, ale patrze teraz z punktu widzenia "czy mozna prawnie to narzucic?". Otoz obawiam sie, ze nie mozna.[/quote]
Ale RASY PSÓW powstały nie przez działanie natury tylko przez działanie człowieka.
Jeśli w potomstwie pojawi się mutacja, to po jakimś czasie "rasa", którą hodujesz coraz bardziej będzie odbiegać od wzorca.
Następna rzecz: sprzedałaś szczeniaki bez rodowodu. Suczkę do pani X pieska do pana Y. Za dwa lata pani X będzie chciała pokryć swoją suczkę (bo przecież każda suka musi mieć młode:angryy: ). Blisko mieszka pan Y ze swoim pieskiem. Też "rasowy", tez bez rodowodu, ale jaki śliczny.... Jaką masz gwarancję, że brat nie będzie krył siostry skoro nikt nie ma wglądu w ich pochodzenie? I jeśli Twoja suka przekazała jakiś nieporządany gen, to teraz jest powielony...
Jesteś pewna, że robisz to dla dobra rasy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']Ale RASY PSÓW powstały nie przez działanie natury tylko przez działanie człowieka.[/quote]
Slucham? Rasy pierwotne powstaly glownie dzieki naturze. Dopiero czlowiek zaczal to spisywac i kojarzyc eliminujac cechy, ktorych nie chcial.
[quote name='Gwarek']Jesteś pewna, że robisz to dla dobra rasy?[/quote]
A uwazasz, ze ustalane wzorce sa dobre dla rasy? Ze persy z plaskim nosem sa takie super? Ze dysplazje i choroby oczu wziely sie znikad? To wlasnie krzyzowki pomiedzy osobnikami ustalonymi przez czlowieka spowodowaly nagromadzenie sie wad genetycznych. Czasem wychodzi rasa zupelnie nie przystosowana do zycia, utworzona dla czyjegos wymyslu. Rasa, ktora nie przetrwalaby w naturze. Ale odbiegamy od tematu. I prosze Cie nie przekonuj mnie do nie rozmnazania psow bez rodowodu, bo nie o to mi chodzilo. Chce tylko zebyscie sie zastanowili nad pojeciem "rasa" i mozliwosciami ograniczenia sprzedazy nierodowodowych. Bez odnoszenia sie do ustalen ZK. Spojrzcie bardziej globalnie. Pojecie rasa istnieje rowniez bez rodowodu. To czlowiek zaczal to spisywac i kontrolowac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']O! Przyznaje, ze w zyciu nie widzialam rodowodu swini.. A Ty? [/quote] oczywiście. Studiowałam zootechnikę :razz:

[quote name='Edzina']
No i pytanie: czy na okreslenie "rasa" potrzebujemy rodowod? Czy kazde zwierze rasowe go ma? Bo jesli nie, to nie ma sensu powolywac sie na cos takiego, bo z gory przegramy. Dlaczego uwazasz, ze pies po rasowych rodzicach nie jest rasowy? On nie ma tylko potwierdzenia, ze jest. On mowi tylko o tym, ze jego rodzice nie sa hodowlani i nie dostana tego potwierdzenia, ale w swietle "natury" on mimo wszystko jest rasowy. Bo jest po dwoch przedstawicielach jednej rasy.
Inna sprawa, gdyby nazwy ras byly zastrzezone. Ale nie sa. I raczej nie beda. A samo slowo "rasa" nie jest zabronione.[/quote]

to zacznę od doooopy strony:
W jakiejś wsi chłopi przy budach mają sobie psy-kundelki. Jakiś zapalony kynolog wypatrzył, że są do siebie podobne a ich dzieci są podobne do rodziców (ustabilizowany genotyp) wyłapał te najbardziej typowe i przedstawił komisji hodowlanej. Komisja podzieliła jego spostrzeżenia i wpisała część tych psów do księgi wstępnej pod nazwą owczarek suwalski. Suprise! kundelki stały się rasowowe, bo należą do STWORZONEJ PRZEZ LUDZI organizacji. Po kilku pokoleniach mają pełne rodowody. Księga wstępna jest zamykana. Czym się różnią miejscowe kundelki od owaczarków suwalskich? Posiadaniem lub nie rodowodu, czyli przynależnością do stworzonej [B]przez ludzi [/B]organizacji i [B]rasy[/B].
Czyli kiedy pies jest rasowy? kiedy zapisze się go do organizacji. A kiedy przestaje być rasowy? Jak się go wypisze. Wypisać z rasy/organizacji jest łatwo-wystarczy nie spełnić ustalonych przez nią warunków. Żadnych sił natury tu nie ma. RASA jest tworem wymyślnym przez ludzi a kryterium przynależności jest spełnieniem warunków organizacji która ją stworzyła a nie wygląd czy charakter psa.

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, to nie ma sensu. Nasze społeczeństwo jest, jakie jest. Akcja r=r nie ma większego znaczenia, dopóki nie zajmie się nią telewizja, która dla większości naszych rodaków jest jedynym źródłem wiedzy o świecie. I to nie tylko programy o zwierzętach - powinno coś być w serialach, wówczas by nie przeoczyli. To, że na allegro ktoś coś nazwie rasą, a ktoś inny napisze "po rasowych rodzicach", nie ma większego znaczenia, bo taki ktoś kupujący głównie patrzy na cenę i na fotkę miłego misiaczkowatego szczeniorka.
Gdyby tak w serialach, "ambitnych" czasopismach typu "życie na gorąco" albo 'pani domu" albo "tina" czy nie wiem jakich tam jeszcze... wówczas by się nam społeczeństwo szybko uświadomiło. Trzeba szukać wtyczek dogomańskich w redakcjach i wśród producentów TV:-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']Czyli kiedy pies jest rasowy? kiedy zapisze się go do organizacji.[/quote]
Czyli jesli na jakims terenie od wiekow powstala rasa przystosowana do tamtejszych warunkow i potomkowie rozmnazaja sie miedzy soba to nie jest rasa?
[quote name='jefta']A kiedy przestaje być rasowy? Jak się go wypisze. Wypisać z rasy/organizacji jest łatwo-wystarczy nie spełnić ustalonych przez nią warunków.[/quote]
Jesli urodza sie zwierzaki po rodowodowych rodzicach to juz nie sa rasowe, bo nie sa w zwiazku? Ejze.. Przeciez nagle nie traca swojego pochodzenia.
[quote name='Gwarek']No cóż, Edzina... masz pełne prawo trzymać się swoich poglądów :)
Tylko nie rozumiem w tej sytuacji banerka pod Twoimi postami:razz:
Ładnie wygląda?[/quote]
Dalej nie rozumiesz co chcialam powiedziec.. Szkoda.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']Jesli urodza sie zwierzaki po rodowodowych rodzicach to juz nie sa rasowe, bo nie sa w zwiazku? Ejze.. Przeciez nagle nie traca swojego pochodzenia.[/quote]

Edzina, po trzech pokoleniach dzikiego rozmnażania zapewne szczenięta zaczną w widoczny sposób odbiegać od wzorca. Będą jeszcze rasowe czy już nie?
W rasach podlegających próbom pracy wystarczy niezaliczenie jednego z testów... po takich rodowodowych rodzicach, ale niespełniających wymagów wzorca i oficjalnie uznanych za niehodowlane, szczeniaki są Twoim zdaniem rasowe? Miałam sukę, która w żaden sposób nie uzyskałaby uprawnień hodowlanych ze względu na psychikę, ale była jak najbardziej rodowodowa... gdybym ją pokryła, to psy byłyby rasowe?:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Edzina, po trzech pokoleniach dzikiego rozmnażania zapewne szczenięta zaczną w widoczny sposób odbiegać od wzorca. Będą jeszcze rasowe czy już nie?[/quote]
Zapomnij o ustaleniach zwiazkowych. Skup sie wylacznie na slowie "rasa". Wezmy np. takiego bernenczyka. Nie wiem czy teraz, ale zdarzalo sie na poczatku, ze psy byly zupelnie inne: calkiem brazowe, z krotka sierscia, urodzone po dwoch typowych bernenczykach. Ot odezwaly sie jakies geny. Jak najbardziej mialy rodowody. Sa rasowe czy nie? Nie uwierzylabys ze to bernenczyk. Zaczeto je selekcjonowac, ale nie zdobyly takiej popularnosci.
Wezmy np. hodowcow, ktorzy podstawiaja szczeniaki. Zeby faktycznie bylo czysto rasowo, to trzeba by robic kazdemu badania genetyczne czy pochodzi od tych wlasnie rodzicow. Wiec nie wierzylabym tak slepo papierkom.
A wzorzec.. Zostal ustalony przez czlowieka. A mi chodzi o rase bez ingerencji. O rase wyksztalcona pod wplywem warunkow w jakich zyly zwierzeta. Czy to nie jest rasa?

Link to comment
Share on other sites

Ale ja wcale nie chce sie klocic tylko ustalic czy mamy jakiekolwiek prawo i uzasadnienie, zeby wymagac takich ustalen na allegro. Bo wedlug mnie nie. I tu nie ma znaczenia co myslimy na ten temat, ale to jak mowi prawo. Mysle, ze jedyne co to mozna wymusic dodatkowa kategorie. I chyba nic wiecej.. :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Edzina']Ale ja wcale nie chce sie klocic tylko ustalic czy mamy jakiekolwiek prawo i uzasadnienie, zeby wymagac takich ustalen na allegro. Bo wedlug mnie nie. I tu nie ma znaczenia co myslimy na ten temat, ale to jak mowi prawo. Mysle, ze jedyne co to mozna wymusic dodatkowa kategorie. I chyba nic wiecej.. :-([/quote]
Nie wiem na jakiej zasadzie na allegro utala się autentyczność produktu. Wydaje mi się, że jeśli kupię odpowiedni materiał, uszyję spodnie odpowiedniego kroju to i tak nie mogę ich sprzedawać jako np. wrangler :)
Autentyczność marki musi być jaki w jakiś sposób udowodniona.
Może na tej samej zasadzie podejść do psów bez rodowodu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']Nie wiem na jakiej zasadzie na allegro utala się autentyczność produktu. Wydaje mi się, że jeśli kupię odpowiedni materiał, uszyję spodnie odpowiedniego kroju to i tak nie mogę ich sprzedawać jako np. wrangler :)
Autentyczność marki musi być jaki w jakiś sposób udowodniona.
Może na tej samej zasadzie podejść do psów bez rodowodu?[/quote]

Tylko, że Wrangler jest zarejestrowaną marką i z tego powodu prawo do używania nazwy, logo itd ma tylko właściciel. A rasy psów nie są w żaden sposób zarejestrowane i chronione.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia']Tylko, że Wrangler jest zarejestrowaną marką i z tego powodu prawo do używania nazwy, logo itd ma tylko właściciel. A rasy psów nie są w żaden sposób zarejestrowane i chronione.[/quote]
To jest problem :-(
Zastanawiam się czy ZK nie powinien wystosować jakiegoś pisma. W końcu każda rasa jest pod "opieką" jakiegoś państwa.
W ten sam sposób trudno zwalczyć handlarzy przed wystawami i na giełdach :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']To jest problem :-(
Zastanawiam się czy ZK nie powinien wystosować jakiegoś pisma. W końcu każda rasa jest pod "opieką" jakiegoś państwa.
W ten sam sposób trudno zwalczyć handlarzy przed wystawami i na giełdach :-([/quote]

Ale ZK nie ma prawa do zastrzeżenia nazwy tylko dla siebie, w związku z tym nie może korzystać z ochrony zapewniającej wyłączność używania nazwy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...